CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/gdzie-ubezpieczyc-mieszkanie-lub-dom Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom?

Redakcja 02.04.2020
Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom?
Strona główna
/
Artykuły
/
Gdzie ubezpieczyć mieszkanie lub dom?
245 zł na ubezpieczeniu mieszkania i 320 zł na ubezpieczeniu domu. Tyle rocznie można zaoszczędzić szukając polisy mieszkaniowej przez porównywarkę. Ale nie tylko cena powinna decydować o podjęciu decyzji. Liczy się jeszcze liczba ryzyk, które będzie zawierać ubezpieczenie nieruchomości.

Aby ułatwić podjęcie decyzji o wyborze polisy mieszkaniowej, najpierw w pigułce objaśniamy podstawowe pojęcia, następnie charakteryzujemy krótko każde z towarzystw (Aviva, Generali, Proama, Link4, Mtu24.pl, Inter Polska, Concordia) i w końcu podajemy przykładową składkę dostępną w porównywarce.

 

Z czego składa się ubezpieczenie nieruchomości?

Polisa mieszkaniowa zawiera część podstawową, która chroni samą nieruchomość, czyli tzw. mury i ewentualnie elementy stałe przed ogniem i kilkoma lub kilkunastoma innymi zdarzeniami losowymi. Ubezpieczenie można rozbudować o ruchomości domowe, inne ryzyka (np. kradzież z włamaniem, powódź, przepięcie) oraz dodatki istotne z perspektywy lokatorów (OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW, pomoc prawna, Home Assistance). W zakres polisy można również włączyć dodatkowe przedmioty, czyli m. in. zabudowania znajdujące się na posesji (budynki gospodarcze, altana, ogrodzenie i inne) oraz poza posesją (dom letniskowy, nagrobek, garaż). Każdy z tych elementów będzie wpływał na wysokość składki.

O TYM PAMIĘTAJ!

Elementy stałe – parkiety, gładzie, tapety meble i sprzęt RTV/AGD w zabudowie

Ruchomości domowe – rzeczy osobiste, gotówkę, meble, kosztowności, akcesoria sportowe

OC w życiu prywatnym – zabezpiecza nas finansowo przez szkodami na mieniu i zdrowiu, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim

Home Assistance – obejmuje interwencje specjalistów (ślusarza, szklarza, hydraulika, itp.), wsparcie po szkodzie, infolinie tematyczne czy pomoc medyczną

Kradzież z włamaniem – w sytuacji gdy włamywacz pozostawi po sobie wyraźne ślady swojej obecności, np. wybitą szybę czy wyłamany zamek

Suma ubezpieczenia (SU) – maksymalna wysokość odszkodowania, ustalana osobno dla murów, elementów stałych, ruchomości domowych i innych dodatków

Franszyza redukcyjna – kwota, o którą towarzystwo redukuje odszkodowanie

Franszyza integralna – do wysokości tej kwoty towarzystwo nie wypłaci odszkodowania

 

Co można ubezpieczyć w nieruchomości – przegląd 7 polis mieszkaniowych

 

  1. Aviva

Podstawowa polisa chroni mury (elementy stałe dostępne są jako rozszerzenie) przed 20 zdarzeniami losowymi, wśród których warto wspomnieć o dwóch wariantach przepięcia (od uderzenia pioruna i od innych czynników) oraz o zniszczeniach spowodowanych przez zwierzęta

Aviva umożliwia poszerzenie polisy o 18 umów dodatkowych, a na szczególną uwagę zasługują tutaj: rabunek, kradzież zwykła, ochrona w czasie podróży, casco i assistance roweru, specjalne pakiety dla psa i kota, a także ubezpieczenie domu letniskowego.

W ofercie tego ubezpieczyciela nie jest obecna franszyza redukcyjna oraz karencje.  

 

  1. Generali

Generali oferuje ubezpieczenie w dwóch wariantach: od ryzyk nazwanych oraz od ryzyk wszystkich (również dla domu w budowie). Pierwsza opcja uwzględnia 12 zdarzeń losowych, m. in. rażące niedbalstwo.

Wariant od ryzyk nazwanych można poszerzyć o 20 dodatków. Najciekawsze z nich to: kradzież zwykła, rabunek i ochrona domu letniskowego.

Generali w swojej polisie stosuje franszyzę redukcyjną oraz karencje (powódź, dom letniskowy).

 

  1. Proama

Ubezpieczenie domu i mieszkania w Proama dostępne jest w trzech wariantach: EKO-Cesja (pod kredyt hipoteczny), Optimum (od ryzyk nazwanych) i Premium (formuła All Risks).

Na uwagę zasługują głównie dwa dostępne rozszerzenia polisy: Home Assistance i OC w życiu prywatnym. Pierwsze z nich uwzględnia m. in. szerokie wsparcie dla rowerzystów (pomoc i transport po wypadku lub awarii roweru poza miejscem ubezpieczenia). OC może z kolei obowiązywać na terenie Polski, Europy lub całego świata.

W polisie uwzględniona jest franszyza redukcyjna oraz karencja przy powodzi.

 

  1. Link4

Link4 przygotował dla swoich klientów polisę, która w podstawie ma aż 22 zdarzenia losowe, wśród których znajdziemy m. in.: powódź i zalanie, również przez osoby trzecie.

Ubezpieczenie można poszerzyć o 8 dodatkowych umów, wprowadzając do niego m. in ochronę domu letniskowego oraz siłowników i automatyki bram znajdujących się na posesji.

Polisa zawiera franszyzę integralną, co oznacza, że ubezpieczyciel nie uznaje szkód poniżej 100 zł.

 

  1. Mtu24.pl

Ubezpieczyciel przygotował ofertę w 3 różnych wariantach: pod kredyt hipoteczny, dla osób wynajmujących mieszkanie lub dom oraz tych, którym zależy na samodzielnym skomponowaniu polisy. Mtu24.pl umożliwia objęcie ochroną również nieruchomości wartych nawet 1 milion złotych.

W ramach rozszerzenia można włączyć w polisę m. in. elementy posesji, takie jak ogrodzenie, basen, altanę czy fontannę.

Ubezpieczenie uwzględnia karencję przy powodzi.

 

  1. Inter Polska

Towarzystwo w podstawowej wersji polisy umieściło 16 zdarzeń losowych, m. in. zalanie i przepięcie.

Dostępnych jest również 14 rozszerzeń, w których znajdziemy kilka nietypowych rozwiązań, jak chociażby: bagaż poza miejscem ubezpieczenia, nagrobek, mienie służbowe, rzeczy osobiste gości czy roślinność ozdobna. Ubezpieczyciel przygotował również specjalny pakiet dla osób świadczących usługi medyczne.

Inter Polska uwzględnił w polisie franszyzę redukcyjną na pułapie 100-200 zł, w zależności od rodzaju zdarzenia.  

 

  1. Concordia

Podstawa polisy uwzględnia 20 zdarzeń losowych, wśród których znajdziemy m. in. powódź, ale już nie zalanie.

Concordia przygotowała również 7 rozszerzeń i tutaj na uwagę zasługują szczególnie ubezpieczenie kolektora słonecznego oraz pomoc prawna w życiu prywatnym.  

Towarzystwo przewiduje franszyzę redukcyjną dla zalania, a także 15-dniowe karencje dla aż 4 zdarzeń losowych: powódź, spływ wód po zboczach, napór śniegu, zalanie nieruchomości osoby trzeciej.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Wyliczyliśmy przykładową składkę dla domu wolnostojącego o powierzchni 100 m2, który jest położony w Warszawie. Wzięliśmy pod uwagę zakres ubezpieczenia obejmujący ochronę murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi.

Jak widać, zróżnicowanie cenowe jest dość spore – każde towarzystwo za podobny produkt proponuje inną składkę. Najtańsza z ofert to 115 zł (Link4), a najdroższa 435 zł (Aviva).

 

Ubezpieczenie domu – przykładowe oferty

Towarzystwo

Dodatkowo

Roczna składka

Link4

Przepięcie, Home Assistance

115 zł

Inter Polska

Przepięcie, Home Assistance

180 zł

Proama

Powódź, przepięcie

234 zł

Concordia

(pakiet standardowy)

Powódź, Home Assistance, kradzież z włamaniem, rabunek

238 zł

Mtu24.pl

Przepięcie, Home Assistance

269 zł

Generali

Powódź, przepięcie, Home Assistance

332 zł

Aviva

(pakiet podstawowy)

Powódź, przepięcie, Home Assistance, OC w życiu prywatnym, usługi medyczne

435 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl, aviva.pl, concordia.pl (stan na: 31.03.2020 r.).

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Sprawdziliśmy również, ile w poszczególnych towarzystwach kosztuje ubezpieczenie własnościowego mieszkania o powierzchni 80 m2, które jest położone w Warszawie. Zakres ochrony przyjęliśmy taki, jak w poprzednim wyliczeniu: ochrona murów i elementów stałych przed zdarzeniami losowymi.

Najtańsze okazały się oferty Proamy (164 zł), mtu24.pl (167 zł) i Concordii (168 zł). Najdroższa jest z kolei polisa Avivy (409 zł), ale też ma ona najwięcej wliczonych w cenę rozszerzeń.  

 

Ubezpieczenie mieszkania – przykładowe oferty

Towarzystwo

Dodatkowo

Roczna składka

Proama

Powódź, przepięcie

164 zł

Mtu24.pl

Przepięcie, Home Assistance

167 zł

Concordia

(pakiet standardowy)

Powódź, Home Assistance, kradzież z włamaniem, rabunek

168 zł

Link4

Przepięcie, Home Assistance

185 zł

Generali

Powódź, przepięcie, Home Assistance

238 zł

Inter Polska

Przepięcie, Home Assistance

258 zł

Aviva

Powódź, przepięcie, OC w życiu prywatnym, Home Assistance, usługi medyczne

409 zł

Tabela 2. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl, aviva.pl, concordia.pl (stan na: 31.03.2020 r.).

 

Dobra polisa mieszkaniowa musi posiadać odpowiedni zakres ochrony oraz cenę adekwatną do tego zakresu. Szerokie ubezpieczenie wymaga dokupienia kilku dodatków, takich jak mienie ruchome, kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Jeśli już zdecydowałeś, jakiego typu polisa Cię interesuje, postaraj się znaleźć taki produkt w jak najniższej cenie. W tym celu sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę konkretnie dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Podstawowa polisa mieszkaniowa chroni mury i elementy stałe przed zdarzeniami losowymi

2. Każda polisa w podstawie zawiera inny katalog ryzyk

3. W niektórych ubezpieczeniach znajdziemy unikatowe dodatki, których próżno szukać u konkurencyjnych towarzystw

4. Niektóre polisy zawierają limity w postaci karencji, franszyzy redukcyjnej czy franszyzy integralnej

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (7)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Patryk45

2018-06-08 09:28:35

Bardzo dobre porady, wezmę je pod uwagę kiedy będę kupował wymarzone mieszkanie, znalazłem już nawet ciekawą ofertę i jestem ciekaw jak się rozwinie nasza współpraca.

Villain

2018-10-05 00:08:30

Ja mam ubezpieczenie w Aviva które obejmuje szeroki zakres ubezpieczenie przed zalaniem, przepięciem i innymi zdarzeniami losowymi, powodzią i zalaniem opadami atmosferycznymi, kradzieżą z włamaniem oraz stłuczeniem elementów szklanych.

Lili

2018-12-13 10:13:55

Nie rozumie dlaczego w kalkulacji wymagane są dane jak nr. telefonu i dokładny adres? skoro podany jest e-mail .

Mariza

2019-05-07 22:43:22

Mam pytanie o konieczność podpisywania wszystkich zgód (marketingowych, o zapoznaniu z wynagrodzeniem agenta, informacji o zdrowiu itp.) w przypadku ubezpieczenia mieszkania. Inter Risk wymaga obecnie 20 różnych zgód. Czy takie wymuszanie jest zgodne z prawem ???

Odpowiedź Redakcji

2019-05-08 14:56:05

Zgody marketingowe reguluje m.in. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Natomiast podanie informacji o zdrowiu ma związek z ofertą InterRisk. Jednym z rozszerzeń dla lokatora jest pakiet NNW i leczenie szpitalne.

polak

2019-07-13 10:51:49

dlaczego nikt nie radzi na co zwracać uwagę tylko żeby u nich ubezpieczyć, artykuł jest reklamą firmy rankomat....potem nie można się od nich opędzić wydzwaniają i są bardzo nachalni...

Online Ekspert Compensa

2019-07-31 10:36:17

Mieszkanie można ubezpieczyć na dwa sposoby: od ryzyk nazwanych oraz od wszystkich ryzyk. Pierwszy to polisa, która zapewnia ochronę w konkretnie wskazanych sytuacjach (kilka przykładowych: pożar, powódź, przepięcie, wandalizm). Drugi to natomiast ubezpieczenie, które zapewnia ochronę w przypadku dowolnego zdarzenia - z małymi wyjątkami, które szczegółowo opisane są w ogólnych warunków ubezpieczenia. Ta opcja jest więc szersza, bo pozwala chronić mienie na wypadek zdarzeń, które trudno przewidzieć. Oczywiście w ramach ubezpieczenia warto mieć OC w życiu prywatnym (przyda się, jeśli zalejemy sąsiada), assistance oraz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży z włamaniem.