CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mienia-co-warto-wiedziec Ubezpieczenie mienia - co warto wiedzieć? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mienia - ile kosztuje i co obejmuje?

Redakcja 08.09.2020
Ubezpieczenie mienia - ile kosztuje i co obejmuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mienia - ile kosztuje i co obejmuje?
Nieruchomość wraz z wyposażeniem wartą 550 000 zł można ubezpieczyć już za 220 zł w skali roku. Dowiedz się, jakie konkretnie rodzaje mienia można chronić z polisy mieszkaniowej, przed jakimi zdarzeniami i do jakich sum.

Bez wątpienia, dom lub mieszkanie to najcenniejsze mienie, jakie posiada większość z nas. Samochody, owszem, też do tanich nie należą, jednak nieruchomości są dużo droższe i mimo iż ich ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, warto rozważyć taką opcję. W ten sposób zabezpieczymy finansowo swój najcenniejszy majątek i będziemy mogli spać spokojnie.

 

Czym jest mienie w polisie mieszkaniowej?

Mieniem określamy rzeczy składające się na nieruchomość, czyli mury, ściany, podłogi, a także wyposażenie. Każdy z tych elementów możemy chronić finansowo od wielu ryzyk i zdarzeń. Ale polisa mieszkaniowa to także przydatne wsparcie dla samych lokatorów.

Polisa mieszkaniowa może zabezpieczać finansowo trzy rodzaje mienia: mury, elementy stałe i ruchomości domowe. Podstawowe ubezpieczenie chroni mury i najczęściej elementy stałe, a ruchomości są dostępne jako rozszerzenie.

 1. Mury – składają się na nie fundamenty, ściany i dach. Można powiedzieć, że to elementy, dzięki którym budynek można uznać za przestrzeń zamkniętą, zdatną do zamieszkania.
   
 2. Elementy stałe – składa się na nie ta część wyposażenia mieszkania lub domu, która jest trwale przytwierdzona. Takich części nie można zdemontować, jeśli nie użyje się przy tym siły lub narzędzi. Wśród elementów stałych można wymienić m. in.:
 • meble i sprzęt RTV/AGD w zabudowie;
 • fragmenty poszczególnych instalacji, zarówno te znajdujące się w ścianach czy pod podłogą (np. rury), jak i na zewnątrz (np. wanna);
 • okna i drzwi wraz z futrynami;
 • parkiety;
 • gładzie, tapety, powłoki malarskie;
 • parapety.
   
 1. Ruchomości domowe (mienie ruchome) – w praktyce to prawie wszystkie przedmioty znajdujące się na obszarze nieruchomości, które nie są elementami stałymi. Z definicji to dobra, które można swobodnie wynieść, bez konieczności demontowania ich za pomocą narzędzi lub siłowo. Mienie ruchome to m. in.:
 • gotówka, kosztowności, biżuteria;
 • sprzęt RTV/AGD poza zabudową;
 • odzież i obuwie;
 • przedmioty osobiste;
 • sprzęt elektroniczny, sportowy, turystyczny, muzyczny;
 • perfumy;
 • płyty i książki;
 • zwierzęta domowe.

Infografika mówiąca o tym jakie mienie choroni polisa

 

Jakie dodatkowe mienie można ubezpieczyć?

Ubezpieczając nieruchomość automatycznie ubezpieczamy też pomieszczenia przynależne, czyli np. piwnicę czy garaż z bryle budynku. Ponadto, jako rozszerzenia, możemy również włączyć w polisę:

 • garaż wolnostojący,
 • budynki gospodarcze,
 • roślinność na posesji i rośliny doniczkowe,
 • bramę i ogrodzenie wraz ze stałymi elementami,
 • podjazd i chodniki,
 • budynki tzw. małej architektury (altana, grill, itd.),
 • dom letniskowy poza posesją,
 • nagrobek,
 • niektóre ruchomości znajdujące się w budynkach na posesji i poza nią (przy spełnieniu pewnych wymogów);
 • przedmioty wartościowe (na specjalnych zasadach).

 

Jak ubezpieczyć mienie - od ryzyk nazwanych czy All Risk?

Polisy mieszkaniowe dzieli się na ubezpieczenia od ryzyka nazwanych oraz od ryzyk wszystkich (All Risks). Pierwszy wariant zabezpiecza mienie przed wyszczególnionymi w OWU zdarzeniami, których jest zazwyczaj kilka lub kilkanaście. Żeby zapewnić bardziej kompleksową ochronę, taką polisę do ryzyk nazwanych warto uzupełnić o:

 • ruchomości domowe,
 • kradzież z włamaniem,
 • powódź,
 • przepięcie,
 • stłuczenie przedmiotów szklanych.

Klienci towarzystw ubezpieczeniowych często decydują się również na zakup dodatków, które nie są do końca związane z ochroną mienia, ale dają wymierne korzyści lokatorom. Chodzi tutaj przede wszystkim o OC w życiu prywatnym (dotyczy nieumyślnych szkód na mieniu lub zdrowiu osób trzecich) oraz Home Assistance, czyli zbiór usług, jakie ubezpieczyciel zobowiązuje się nieodpłatnie świadczyć ubezpieczonemu (np. interwencje specjalistów: hydraulika, szklarza czy stolarza).

Ubezpieczenie All Risks chroni z kolei przed wszystkimi możliwymi ryzykami, które nie są wymienione w OWU w dziale wyłączeń odpowiedzialności. Taka opcja nie tylko daje kompleksową ochronę, ale również w praktyce ułatwia uzyskanie odszkodowania.  

 

Na jaką kwotę ubezpieczyć mienie?

Mienie powinno się ubezpieczyć na kwotę, która jest realnym odzwierciedleniem jego faktycznej wartości. Przy wykupywaniu polisy mieszkaniowej ustala się tzw. sumy ubezpieczenia (SU), czyli maksymalny wymiar odszkodowania, jaki uzyskamy po szkodzie całkowitej (doszczętne zniszczenie mienia). SU ustala się indywidualnie dla murów, elementów stałych i ruchomości.

Błędy w ustalaniu sum ubezpieczenia mogą być bolesne w skutkach. Jeśli zadeklarowana SU będzie zbyt wysoka (nadubezpieczenie), to niepotrzebnie wzrośnie składka ubezpieczeniowa. Jeszcze groźniejszą sytuacją jest niedoszacowanie majątku (niedoubezpieczenie), które może poskutkować zbyt niską rekompensatą po szkodzie – towarzystwo nigdy nie wypłaci nam wyższego odszkodowania, niż przewiduje SU, więc jeśli SU jest zbyt niskie, to i odszkodowanie może takie być.

 

Jakiego mienia polisa mieszkaiowa nie chroni?

Z polisy mieszkaniowej możemy ubezpieczyć wiele przedmiotów, ale nie wszystkie. Wśród standardowych wyłączeń można wymienić:

 • znajdujące się na posesji pojazdy mechaniczne;
 • mienie do działalności gospodarczej;
 • przedmioty pożyczone lub należące do naszych gości;
 • niektóre gatunki zwierząt domowych, np. agresywne rasy psów;
 • dane w formie elektronicznej;
 • rękopisy;
 • broń palna;
 • niektóre dzieła sztuki;
 • część ruchomości przechowywana poza strefą mieszkalną, np. na otwartym powietrzu.

Jest też mienie, które ubezpiecza się na specjalnych zasadach. Chodzi tutaj tzw. przedmioty wartościowe lub mienie specjalne, czyli chociażby antyki, zbiory kolekcjonerskie czy akcesoria o wartości artystycznej. Żeby włączyć je w polisę, trzeba najpierw uzyskać wycenę od rzeczoznawcy (na własny koszt) oraz ewentualnie certyfikat autentyczności.

 

Jak chronić mienie poza miejscem zamieszkania?

Wspominaliśmy już o możliwości włączenia w polisę domku letniskowego oraz nagrobka, czyli nieruchomości. Towarzystwa umożliwiają także ubezpieczenie od rabunku mienia ruchomego poza domem. Chodzi tutaj np. o smartfon, tablet, gotówkę, rzeczy osobiste czy nawet rower. Wykupując takie rozszerzenie zabezpieczamy się przed złodziejami, którzy za pomocą siły, groźby lub oszustwa chcą nas okraść na ulicy, w autobusie czy w innego typu miejscu publicznym. Pamiętajmy jednak, że z ochrony wyłączone są np. kradzieże kieszonkowe, które przyporządkowuje się do innej kategorii zdarzeń (jest to kradzież zwykła). 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mienia?

Obliczyliśmy, ile trzeba zapłacić za rok ubezpieczenia stumetrowego własnościowego mieszkania w Krakowie, którego wartość szacowana jest na 500 000 zł (mury i elementy stałe) i w którym zgromadzone są ruchomości warte 50 000 zł. Polisa, dla jakiej wyliczyliśmy składki, obejmuje ochronę przed zdarzeniami losowymi.

Najtańsza oferta opiewa na 203 zł (Proama), a najdroższa na 686 zł (PZU), co oznacza, że różnica pomiędzy nimi to aż 483 zł. Średni koszt takiego ubezpieczenia to z kolei 338 zł. Przypomnijmy, że te kwoty odnoszą się do roku ubezpieczenia mienia wartego łącznie 550 000 zł.

 

Ubezpieczenie mienia – przykładowe polisy mieszkaniowe

Towarzystwo

Polisa

Składka

Proama

Dom

203 zł

Generali

Generali, z myślą o domu

216 zł

Uniqa

Twój Dom Plus

229 zł

TU Europa

MyFlat

230 zł

Link4

Dom

247 zł

Mtu24.pl

Mieszkaj z mtu24.pl

249 zł

Inter Polska

Inter Lokum

310 zł

Aegon

Aegon dla domu

324 zł

TUZ Ubezpieczenia

Ubezpieczenie domów jednorodzinnych i mieszkań

332 zł

AXA (pakiet Optymalny)

Twoje Miejsce

462 zł

Aviva

W domu

569 zł

PZU

Dom

686 zł

Compensa

Wiener

InterRisk

Warta

TUW

HDI

Nationale-Nederlanden

Ergo Hestia

Benefia

Allianz

Concordia

Ceny dostępne w TU

Źródło: rankomat.pl i strony internetowe poszczególnych towarzystw (stan na 4.09.2020 r.).

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Podstawa polisy mieszkaniowej chroni mury i często elementy stałe, a mienie ruchome dostępne jest jako rozszerzenie

2. Mienie powinno się ubezpieczyć na kwotę, która odpowiada jego realnej wartości

3. Suma ubezpieczenia to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką uzyskamy po szkodzie całkowitej

4. Mienie poza miejscem ubezpieczenia można ubezpieczyć od rabunku

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Maniek958

2019-11-07 14:33:40

Witam mam wykupione ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczyciel nie wypłacił mi odszkodowania za popękane ściany bo stwierdził że to wina jeżdżących samochodów ciężarowych i co mam z tym zrobić.