CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/na-czym-polega-zakup-polisy-mieszkaniowej-w-banku Ubezpieczenia mieszkania, domu i nieruchomości w mBank czy porównywarka ?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Na czym polega zakup polisy mieszkaniowej w banku?

Różnica między zakupem polisy w banku i porównywarce

Michał Ratajczak 11.12.2019
Zakup ubezpieczenia nieruchomości jest kwestią dobrowolną. Tak przynajmniej wynika z przepisów prawa obowiązujących w Polsce. Jednak w praktyce polisa mieszkaniowa jest dodawana do innych produktów, np. kredytu hipotecznego. Czy w tej kwestii konsumenci mają alternatywę?
Porównaj ceny

Praktycznie każda instytucja finansowa udzielająca pożyczek (nie tylko hipotecznych) posiada w swojej ofercie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wzór produktu mbank ubezpieczenia mieszkania. Taki produkt nie jest żadnym naciąganiem, bo zapewnia spłatę zobowiązań w sytuacji, gdyby ubezpieczonemu przytrafił się wypadek, także ze skutkiem śmiertelnym czy z orzeczeniem trwałego inwalidztwa.

 

mBank ubezpieczenie mieszkania - Sposób zakupu

Z reguły dokupienie ubezpieczenia będzie wiązało się z dodatkowym kosztem, doliczanym do raty kredytu. Specyficznym przykładem jest hipoteka. Pożyczkobiorca ma możliwość skorzystania z dwóch rozwiązań:

  • ubezpieczenia na życie – polisa wykupywana z powodów opisanych wyżej, nie ma obowiązku zawierania umowy ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie nieruchomości – konieczne do uzyskania kredytu, dotyczy pożyczki na zakup domu, mieszkania czy inwestycję budowlaną.

Przyszły właściciel kredytu hipotecznego może oczywiście wykorzystać ofertę, np. mbank ubezpieczenie domu do otrzymania obu produktów (kredytu i ubezpieczenia kredytu), ale może też skorzystać z innych ofert – przynajmniej tych ubezpieczeniowych – dostarczając zawartą umowę do banku.

Wykupywanie opcji bancassurace jest wygodne, ale nie zawsze korzystne cenowo, bo może się okazać, że inne towarzystwo ubezpieczeniowe ma tańszą polisę od tej oferowanej przez bank, któremu na sprzedaży polis będzie zależało ze względu na otrzymywane od towarzystwa premie.

Dlatego warto unikać pośpiechu i sprawdzić kredyt hipoteczny w placówce banku, a ubezpieczenie do tego kredytu nabyć drogą online korzystając z wygodnej porównywarki ubezpieczeń. 

 

Ubezpieczenia mieszkania, domu i nieruchomości w mBank czy porównywarka ?

Dla właścicieli hipoteki najważniejsze są 2 informacje: długość spłacania kredytu i wysokość raty. W tej ostatniej kwestii liczy się każda złotówka, więc jeśli bez polisy mieszkaniowej się nie obejdzie, to ubezpieczenie powinno być możliwie tanie. Niestety, za zbyt atrakcyjną ceną kryje się również wąski zakres ochrony i niskie sumy ubezpieczenia za poszczególne zdarzenie.

Porównując mbank ubezpieczenie domu koszt z identycznym zestawieniem wykonanym za pomocą kalkulatora ubezpieczeń różnice w cenie polisy są znaczne. Bank oferuje zakup ubezpieczenia dla domu w trzech wariantach cenowych: za 450 zł, 580 zł i 740 zł rocznie. Oczywiście, jest to tylko jedna polisa z różnym zakresem ochrony obejmującym:

  • ubezpieczenie nieruchomości od pożaru, zalania i innych zdarzeń: SU 390 000 zł,
  • ubezpieczenie ruchomości domowych od pożaru zalania i innych zdarzeń : SU 30 000 zł,
  • ubezpieczenie ruchomości domowych od kradzieży z włamaniem: SU 20 000 zł.

Do tego mbank ubezpieczenie domu cennik oferuje za 16,50 zł miesięcznie (wszystkie ceny są podawane w takiej częstotliwości) umowy dodatkowe, jak OC w życiu prywatnym: SU 100 000 zł oraz domowe assistance i NNW dla całej rodziny. Koszt całego ubezpieczenia? Bagatela, 1070 zł! Co prawda w skali roku i możliwością rozłożenia na 12 rat, ale to oznacza kolejne podwyższenie kredytu.

W porównywarce ubezpieczeń ten sam przedmiot (dom o powierzchni 99 m2 i wartości 390 000 zł) będzie dostępny w 4 wariantach z różnym zakresem cenowym:

  • pakiet S: 170 zł – 270 zł,
  • pakiet M: 220 zł – 350 zł,
  • pakiet L: 280 zł – 520 zł,
  • pakiet XL: 320 zł – 670 zł,

Najbardziej miarodajny w porównaniu z bankowym wyliczeniem jest pakiet L oraz XL zawierające podobny zakres ochrony na zbliżone sumy ubezpieczenia.

Wyraźnie widać, że samodzielne wyszukanie innych ofert dostępnych online jest po prostu opłacalne. W opisywanym przypadku właściciel domu jest w stanie zaoszczędzić na samej polisie ok. 500 zł, a ponadto ma możliwość wyboru nie 3 ofert cenowych jak w przypadku banku, ale nawet 16, jeśli wziąć pod uwagę wygenerowanie 4 ofert dla każdego z pakietów dostępnych w kalkulatorze ubezpieczeń nieruchomości.

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły