Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie pralki - ile kosztuje i gdzie ubezpieczyć?

Redakcja 22.01.2021
Ubezpieczenie pralki - ile kosztuje i gdzie ubezpieczyć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie pralki - ile kosztuje i gdzie ubezpieczyć?
Nagła awaria pralki pociąga za sobą nieprzewidziane koszty i stwarza zagrożenie zalaniem. W przypadku lokatorów mieszkań poszkodowanym może być też sąsiad z dołu, który będzie domagał się odszkodowania. W takich chwilach pomocne okaże się ubezpieczenie pralki i pozostałego sprzętu AGD.

Odpowiednio dobrana polisa, w razie awarii, zapewni organizację i pokrycie kosztów fachowca. Dzięki niej unikniemy też roszczeń ze strony osób trzecich. Mając odpowiednie ubezpieczenie, nie trzeba się martwić ani zalaną podłogą czy ścianami w swoim domu, ani sufitem sąsiada.

 

Jak ubezpieczyć pralkę?

Ubezpieczenie pralki dostępne jest w kilku opcjach do wyboru:

  • jako przedłużona gwarancja,
  • w ramach ubezpieczenia mieszkania,
  • w polisie firmowej (jeśli pralka jest sprzętem używanym w firmie).

Prostym sposobem na ubezpieczenie pralki jest wykupienie przedłużonej gwarancji już podczas zakupu sprzętu, bezpośrednio w sklepie. Standardowa gwarancja na sprzęty AGD trwa zwykle 2 lata, ale za opłatą możemy wydłużyć ją nawet do 5 lat. Sklepy ze sprzętem AGD zazwyczaj mają podpisaną umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i to ono, w ramach przedłużonej gwarancji, odpowiada za awarie naszego sprzętu. Warto dokładnie sprawdzić, co obejmuje taka gwarancja, bo każdy sklep może oferować ją na nieco innych zasadach.

Kolejnym sposobem na ubezpieczenie pralki jest włączenie jej do polisy mieszkaniowej. Możemy to zrobić, wykupując ubezpieczenie rozszerzone z opcją ochrony mienia ruchomego, czyli wyposażenia mieszkania.

Jeśli pralka, którą chcemy ubezpieczyć znajduje się w siedzibie naszej firmy, taki sprzęt możemy włączyć do polisy firmowej. Pralka będzie wtedy chroniona w taki sam sposób, jak wszystkie inne przedmioty podlegające ubezpieczeniu: komputery, drukarki, specjalistyczne maszyny czy urządzenia produkcyjne.

 

Ubezpieczenie pralki w ramach ubezpieczenia firmy

W niektórych działalnościach gospodarczych, np. w pralni czy firmie świadczącej usługi sprzątania, posiadanie pralki jest rzeczą niezbędną. Jeśli pralka jest używana w firmie, możemy ją ubezpieczyć, wykupując polisę na firmę.

W ramach ubezpieczenia firmy, pralka oraz inne sprzęty, które włączymy do polisy będą chronione na wypadek wielu zdarzeń losowych, tj. pożar, zalanie, powódź czy przepięcia.

W niektórych towarzystwach, np. w PZU, możliwe jest również ubezpieczenie pralki od awarii spowodowanych nieprawidłowym użytkowaniem sprzętu, np. przez pracowników.

 

Od czego zależy cena ubezpieczenia pralki?

Ubezpieczenie pralki w ramach polisy mieszkaniowe może wiązać się z różnym kosztem. Towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie wyliczają wysokość składek. Ponieważ w ten sposób chronimy nie tylko sprzęt AGD, ale i całą nieruchomość, cena zależy przede wszystkim od wartości naszego mieszkania.

Podczas wyliczeń składki, ubezpieczyciele biorą pod uwagę:

  • rynkową wartość nieruchomości,
  • wartość wyposażenia,
  • piętro, na którym ulokowane jest mieszkanie,
  • zakres ochrony,
  • czas trwania umowy.

Ceny ubezpieczeń nieruchomości są mocno zróżnicowane. Nierzadko cena za ten sam lub bardzo podobny produkt u różnych ubezpieczycieli jest inna. Szukając dobrego ubezpieczenia mieszkania, warto skorzystać z kalkulatora polis mieszkaniowych i w ten sposób szybko porównać kilka ofert.

 

Od czego można ubezpieczyć pralkę?

Polisa mieszkaniowa może chronić pralkę oraz inne urządzenia na wypadek nawet kilkunastu zdarzeń losowych, jak powódź, zalanie, pożar, wybuch czy uderzenie pioruna.

W zakres ochrony możemy włączyć także kradzież z włamaniem, przepięcia oraz bardzo przydatne Home Assistance, które zapewni nam pomoc fachowca w razie awarii – te opcje jednak, zwykle występują jako dodatki do polisy.

Towarzystwa proponują przy ubezpieczeniach mieszkania również dodatek zwany OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie chroni nas na wypadek nieumyślnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Ten dodatek do polisy mieszkaniowej, tym, którzy chcą ubezpieczyć pralkę, da pełen komfort i bezpieczeństwo.

Dokładny zakres ochrony ubezpieczenia mieszkania, znajduje się zawsze w OWU i może być nieco różny w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych.

 

Ubezpieczenie pralki z OC w życiu prywatnym

Jeżeli dojdzie do awarii, pralka może wyrządzić szkody nie tylko w naszym mieszkaniu, ale także w lokalu znajdującym się piętro niżej. Jeśli woda z uszkodzonej pralki zaleje sufit sąsiada, ubezpieczyciel pokryje straty, a my unikniemy nagłych wydatków i niepotrzebnych konfliktów. Dlatego, ubezpieczając pralkę z polisy mieszkaniowej, warto uwzględnić w zakresie ochrony przede wszystkim OC w życiu prywatnym.

OC w życiu prywatnym przyda się także w inny sytuacjach. Dotyczy nie tylko szkód związanych ze zniszczeniem mienia, ale także uszkodzeniem ciała osób trzecich, np. gdy nasz pies pogryzie przechodnia. W zakres ubezpieczenia wchodzą sytuacje losowe nie tylko w mieszkaniu, ale też poza nim, np. szkody wyrządzone nieumyślnie przez dziecko, spowodowane w czasie uprawiania sportu, szkody wyrządzone w hotelu i wiele innych. Dokładny zakres ubezpieczenia znajduje się zawsze w OWU.

 

Kiedy ubezpieczenie pralki nie zadziała?

Każdy ubezpieczyciel dokładnie określa sytuacje, w których nie zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania za powstałe szkody. Odszkodowania nie otrzymamy, jeżeli do zdarzenia doszło w wyniku naszego rażącego niedbalstwa.

WAŻNE!
Polisa mieszkaniowa nie odpowiada za awarie sprzętów spowodowane wadą producenta lub nieprawidłowym użytkowaniem.

Ubezpieczyciele określają także limity odpowiedzialności, czyli górne i dolne granice odszkodowania. Górna oznacza wypłatę rekompensaty do pewnej kwoty, dolna zaś –odpowiedzialność za szkody od konkretnej wysokości strat, np. 100 zł.

Listę wyłączeń oraz limitów warto sprawdzić w OWU jeszcze przed zawarciem umowy na konkretna polisę.

 

Cena ubezpieczenia pralki w polisie mieszkaniowej

Przy pomocy kalkulatora polis mieszkaniowych sprawdziliśmy, ile kosztuje polisa mieszkaniowa wraz z ubezpieczeniem pralki.

Założyliśmy, że do ubezpieczenia jest mieszkanie za 230 000 zł, wartość elementów stałych to 50 000 zł, a wyposażenia 30 000 zł. Mieszkanie znajduje się na piętrze pośrednim.

Ceny polis za podstawowe ubezpieczenie rozpoczynają się w tym przypadku już od nieco ponad 100 zł za rok. Za rozszerzoną polisę płacimy trochę więcej, o ok. 100-200 zł za rok. Najtańszą ofertę w tym zestawieniu przedstawiła Proama – 247 zł rocznie, a najdroższą Inter Ubezpieczenia – 614 zł.

 

Roczny koszt ochrony pralki z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo

Cena polisy

Dodatki w ramach polisy rozszerzonej

Proama

247 zł

OC w życiu prywatnym, powódź

Link4

269 zł

OC w życiu prywatnym, Home Assistance, powódź

Generali

274 zł

OC w życiu prywatnym, Home Assistance, powódź

Mtu24.pl

411 zł

OC w życiu prywatnym, powódź

Inter Polska

614 zł

OC w życiu prywatnym, Home Assistance, powódź

Tabela 1. Oprac. na podstawie rankomat.pl, dane na dzień: 13.01.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może mieć różny zakres ochrony. Podstawowe ubezpieczenie uwzględnia wiele zdarzeń losowych, lecz większa ochronę zyskamy wykupując rozszerzenie, które zabezpieczy też wyposażenie mieszkania, jak pralkę, lodówkę, komputer czy telewizor. Jeśli zależy nam na dobrej polisie w atrakcyjnej cenie, poszukajmy jej za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. W kilka minut porównamy w ten sposób oferty nawet 18 towarzystw i w jednym miejscu znajdziemy najlepsze ubezpieczenie dla swojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie pralki dostępne jest jako przedłużona gwarancja, w ramach ubezpieczenia mieszkania oraz w polisie firmowej

2. Jeśli chcemy ubezpieczyć pralkę w ramach polisy mieszkaniowej, należy wykupić ubezpieczenie rozszerzone

3. Przy ubezpieczaniu sprzętu AGD z polisy mieszkaniowej warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności oraz limity

4. Aby znaleźć korzystną polisę mieszkaniową, warto porównać przynajmniej kilka ofert

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.