CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mebli Ubezpieczenie mebli - jaką polisę wybrać?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mebli - jaką polisę wybrać?

Redakcja 04.05.2021
Ubezpieczenie mebli - jaką polisę wybrać?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mebli - jaką polisę wybrać?
Mieszkanie to nie tylko ściany, ale przede wszystkim wyposażenie. Nieruchomość można więc ubezpieczyć razem z tym, co się w niej znajduje. Podpowiadamy, jaką polisę najlepiej wybrać, by chronić znajdujące się w pomieszczeniach meble.

To, co dokładnie ubezpieczyciele uważają za meble, nie jest wcale takie oczywiste, jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają dwa rodzaje mebli:

 • w zabudowie – jako element stały,
 • bez zabudowy – jako ruchomość.

Do ubezpieczenia mebli w zabudowie wystarczy nam polisa o podstawowym zakresie. Lecz jeśli chcemy ubezpieczyć meble niezabudowane, konieczne będzie wykupienie specjalnego rozszerzenia.

 

Jak ubezpieczyć meble?

Elementy stałe, czyli meble zabudowane, tj. szafy wnękowe czy szafki kuchenne w zabudowie AGD, możemy ubezpieczyć już w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej.

Zakres takiej ochrony obejmuje mury i elementy stałe nieruchomości. Podstawowa polisa zabezpiecza mieszkanie zwykle na wypadek ok. 20 zdarzeń losowych, m.in. pożaru, wybuchu, dymu i sadzy, wichury, upadku drzew i masztów, gradobicia czy zalania.

Meble bez zabudowy, czyli wszystkie meble wolnostojące, które nie są w nieruchomości na stałe przytwierdzone (biurka, komody, łóżka, stoły, szafki wiszące itp.) uznawane są przez ubezpieczycieli za tzw. „ruchomość domową”. Do tej grupy zaliczają się także wszystkie przedmioty, które przechowujemy w mieszkaniu, od wartościowego sprzętu (aparaty fotograficzne, komputery, telefony, kamery), po ubrania, książki, biżuterię i elementy wystroju wnętrz, a na gotówce skończywszy.

Jeśli chcemy ubezpieczyć meble wolnostojące, czyli ruchomości domowe, musimy wykupić rozszerzoną polisę na mieszkanie – wraz z wyposażeniem.

Składka rozszerzonej polisy na mieszkanie nie musi być dużo droższa, różnica w cenie za podstawą a rozszerzoną ochronę często wynosi zaledwie kilkanaście złotych.

Meble ubezpieczyć możemy wraz z nieruchomością także wtedy, gdy są na wyposażeniu firmy. Można je bez przeszkód uwzględnić w polisie firmowej.

 

Ubezpieczenie mebli w ramach wyposażenia firmy

W ramach polisy możemy chronić nieruchomość będącą siedzibą firmy oraz wszystkie cenne przedmioty potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej.

W ten sposób możemy ubezpieczyć nie tylko komputery, rzutniki czy kamerę wideo, ale także meble. Biurka pracownicze, półki czy szafy na dokumenty, to przecież także wartościowe mienie, które może ulec zniszczeniu w wyniku różnych zdarzeń.

Ubezpieczenie mebli w polisie firmowej daje nam możliwość uzyskania odszkodowania m.in. w przypadku pożaru, wybuchu, zalania, huraganu i powodzi. Niektórzy ubezpieczyciele oferują także dodatkowy zakres ochrony w ramach polisy na firmę, np. ubezpieczenie mebli w transporcie, m.in. podczas przeprowadzki biura.

 

Ubezpieczenie mebli a polisa mieszkaniowa – co warto wiedzieć?

Nim zdecydujemy się na ubezpieczenie mebli w konkretnej polisie mieszkaniowej, warto zdobyć trochę informacji na ten temat.

Do rozszerzonej polisy mieszkaniowej, która uwzględnia ruchomości domowe, a więc m.in. wszystkie nieprzytwierdzone na stałe meble, możemy także dobrać dodatki. Np. jeśli meble zawierają szyby lub lustra, warto ubezpieczyć je dodatkowo na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych.

Do ubezpieczenia mebli potrzebny będzie spis wszystkich mebli, które mają być włączone w ochronę. Przydadzą się również dowody ich zakupu – faktury lub paragony.

Jeśli dojdzie do szkody, w wyniku której meble ulegną zniszczeniu, będziemy mogli liczyć na odszkodowanie z ubezpieczenia. Wysokość odszkodowania za uszkodzone meble zależy przede wszystkich od warunków polisy zawartych w OWU.

Odszkodowanie za meble może być obliczane na dwa sposoby:

 • według wartości odtworzeniowej, czyli zgodnie z ceną nowych mebli,
 • według wartości rzeczywistej, czyli zgodnie z wartością mebli tuż przed szkodą.

Nim podpiszemy umowę na konkretną polisę mieszkaniowej, przeczytajmy dokładnie OWU – to tam znajdują się najważniejsze zasady według których działać będzie ubezpieczenie. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe mogą oferować nie tylko różne ceny za polisę, ale także różny zakres i warunki ochrony.

Aby wybrać odpowiednie ubezpieczenie mebli w polisie mieszkaniowej, najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości online, który szybko i prosto pokaże nam nawet kilkanaście ofert różnych TU – z różnymi cenami za ubezpieczenie i z różnym zakresem ochrony.

 

Od czego można ubezpieczyć meble?

Meble można ubezpieczyć w różnym zakresie, wszystko zależy do naszych indywidualnych potrzeb. Najczęściej ubezpiecza się meble od:

 • pożaru, wybuchu, dymu i sadzy, zalania, wichury, gradobicia itp. (zakres podstawowy),
 • powodzi,
 • kradzieży z włamaniem,
 • stłuczenia przedmiotów szklanych.

Meble, tak jak inne wyposażenie mieszkania, możemy ubezpieczyć także w wariancie All Risks, czyli do wszystkich ryzyk. Zakres takiej ochrony jest bardzo szeroki, dokładną listę zdarzeń można zawsze sprawdzić w  dokumencie OWU.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, np. PZU, oferują również ubezpieczenie mebli znajdujących się na zewnątrz nieruchomości, np. na tarasie czy w altanie ogrodowej.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia mebli i wyposażenia?

Ceny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych różnią się od siebie. W dodatku ubezpieczyciele indywidulani obliczają wysokość składki.

Pod uwagę biorą zazwyczaj następujące czynniki:

 • wartość ubezpieczanego mienia (sumę ubezpieczenia);
 • lokalizację nieruchomości
 • zakres ochrony (zdarzenia, po których możemy domagać się odszkodowania);
 • czas trwania umowy;
 • sposób opłacania składek (płatność za rok z góry to zwykle mniejszy koszt).

To właśnie na podstawie tych danych ubezpieczyciel ocenia ryzyko wystąpienia szkód w nieruchomości.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mebli?

Sprawdziliśmy, za pomocą kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości, ile kosztuje ubezpieczenie mebli dla przykładowego mieszkania.

Interesowała nas cena za ubezpieczenie mebli zabudowanych (polisa podstawowa na wypadek zdarzeń losowych) oraz cena za ubezpieczenie mebli wolnostojących (polisa rozszerzona) wraz z różnymi dodatkami, tj. ochrona wyposażenia na wypadek włamania, dewastacja, powódź, stłuczenie przedmiotów szklanych. Kalkulator wyraźnie pokazał nam różnice w cenach.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest:

 • dwupokojowe mieszkanie w Krakowie
 • 40 m2
 • o wartości 360 tys. zł
 • wartość elementów stałych: 20 tys. zł
 • wartość mienia ruchomego: 15 tys. zł

Koszt najtańszej polisy mieszkaniowej to w tym przypadku 130 zł za ochronę podstawową oraz 174 zł za ochronę rozszerzoną – oferta Proamy. Warto zwrócić uwagę, że różnica w cenie to zaledwie 44 zł, a w rozszerzonym pakiecie zyskujemy wiele dodatków.

Niewiele droższa okazała się propozycja Link4 – 141 zł za podstawową polisę i 251 zł za polisę rozszerzoną. W tej opcji w ramach rozszerzenia możemy liczyć aż na 4 różne dodatki.

Najdroższe ubezpieczenia przedstawiło InterPolska, lecz warto sprawdzić i takie oferty, bo być może są tu jakieś wyjątkowe korzystne warunki umowy.

 

Roczny koszt ochrony mebli z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo

Ochrona podstawowa

Dodatkowo

Ochrona rozszerzona o meble

Dodatkowo

Proama

130 zł

wandalizm

174 zł

wandalizm, powódź, przedmioty szklane

Link4

141 zł

wandalizm, Home Assistance

251 zł

powódź, przedmioty szklane, wandalizm, Home Assistance

Mtu24.pl

145 zł

powódź

313 zł

powódź, przedmioty szklane, wandalizm

Generali

185 zł

wandalizm, Home Assistance, Pakiet Medyczny

218 zł

powódź, przedmioty szklane, wandalizm, Home Assistance, Pakiet Medyczny

InterPolska

224 zł

wandalizm, Home Assistance

471 zł

powódź, przedmioty szklane, wandalizm, Home Assistance

Tabela 1. Opracowanie na podstawie ubezpieczeniemieszkania.pl 09.04.2021 r.

 

Wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu mebli

Analizując różne oferty ubezpieczenia mebli w poszczególnych TU, warto sprawdzić także w jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania, czyli tzw. ” wyłączenia odpowiedzialności”.

Wyłączenia odpowiedzialności mogą być nieco inne u różnych ubezpieczycieli. Są jednak takie, które są zwykle regułą. Np. w większości TU odszkodowania nie otrzymamy za uszkodzenie lub stratę mebli, które są dziełem sztuki lub uznawane są za antyk. Czasem ubezpieczenie zabytkowych mebli jest możliwe, ale jako specjalne rozszerzenie, za które musimy dodatkowo zapłacić.

Polisa na mieszkanie zwykle nie działa także, jeśli do szkody dojdzie z naszego ewidentnego zaniedbania, np. nieruchomość zostanie splądrowana przez złodziei, ponieważ nie zamkniemy drzwi. TU nie ponoszą też odpowiedzialności za straty spowodowane przez ubezpieczonego lub członków jego rodziny pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Czytając warunki ubezpieczenia, warto zwrócić uwagę także na tzw. limity odpowiedzialności. To wysokość kwot za szkody, w których ubezpieczyciel zwolniony jest z obowiązku wypłacenia nam świadczeń. Limity mogą być zarówno górne, jak i dolne. Np. ubezpieczyciel nie bierze odpowiedzialności za szkody, których wartość przekracza 5 tys. oraz za szkody, których wartość jest niższa niż 50 zł.

 

Polisę mieszkaniową zawsze powinniśmy dopasować  do charakteru  nieruchomości i swoich indywidualnych potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie obejmuje wiele zdarzeń losowych, lecz pełną ochronę zyskamy dokupując dodatki, np. ubezpieczenie od powodzi, od kradzieży z włamaniem, czy na wypadek stłuczenia szklanych elementów wyposażenia. Dobrą i tanią polisę mieszkaniową  można szybko znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. Kalkulator w kilka minut pokaże nam oferty nawet 18 różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

 

To warto wiedzieć

1. Towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają dwa rodzaje mebli: w zabudowie – jako element stały i bez zabudowy – jako ruchomość
 
2. Jeśli chcemy ubezpieczyć meble wolnostojące, konieczne będzie wykupienie specjalnego rozszerzenia do polisy mieszkaniowej
 
3. Meble możemy ubezpieczyć także, gdy są wyposażeniem biura, możemy to wówczas zrobić w ramach polisy firmowej
 
4. Ubezpieczając meble, warto zwrócić uwagę na warunki zawarte w dokumencie OWU, a w szczególności na wyłączenia odpowiedzialności oraz limity
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.