Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 6 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Jak chronić nieruchomości przed skutkami zimy?

Data dodania: 10 grudnia 2015
Data aktualizacji: 02 sierpnia 2019

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Zbliżająca się zima, która jak co roku lubi zaskoczyć drogowców, może okazać się równie nieprzewidywalna w skutkach dla właścicieli nieruchomości. Bez różnicy jest tu rodzaj mienia, bo obfite opady śniegu są równie niebezpieczne dla jednorodzinnego domu, jak i hali produkcyjnej.

Zagrożeń atmosferycznych od grudnia do marca jest w naszej szerokości geograficznej więcej. Realne straty powodują nie tyle same opady śniegu, co gwałtowne skoki temperatur – nagłe ochłodzenie powietrza w przeciągu kilku godzin jest tak samo niebezpieczne, co przedwiosenne roztopy.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Zalania i podtopienia

Do częstych szkód zimowych zaliczane są zalania powstałe w wyniku zbyt szybkiego roztapiania się śniegu i jego ponownego zamarzania. Na ten czynnik powinni zwrócić uwagę właściciele nieruchomości mających bezpośrednią styczność z dachem. Zagrożenie zalaniem pojawia się nie tylko z góry, ale i z dołu – szczególnie w momencie występowania silnych mrozów. Jeśli instalacja sanitarna jest przestarzała, prawdopodobieństwo pęknięcia rury z wodą rośnie. By zminimalizować wysokość poniesionych strat, warto przede wszystkim dobrać zakres ochrony do własnych potrzeb. I tak: przedsiębiorca może ubezpieczyć inwentarz firmy w postaci maszyn, urządzeń czy przedmiotów pozostawionych przez pracowników, a właściciel mieszkania wszelkie ruchomości, czyli szafę, łóżko, regały, lodówkę i inny sprzęt.

Zakres ubezpieczenia

Ponieważ polisa polisie nierówna, warto ze zwiększoną uwagą prześledzić jej szczegółowe zapisy (OWU), gdzie znajdują się wymienione rodzaje ryzyk. Taka wiedza pozwoli na uniknięcie ewentualnych sporów z ubezpieczycielem. W przypadku gdy cenimy sobie całkowity spokój, oferta All Risks, czyli objęcie ochroną całkowitą mienia wraz z wyposażeniem, może okazać się najbardziej trafne. To ubezpieczenie jest dedykowane wszystkim użytkownikom nieruchomości zlokalizowanym na terenie kraju.

Adekwatna wysokość składki

Z punktu widzenia klienta najkorzystniej byłoby wybrać taką polisę, która najlepiej zabezpieczy posiadany dobytek. Ale najpierw należy dokonać wyceny majątku. Do wyboru są dwie wartości: odtworzeniowa i rzeczywista. W przypadku tej pierwszej ubezpieczyciel zapewnia pełną ochronę. To oznacza, że szkody mienia są zastępowane lub przywracane do stanu przed wystąpieniem zniszczenia. Z kolei wartość rzeczywista wiąże się z pomniejszeniem odszkodowania o stopień zużycia. Bez względu na wybór powyższego zdarza się, że oszacowane mienie jest przewartościowane. W razie szkody ubezpieczyciel wypłaci sumę nie większą niż wartość utraconego mienia. I odwrotnie – nawet nieumyślne zaniżenie sumy ubezpieczenia prowadzi do sytuacji, w której polisa nie pokryje wszystkich strat. Mówi o tym tzw. zasada proporcji. Przykładowo, jeśli wartość ubezpieczonych przedmiotów jest wyceniana na 3000 zł, mimo że wartość całego inwentarzu wynosi 50000 zł, procent szkody jest obliczany na podstawie tylko pierwszej kwoty ujętej w polisie. Zatem w przypadku zalania domu ubezpieczony może liczyć na zaledwie... 240 zł odszkodowania.

Katalog wyłączeń

Sądowych sporów między ubezpieczycielem a ubezpieczonym nie brakuje. Prawie zawsze dotyczą one braku zakwalifikowania zdarzenia do wypłaty odszkodowania lub zaniżenia takiej sumy. W ubezpieczeniach majątkowych towarzystwo zabezpiecza się parasolem ochronnym tworząc do każdej umowy tzw. katalog wyłączeń, czyli zestaw zdarzeń i przedmiotów nieobjętych polisą. Dlatego tak istotną jest lektura umowy przed jej podpisaniem i dopytanie przedstawiciela TU o szczegóły w razie wątpliwości. Do wypłaty odszkodowania nie dochodzi w momencie jawnego zaniedbania ze strony ubezpieczonego, np. nieodśnieżonego dachu. W niektórych rejonach kraju, gdzie występowanie śniegu czy niskich temperatur jest bardziej prawdopodobne, ubezpieczyciel do katalogu wyłączeń dopisuje możliwe skutki panujących warunków atmosferycznych. Ale i ubezpieczeni, szczególnie z rejonów górskich, mogą część zagrożeń wyłączyć na własną rękę stawiając dom z ostrym, spadzistym dachem czy przestrzegając podstawowych zasad BHP. 

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.