Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Likwidacja szkody po zalaniu mieszkania

Procedura postępowania krok po kroku

Michał Ratajczak 23.2.2017 | 11.12.2019
Zalanie mieszkania jest jedną ze szkód, która znajduje się w zakresie zdarzeń losowych. Ale samych rodzajów niekontrolowanego wycieku czy przecieku wody może być kilka i nie każdy z przypadków kwalifikuje się do wypłaty świadczenia. Zanim do wypłaty odszkodowania dojdzie, należy pamiętać o wykonaniu niezbędnych czynności.
Porównaj ceny

Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się uprościć przebieg likwidacji szkody począwszy już od jej zgłoszenia. Poszkodowany ma do wyboru kilka metod kontaktu, jak:

 • telefon,
 • e-mail,
 • SMS/MMS,
 • formularz dostępny na stronie,
 • poczta tradycyjna,
 • czat,
 • wizyta w placówce.

W przypadku zalania najszybszym sposobem będzie zgłoszenie szkody telefonicznie. Ale uwaga – infolinia jest zazwyczaj czynna w określonych godzinach i w większości przypadków tylko w dni robocze.

Przez telefon też można uzyskać informacje na temat przebiegu likwidacji szkody. Wystarczy zadzwonić na infolinię TU i stosować się do zaleceń konsultanta.

 

Udokumentowanie szkody

Pierwszą czynnością jest oszacowanie rozmiarów szkody i, o ile to możliwe ze względów bezpieczeństwa czy innych, ograniczenie rozmiarów szkody. Towarzystwo ubezpieczeniowe, które przyjmie zgłoszenie o szkodzie będzie wymagało dowodów w postaci zdjęć czy relacji świadków. Warto udokumentować skutki zalania dla własnego dobra, aby dysponować niezbitymi dowodami, które ułatwią i przyspieszą otrzymanie zadośćuczynienia.

Procedura ze strony ubezpieczyciela będzie wyglądała podobnie – na miejscu zjawi się rzeczoznawca, który oceni rozmiar zniszczeń i wyceni wartość strat. Jednak do tego czasu może się okazać, że skala zniszczenia do czasu przybycia rzeczoznawcy ulegnie wizualnym zmianom, dlatego wart posiadać własne dowody w postaci wspomnianych zdjęć, nagrań wideo czy spisanych relacji sąsiadów.

 

Kontakt poszkodowanego z infolinią

Przed wykonaniem telefonu czy wizytą w placówce ubezpieczyciela należy w miarę możliwości przygotować stosowne dokumenty, sprawdzić numer polisy i datę jej zawarcia, okres ubezpieczenia oraz określić orientacyjną wysokość straty.

Dokumenty, o jakie może prosić ubezpieczyciel:

 • rachunek strat – wykaz uszkodzonych lub zniszczonych przedmiotów;
 • faktury zakupu zniszczonych/ uszkodzonych przedmiotów lub innego rodzaju dokument potwierdzający wartość ubezpieczonego mienia;
 • udokumentowane koszty związane z zabezpieczeniem i ratowaniem ubezpieczonego mienia oraz uprzątnięciem pozostałości po szkodzie;
 • rachunki za naprawę, faktury za zakupione materiały;
 • protokoły wydane przez odpowiednie służby (straż pożarna, policja, zarządca nieruchomości);
 • oświadczenie sprawcy (gdy występuje) i ewentualnie podanie ubezpieczyciela sprawcy.

Jeśli zgłoszenie będzie miało formę pisemną, należy podać przede wszystkim datę, godzinę i dokładne miejsce szkody, skrót okoliczności powstania szkody, wstępny szacunek straty, nazwisko, imię i adres sprawcy szkody, nazwę jego zakładu ubezpieczeń, nazwiska świadków (opcjonalnie), informację o podjęciu interwencji przez policję, straż pożarną lub inne służby.

 

Kiedy odszkodowanie nie przysługuje?

Zalanie jest zalaniu nierówne. Jeśli woda dostała się do pomieszczenia przez niedopatrzenie lokatorów, np. uchylone drzwi balkonowe czy okna, wówczas, o ile polisa nie obejmuje stosownych rozszerzeń (OC w życiu prywatnym) należy liczyć się z odmową wypłaty świadczenia.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w razie działania innego zdarzenia losowego – powodzi. Jeśli polisa mieszkaniowa wymaga dokupienia takiej opcji, ubezpieczyciel ma prawo uznać zgłoszenie szkody za bezzasadne.

Jest jeszcze jeden przypadek, gdy wypłata odszkodowania będzie kłopotliwa. Chodzi o zalanie mieszkania przez sąsiada. Wtedy muszą być spełnione dwa warunki – polisa poszkodowanego obejmuje przypadek zalania i dodatkowo sąsiad posiada w swojej polisie odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Jeśli tak nie jest kwestię odszkodowania obie strony załatwiają polubownie, z możliwością skierowania sprawy na drogę sądową włącznie.

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły