CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/dla-kogo-odszkodowanie-w-wynajmowanym-mieszkaniu Dla kogo odszkodowanie w wynajmowanym mieszkaniu?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Dla kogo odszkodowanie w wynajmowanym mieszkaniu?

Zasady wypłaty świadczenia po wystąpieniu szkody

Michał Ratajczak 11.12.2019
W przypadku mieszkań na kredyt sprawa ubezpieczenia jest jasna – bank z reguły wymaga zabezpieczenia spłacanych rat w ramach polisy, która posiada funkcję ochronną w razie wypadku czy innego zdarzenia uniemożliwiającego ciągłość zobowiązań. W mieszkaniu wynajętym polisa jest również dostępna i to dla obu stron umowy, ale środki z odszkodowania nie zawsze otrzyma ta sama osoba.
Porównaj ceny

W Polsce sytuacja z wynajmem mieszkań jest diametralnie inna niż w sąsiednich Niemczech. Statystyki GUS-u (raport „Warunki życia rodzin w Polsce 2014”) pokazują, że zdecydowana większość rodaków, którzy wyprowadzili się od rodziców – ponad 70 proc. –  żyje we własnym domu lub mieszkaniu, niecałe 10 proc. w lokalach obciążonych hipoteką, a zaledwie 5,5 proc. wynajmuje mieszkania. Reszta to lokatorzy kwater komunalnych, socjalnych i służbowych.

Mimo że wynajem jest traktowany nad Wisłą jako okres przejściowy między wyprowadzką od rodziców a wprowadzeniem się „na swoje”, wypadki na skutek zdarzeń losowych i innych przyczyn) zdarzają się bez względu na tytuł prawny w stosunku do zajmowanego lokum.

 

Kto otrzyma odszkodowanie?

Mieszkania są narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Najczęstsze z nich to pożar i zalanie (najczęściej razem w jednym, podstawowym pakiecie ubezpieczenia). W przypadku kradzieży z włamaniem warto wczytać się w Ogólne Warunki Ubezpieczenia, żeby sprawdzić konieczność rozszerzenia umowy o to właśnie ryzyko.

Pieniądze z polisy za samo zdarzenie trafiają z reguły do właściciela wynajmowanego mieszkania, ale i najemca może liczyć na zadośćuczynienie. Wszystko zależy od rodzaju szkody.

 

POŻAR

Kto zatem otrzyma pieniądze z tytułu pożaru, zakładając że ogień nie powstał przez ewidentne zaniedbanie człowieka? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zawsze właściciel mieszkania. Nawet jeśli najemca podpisuje umowę ubezpieczenia, w jednej z rubryk musi wpisać dane właściciela mienia, który otrzyma gwarantowane środki finansowe.

 

MURY I ELEMENTY STAŁE

Odszkodowanie za uszkodzenie murów czy elementów stałych mieszkania również trafi do właściciela mienia, więc z punktu widzenia najemcy umowa ubezpieczeniowa zawierające te ryzyka powinna być zawarta między Towarzystwem a właścicielem.

A co jeśli niektóre elementy stałe zakupił i zamontował najemca? Wtedy i on powinien mieć wykupioną polisę, aby otrzymać odszkodowanie niezależnie od późniejszych ustaleń czy roszczeń ze strony właściciela.

 

MIENIE RUCHOME

Wyposażenie wynajmowanego mieszkania to z reguły przedmioty w większości należące do najemcy, dlatego w tym przypadku warto, aby posiadający kosztowne przedmioty (sprzęt RTV, ubrania, biżuteria) zdecydował się na zakup odpowiedniej polisy. Gdy dojdzie już do kradzieży z włamaniem, to dla uniknięcia ewentualnych sporów z właścicielem, przydatne będzie zachowanie rachunków zakupu tych przedmiotów.

 

OC W ŻYCIU PRYWATNYM

Korzystne dla najemcy jest posiadanie ubezpieczenia z odpowiednią klauzulą – odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym za szkody wynikające z tytułu najmu. Przed czym ochroni taka polisa? Najczęściej przed finansowymi skutkami zalania sąsiada z dołu, gdy roszczenia może wysuwać zarówno poszkodowany sąsiad, jak i właściciel mieszkania.

 

Stan podwyższonego ryzyka

Większość lokatorów wynajmowanych mieszkań stanowią studenci, ale wśród najemców zdarzają się również rodziny z dziećmi. W tym ostatnim przypadku nietrudno o uszkodzenia tak stałych, jak i ruchomych elementów wynajmowanego mienia.

Stała kontrola nad małymi dziećmi, np. w wieku przedszkolnym, to zadanie bardzo trudne, więc nie jest niczym dziwnym wyrządzenie przez nie różnego rodzaju szkód. Jeśli zniszczenia te dotyczą elementów stałych czy mienia ruchomego należącego do właściciela, może on (co jest niemal pewne) domagać się finansowej rekompensaty. W razie posiadania polisy mieszkaniowej z rozszerzeniem o OC w życiu prywatnym rodzic jest chroniony przed tego typu niespodziewanym wydatkiem.

Innym zagrożeniem czyhającym na portfel rodzin najmujących mieszkanie jest szkoda zewnętrzna, np. nieumyślne porysowanie przez ich dziecko samochodu sąsiada zaparkowanego pod blokiem. Wtedy również odpowiednio dobrane  ubezpieczenie okaże się kołem finansowym kołem ratunkowym.

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły