Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Jak ubezpieczyć mieszkanie lub dom pod kredyt z cesją na bank

Zakup polisy mieszkaniowej do hipoteki

Redakcja 15.1.2014 | 23.7.2018
Przed przyznaniem kredytu hipotecznego bank wymaga od każdego kredytobiorcy zakupu polisy ubezpieczenia nieruchomości z cesją. Jakie ubezpieczenie należy kupić, na czym polega cesja polisy na bank i kto otrzyma odszkodowanie w razie szkody?
Porównaj ceny

Kredyt hipoteczny wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego też banki żądają od kredytobiorców dodatkowych zabezpieczeń. Do raty kredytowej mogą być doliczone kwoty za obowiązkowe ubezpieczenia nieruchomości:

  • od ognia i innych zdarzeń losowych.
  • pomostowe (obowiązuje do czasu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki),
  • kredytu z niskim wkładem (umożliwia uzyskanie wyższej kwoty kredytu przy niskim wkładzie własnym bądź przy jego braku). 

 

Czym jest cesja polisy na bank?

Konieczność zakupu polisy nieruchomości, na którą wzięliśmy kredyt to jedno. Drugą rzeczą jest kwestia cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na rzecz banku. Cesja na bank to nic innego jak przeniesienie praw z zawartej polisy mieszkaniowej na bank.

W ramach cesji odszkodowanie za szkody poniesione np. z powodu pożaru czy zalania, zostanie przekazane na rzecz banku, a nie ubezpieczonego. Brak spełnienia obowiązku ubezpieczenia mieszkania może skutkować nałożeniem kary finansowej lub samodzielnym ubezpieczeniem nieruchomości przez bank (kosztem polisy zostanie obarczony kredytobiorca). 

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Jakie ubezpieczenie nieruchomości pod kredyt?

Na początek musisz zadać sobie pytanie: na jakiej ochronie mieszkania lub domu ci zależy? Ochronie minimalistycznej, jakiej wymaga bank, w którym spłacasz kredyt hipoteczny czy kompleksowej, w której dopasujesz ochronę wg indywidualnych potrzeb?

 

1. OPCJA PODSTAWOWA, czyli ta wymagana przez bank, to ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych.

Bank może zasugerować klientowi ubezpieczyciela, ale nie może narzucić wyboru konkretnej firmy. Kredytobiorca kupując polisę musi koniecznie sprawdzić zakres ubezpieczenia, a w przyszłości pamiętać o odnowieniu.

  • zakres ubezpieczenia – warto wiedzieć, co dokładnie podlega ochronie od ognia i innych zdarzeń losowych. Czy tylko mury, czy może także elementy stałe, jak podłogi i wbudowane meble. Im szersza ochrona, tym lepiej,
  • czas trwania ubezpieczenia – większość polis zawierana jest na okres od 12 miesięcy do 3 lat. Pamiętaj zatem, że polisę mieszkaniową należy systematycznie odnawiać przez cały czas trwania spłaty kredytu.

W przypadku ubezpieczenia murów nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych różnice cenowe między ofertami różnych towarzystw ubezpieczeniowych są niewielkie. W przypadku nieruchomości wartej 250 tys. zł składka roczna wynosić będzie średnio ok. 230 zł. 

 

2. OPCJA ROZSZERZONA, a więc pełna ochrona kredytowanego mienia, powinna zawierać:

  • ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomych od ognia i innych zdarzeń losowych - upewnij się, że polisa obejmuje wszelkie ryzyka od których chcesz być ubezpieczony, a nie tylko pożar i zalanie mieszkania,
  • ubezpieczenie od ryzyka kradzieży, włamania i dewastacji - przy wyborze sumy ubezpieczenia warto podać sumę na tzw. pierwsze ryzyko. Oszacuj kwotę jaką możesz stracić po kradzieży telewizora, laptopa, aparatu fotograficznego, gotówki i biżuterii,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym - polisa chroni odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego i członków jego rodziny w sytuacjach dnia codziennego, gdy np. pęknie wężyk od pralki i zalejesz sąsiada lub gdy twoje dziecko przypadkowo wybije mu szybę w oknie. 

Aby nie przepłacić za polisę mieszkaniową, warto porównać różne oferty ubezpieczycieli korzystając z porównywarki ubezpieczeń mieszkaniowych. Radzimy też zapoznać się z naszym artykułem 7 sposobów na zakup taniego ubezpieczenia domu

 

Cesja – kto otrzyma odszkodowanie w razie szkody?

Po zaistnieniu szkody, ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania i występuje do banku z zapytaniem o formę uregulowania należności, a więc czy odszkodowanie należy wypłacić na rachunek banku czy ubezpieczonego kredytobiorcy.

Z prawnego punktu widzenia występowanie z takich zapytaniem nie jest koniecznie, bo z racji cesji uprawnionym do odszkodowania jest wyłącznie bank.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Niektóre banki mogą jednak pozostawić kwotę odszkodowania do dyspozycji kredytobiorcy w zależności od wysokości szkody i np. gdy jest ona niska i wynosi 3000 zł, to kwotę otrzyma kredytobiorca, natomiast gdy suma odszkodowania jest wysoka i osiągnęła wskazany w warunkach umowy próg kwotowy, to bank przeznacza ją w całości na spłatę kredytu lub rozliczenie się z kredytobiorcą.

UWAGA!
Jeżeli otrzymane odszkodowanie nie pokryje całego zobowiązania kredytowego, ubezpieczony musi kontynuować spłatę kredytu we własnym zakresie. 

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły