Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie telefonu komórkowego - jak działa ochrona z polisy?

Redakcja 19.12.2023
telefon (smartfon, iPhone)
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie telefonu komórkowego - jak działa ochrona z polisy?
Ubezpieczenie telefonu możliwe jest nie tylko w ramach przedłużonej gwarancji, ale też z polisy dla domu lub mieszkania. Smartfony już dawno stały się urządzeniami, bez których trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie i chociażby dlatego warto je chronić na wypadek uszkodzenia czy kradzieży. Wyjaśniamy w szczegółach, jak można to zrobić w ramach różnych wariantów ubezpieczenia.

Za telefon zapłacisz minimum kilkaset złotych. W przypadku droższych smartfonów ceny rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych, a kończą na ponad dziesięciu. Współczesne komórki to kieszonkowe urządzenia, które mamy przy sobie praktycznie cały czas i korzystamy z nich na okrągło, ułatwiając sobie życie, komunikując się ze światem i relaksując się. Warto więc wykupić ochronę dla telefonu komórkowego, zwłaszcza że nie jest to zbyt duży wydatek i że nietrudno tutaj o przypadkowe uszkodzenie, a zwykła naprawa wyświetlacza kosztuje od kilkuset złotych wzwyż.

Ubezpieczenie telefonu – gdzie kupić i jak ubezpieczyć telefon?

Ubezpieczenie smartfonu jest bardzo proste. Kiedy kupujesz nowy telefon, czy to w zwykłym sklepie, czy internetowym, możesz to zrobić w pakiecie z przedłużoną gwarancją. Praktycznie wszystkie modele komórek możesz też objąć ochroną z polisy mieszkaniowej, kupując ją online, chociażby za pomocą kalkulatora ubezpieczeń. IPhone’y możesz też chronić w ramach specjalnej, dedykowanej polisy od producenta.

Swój smartfon możesz więc ubezpieczyć na dwa lub trzy różne sposoby, a polisę jesteś w stanie nabyć bez wychodzenia z domu. Musisz się jednak zastanowić, który wariant ubezpieczenia będzie dla ciebie optymalny.

Co oznacza telefon dla ubezpieczyciela?

Polisy dedykowane, czyli przedłużone gwarancje producenta, są produktami, w których dany smartfon jest jedynym przedmiotem ubezpieczenia. W jasny sposób wskazane jest więc, o jaki model urządzenia chodzi, definiowanie go jest niepotrzebne.

W ubezpieczeniu nieruchomości smartfon czy też telefon komórkowy również raczej nie posiada bezpośredniej definicji. Towarzystwa zapewne zakładają, że nie ma potrzeby dookreślania tak oczywistego pojęcia. Oczywiście, brak klarownej definicji nie oznacza, że omawianego urządzenia nie da się ubezpieczyć, wręcz przeciwnie.

W ubezpieczeniu telefonu z polisy mieszkaniowej omawiany sprzęt przynależy, przede wszystkim, do kategorii ruchomości domowych (mienia ruchomego), razem z meblami poza zabudową, innymi urządzeniami elektronicznymi, gotówką, biżuterią, itd.

W miejscu ubezpieczenia telefon może być też zaliczany do mienia firmowego czy też rzeczy osobistych gości – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, przy odpowiednio dobranym zakresie, zapewniają ochronę również tego typu przedmiotom.

Poza miejscem ubezpieczenia telefon komórkowy przynależy z kolei do rzeczy osobistych i może być chroniony głównie przed rabunkiem.

Kto i kiedy może ubezpieczyć od uszkodzenia telefonu?

Rozszerzoną gwarancję możesz wykupić tylko w pakiecie ze smartfonem. W tym przypadku ochrona dotyczy wyłącznie nowego telefonu. Jeśli kupisz smartfon na rynku wtórnym, nie możesz go już ubezpieczyć w ten sposób.

Polisa mieszkaniowa jest produktem, który może nabyć każdy, kto ma prawo do nieruchomości, czyli głównie właściciel oraz najemca. Ubezpieczenie domu lub mieszkania, również to uwzględniające smartfony, możesz nabyć w dowolnym momencie. Taka polisa pozwoli ci zabezpieczyć finansowo każdą liczbę komórek, bez względu na ich wiek, stan techniczny czy pochodzenie. Ważne jest tylko, żebyś dobrał właściwy zakres ochrony oraz uwzględnił łączną wartość telefonów w sumie ubezpieczenia (SU) ruchomości domowych.

Jeśli już posiadasz polisę mieszkaniową i właśnie kupiłeś drogi telefon komórkowy bez gwarancji, również możesz włączyć go w ochronę. Jeśli twoje ubezpieczenie już uwzględnia ruchomości domowe, wystarczy że powiększysz SU ruchomości o wartość smartfonu. W przypadku, gdy polisa dotyczy tylko murów i elementów stałych, musisz dodatkowo poszerzyć zakres o mienie ruchome.

Jaki zakres ubezpieczenia telefonu?

Ogólnie zakres ubezpieczenia telefonu może obejmować uszkodzenia mechaniczne wynikłe ze zdarzeń losowych i dewastacji, dostępna jest również ochrona w przypadku kradzieży i to w różnych wariantach. Możliwa jest więc kompleksowe zabezpieczenie finansowe, ale do tego potrzebny jest produkt o odpowiednim zakresie.

Ubezpieczenie telefonu z polisy dla domu lub mieszkania

Jeśli chcesz ubezpieczyć telefon komórkowy z polisy dla nieruchomości, musisz wykupić jej rozszerzoną wersję. Podstawę, czyli ochronę murów od zdarzeń losowych, trzeba poszerzyć o ruchomości domowe, do których zalicza się smartfony. Warto też dokupić inne dodatki, żeby w konsekwencji uzyskać zabezpieczenie finansowe na wiele różnych sytuacji. Maksymalnie polisa mieszkaniowa może chronić telefon przed:

 • zdarzeniami losowymi – takimi jak pożar, zalanie, wybuch, uderzenie samochodu czy upadek samolotu; maksymalnie jest to 20-30 ryzyk;
 • przepięciem – zarówno będącego skutkiem uderzenia pioruna, jak i innych czynników;
 • kradzieżą z włamaniem i kradzieżą zwykłą – dotyczy ochrony smartfonu w miejscu ubezpieczenia;
 • rabunkiem poza miejscem ubezpieczenia;
 • dewastacją – czyli celowym zniszczeniem komórki przez osobę trzecią;
 • uszkodzeniem cudzego smartfonu – w ramach pakietu OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie telefonu w sklepie RTV

Standardowe ubezpieczenie smartfona w sklepie RTV może obejmować przypadkowe uszkodzenia, zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, rabunek czy uszkodzenie ekranu. W ramach tego typu ubezpieczeń oferowane są bezpłatne naprawy, a kiedy serwisowanie jest niemożliwe lub nieopłacalne, uzyskanie nowego urządzenia – tym różnią się od polis mieszkaniowych, gdzie możliwe jest tylko uzyskanie odszkodowania za skradziony lub zniszczony sprzęt.

Sieciowe sklepy RTV najczęściej oferują kilka wariantów przedłużonej gwarancji, które różnią się zakresem ochrony, okresem ochrony (od 1 do 3 lat) oraz oczywiście ceną.

Ubezpieczenie iPhone'a

Osoby nabywające smartfony marki Apple mają trzecią, dodatkową opcję ich ubezpieczenia. Na obszarze Polski takie produkty oferuje TU Europa. Są one dostępne tylko w pakiecie z iPhone’em, czyli chronią wyłącznie nowy sprzęt. W zakresie posiadają zdarzenia losowe, uszkodzenia oraz ryzyka kradzieżowe.

IDream, czyli dedykowane ubezpieczenie iPhone’a zapewnia m. in.:

 • przedłużenie standardowej gwarancji producenta nawet do 36 miesięcy;
 • brak wkładu własnego przy szkodzie;
 • darmową usługę door-to-door;
 • stałą cenę ubezpieczenia;
 • ochronę finansową na całym świecie;
 • wymianę telefonu na nowy, jeśli stary ulegnie trwałemu uszkodzeniu.

Obecnie poprzez stronę internetową idream.pl możesz kupić aż 12 różnych pakietów ubezpieczeniowych dla produktów Apple’a. Różnią się one jeśli chodzi o okres ubezpieczenia, jego zakres oraz cenę.

Od czego ubezpieczę telefon komórkowy, smartfon i iPhone?

Przypomnijmy, że z ubezpieczenia nieruchomości możesz chronić smartfony oraz inny sprzęt przed licznymi zdarzeniami losowymi, w skrajnych przypadkach jest ich nawet 30. Na takiej liście mogą się znaleźć m. in.:

 • pożar,
 • powódź,
 • zalanie,
 • przepięcie podczas ładowania telefonu,
 • eksplozja,
 • implozja,
 • uderzenie lub upadek statku powietrznego (samolotu),
 • huragan,
 • silny wiatr,
 • upadek drzew i masztów,
 • uderzenie pojazdu mechanicznego,
 • gradobicie,
 • deszcz nawalny,
 • obfite opady śniegu,
 • zaleganie śniegu,
 • trąba powietrzna,
 • pękania mrozowe,
 • trzęsienia ziemi,
 • osuwanie się ziemi,
 • lawina,
 • zapadanie się ziemi,
 • dym i sadza,
 • fala dźwiękowa,
 • skutki akcji ratowniczej.

Ponadto, dostępna jest ochrona przed wandalizmem oraz dewastacją, a także ryzykami kradzieżowymi. Praktycznie każda polisa mieszkaniowa umożliwia ochronę telefonu oraz innych ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem. Część towarzystw oferuje także kradzież zwykłą oraz rabunek rzeczy osobistych poza miejscem ubezpiecza. Oczywiście, wszystkie wymienione ryzyka mogą odnosić się również do smartfonów.

Ile kosztuje ubezpieczenie telefonu?

Koszt ubezpieczenia telefonu zależny jest głównie od wartości urządzenia, wybranego zakresu oraz długości okresu ochrony. W przypadku polisy mieszkaniowej kluczowa jest jednak nieruchomość będąca podstawowym przedmiotem ubezpieczenia, ponieważ sama ochrona smartfonu jest tutaj tylko niewielkim dodatkiem do ochrony murów, elementów stałych oraz pozostałych ruchomości.     

Telefon w polisie mieszkaniowej

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia telefonu w ramach polisy dla nieruchomości. Kalkulację przeprowadziliśmy dla 50-metrowego mieszkania wartego (mury i elementy stałe) 450 000 zł i wyposażonego za 50 000 zł, przy założeniu, że na wyposażenie składa się m. in. smartfon za 5000 zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem.

Za takie ubezpieczenie zapłacisz od 206 zł do 415 zł rocznie. Poszczególne oferty różnią się od siebie w sposób minimalny, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Za 200, 300 czy 400 zł możesz ubezpieczyć nie tylko smartfon, ale również mienie, które jest warte łącznie pół miliona złotych. Ochrona przed kradzieżą z włamaniem oraz zdarzeniami losowymi nie jest może kompleksowa, ale na pewno solidna. Oczywiście, w zakresie polisy mieszkaniowej możesz uwzględnić również inne ryzyka, jak chociażby rabunek, co owszem, zwiększy składkę, ale raczej w niewielkim stopniu – mówi Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie telefonu z polisy mieszkaniowej – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Europa

Home Assistance, dewastacja

206 zł

Uniqa

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

229 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

245 zł

Mtu24.pl

dewastacja

264 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

274 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

302 zł

Mtu24.pl

Home Assistance, dewastacja

309 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

318 zł

Benefia

Home Assistance, dewastacja

415 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 18.12.2023 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie ubezpieczenia nieruchomości w wariancie od ryzyk nazwanych.

Telefon w sklepie stacjonarnym i online RTV

Ubezpieczenie smartfonu w sklepie RTV kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych, ale płatności możesz dokonać w miesięcznych ratach. To, czy nabyłeś telefon online czy stacjonarnie, nie ma większego znaczenia dla kosztów polisy.

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia smartfonu za około 5000 zł w Media Expert, czyli jednym z popularniejszych sieciowych sklepów RTV. Podstawowy wariant ochrony kosztuje tutaj odpowiednio: 900 zł (3 lata), 1200 zł (4 lata) oraz 1500 zł (5 lat). Droższa opcja, uwzględniająca m. in. wymianę uszkodzonego ekranu, kosztuje z kolei 1500 zł (1 rok) lub 2100 zł (2 lata).

Smartfon za 5000 zł - ubezpieczenie w sklepie RTV

 

Gwarancja Plus
Ochrona ekranu

Gwarancja Plus
Podstawowa ochrona

Wymiana stłuczonego wyświetlacza

tak

nie

Ochrona na terenie całego świata

tak

tak

Wymiana sprzętu na nowy, jeśli naprawa zajmie więcej niż 15 dni

tak

nie

Brak kosztów przy nieumyślnym uszkodzeniu

tak

nie

Serwis odbiera uszkodzone urządzenie i dostarcza je po naprawie

tak

nie

Pomoc w razie awarii do 5 lat

nie

tak

Wymiana sprzętu na nowy, jeśli naprawa jest nieopłacalna lub niemożliwa

nie

tak

Cena (przy jednorazowej opłacie)

1 rok – 1500 zł
2 lata – 2100 zł

Do 3 lat – 900 zł
Do 4 lat – 1200 zł
Do 5 lat – 1500 zł

Źródło:mediaexpert.pl (stan na: 18.12.2023 r.).

Telefon w sklepie iPhone

Co ciekawe, w przypadku produktu iDream składka nie jest zależna od wartości telefonu oraz jego modelu. Koszt wynika tylko z tego, na który wariant ochrony się zdecydujesz i jaki okres ubezpieczenia wybierzesz. Ceny zaczynają się od 69 zł, a kończą 1 299 zł. Szczegóły w poniższej tabeli.

iPhone - ubezpieczenie dedykowane

Wariant

Okres ubezpieczenia

Cena

Pomoc techniczna

okres trwania gwarancji

69 zł

Ochrona po gwarancji

12 miesięcy

259 zł

Uszkodzenie wyświetlacza

12 miesięcy

279 zł

Ochrona po gwarancji

24 miesiące

409 zł

Uszkodzenie

12 miesięcy

429 zł

Uszkodzenie wyświetlacza

24 miesiące

499 zł

Uszkodzenie i kradzież

12 miesięcy

559 zł

Uszkodzenie wyświetlacza

36 miesięcy

679 zł

Uszkodzenie

24 miesiące

699 zł

Uszkodzenie i kradzież

24 miesiące

959 zł

Uszkodzenie

36 miesięcy

999 zł

Uszkodzenie i kradzież

36 miesięcy

1299 zł

Źródło: idream.pl (stan na: 18.12.2023 r.).

Czego nie obejmuje ubezpieczenie telefonu komórkowego?

W pewnych sytuacjach za ubezpieczony smartfon nie otrzymasz odszkodowania, co wynika z ograniczeń obecnych w polisach, zarówno tych dedykowanych, jak i mieszkaniowych. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje tzw. wyłączenia odpowiedzialności, a ich pełną listę znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Rekompensaty za zniszczony telefon nie otrzymasz chociażby w następujących sytuacjach:

 • gdy zniszczysz urządzenie w skutek rażącego niedbalstwa lub celowo;
 • gdy smartfon był przechowywany w nieodpowiednim miejscu, np. na balkonie czy w domku letniskowym;
 • kiedy doszło do uszkodzenia telefonu w skutek przepięcia w trakcie remontu (na takie okazje potrzeba jest specjalna polisa dla domu w budowie);
 • kiedy uszkodzenia smartfona to tylko drobne zarysowania czy odpryski, które mają charakter wyłącznie estetyczny;
 • gdy zniszczysz telefon działając pod wpływem używek;
 • kiedy telefon był ładowany i doszło do uderzenia pioruna, a ty nie posiadasz piorunochronu;
 • kiedy uszkodzeniu ulegnie twój telefon służbowy bądź firmowy, a posiadana polisa mieszkaniowa dotyczy tylko mienia prywatnego;
 • kiedy straciłeś zapisane na telefonie dane, np. w wyniku zalania czy pożaru;
 • gdy korzystasz ze sprzętu w niewłaściwy sposób.
Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel ma nieco inny zestaw wyłączeń odpowiedzialności, co oznacza, że dane zdarzenie w jednej polisie może być wyłączone, a w innej niekoniecznie.

Na co uważać przy szukaniu ubezpieczenia smartfona?

Kiedy szukasz atrakcyjnego ubezpieczenia smartfonu i innego sprzętu elektronicznego, powinieneś zwrócić uwagę, przede wszystkim, na zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności oraz cenę. Niestety, kompleksowa ochrona wymaga większych nakładów finansowych, jednak zawsze warto porównać ze sobą większą liczbę ofert, bo ceny identycznego produktu mogą się od siebie istotnie różnić.

Pamiętaj, jeśli chcesz kupić ubezpieczenie telefonu, najpierw powinieneś dokładnie przeczytać przyporządkowany do niego dokument OWU. To właśnie tam znajdziesz informacje o tym, przed czym dokładnie ochroni cię dana polisa, a przed czym nie. Takie dokumenty nie są może napisane w prosty sposób, jednak ich wnikliwa lektura jest konieczna. Dopiero po przeczytaniu OWU będziesz wiedział, za co właściwie płacisz i kiedy będziesz mógł liczyć na odszkodowanie.

Gdzie ubezpieczę telefon razem z nieruchomością?

Ubezpieczenie nieruchomości zabezpieczające finansowo również telefon możesz kupić online, np. za pomocą kalkulatora polis. W ten sposób ubezpieczysz i nowy smartfon, i kupiony na rynku wtórnym. Dla towarzystwa nie ma też znaczenia, ile telefonów posiadasz, jaki jest ich stan techniczny czy marka. Praktycznie wszystkie smartfony ubezpiecza się na takich samych zasadach.

Kalkulator ubezpieczeń to proste i intuicyjne narzędzie, dzięki któremu w dosłownie kilka minut skomponujesz takie ubezpieczenie nieruchomości, jakiego potrzebujesz. Samodzielnie ustalisz zakres ochrony oraz wybierzesz sumy ubezpieczenia. Później będziesz mógł sprawdzić, ile skomponowany przez ciebie produkt kosztuje w różnych towarzystwach i wybrać najatrakcyjniejsza opcję. Kalkulator umożliwi ci też natychmiastowy zakup ubezpieczenia nieruchomości, a polisa zacznie działać w wybranym przez ciebie dniu, którym może być nawet następny dzień roboczy.

Podsumowanie

1.Ubezpieczenie telefonu komórkowego możliwe jest w ramach polisy mieszkaniowej lub przedłużonej gwarancji
2.Ubezpieczenie iPhone'a dodatkowo jest dostępne w ramach specjalnej oferty firmy Apple
3.Polisa może chronić telefon przed zdarzeniami losowymi, dewastacją czy utratą w wyniku kradzieży
4.Ubezpieczenie nieruchomości chroniące smartfon możesz kupić online, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie telefonu

 1. Czy warto ubezpieczyć smartfon?

  Smartfon jest urządzeniem wartym minimum kilkaset złotych, a często kilka tysięcy, z którego korzystamy bardzo często i które może łatwo ulec zniszczeniu bądź, z racji niewielkich gabarytów, kradzieży. Ubezpieczenie telefonu komórkowego wydaje się więc całkiem rozsądne.

 2. Od kiedy obowiązuje ubezpieczenie mojego telefonu?

  Jeśli kupiłeś telefon w zwykłym sklepie lub przez Internet, ochrona w ramach gwarancji obowiązuje od dnia zakupu. Ubezpieczenie nieruchomości wraz z wyposażeniem, a więc i telefonem, obowiązuje natomiast w dniu, który wskażesz podczas zakupu polisy. W przypadku niektórych zdarzeń, np. powodzi, ochrona może zacząć działać po wygaśnięciu karencji.

 3. Jak długo działa ubezpieczenie telefonu?

  Przedłużona gwarancja obowiązuje najczęściej rok lub dwa, ale czasami zdarzają się również warianty ochrony na 36 miesięcy. Jeśli natomiast chodzi o polisy mieszkaniowe, okres ochrony to najczęściej rok, czasami 2 lub 3 lata, rzadziej kilka miesięcy. W praktyce ubezpieczenie nieruchomości może obowiązywać jednak zdecydowanie dłużej, o ile się je przedłuża lub płynnie przechodzi do innego towarzystwa.

 4. Ile odszkodowania w przypadku mechanicznego uszkodzenia wyświetlacza?

  Wszystko zależy od rodzaju posiadanej polisy, wielkości szkody oraz jej okoliczności. We wszystkich możliwych wariantach ubezpieczenie telefonu jest jednak ubezpieczeniem majątkowym, a więc możliwa jest tylko pełna rekompensata szkody – na takich polisach nie możesz się więc wzbogacić.

 5. Czy ubezpieczenie telefonu dotyczy też kradzieży kieszonkowej?

  Ubezpieczenie smartfonu od kradzieży kieszonkowej dostępne jest głównie w ramach przedłużonych bądź rozszerzonych gwarancji. Z polisy mieszkaniowej raczej nie uzyskasz odszkodowania za kradzież kieszonkową.

 6. Czy za przypadkowe uszkodzenia telefonu dostanę odszkodowanie z polisy?

  Wszystko zależy od konkretnej sytuacji oraz zakresu ochrony, jaki wykupiłeś, ale ogólnie tak, za przypadkowe uszkodzenia telefonu możesz otrzymać odszkodowanie, które w pełni pokryje koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu.

 7. Kiedy dostanę urządzenie zastępcze za przypadkowe uszkodzenie telefonu?

  W przypadku telefonu ubezpieczonego z polisy mieszkaniowej możesz liczyć tylko na rekompensatę finansową za zniszczony lub skradziony sprzęt. Na zastępczy smartfon mogą natomiast liczyć posiadacze przedłużonej gwarancji, o ile wykupili odpowiedni wariant ubezpieczenia.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.