Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

3 najlepsze produkty ubezpieczenia mieszkania

Ewelina Ratajczak 26.07.2017
3 najlepsze produkty ubezpieczenia mieszkania
Strona główna
/
Blog
/
3 najlepsze produkty ubezpieczenia mieszkania
Czy istnieje sposób na wybranie idealnego produktu, np. polisy mieszkaniowej? To, czy ubezpieczenie będzie idealne, okaże się w momencie wypłaty odszkodowania, natomiast można zrobić wiele, aby polisa nie była źródłem rozczarowania. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert ubezpieczeniowych.
Spis treści

Porównanie można wykonać na kilka sposobów, z których najlepszym będzie wykonanie kalkulacji ubezpieczeń online, ale równie pomocne okaże się przeanalizowanie rankingu ubezpieczeń mienia, jak i zestawienie produktów pokazujących gotowe wyliczenie rocznych składek dla domu, mieszkania i budynku w budowie.

 

Rynek polis mieszkaniowych w Polsce

Konkurencja towarzystw ubezpieczeniowych sprawia, że cena za polisę mieszkaniową nie może być – i nie jest – wygórowana. Oczywiście, nie oznacza to, że brakuje ofert droższych, tj. w okolicach 1000 zł za rok. Cena zależy tutaj od wielu czynników, głównie wartości mieszkania, a przez to sum ubezpieczenia. Nie ma bowiem nic gorszego od niedoubezpieczenia – gdy pożar strawi nieruchomość, pieniądze z polisy będą w stanie pokryć tylko część strat.

Najtańsze produkty ubezpieczenia mienia kosztują mniej niż 100 zł. Zakres ochrony jest jednak dość wąski i dotyczy głównie murów w razie pożaru, zalania, wybuchu czy osuwania się ziemi. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że tego typu zagrożenia wystąpią w domu – zamieszkanym czy znajdującym się w trakcie budowy. Natomiast lokatorzy mieszkań będą bardziej zainteresowani rozszerzeniami, jak:

  • kradzież mienia ruchomego,
  • dewastacja,
  • OC w życiu prywatnym,
  • ubezpieczenie bagażu poza miejscem zamieszkania.

W analizie ofert polisowych nie warto brać pod uwagę wszystkich, kilkudziesięciu dostępnych na polskim rynku, firm ubezpieczeniowych. Niezmienny, wysoki poziom utrzymuje ok. dziesięciu z nich, obecnych w rankingach i porównywarkach ubezpieczeń.

 

Porównanie ubezpieczeń - najtańsze oferty

Aby znaleźć najtańszą ofertę, należy wykorzystać możliwości narzędzia, jakim jest kalkulator polis mieszkaniowych, który wyświetla oferty w 4 wariantach – różnią się one pod kątem zakresu i sum ubezpieczenia.

Na poznanie składki wystarczy mniej niż minuta. Ważne, aby w trakcie wykonywania kalkulacji stworzyć tzw. profil klienta z rzeczywistymi danymi co do ubezpieczanego mienia, jak i właściciela przyszłej polisy.

Załóżmy, że chcemy ubezpieczyć mieszkanie o powierzchni 85 m2 położone w Katowicach, o wartości rynkowej 290 tys. zł. To oczywiście tylko część wymaganych informacji dla kalkulatora, jednak powyższe dane są kluczowymi dla podania składek – 3 najlepszych produktów ubezpieczenia mieszkania według wysokości rocznej składki. Według kalkulacji z dnia 26.07.2017 polisowe podium prezentuje się następująco:

1. LINK4 – 225 zł

2. INTER – 315 zł

3. CONCORDIA – 319 zł

Powyższe ceny są średnimi kwotami wszystkich 4 wariantów ochrony (S, M, L i XL), z czego najtańszym produktem uzyskanym w kalkulacji jest Link4 Dom za 174 zł w formule S, a najdroższym Concordia Dom w formule XL za 548 zł.

 

Polisa mieszkaniowa z banku

Jak widać, powyższe wyniki odnoszą się przede wszystkim do cen. To właśnie na wysokość składki klienci poszukujący rozwiązań ochronnych dla swoich nieruchomości zwracają największą uwagę. Najtańsze oferty są nie bez powodu przypisane do wariantu S – jest to propozycja dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny lub o taki kredyt dopiero się starają.

Większość banków sama oferuje polisy, np. ing ubezpieczenie mieszkania. Tyle że nie zawsze są to oferty tej samej firmy. We wspomnianym produkcie pod szyldem banku znajdują się polisy PZU czy TU Europa, a do wyboru klient banku ma uproszczone warianty:

Wariant podstawowy:

Wariant rozszerzony:

  • ubezpieczenie nieruchomości  od ognia i innych zdarzeń losowych
  • ubezpieczenie ruchomości domowych (od ognia i innych  zdarzeń losowych oraz kradzieży z włamaniem i rabunku)
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (PZU), ubezpieczenie OC  z tytułu posiadania i użytkowania nieruchomości (TU Europa)  
  • assistance dom   

 

Chcąc zatem poznać w ing ubezpieczenie mieszkania koszt takiego produktu, należy wybrać właściwy dla siebie wariant, który będzie różnił się i zakresem, i ceną. Albo skorzystać z propozycji porównywarki ubezpieczeń, która jednorazowo jest w stanie zestawić do 5 produktów w różnych zakresach – bez konieczności wychodzenia z domu i spotkania z agentem ubezpieczeniowym.

 

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.