CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-budynku-a-indywidualna-polisa-mieszkaniowa Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa - co wybrać?

Redakcja 29.04.2020
Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa - co wybrać?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie budynku a indywidualna polisa mieszkaniowa - co wybrać?
Ochrona mienia ze spółdzielni jest możliwa, ale taka polisa jest gotowym produktem ze stałą liczbą ryzyk i z góry ustaloną składką doliczaną do czynszu. Jeśli chcemy mieć wpływ na kształt i cenę ubezpieczenia, lepiej będzie chronić mieszkanie indywidualnie. W obu wariantach koszt jest podobny i wynosi 150-300 zł za rok ochrony.

Wielu właścicieli mieszkań zastanawia się, czy polegać na polisie grupowej w ramach wspólnoty mieszkaniowej. A może lepiej ubezpieczyć się indywidualnie? W tym artykule przedstawiamy plusy i minusy obu tych rozwiązań.

 

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania ze spółdzielni?

Dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych towarzystwa ubezpieczeniowe mają specjalne polisy, które nie są dostępne dla indywidualnych lokatorów. Zakres ubezpieczenia jest różny, zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Do wyboru mamy:

 • Ochronę podstawową – w ramach której ubezpieczymy mury i zewnętrzne elementy nieruchomości (np. dach, rynny, markizy, zabudowane balkony czy tarasy). Zakres podstawowy zawiera w sobie ochronę na wypadek kilku bądź kilkunastu zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, silny wiatr, upadek drzew, intensywne opady deszczu, śniegu itp.
   
 • Ochronę rozszerzoną – uzupełnioną o różne dodatki: ubezpieczenie stałych elementów mieszkania, wyposażenia, ubezpieczenie szklanych przedmiotów, wandalizm, domowe Assistance czy OC w życiu prywatnym. Im większy będzie zakres polisy, tym wyższa będzie składka, czasem jednak różnica w cenie nie jest duża.

Polisa dla wspólnot mieszkaniowych dostępna jest także jako All Risks, czyli pełen pakiet ochrony. Szczegółowe informacje na temat zakresu ochrony znajdują się zawsze w dokumencie OWU.

Polisa dla spółdzielni ma kilka zalet, jak krótka umowa czy wygodny sposób naliczania składki razem z czynszem. Niestety, wad takiego ubezpieczenia jest znacznie więcej. To m.in.:

 • ubezpieczenie stałych elementów nieruchomości dostępne jest tylko po wykupieniu rozszerzenia (w polisie indywidualnej taką ochronę zawsze mamy w podstawie);
 • niektóre szkody dostępne są jedynie w pakietach, np. ubezpieczenie od stłuczenia elementów szklanych można nabyć tylko z pakietem Assistance;
 • składka na polisę nalicza się za każdego z ubezpieczonych lokatorów;
 • nie możemy samodzielnie wybrać ubezpieczyciela;
 • sumy ubezpieczenia nie da się dopasować do wszystkich właścicieli mieszkań.

 

Co chroni przykładowa polisa ze spółdzielni?

Na przykładzie oferty na polisę dla budynku wielorodzinnego w Uniqa sprawdziliśmy, co obejmuje takie ubezpieczenie. Ta oferta jest dowodem na to, że na rynku można znaleźć wyjątki – ten ubezpieczyciel już w podstawowej wersji proponuje nam szeroką ochronę.  A w rozszerzeniu sporo dodatków.

Uniqa daje nam do wyboru dwa warianty ubezpieczenia grupowego: dla wspólnot oraz dla spółdzielni mieszkaniowych. Zakres ochrony w obu polisach jest podobny, lecz nie identyczny. Różnice przedstawiamy w poniższej tabeli.

Cena za polisę dla wspólnot w Uniqa rozpoczyna się od 260 zł za rok, na każdego z lokatorów.

Zakres ochrony w ubezpieczeniu budynku wielorodzinnego

Ubezpieczenie dla spółdzielni

Ubezpieczenie dla wspólnot

ogień i inne zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, rabunek, ochrona przedmiotów szklanych, sprzęt elektroniczny,

 • zewnętrzne urządzenia oraz instalacje,
 • OC związane z zarządzaniem nieruchomościami.
 • OC związane z posiadaniem mienia oraz z zarządzaniem nieruchomościami,
 • OC dla członków zarządu wspólnoty,
 • ochrona prawna.

Polisa rozszerzona – dodatki do wyboru

 • wandalizm i dewastacja,
 • przepięcie i przewężenie,
 • pękanie mrozowe przewodów oraz rurociągów.

 

 • powódź,
 • koszty utraty mediów,
 • kradzież zwykła (w tym kradzież elementów zewnętrznych),
 • wandalizm i graffiti,
 • szkody w częściach wspólnych,
 • OC od zalania oraz przepięcia,
 • OC za szkody z tytułu kar umownych,
 • poszukiwanie awarii,
 • drobne prace remontowe.

Tabela 1. Źródło: Uniqa OWU Pakiet dla Spółdzielni Mieszkaniowych i innych podmiotów zarządzających budynkami wielomieszkaniowymi.

 

Co oferuje indywidualna polisa mieszkaniowa?

Samodzielna polisa na mieszkanie może być dużo lepiej dopasowana niż polisa grupowa. Możemy sami zdecydować, co będzie chronione i w jakim zakresie.

Do wyboru jest zwykle szerszy zakres ochrony niż przy polisach grupowych. Ponadto suma ubezpieczenia, czyli kwota jaką otrzymamy przy całkowitym zniszczeniu mieszkania, może być wyższa.

Na samodzielną polisę na mieszkanie możemy zdecydować się zarówno jeśli jesteśmy właścicielami mieszkania, jak i tylko najemcami lokalu.

Od tego czy jesteśmy właścicielem czy lokatorem mieszkania, zależy rodzaj ochrony ubezpieczenia. Właściciel nieruchomości powinien wybrać więcej rozszerzeń do umowy podstawowej. Dodatków, jakie możemy dobrać w ramach indywidualnej polisy na mieszkanie, jest dużo, m.in. przepięcia, wandalizm, OC w życiu prywatnym czy pakiet Assistance, w ramach którego zyskamy pełną pomoc przy likwidacji szkody (nawet opiekę nad dziećmi czy zwierzętami).

Najemca natomiast powinien pomyśleć przede wszystkim o 3 dodatkach:

Najemca powinien zabezpieczyć zarówno własne rzeczy przechowywane w mieszkaniu, np. komputer czy sprzęt audio, jak również zadbać o finanse na wypadek roszczeń właściciela, np. za zalanie mieszkania.

Przy indywidualnej polisie na mieszkanie możemy sami ocenić, które ze szkód dodatkowych są zagrożeniem dla naszej nieruchomości, a których zwyczajnie nie opłacam nam się kupować.

Przykładowo jeśli nasze mieszkanie znajduje się na kondygnacji wyższej niż pierwsze piętro, nie ma sensu, abyśmy opłacali dodatkowo ochronę na wypadek powodzi. Jednocześnie polisa w ramach wspólnoty może nie zadbać o ochronę na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych, gdy my tymczasem sporo zainwestowaliśmy w szklane drzwi tarasowe.

Indywidulane ubezpieczenie może okazać się też bardziej korzystne dla tych, którzy nie posiadają dzieci.

Przy ustalaniu wysokości składki ubezpieczeniowej TU uwzględniają liczbę dzieci zamieszkujących nieruchomość – im więcej osób niepełnoletnich w mieszkaniu tym składka będzie wyższa. Jeśli więc mieszkanie zamieszkiwane jest przez dwie osoby dorosłe, samodzielne ubezpieczenie nieruchomości może być tańsze.

Dla właścicieli mieszkań ubezpieczenie indywidualne może być szczególnie dobrym rozwiązaniem jeśli na wyposażenie lokalu znajdują się cenne przedmioty.

Suma ubezpieczenia polisy grupowej nigdy nie będzie w pełni dopasowana do oczekiwań wszystkich lokatorów, a co za tym idzie – nie zapewni pełnej rekompensaty strat. Przy polisie indywidualnej możemy precyzyjnie wycenić swój majątek i otrzymać z odszkodowania tyle, ile straciliśmy. Na prośbę klienta TU są także skłonne włączać do ochrony przedmioty nietypowe, np. dzieła sztuki – taka opcja nie jest możliwa przy ubezpieczeniach grupowych.

 

Ile kosztuje indywidualna polisa mieszkaniowa?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje indywidualna polisa na mieszkanie o podstawowym zakresie. Dla lokalu o wielkości 50 mkw. i wartości 300 000 zł.

Ceny indywidualnego ubezpieczenia nie są wygórowane – rozpoczynają się już od 135 zł za rok. Najtańszą polisę zaproponowała Proama, najdroższą Generali – 198 zł za 12 miesięcy ochrony.

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania indywidualnie

TU

 Składka

Dodatkowo

Proama

135 zł

powódź, przepięcia

Mtu24

137 zł

home assistance, przepięcia

Link4

153 zł

home assistance, przepięcia

Inter Polska

170 zł

home assistance, przepięcia

Generali

198 zł

home assistance, powódź, przepięcia

Tabela 2. Żródło: rankomat.pl, ceny na dzień: 28.04.2020 r.

 

Polisę mieszkaniową wybieraj tak, by korzystna była dla Ciebie nie tylko jej cena, ale i zakres ochrony. Kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości zyskasz, dokupując dodatki, np. pakiet Assistance. Na rynku ubezpieczeń dostępne są takie same lub bardzo podobne oferty w różnych cenach – nie warto przepłacać. Wysokość składki ubezpieczeniowej sprawdź w kalkulatorze polis mieszkaniowychZ jego pomocą w kilka minut porównasz ze sobą ceny aż 18 towarzystw i znajdziesz ofertę pasującą do Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Polisę na mieszkanie możemy opłacać w ramach ubezpieczenia dla spółdzielni lub indywidualnie

2. Umowy przy polisach grupowych mogą być zawierane na krótszy czas, np. 3 miesiące

3. Ubezpieczenie w ramach wspólnoty mieszkaniowej często ma wąski zakres ochrony

4. Jeżeli dysponujemy dużym majątkiem lepszym rozwiązaniem będzie indywidualne ubezpieczenie mieszkania

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jacek

2021-08-27 16:27:38

Jeżeli mam ubezpieczenie we wspólnocie i dodatkowo indywidualne , czy otrzymam wypłatę w razie szkody z dwóch polis

Odpowiedź Redakcji

2021-08-30 09:43:49

Gdyby to była polisa życiowa, to tak. W tym przypadku nawet jeśli szkoda zostanie pokryta z obu ubezpieczeń, to jedynie do wartości, która pozwoli odtworzyć mienie sprzed zdarzenia. Druga polisa może przydać się w razie zaistnienia kilku różnych szkód. Wtedy rośnie prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania za więcej niż jedno zdarzenie.

Maciek

2021-10-25 12:02:07

Mam mieszkanie w "segmencie". Do mieszkania przynależy poddasze ( część wspólna na wyłączne użytkowanie). Czy mogę ubezpieczyć całość jako moje mieszkanie?

Odpowiedź Redakcji

2021-10-27 14:19:51

Teoretycznie można, ale chodzi przecież nie o sam zakres, ale o otrzymanie odszkodowania w razie zdarzenia. Co do poddasza warto najpierw zorientować się w administracji budynku, co zawiera ubezpieczenie ze spółdzielni. A także sprawdzić pod tym kątem dokument OWU. Przykładowo, Generali dopuszcza ubezpieczenie dachu w budynku mieszkalnym, o ile ten ma nie więcej niż 4 lokale.