Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego

Kiedy polisa jest obowiązkowa?

Redakcja 27.10.2014 | 27.8.2018
Zainteresowanie domem poza miastem nie słabnie. Na taką nieruchomość decyduje się coraz więcej osób zmęczonych życiem w pośpiechu, jednak nowi mieszkańcy wsi niekoniecznie są rolnikami. Czy wówczas dom i przynależne budynki gospodarcze trzeba ubezpieczyć?
Porównaj ceny

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ubezpieczenie nieruchomości położonej na wsi zależy od kilku czynników, m.in. powierzchni gospodarstwa czy przeznaczenia całej działki. Również do obliczenia składki za takie ubezpieczenie potrzebne jest wskazanie kilku wytycznych: zakresu ochrony, sumy ubezpieczenia, wartości domu i budynków gospodarczych, a także lokalizacji.

 

Ubezpieczenie nieruchomości obowiązkowe czy dobrowolne?

Dla rolników utrzymujących się z gospodarstwa, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku, wszystkie budynki gospodarcze od momentu pokrycia dachem muszą zostać ubezpieczone od ognia i innych zdarzeń losowych. Ustawa precyzuje 13 zagrożeń obejmujących nie tylko budynki gospodarcze, ale i dom mieszkalny rolnika:

 • ogień (powstały na zewnątrz budynku),
 • huragan (o sile co najmniej 24 m/s),
 • powódź (dotyczy zbiorników płynących i stojących),
 • podtopienie (w wyniku deszczu nawalnego lub spływu wód po zboczach),
 • deszcz nawalny (wydajność min. 4 l/m² w ciągu 1 minuty),
 • grad,
 • śnieg (ciężar przekraczający 85% wartości charakterystycznej właściwej dla miejsca lokalizacji budynku),
 • uderzenie pioruna,
 • eksplozja (oraz implozja),
 • obsunięcie się ziemi (a także zapadanie – na nizinach i usuwanie się ziemi – na stokach),
 • tąpnięcie (wywołane pęknięciem skał, bez ingerencji człowieka),
 • lawina (masy śniegu, lodu, błota, kamieni lub ziemi),
 • upadek statku powietrznego (katastrofa lub przymusowe lądowanie).

Umowa z towarzystwem zawierana jest na 12 miesięcy z możliwością odnowienia na kolejny rok.

Obowiązek ubezpieczenia powstaje gdy powierzchnia gospodarstwa przekracza 1 hektar i podlega ona (w całości lub części) obciążeniu podatkiem rolnym. W przypadku gdy przedmiotem ubezpieczenia jest tylko dom na wsi albo dom i inne budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego do 1 hektara, ubezpieczenie nie jest obowiązkowe.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Budynek gospodarczy - co to jest?

W ubezpieczeniu budynku gospodarczego najważniejszą kwestią jest jego przeznaczenie. To nie to samo co budynek rolniczy, mimo że nieruchomość znajduje się np. na wsi. Według jednej z definicji w OWU budynkiem gospodarczym jest:

budynek trwale związany z gruntem, wykorzystywany do celów innych niż mieszkaniowe, położony na terenie nieruchomości, na której usytuowany jest ubezpieczony dom jednorodzinny służący do wyłącznego użytku osób zamieszkujących w ubezpieczonym domu jednorodzinnym;

Takim budynkiem może być m.in. pralnia, suszarnia czy garaż wolnostojący. W dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczeń pojawiają się także inne określenia, jak budynek niemieszkalny.

WAŻNE!
Budynek gospodarczy można ubezpieczyć, jeśli z polisy chroniony jest już dom mieszkalny.

 

Czy można rozszerzyć zakres ubezpieczenia?

Jeżeli w gospodarstwie rolnym prowadzone są aktywne prace gospodarskie, a w budynkach przechowywane są wartościowe narzędzia, maszyny oraz zwierzęta – to dodatkowe ich ubezpieczenie jest z pewnością dobrym wyborem.

Również w przypadku gdy dom i budynki gospodarcze nie są związane z prowadzeniem działalności rolnej, ubezpieczenie nieruchomości jest wskazane – nie tylko w podstawie, ale także w rozszerzeniu.

Do wyboru jest kilka dodatków, w tym:

 • wyposażenie (od zniszczenia i kradzieży),
 • akty wandalizmu,
 • powódź (jeśli nieruchomość znajduje się w pobliżu zbiorników wodnych),
 • przepięcie (szkody wywołane uderzeniem pioruna to nie to samo),
 • przemarzanie instalacji (wodnej),
 • kolektory słoneczne,
 • przydomowa oczyszczalnia ścieków.

UWAGA!
Zanim zdecydujemy się na polisę dla domu i budynków gospodarczych warto przeczytać dokument OWU i zapoznać się z zakresem ochrony. Niektóre towarzystwa nie ubezpieczają określonych budynków, jak stodoła, obora, chlewnia, kurnik, stajnia, magazyn czy chłodnia.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Brak odszkodowania - kiedy dotyczy budynków gospodarczych?

W polisach dobrowolnych, gdy ubezpieczonym nie jest rolnik, budynki gospodarcze mogą być wyłączone z ochrony. Np. Allianz odmówi wypłaty świadczenia za przedmioty wartościowe w budynkach gospodarczych. Z kolei Aviva nie ubezpiecza obiektów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego – i wylicza: stodołę, oborę, kurnik i chlew. Natomiast w TU Uniqa znajduje się pokrewne wyłączenie – posiadanie i użytkowanie koni.

Inne wyłączenia odpowiedzialności w przypadku budynków gospodarczych nawet nie muszą być wskazane wprost w dokumencie OWU. Za szkody na mieniu wyrządzone umyślnie czy przy rażących zaniedbaniach właściciela bądź osoby odpowiedzialnej (np. brak konserwacji) odszkodowanie również może nie być przyznane lub w najlepszym przypadku mocno zaniżone.

 

Odszkodowanie za budynek gospodarczy - jak obliczyć?

Jeśli ubezpieczony budynek gospodarczy ulegnie zniszczeniu na skutek jednego ze zdarzeń losowych zawartych w umowie polisowej, wtedy możemy domagać się od towarzystwa należnej sumy odszkodowania.

W przypadku budynków gospodarczych kwota odszkodowania będzie liczona według wartości rzeczywistej. To znaczy dostaniemy za szkodę równowartość nieruchomości liczoną w dniu zawierania umowy, ale kwota będzie pomniejszona o tzw. koszty amortyzacji (zużycia technicznego).

Przykład: ubezpieczony garaż wolnostojący ma 12 lat, a dach który uległ uszkodzeniu nie był wcześniej remontowany. Wówczas, po jego uszkodzeniu przez grad, ubezpieczyciel oszacuje jego zużycie i wypłaci odszkodowanie pomniejszone o stopień zużycia (np. o 30%).

Wysokość świadczenia każdorazowo uzależniona będzie od opinii rzeczoznawcy oraz precyzyjnego określenia okoliczności powstania szkody.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły