Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa - co wybrać?

Redakcja 23.09.2022
Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa - co wybrać?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa - co wybrać?
Grupowe ubezpieczenie budynku składka płacona w ratach razem z czynszem i prosty wybór pomiędzy kilkoma wariantami ochrony. Indywidualna polisa mieszkaniowa pozwala dowolnie skomponować ochronę i często płacić mniej. Wyjaśniamy w szczegółach, czym różnią się te dwa warianty ubezpieczenia nieruchomości i który z nich jest korzystniejszy.

Wielu właścicieli mieszkań zastanawia się, czy polegać na polisie grupowej w ramach wspólnoty mieszkaniowej. A może lepiej ubezpieczyć się indywidualnie? W tym artykule przedstawiamy plusy i minusy obu tych rozwiązań.

WAŻNE!
Ochrona mienia ze spółdzielni jest możliwa, ale taka polisa jest gotowym produktem ze stałą liczbą ryzyk i z góry ustaloną składką doliczaną do czynszu. Jeśli chcemy mieć wpływ na kształt i cenę ubezpieczenia, lepiej będzie chronić mieszkanie indywidualnie.

Ubezpieczenie budynku ze spółdzielni i indywidualnie  - jaka różnica?

Ubezpieczenie grupowe dla członków wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej oferowane jest przez te podmioty we współpracy z wybranymi towarzystwami. Administracja podpisuje umowę z wybranym ubezpieczycielem, a później umożliwia przystąpienie do niej lokatorom – jest to, oczywiście, całkowicie dobrowolne.

Ubezpieczenie indywidualne to polisa mieszkaniowa, którą znajdziemy na własną rękę, np. w porównywarce ubezpieczeń.

Różnice pomiędzy tego rodzaju ubezpieczeniami widoczne są na co najmniej kilku płaszczyznach. Po przystąpieniu do grupowej polisy składka ubezpieczeniowa zostaje rozbita na raty i doliczona do miesięcznego czynszu – koszty rozkładają się więc w czasie. Indywidualne polisy najczęściej opłaca się jednorazowo na samym początku okresu ochrony. Czasami dostępne są też systemy ratalne, jednak nie są to raty 0%.

Polisy dostępne w ramach ubezpieczeń grupowych są uproszczone. Najczęściej jest to podstawowy wariant polisy, który można poszerzyć o kilka dodatków, nierzadko pogrupowanych w pakiety. Indywidualną polisę możemy wykupić w dowolnym towarzystwie, np. w tym, do którego mamy największe zaufanie. Możemy też dowolnie konfigurować zakres ochrony, np. wybierając niszowe rozszerzenia dostępne tylko w wybranych firmach ubezpieczeniowych.

Polisa grupowa może być tańsza, ale wcale nie musi. Z pewnością nie mamy w tym przypadku większego wyboru – zarówno podstawa, jak i rozszerzenia mają z góry ustaloną cenę, dla wszystkich lokatorów taką samą. Szukając ubezpieczenia indywidualnego dla mieszkania ten sam produkt może być oferowany w bardzo różnych cenach.

Indywidualne ubezpieczenia wykupuje się najczęściej na rok, czasem na 2 lub 3 lata. W polisach grupowych zdarzają się natomiast krótkie, czyli kilkumiesięczne okresy ochrony.

Reasumując, przystąpienie do ubezpieczenia grupowego nie wymaga większego wysiłku – towarzystwo przedstawia nam jedną konkretną ofertę, którą możemy minimalnie dopasować pod siebie, a po złożeniu podpisu na umowie składka zostaje doliczona do czynszu. Indywidualnego ubezpieczenia szukamy na własną rękę, a jeśli chcemy znaleźć optymalny dla siebie wariant, musimy poświęcić nieco czasu na analizę OWU. W ten sposób zyskujemy jednak ochronę dopasowaną do naszych potrzeb oraz możliwości budżetowych.  

Grupowe i indywidualne ubezpieczenie mieszkania - różnice

Zagadnienie

Ubezpieczenie indywidualne

Ubezpieczenie grupowe

Opłacanie składki

od razu na cały rok lub w kilku ratach

co miesiąc w ramach czynszu administracyjnego

Wybór ubezpieczyciela

pełna swoboda

jedno towarzystwo

Wybór rozszerzeń

niegraniczony

ograniczony

Wariant All Risk

dostępny w wybranych towarzystwach

czasem dostępny

Rozszerzenia dostępne w pakietach

brak

czasem obecne

Krótkoterminowe polisy

dostępne sporadycznie

dostępne

Koszt

zależny od wybranego zakresu ochrony i towarzystwa

narzucony z góry wszystkim lokatorom

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Co chroni polisa ze spółdzielni?

Ubezpieczenie grupowe powinno umożliwić ochronę murów i elementów stałych (w podstawie) oraz ruchomości domowych (jako rozszerzenie) – to standardowa ochrona, jakiej należy wymagać od każdej polisy mieszkaniowej. Ponadto, ochronie podlegać powinny tzw. pomieszczenia przynależne, czyli np. strych, piwnica czy garaż, znajdujący się w bryle budynku. Problematyczne może być już jednak ubezpieczenie dodatkowego mienia, czyli np. przedmiotów specjalnych (wartościowych), przedmiotów do działalności gospodarczej, rzeczy osobistych gości, zabudowań na posesji, domu letniskowego czy nagrobka. Bez problemu znajdziemy natomiast indywidualną polisę mieszkaniową, która umożliwia włączenie takiego mienia do zakresu ochrony.

Każda polisa dla spółdzielni/wspólnoty jest inna i trzeba o tym pamiętać. Mienie, które można z niej ubezpieczyć powinno być szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) jako przedmiot ubezpieczenia.

 

Indywidualna polisa mieszkaniowa - zakres ochrony

Samodzielna polisa na mieszkanie może być dużo lepiej dopasowana niż polisa grupowa. Możemy sami zdecydować, co będzie chronione i w jakim zakresie.

Do wyboru jest zwykle szerszy zakres ochrony niż przy polisach grupowych. Ponadto suma ubezpieczenia, czyli kwota jaką otrzymamy przy całkowitym zniszczeniu mieszkania, może być wyższa.

Na samodzielną polisę na mieszkanie możemy zdecydować się zarówno jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania, jak i tylko najemcami lokalu.

Od tego czy jesteśmy właścicielem czy lokatorem mieszkania, zależy rodzaj ochrony ubezpieczenia. Właściciel nieruchomości powinien wybrać więcej rozszerzeń do umowy podstawowej. Dodatków, jakie możemy dobrać w ramach indywidualnej polisy na mieszkanie, jest dużo, m.in. przepięcia, wandalizm, OC w życiu prywatnym czy pakiet Assistance, w ramach którego zyskamy pełną pomoc przy likwidacji szkody (nawet opiekę nad dziećmi czy zwierzętami).

Najemca natomiast powinien pomyśleć przede wszystkim o 3 dodatkach:

Najemca powinien zabezpieczyć zarówno własne rzeczy przechowywane w mieszkaniu, np. komputer czy sprzęt audio, jak również zadbać o finanse na wypadek roszczeń właściciela, np. za zalanie mieszkania.

Przy indywidualnej polisie na mieszkanie możemy sami ocenić, które ze szkód dodatkowych są zagrożeniem dla naszej nieruchomości, a których zwyczajnie nie opłacam nam się kupować.

Przykładowo jeśli nasze mieszkanie znajduje się na kondygnacji wyższej niż pierwsze piętro, nie ma sensu, abyśmy opłacali dodatkowo ochronę na wypadek powodzi. Jednocześnie polisa w ramach wspólnoty może nie zadbać o ochronę na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych, gdy my tymczasem sporo zainwestowaliśmy w szklane drzwi tarasowe.

Indywidulane ubezpieczenie może okazać się też bardziej korzystne dla tych, którzy nie posiadają dzieci.

Przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczeniowej TU uwzględniają liczbę dzieci zamieszkujących nieruchomość – im więcej osób niepełnoletnich w mieszkaniu tym składka będzie wyższa. Jeśli więc mieszkanie zamieszkiwane jest przez dwie osoby dorosłe, samodzielne ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze.

Dla właścicieli mieszkań ubezpieczenie indywidualne może być szczególnie dobrym rozwiązaniem jeśli na wyposażenie lokalu znajdują się cenne przedmioty.

Suma ubezpieczenia polisy grupowej nigdy nie będzie w pełni dopasowana do oczekiwań wszystkich lokatorów, a co za tym idzie – nie zapewni pełnej rekompensaty strat. Przy polisie indywidualnej możemy precyzyjnie wycenić swój majątek i otrzymać z odszkodowania tyle, ile straciliśmy. Na prośbę klienta TU są także skłonne włączać do ochrony przedmioty nietypowe, np. dzieła sztuki – taka opcja nie jest możliwa przy ubezpieczeniach grupowych.

 

Ile kosztuje indywidualna polisa mieszkaniowa?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje podstawowa indywidualna polisa mieszkaniowa. Podstawowa, czyli chroniąca mury i elementy stałe mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych typu: zalanie, upadek samolotu, uderzenie pojazdu mechanicznego, wichura, uderzenie pioruna, itd. Obliczenia przeprowadziliśmy dla 50-metrowego mieszkania o wartości rynkowej wynoszącej 450 000 zł.

Opisany produkt możemy nabyć już za 180 zł. Najdroższa z ofert to z kolei 391 zł. Poszczególne ubezpieczenia różnią się wliczonymi w cenę dodatkami oraz formułą – polisy All Risks lub od zdarzeń nazwanych. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do rocznego okresu ochrony.

Jeśli chcemy ubezpieczyć nieruchomość indywidualnie, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać interesujący nas zakres ochrony. Kiedy już sformatujemy produkt, sprawdźmy, ile kosztuje on w poszczególnych towarzystwach, w czym pomoże nam kalkulator ubezpieczeń. Przeprowadzone obliczenia pokazują dobitnie, że nawet podstawowe ubezpieczenie oferowane jest w bardzo różnych cenach. Poszerzenie go o kolejne dodatki tylko zwiększyłoby dysproporcje cenowe pomiędzy poszczególnymi ofertami – Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Podstawowa indywidualna polisa mieszkaniowa – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

180 zł

Benefia

Home Assistance

203 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

206 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

223 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

233 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź, All Risks

240 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane, All Risks

244 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

245 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

255 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

291 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja, All Risks

356 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane, All Risks

369 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja, All Risks

374 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, All Risks

381 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny, All Risks

391 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 20.09.2022 r.).

 

Indywidualna polisa mieszkaniowa – kiedy nie działa?

Każde ubezpieczenie nieruchomości jest w pewien sposób ograniczone, a więc również indywidualna polisa mieszkaniowa nie zawsze zagwarantuje nam uzyskanie odszkodowania. Wśród standardowych wyłączeń odpowiedzialności, które są stosowane przez większość towarzystw, można wymienić:

 • tzw. rażące niedbalstwo;
 • szkody wyrządzone celowo;
 • brak wymaganych prawem przeglądów technicznych;
 • brak należytej konserwacji;
 • działanie pod wpływem używek;
 • przechowywanie i użytkowanie materiałów wybuchowych i pirotechniki;
 • szkody górnicze;
 • wojna, stan wojenny, zamieszki, akty terrorystyczne;
 • szkody powstałe w skutek większego remontu (tutaj potrzebna jest polisa dla domu w budowie).

Z ochrony wyłączone są też pewne rodzaje mienia, jak: egzotyczne zwierzęta, agresywne rasy psów, rękopisy, dane w formie cyfrowej, trofea myśliwskie czy broń palna.

Do tego dodać trzeba jeszcze limity odpowiedzialności występujące przy konkretnych zdarzeniach lub przedmiotach, a także karencje, które standardowo stosowane są np. przy ryzyku powodzi.

Zdarzenie, które w jednym towarzystwie jest wyłączone, w innym może być respektowane, ponieważ każdy ubezpieczyciel ma nieco inną listę ograniczeń. Konieczna jest więc drobiazgowa analiza OWU polisy, którą chcemy nabyć.

 

Gdzie indywidualnie ubezpieczę mieszkanie?

Indywidualną polisę mieszkaniową o niemal dowolnym zakresie możemy nabyć przez Internet i to najczęściej bez konieczności przedkładania jakiejkolwiek dokumentacji. Przed nabyciem ubezpieczenia warto jednak poznać zakres cen, żeby kupić wybrany produkt w jak najlepszej cenie. W tym celu wskazane jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń.

Porównywarka ubezpieczeń to proste intuicyjne narzędzie, dzięki któremu w dosłownie kilka minut zapoznamy się z kilkudziesięcioma polisami i porównamy je ze sobą. W ten sposób można nabyć ubezpieczenie od czołowych towarzystw, takich jak: Generali, Proama, Inter Polska, Link4, mtu24.pl, Wiener, Benefia czy TU Europa. 

Do porównywarki należy wprowadzić podstawowe dane o nieruchomości oraz kilka informacji na temat historii ubezpieczenia, lokatorów czy formy własności. Ponadto, trzeba wybrać zakres ochrony oraz podać sumy ubezpieczenia (wycenić mienie). Po zatwierdzeniu tych danych uzyskamy dostęp do przejrzystej tabeli zawierającej ponad 20 różnych ofert. Kiedy już wybierzemy jedną z nich, z poziomu kalkulatora możemy przejść do zakupów online i niemal od zaraz stać się właścicielem polisy mieszkaniowej.

To warto wiedzieć

1. Grupowe ubezpieczenie budynku możliwe jest w ramach spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej

2. W grupowych polisach składka jest doliczana do czynszu i opłacana w ratach

3. Ubezpieczenia grupowe dają niewielkie możliwości zindywidualizowania zakresu ochrony

4. Indywidualna polisa mieszkaniowa może być wykupiona online w dowolnym towarzystwie i posiadać taki zakres ochrony, jaki sobie wybierzemy

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie mieszkania

 1. Kiedy spółdzielnia odpowiada za zalanie w mieszkaniu?

  Administracja budynku ponosi odpowiedzialność za zalanie wtedy, kiedy woda wydostanie się z pionowych elementów danej instalacji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zalanie powstanie w skutek awarii centralnej instalacji grzewczej, gdzie administracja najczęściej odpowiada za jej całość, a nie tylko za rury w pionie.

 2. Czy dostanę odszkodowanie z polisy w spółdzielni i z indywidualnej?

  Daną szkodę na mieniu można pokryć tylko z jednej polisy mieszkaniowej. Ponadto, wysokość odszkodowania nigdy nie może przekroczyć kwoty, jaka jest potrzebna do usunięcia zniszczeń – poszkodowany nie może się wzbogacić.

 3. Jak długo trzeba czekać na wypłatę odszkodowania?

  Od momentu zgłoszenia szkody towarzystwo ma 30 dni na wypłatę bezspornej części odszkodowania. Sporna część rekompensaty, czyli taka, która wymaga dodatkowych wyjaśnień, powinna trafić na nasze konto maksymalnie po dodatkowych 14 dniach. Zasady te odnoszą się i do indywidualnych, i do grupowych ubezpieczeń.

 4. Czy ubezpieczenie ze spółdzielni dotyczy też lokatorów wspólnot mieszkaniowych?

  Towarzystwa oferują ubezpieczenia grupowe zarówno dla wspólnot, jak i spółdzielni mieszkaniowych. Produkty te mogą różnić się od siebie m. in. dostępnym zakresem ochrony czy wyłączeniami odpowiedzialności.

 5. Jaką polisę kupić dla mieszkania, które wynajmuję lokatorom?

  W optymalnej wersji takie ubezpieczenie powinno chronić mury i elementy stałe przed szerokim wachlarzem zdarzeń losowych, wandalizmem i dewastacją. Wartościowymi rozszerzeniami w tym przypadku są również OC w życiu prywatnym czy Home Assistance.

 6. Czy mogę ubezpieczyć mieszkanie jako najemca?

  Tak, najemca ma pełne prawo do wykupienia polisy mieszkaniowej. Takie produkty zabezpieczają finansowo głównie ruchomości domowe oraz nakłady inwestycyjne m. in. od zdarzeń losowych, kradzieży czy wandalizmu, a także mogą zawierać inne dodatki, jak OC w życiu prywatnym czy Home Assistance.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jacek

2021-08-27 16:27:38

Jeżeli mam ubezpieczenie we wspólnocie i dodatkowo indywidualne , czy otrzymam wypłatę w razie szkody z dwóch polis

Odpowiedź Redakcji

2021-08-30 09:43:49

Gdyby to była polisa życiowa, to tak. W tym przypadku nawet jeśli szkoda zostanie pokryta z obu ubezpieczeń, to jedynie do wartości, która pozwoli odtworzyć mienie sprzed zdarzenia. Druga polisa może przydać się w razie zaistnienia kilku różnych szkód. Wtedy rośnie prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania za więcej niż jedno zdarzenie.

Maciek

2021-10-25 12:02:07

Mam mieszkanie w "segmencie". Do mieszkania przynależy poddasze ( część wspólna na wyłączne użytkowanie). Czy mogę ubezpieczyć całość jako moje mieszkanie?

Odpowiedź Redakcji

2021-10-27 14:19:51

Teoretycznie można, ale chodzi przecież nie o sam zakres, ale o otrzymanie odszkodowania w razie zdarzenia. Co do poddasza warto najpierw zorientować się w administracji budynku, co zawiera ubezpieczenie ze spółdzielni. A także sprawdzić pod tym kątem dokument OWU. Przykładowo, Generali dopuszcza ubezpieczenie dachu w budynku mieszkalnym, o ile ten ma nie więcej niż 4 lokale.