Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie nieruchomości od dewastacji

Redakcja 06.06.2024
Ubezpieczenie nieruchomości od dewastacji
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie nieruchomości od dewastacji
Ubezpieczenie od dewastacji to kluczowy element ochrony domu i mieszkania. Polisa zapewni szybką pomoc, np. w przypadku wybicia szyby w oknach po włamaniu. Sprawdzamy, jak działa i ile kosztuje ubezpieczenie na skutek dewastacji.

 

Jak ubezpieczyciel rozumie dewastację?

 
Dewastacja dla firm ubezpieczeniowych to umyślne i bezprawne wyrządzenie szkody na mieniu przez osoby trzecie. Uwzględnia się tutaj zniszczenia na murach, elementach stałych i ruchomościach - w każdym przypadku dokonane celowo, bez zgody właściciela.
 
Dewastacja może obejmować akty fizyczne, jak wybicie szyb w oknach, zniszczenie drzwi czy malowanie graffiti na fasadzie budynku.
 
Często do takich zniszczeń dochodzi w czasie kradzieży z włamaniem, kiedy złodzieje w celu wyniesienia cennych przedmiotów, wyłamują zamek w drzwiach czy przedostają się do domu przez okna.
 
Po takich zdarzeniach ubezpieczenie nieruchomości od dewastacji może pokryć koszty:
 • demontażu zniszczonych elementów,
 • transportu uszkodzonych elementów,
 • montażu elementów naprawionych lub nowych,
 • tymczasowego zabezpieczenia ubezpieczonej nieruchomości.

Jakie są różnice między dewastacją, wandalizmem i graffiti?

W zależności od wariantu ubezpieczenia mieszkania, dewastacja może obejmować również graffiti oraz stłuczenie szyb. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, jak np. Generali, będą określać takie ryzyko jeszcze inaczej - jako wandalizm.
 
Rozróżnienie między dewastacją, wandalizmem, a graffiti jest istotne z punktu widzenia zakresu i warunków ubezpieczenia mieszkania.
 
Dewastacja jest ogólnym i szerokim pojęciem, które obejmuje wszelkie umyślne zniszczenia mienia. Wandalizm z kolei jest jedną z form dewastacji, w której osoba trzecia dokonuje zniszczeń w sposób nielegalny, dodatkowo z zamiarem zaszkodzenia lub upokorzenia właściciela nieruchomości. Aby łatwo to rozdzielić - o dewastacji mówi się zazwyczaj przy kradzieży z włamaniem, a o akcie wandalizmu przy zniszczeniu murów i stałych elementów na zewnątrz budynku oraz oddzielnych obiektów na posesji. 
 
Natomiast graffiti jest pojęciem węższym, bo dotyczy uszkodzenia mienia przez malowanie na fasadzie budynku. Od danego ubezpieczyciela zależy, czy graffiti będzie zaliczać się do dewastacji, aktu wandalizmu czy może będzie traktowane jako osobne ryzyko.
 
Niektórzy ubezpieczyciele łączą wymienione zdarzenia w jedno ryzyko. Tak jest w przypadku Generali i Proama - ubezpieczyciele traktują wandalizm i graffiti w komplecie jako jedno ryzyko. 
 
W każdym przypadku warto dotrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (dokumentu OWU załączonego do polisy), by sprawdzić, przy jakich zdarzeniach możesz liczyć na pełną ochronę.
 

Jak można ubezpieczyć nieruchomość od dewastacji?

Nie ubezpieczysz domu od samej dewastacji. Taka ochrona znajdzie się w pakiecie polisy mieszkaniowej. W większości przypadków ryzyko dewastacji będzie ujęte już w postawowej polisie, czyli w wariancie z ochroną murów i elementów stałych. Jeśli chcesz zabezpieczyć także ruchomości domowe - potrzebne będzie ubezpieczenie domu z odpowiednim rozszerzeniem.
W opcji rozszerzonego ubezpieczenia nieruchomości, w przypadku dewastacji ochroną mogą zostać objęte także:
 • dom w trakcie budowy,
 • ruchomości domowe (wszelkie wyposażenie, jak meble, sprzęt RTV, telewizor, obrazy),
 • budowle na posesji (np. garaż wolnostojący, altanka),
 • ogrodzenie wraz z elementami stałymi,
 • roślinność ogrodowa.
 

Jakie jeszcze rozwiązania przydadzą się oprócz dewastacji?

W przypadku zakupu ubezpieczenia domu od dewastacji, warto pomyśleć trochę szerzej, biorąc pod uwagę różne zdarzenia związane z takim ryzykiem. Dokupienie odpowiednich dodatków może zapewnić większy spokój, nawet gdy w wyniku dewastacji dojdzie do naprawdę poważnych zniszczeń.
 
 
Po kradzieży z włamaniem i dewastacji, ubezpieczenie mieszkania z domowym Assistance zapewni pomoc fachowców, a także rozwiązanie na wypadek konieczności tymczasowej przeprowadzki. W ramach pakietu Home Assistance możesz korzystać z darmowych usług i nie martwić się o koszty naprawy w domu, np. wymiany zniszczonych zamków czy wstawienia nowych okien.
 
 • Kradzież z włamaniem
 
Ubezpieczenie domu z takim rozszerzeniem zapewni ochronę na wypadek utraty cennych przedmiotów i wszelkich zniszczeń na mieniu spowodowanych przez złodziei.
 
 • Stłuczenie elementów szklanych
 
Rozszerzenie zapewni ochronę w przypadku, gdy podczas włamania dojdzie do uszkodzenia drogocennych przedmiotów szklanych, np. szklanego blatu stołu lub lustra.
 

Ile zapłacisz za ubezpieczenie domu od dewastacji?

Sprawdźmy, ile będzie kosztować ubezpieczenie domu od dewastacji dla nieruchomości pod Warszawą, wybudowanej w 2010 r. Powierzchnia domu wynosi 75 m2, wartość domu 540 000 zł, a wartość elementów stałych 50 000 zł.
Wyliczenie dotyczy ubezpieczenia murów i elementów stałych od zdarzeń losowych i kradzieży.
 
W przypadku takiego domu, wysokość rocznej składki zaczyna się od 345 zł. Już w takiej cenie możesz kupić ubezpieczenie z dodatkowym pakietem Home Assistance, czyli szeroką pomocą w naprawie szkód po dewastacji.
 
Nieco droższa oferta od Benefia i Wiener zapewnia dodatkowo ubezpieczenie ruchomości domowych na wypadek kradzieży na sumę 50 000 zł.
 
Wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu, warto sprawdzać dokładnie wszystkie warunki - w tym maksymalne odszkodowanie w przypadku dewastacji. Jak sprawdziliśmy, przykładowo w Wiener otrzymasz w takiej sytuacji do 20% sumy ubezpieczenia i maksymalnie 15 000 zł.
 
 
Ubezpieczenie od dewastacji - porównanie ofert
TU W zakresie polisy Roczna składka
Europa Ubezpieczenia Assistance, Dewastacja 345 zł
Uniqa Assistance, Dewastacja, Pakiet medyczny 404 zł
Link4 Assistance, Dewastacja 410 zł
Generali Assistance, Dewastacja, Pakiet medyczny 521 zł
mtu24.pl Dewastacja 550 zł
Benefia Assistance, Dewastacja 576 zł
Wiener Assistance, Dewastacja 627 zł

Opracowanie własne na podstawie ubezpieczeniaonline.pl, kalkulacja z dnia 28.05.2024 r.

 
Dewastacja to tylko jedno z ryzyk ujętych w ochronie ubezpieczeniowej. Polisa zadziała znacznie szerzej - także na wypadek różnych zdarzeń losowych czy kradzieży. Pełna ochrona nie oznacza wcale wysokich kosztów - za swoją polisę zapłacisz już nawet niecałe 400 zł. Taka jedna składka wystarczy, by zyskać spokój na cały rok, niezależnie od tego, co niespodziewanego się przydarzy.
 
– Ewelina Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl
 

Jak ubiegać się o świadczenie za dewastację w nieruchomości?

Jeśli mienie ulegnie zniszczeniu w wyniku dewastacji, możesz starać się o wypłatę odszkodowania. W tym celu wystarczy przejść przez kilka kroków.
 
1. Zawiadom policję
 
Kiedy doszło do dewastacji, w pierwszej kolejności zawiadom na miejsce zdarzenia policję. Dzięki temu ubezpieczyciel otrzyma do wglądu protokół z interwencji policyjnej.
 
2. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela
 
Każde towarzystwo ustala w OWU maksymalny czas na zgłoszenie szkody. Najlepiej zgłosić szkodę jak najszybciej, załączając przy tym dokumentację (najlepiej w formie fotografii) oraz odpowiednio wypełniony formularz zgłoszeniowy. Przydać mogą się także wszelkie faktury i rachunki, które potwierdzą wartość i zakres zniszczeń.
 
3. Poczekaj na wizytę rzeczoznawcy
 
Ubezpieczyciel, po przyjęciu zgłoszenia, może wysłać na miejsce szkody rzeczoznawcę. W takim przypadku potrzebna będzie lista uszkodzonego mienia oraz skradzionych przedmiotów wraz z podaniem ich przybliżonej wartości.
 
4. Oczekuj na rozpatrzenie wniosku i wypłatę odszkodowania
 
Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku i wypłatę odszkodowania. W przypadku niejasności w zgłoszeniu, termin wypłaty może wydłużyć się o kolejne 14 dni.
 

Ile odszkodowania możesz dostać za dewastację w domu lub mieszkaniu?

Wysokość odszkodowania za szkodę spowodowaną dewastacją będzie zależała od tego, jaką podasz sumę ubezpieczenia. Z tego powodu należy dobrze dopasować jej wysokość do wartości nieruchomości
 
Przykładowo, jeśli ubezpieczysz dom warty 400 000 zł łącznie z mieniem, odszkodowanie za zniszczenia będzie liczone procentowo od tej właśnie kwoty. 
 
W niektórych przypadkach spotkasz się z tzw. limitem odszkodowania. W Uniqa, w przypadku gdy formą dewastacji będzie graffiti, świadczenie wyniesie maksymalnie 2 500 zł. W Proama, jeśli wykupisz ubezpieczenie mieszkania w wariancie All Risk, odszkodowanie przy tej szkodzie wzrośnie do 10 000 zł.
 
W InterRisk za zniszczenia spowodowane wandalizmem przysługuje maksymalnie 10 000 zł, ale możesz podnieść kwotę takiego limitu po opłaceniu dodatkowej składki.
 

Kiedy ubezpieczenie od dewastacji nie zapewni ochrony?

Chociaż ubezpieczenie mieszkania od dewastacji jest szerokie, to jednak nie zadziała w każdej sytuacji. Wykupiona polisa będzie zawierać tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli przypadki zdarzeń, po których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Takie wyłączenia spotkasz w każdym wariancie polisy, nawet w formule All Risk.
 
Przykładowo, niestety nie otrzymasz świadczenia z polisy, kiedy przyczyną dewastacji będzie:
 
 • szkoda górnicza,
 • roboty ziemne,
 • wybuch, który mógł wyniknąć z prowadzenia działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania,
 • pomalowanie i porysowanie,
 • zabrudzenie, zadymienie i osmolenie niezwiązane z pożarem,
 • pękanie murów,
 • działanie w domu zwierząt należących do ubezpieczonego,
 • czyszczenie mienia nieodpowiednimi środkami, 
 • zaniedbania w zakresie ochrony mienia, np. brak zabezpieczeń antywłamaniowych.
 
Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania także w przypadku, gdy uszkodzenie mienia nastąpiło wskutek dewastacji, ale z winy osób trzecich, które przebywały w domu za zgodą właściciela.
 
Aby uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia, ważne jest dokładne zapoznanie się z warunkami polisy mieszkaniowej. Dzięki temu upewnisz się, w jakich sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa może nie zadziałać. 
 

Jak możesz zabezpieczyć nieruchomość przed taką sytuacją?

Niestety, nie ma jednego sposobu na całkowite zabezpieczenie się przed dewastacją czy aktem wandalizmu. Poprzez ubezpieczenie mieszkania, możesz jednak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe na wypadek skutków, gdy dojdzie już do zniszczeń na Twojej własności. Dzięki polisie mieszkaniowej, straty wynikłe z dewastacji nie będą tak bolesne.
 
Warto zaplanować także działania prewencyjne, czyli zadbać o elementy zwiększające bezpieczeństwo domu, takie jak:
 
 • systemy antywłamaniowe - alarmy przeciwwłamaniowe, czujniki ruchu,
 • monitoring wideo na posesji,
 • oświetlenie zewnętrzne wokół budynku,
 • solidne drzwi i okna - najlepiej antywłamaniowe,
 • ochrona mechaniczna - kraty na oknach (zwłaszcza na parterze) i wzmocnione zamki,
 • solidne ogrodzenie i brama,
 • systemy inteligentnego domu - urządzenia do monitoringu domu w czasie rzeczywistym,
 • prywatna ochrona na posesji.
 

Gdzie kupisz najlepsze ubezpieczenie nieruchomości?

Polisę mieszkaniową możesz dopasować w pełni do swoich potrzeb. W tym celu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, w której przejrzysz oferty nawet kilkunastu ubezpieczycieli.
 
W takim prostym narzędziu wystarczy wskazać kilka parametrów dotyczących nieruchomości, m.in. powierzchnię, wartość, rok budowy. 
Aby ograniczyć i przyspieszyć swoje poszukiwania, bezpośrednio w formularzu możesz wskazać, jakiego zakresu polisy potrzebujesz. Wówczas porównywarka pokaże proponowane ubezpieczenie mieszkania w wariancie podstawowym lub rozszerzonym.
 
Po przejrzeniu i porównaniu ofert, jeszcze w tym samym miejscu możesz wykupić i opłacić swoją polisę mieszkaniową. Tyle wystarczy - ochrona ubezpieczeniowa zacznie działać już od następnego dnia.
 

To warto wiedzieć

1. Dewastacja to celowe wyrządzenie szkody na mieniu przez osoby trzecie, do której dochodzi najczęściej podczas kradzieży z włamaniem
 
2. Dewastacja, wandalizm i graffiti mogą być traktowane w polisie jako jedno zdarzenie albo odrębne ryzyka
 
3. Ubezpieczenie mieszkania od dewastacji zakupisz w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej lub dodatkowego rozszerzenia
 
4. Wyłączenia odpowiedzialności w polisie obejmują m.in. przypadki dewastacji, których przyczyną było zaniedbanie w zakresie ochrony mienia

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek dewastacji

 1. Co obejmuje ubezpieczenie na wypadek dewastacji?

  Ubezpieczenie od dewastacji w podstawowej polisie obejmuje szkody wyrządzone na murach i elementach stałych, często także w garażu i innych pomieszczeniach przynależnych. Rozszerzona polisa obejmuje ochroną także ruchomości domowe. Przykładem szkody spowodowanej dewastacją może być wyłamanie zamka w drzwiach czy wybicie szyby w oknach.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie na wypadek dewastacji?

  Wysokość składki ubezpieczeniowej będzie zależeć od kilku czynników, przede wszystkim od wartości domu - elementów stałych i ruchomości domowych. Ubezpieczyciel może podnieść składkę także w zależności od lokalizacji nieruchomości, a nawet historii ubezpieczeniowej.

 3. Czy mogę kupić wyłącznie ochronę na wypadek dewastacji?

  Nie możesz zakupić wyłącznie ubezpieczenia od dewastacji. Takie ryzyko jest ujęte w zakresie ubezpieczenia domu, obok innych zdarzeń losowych.

 4. Kiedy ochrona na wypadek dewastacji nie zadziała?

  Ograniczeniami w ubezpieczeniu są tzw. limity odpowiedzialności. To określone w dokumencie OWU przypadki, kiedy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Wymienić można tu szkody wyrządzone przez zwierzęta należące do ubezpieczonego lub osoby trzecie przebywające na posesji za zgodą właściciela.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.