Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?

Redakcja 28.02.2023
Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?
Strona główna
/
Blog
/
Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?
Ubezpieczenie ogródka działkowego od zdarzeń losowych, kradzieży czy wandalizmu wydaje się zasadne. Możliwe jest jednak tylko w wybranych towarzystwach i na określonych zasadach. Wyjaśniamy w szczegółach, jak ubezpieczyć ogródki ROD z polisy mieszkaniowej.

Czy wiesz, że łączna powierzchnia Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) w Polsce to około 44 km2? Składa się na nią blisko 5000 kompleksów ogrodowych, podzielonych na ponad 963 000 parceli. Oznacza to, że z ROD korzysta blisko milion Polaków. Każdy z nich może ubezpieczyć nie tyle samą działkę, bo ziemi się nie ubezpiecza, ale znajdujące się na niej zabudowania typu dom letniskowy czy altana. Ubezpieczenie takie jest możliwe w ramach wybranych polis mieszkaniowych, jeśli nie stoi to w sprzeczności z zapisami OWU, gdzie taka opcja może być wyłączona.

 

Czym jest ogródek działkowy ROD?

ROD to wydzielony obszar gruntu, składający się z działek i terenu ogólnego. Służy do wspólnego korzystania przez działkowców i jest wyposażony w infrastrukturę ogrodową.

Zgodnie z zasadą, ale i nazwą, działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby.

Celem rodzinnych ogrodów działkowych jest zapotrzebowanie potrzeb rekreacyjnych, wypoczynkowych i socjalnych z możliwością prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby i podniesienie walorów ekologicznych otoczenia.

 

Ile kosztuje ogródek działkowy ROD w mieście?

Ceny działek ROD są bardzo różne, a wpływają na nie głównie trzy czynniki: lokalizacja, powierzchnia oraz zabudowa. Inna jest więc wartość dwustumetrowej parceli z drewnianą altaną, a inny dwukrotnie większej z murowanym domem.

Najtańsze oferty opiewają na niecałe 10 000 zł, ale jest ich bardzo mało. Zdecydowanie częściej można spotkać się z cenami na poziomie kilkunastu albo dwudziestu czy trzydziestu tysięcy. W skrajnych przypadkach działki ROD kosztują ponad 100 000 zł, a czasami nawet 200 000 zł.

Większość publikowanych w sieci ofert dotyczy działek o powierzchni 300-400 mkw. Rzadko kiedy dostępne są parcele spoza tego przedziału. W trakcie przeglądania ofert natrafiliśmy więc na ceny za mkw. w przedziale od 30 zł do ponad 570 zł.

Jeśli chcesz zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami na temat dostępnych ofert sprzedaży praw do działki, rzuć okiem na poniższą tabelę, gdzie zamieściliśmy 15 przykładowych propozycji.

Cena działki ROD – przykładowe oferty

Miejscowość

Szczegóły

Cena ogółem

Cena za mkw.

Starogard Gdański

400 mkw.

12 900 zł

32,25 zł

Warszawa

300 mkw.
murowany dom

95 900 zł

319,67 zł

Poznań

312 mkw.
murowany dom

57 000 zł

182,69 zł

Lublin

300 mkw.
budynek gospodarczy

22 500 zł

75 zł

Szamotuły

409 mkw.
drewniana altana

34 000 zł

83,13 zł

Gdańsk

304 mkw.

16 000 zł

52,63 zł

Gdynia

300 mkw.
domek do wyburzenia

25 000 zł

83,33 zł

Piła

300 mkw.
drewniany domek

9000 zł

30 zł

Włocławek

300 mkw.
murowany dom

57 000 zł

190 zł

Warszawa

300 mkw.
stary domek, szopa

28 000 zł

93,33 zł

Szczecin

490 mkw.
murowany dom (45 mkw.)

165 000 zł

336,73 zł

Poznań

350 mkw.
murowany dom (50 mkw.)

200 000 zł

571,43 zł

Gliwice

400 mkw.
wyremontowana altana, taras

45 500 zł

113,75 zł

Gdańska

260 mkw.
bez zabudowań

18 000 zł

69,23 zł

Zielona Góra

386 mkw.
mała altana

15 000 zł

38,86 zł

Źródło: olx.pl (stan na 27.02.2023 r.).

 

Kto ubezpiecza domek letniskowy i budowle na działce?

Domek letniskowy można ubezpieczyć w wielu towarzystwach, ale obiekty znajdujące się na obszarze ROD najczęściej są wyłączone z ochrony, chociaż nie jest to żelazna zasada. Część towarzystw ubezpiecza również liczne zabudowania znajdujące się na posesji, począwszy od budynków gospodarczych i garaży wolnostojących, po murowane grille, podjazdy i place zabaw. Poniżej możesz sprawdzić, jakie konkretnie opcje są dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie działki ROD w PZU

PZU jest jednym z nielicznych towarzystw, w którym możesz ubezpieczyć dom letniskowy znajdujący się na terenie ROD. Oczywiście, taka ochrona dostępna jest wyłącznie jako dodatek do ubezpieczenia podstawowej nieruchomości, czyli domu lub mieszkania.

Zakres ochrony może objąć łącznie 20 zdarzeń

 • ogień,
 • uderzenie pioruna,
 • dym i sadza,
 • opad,
 • powódź,
 • śnieg i lód,
 • grad,
 • huragan,
 • zalanie,
 • osuwanie się ziemi,
 • zapadanie się ziemi,
 • lawina,
 • uderzenie pojazdu,
 • upadek drzew lub masztów,
 • eksplozja,
 • trzęsienie ziemi,
 • huk ponaddźwiękowy,
 • upadek statku powietrznego,
 • kradzież z włamaniem,
 • dewastacja.

Dostępne są również rozszerzenia w postaci stłuczenia przedmiotów szklanych oraz ochrony wyposażenia działki rekreacyjnej, czyli budynków niemieszkalnych, innych obiektów na posesji i roślinności.

Co ważne, w PZU ubezpieczysz również budowle niezwiązane na trwałe z gruntem, czyli np. domy holenderskie. Taka opcja jest dostępna u naprawdę nielicznych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie działki ROD w Ergo Hestia

Zabudowania na działce ROD ubezpieczysz również w towarzystwie Ergo Hestia, konkretnie w ramach polisy Ergo 7. Polisa dostępna jest w dwóch wariantach. Pierwszy, podstawowy, zapewnia ochronę na wypadek 20 zdarzeń losowych. Rozszerzona ochrona obejmuje dodatkowo przepięcia, stłuczenie przedmiotów szklanych, kradzież z włamaniem i wandalizm.

Z polisy Ergo 7 możesz objąć ochroną mury, elementy stałe i wyposażenie domu letniskowego, a także znajdująca się na działce roślinność.

Ubezpieczenie działki ROD i budowli w Generali

Generali, niestety, wyłącza zabudowania znajdujące się na terenie ROD. Towarzystwo ubezpiecza natomiast domy letniskowe w innych lokalizacjach, a także liczne zabudowania znajdujące się na posesji.

W Generali dom letniskowy możesz ubezpieczyć na wypadek: pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, implozji i upadku statku powietrznego.

Towarzystwo ubezpiecza też trwale związane z gruntem budowle, czyli obiekty budowlane wraz z instalacjami, m. in.: instalacje solarne i fotowoltaiczne, wiaty, altany, baseny, śmietniki, lampy ogrodowe, zbiorniki gazu, place zabaw, grille ogrodowe czy utwardzone powierzchnie (np. boiska, podjazdy, chodniki). Wyłączone są natomiast budynki tymczasowe i lekkie konstrukcje typu trampolina, namiot, basen naziemny czy parasol ogrodowy.

Ubezpieczenie działki ROD i budowli w Link4

W Link4 możesz ubezpieczyć domek letniskowy, ale nie jeśli znajduje się on na działce ROD. Ubezpieczenie jest dostępne jako dodatkowo płatne rozszerzenie polisy mieszkaniowej.

Towarzystwo umożliwia również objęcie ochroną licznych zabudowań na przydomowej posesji, takich jak: chodniki, podjazdy, lampy ogrodowe, kolektory słoneczne, baseny ogrodowe czy zadaszenia. Możliwych jest kilka różnych sum ubezpieczenia dla tego typu mienia: 5 000 zł, 10 000 zł, 15 000 zł aż do 50 000 zł.

Ubezpieczenie działki ROD i budowli w Proama

W Proamie możesz ubezpieczyć znajdujące się na posesji budowle oraz instalacje, jeśli są trwale związane z gruntem. Chodzi tutaj m. in. o: wiaty, altany, baseny, śmietniki, lampy ogrodowe, zbiorniki na gaz i paliwo ciekłe, oczyszczalnie ścieków, zraszacze, wyposażenie placu zabaw, murowany grill czy utwardzone powierzchnie typu chodnik, boisko, plac, droga i podjazd.

 

Czy trzeba ubezpieczyć ogródek działkowy?

Ogródek działkowy podobnie jak każda inna nieruchomość nie muszą być ubezpieczone. Wyjątkiem są dwie sytuacja – zakup nieruchomości z kredytu hipotecznego i posiadanie gospodarstwa rolnego z zabudowaniami o łącznej powierzchni ponad 1 ha.

Z drugiej strony na ogródki działkowe o wyższym standardzie, tj. z postawionym domkiem letniskowym, są narażone nie tylko na włamanie, ale wysokie straty finansowe z powodu wichury, zalania czy innych zdarzeń losowych.

W dalszej części artykułu podpowiadamy, dlaczego warto ubezpieczyć domek letniskowy i działkę ROD i ile to kosztuje.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie ogródka działkowego?

Sprawdziliśmy, ile może kosztować ubezpieczenie mieszkania poszerzone o ubezpieczenie domu letniskowego. Założyliśmy, że podstawowa nieruchomość ma 50 mkw. powierzchni i łącznie (mury, elementy stałe, wyposażenie) kosztuje 450 000 zł, a włączony w ochronę domek jest wart 25 000 zł. W zakresie ochrony uwzględniliśmy zdarzenia losowe oraz kradzież z włamaniem.

Za taką polisę w wersji od ryzyk nazwanych zapłacisz od 295 zł do 709 zł, a wersji All Risks od 378 zł do 814 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do roku obowiązywania polisy, a poszczególne oferty różnią się od siebie w niewielki sposób, głównie wliczonymi w cenę rozszerzeniami.

Dodatkowe ubezpieczenie domu letniskowego, oczywiście, podwyższy łączny koszt polisy, jednak nie w sposób znaczny. Zabudowania warte kilkanaście czy dwadzieścia tysięcy złotych, owszem, stanowią istotną część ubezpieczanego majątku, jednak nie dominującą. Warte 400 000 zł mieszkanie czy 600 000 zł dom zawsze będą miały kluczowe znaczenie dla wysokości składki, a ubezpieczenie domku letniskowego pozostanie co najwyżej średnio kosztownym dodatkiem

– Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Koszt ubezpieczenia domku letniskowego – porównanie ofert

TU

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Europa Ubezpieczenia

295 zł

Generali

298 zł

Proama

300 zł

Wiener

341 zł

Link4

397 zł

Mtu24.pl

496 zł

Mtu24.pl

540 zł

Benefia

709 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Europa Ubezpieczenia

378 zł

Proama

467 zł

Wiener

469 zł

Link4

491 zł

Generali

506 zł

Benefia

814 zł

Kalkulacja na ubezpieczeniemieszkania.pl z 27.02.2023 r. obejmuje domek letniskowy i główną nieruchomość (mieszkanie 50 mkw. za 450 000 zł).

 

Gdzie ubezpieczyć ogródek działkowy?

Polisę mieszkaniową możesz kupić online i jest to korzystne rozwiązanie, zarówno ze względów praktycznych, jak i ekonomicznych. Przed zakupem koniecznie sprawdź oferty cenowe większej liczby towarzystw, co ułatwi ci kalkulator ubezpieczeń.

Wystarczy wprowadzić do niego kilka informacji o nieruchomości, lokatorach i historii ubezpieczenia, a także wybrać zakres ochrony, co zajmie ci dosłownie kilka minut. Później uzyskasz dostęp do przejrzystej tabeli z uporządkowanymi polisami od takich towarzystw, jak: Proama, Generali, Link4, Wiener, TU Europa, Inter Polska, Benefia czy mtu24.pl. Po zapoznaniu się z ich OWU i Kartami Produktu, będziesz mógł od razu z poziomu kalkulatora przejść do zakupu i objąć ochroną swoje mienie nawet od następnego dnia roboczego, oszczędzając nawet kilkaset złotych w skali roku.

 

 

Kto może kupić rodzinny ogródek działkowy ROD?

Ogródki działkowe ROD są dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich z zastrzeżeniem, że na terenie jednego ROD-u nie można być właścicielem więcej niż jednej działki. Dzierżawcą ogródka działkowego ROD może zostać jedna osoba pełnoletnia, która mieszka na terenie Polski lub małżeństwo.

WAŻNE!
Teren ogródków działkowych ROD nie jest własnością prywatną, więc można taką działkę jedynie wydzierżawić, a dokładnie kupić prawo do dzierżawy.

Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe – mówi art. 28 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

 

Jak kupić działkę na terenie ROD?

Działkę ROD kupujemy, czy raczej nabywamy do niej prawo, na dwa sposoby:

 • przez podpisanie umowy dzierżawy nieużytkowanej działki z zarządem ROD,
 • przez przeniesienie praw do działki, czyli jej odkupienie od aktualnego dzierżawcy.

Umowa w formie pisemnej między dzierżawcą (działkowcem) a stowarzyszeniem ogrodowym (ROD) zawiera wysokość czynszu, termin oraz sposób jego płatności. Na wniosek działkowca, dzierżawa działkowa podlega ujawnieniu w księdze wieczystej.

 

Co zapewnia ubezpieczenie ogródka działkowego?

Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie ogródka działkowego, TU gwarantuje pokrycie strat finansowych za zdarzenia takie jak pożar, powódź, grad, huragan, zalanie, osuwanie się ziemi czy uderzenie pioruna. Dokładny zakres ochrony zależy od OWU.

Dodatkowo chroniony może być też domek letniskowy w podobnym zakresie, co główna nieruchomość, w której mieszkamy. A więc na wypadek kradzieży, dewastacji, rozboju, uderzenia pojazdu i innych zdarzeń.

Odszkodowanie z polisy otrzymamy za uszkodzone w domku letniskowym:

 • fundamenty,
 • dach,
 • ściany działowe,
 • parapety,
 • izolacje, np. cieplną, odgromową, gazową, wodociągową, grzewczą, kanalizacyjną,
 • podłogi,
 • armaturę sanitarną,
 • urządzenia techniczne zamontowane na stałe wewnątrz domku, czyli takie, których nie można odłączyć bez użycia narzędzi,
 • kotły, kominki, piece,
 • zakończenia instalacji (np. kontakty, włączniki).

 

Jak ubezpieczyć domek letniskowy na działce?

Domek letniskowy dość często występuje w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdziliśmy warunki ubezpieczenie w trzech z nich -  Uniqa, Link4 i Generali. W każdej polisie ubezpieczenie domu letniskowego jest rozszerzeniem ochrony. To znaczy, że nie ma możliwości ubezpieczenia samego domu letniskowego.

W Uniqa ochrona dotyczy ruchomości w domku letniskowym, jak urządzenia domowe, meble, sprzęt elektroniczny, komputerowy, fotograficzny, ogrodniczy, turystyczny czy sportowy. Zakres obejmuje też zdarzenia losowych (pożar, zalanie), jak i kradzież z włamaniem czy dewastację. Z polisy Uniqa można otrzymać odszkodowanie za uszkodzone zabezpieczenia (zamek w drzwiach, wybite okno itp.).

W Link4 domek letniskowy jest chroniony na wypadek zdarzeń losowych, jak pożar, uderzenie lub upadek statku powietrznego, silny wiatr, zalanie, deszcz nawalny, dym i sadza, upadek drzew i masztów. Polisa pokrywa też koszty akcji ratowniczej i uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.

Generali chroni finansowo dom letniskowy w razie wystąpienia pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, implozji czy upadku statku powietrznego. TU nie wymaga przeglądów technicznych dla domku letniskowego, ale stawia warunek – taka konstrukcja nie może mieć więcej niż 50 lat.

 

Jak nabyć prawo do użytkowania ogródka działkowego?

Prawo do działki nabędziemy przez zawarcie z dotychczasowym działkowcem umowy przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej.

Umowę należy zawrzeć:

 • w formie pisemnej,
 • z podpisami obu stron,
 • w obecności notariusza,
 • z zatwierdzeniem przez zarząd ROD,
 • w 3 egzemplarzach (dla kupującego, sprzedającego i ROD),

ROD odpowiada pozytywnie lub negatywnie do 2 miesięcy.

 

Prawa i obowiązki właściciela ROD

Podstawą jest regulamin, który obowiązuje na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.

Działkowicz ma prawo do postawienia na działce może znajdować się altany, szklarni, tunelu foliowego, okna inspektowego, studni lub sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, sieci elektrycznej, oczka wodnego, basenu, brodzika, kompostownika, pergoli, murków kwiatowych, ogródków skalnych, piaskownicy, huśtawki i inne urządzeń rekreacyjnych.

Działkowicz jest także właścicielem postawionych nieruchomości i nasadzeń. I te właśnie poniesione koszty może odsprzedać innemu dzierżawcy.

 

Wady i zalety rodzinnego ogródka działkowego

Ogródek działkowy jak każda nieruchomość do pewne przywileje, jak i obowiązki czy konieczność dokonywania regularnych opłat. ROD będzie więc rozwiązaniem dla tych, którzy widzą więcej zalet niż wad.

Do zalet z posiadania rodzinnego ogródka działkowego należą:

 • posiadanie kawałka zieleni na wyłączność,
 • możliwość uprawiania własnych warzyw i owoców,
 • tani sposób na odpoczynek blisko miejsca zamieszkania
 • okazja do zadbania o kondycję fizyczną i psychiczną
 • pogłębianie relacji sąsiedzkich (funkcja społeczna),

Wadami mogą być nie tyle opłaty, które są symboliczne, co pewne ograniczenia warunkowane przez regulamin ROD. Zgodnie z nim:

 • bez pozwolenia na budowę nie można postawić domku większego niż 35 m2,
 • w altanie nie można mieszkać
 • zabronione jest stawianie murowanego grilla
 • ogrodzenie (w tym żywopłot) może mieć maks. 1 metr wysokości,
 • nie można palić ogniska.

 

Gdzie i jak kupić ogródek działkowy?

Najważniejszą rzeczą przy zakupie ogródka na działce ROD jest upewnienie się co do lokalizacji i charakteru takiej działki. Często bowiem zdarza się, że skrót „ROD” zawierają ogłoszenia działek rekreacyjnych z cenami zbliżonymi do cen domów i mieszkań. W efekcie takie ogłoszenie zawiera najczęściej całoroczny dom nawet ponad 100 m2 z dużym terenem zielonym. Ceny najdroższych działek mieszczą się w przedziale (250 000 – 350 000 zł).

Kupując ogródek na działce ROD należy też upewnić się, czy nie zawiera ona żadnej samowoli budowlanej – tak, aby nie ściągnąć na siebie problemu z jej usunięciem. Jeśli zabudowa na działce jest niezgodna z prawem, nowemu właścicielowi grozi nawet wypowiedzenie umowy dzierżawy i konieczność opuszczenia działki.

Przed zakupem warto sprawdzić działkę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i zorientować się, jaka jest możliwość jej zagospodarowania.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczyć można nie tyle samą działkę ROD, co znajdujące się na jej obszarze zabudowania

2. Dom letniskowy i inne zabudowania na działce ROD można ubezpieczyć tylko w wybranych towarzystwach, np. w PZU i Ergo Hestia

3. Ochrona domu letniskowego zawsze jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej chroniącej podstawową nieruchomość, dom lub mieszkanie

4. Ubezpieczenie ogródka działkowego może obejmować zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem, stłuczenie przedmiotów szklanych, a także wandalizm i dewastację

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ogródka działkowego

 1. W jaki sposób kupię ogródek działkowy ROD?

  Ogródka działkowego ROD nie można kupić. Możliwe jest jedynie nabycia prawa do dzierżawy w ramach umowy z zarządem ROD (dotyczy wolnych działek). Drugą opcją jest podpisanie umowy o przeniesienie prawa do działki z działkowcem, który chce zrezygnować z dzierżawy.

 2. Ile kosztuje rodzinny ogródek działkowy?

  Prawo do użytkowania działki ROD można kupić nawet za niecałe 10 000 zł, najczęściej ceny są jednak 2-3 razy wyższe, w skrajnych przypadkach osiągają poziom 100 000 zł czy 200 000 zł. Ceny są zależne głównie od lokalizacji, powierzchni oraz stanu zabudowy.

 3. Jak długo trwa ochrona ogródka działkowego?

  Ubezpieczenie zabudowań na działce zawsze jest tylko dodatkiem do polisy mieszkaniowej chroniącej, przede wszystkim, dom lub mieszkanie. Ubezpieczenie działki obowiązuje więc tak długo, jak ta polisa. Najczęściej wykupuje się ochronę na rok, a później przedłuża umowę lub zmienia towarzystwo. Powszechnie dostępne są również ubezpieczenia na 2-3 lata, rzadko na krócej niż 6 miesięcy.

 4. Altana czy domek na działce ROD?

  Postawienie jakiejkolwiek budowli na działce ROD musi być zgodne nie tylko z prawem budowlanym, ale też z wewnętrznym regulaminem ROD. Ogólnie rzecz biorąc, bez ubiegania się o pozwolenie na budowę można tam postawić domek do 35 mkw. i 5 (dach pochyły) bądź 4 m wysokości (dach płaski). W przypadku altan ograniczenia są mniej rygorystyczne.

 5. Czy można ubezpieczyć ROD z polisy mieszkaniowej?

  Ubezpieczenie działki ROD z polisy mieszkaniowej, owszem, jest możliwe, ale tylko w niektórych towarzystwach. Zdecydowana większość ubezpieczycieli wyłącza taką opcję.

 6. Czy działki ROD są na sprzedaż?

  Formalnie działki ROD nie można kupić. Przedmiotem sprzedaży może być jednak prawo do korzystania z danej parceli.

 7. Czy można kupić działkę ROD z domem letniskowym?

  W ogłoszeniach publikowanych w sieci działki ROD (właściwie prawo do korzystania z nich) najczęściej oferowane są w pakiecie ze znajdującymi się na ich terenie zabudowaniami. Najczęściej są to tylko drewniane altany, ale zdarzają się też duże murowane domy.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jarek S.

2022-02-04 17:50:38

Przeczytałem - "Ogródki działkowe ROD są dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich z zastrzeżeniem, że na terenie jednego ROD-u nie można być właścicielem więcej niż jednej działki." Otóż nie jest to prawda, bo wg ustawy i statutu PZD, jedna osoba lub małżeństwo może mieć tylko jedną działkę w zasobach PZD w całym kraju, czyli jedna osoba nie może mieć wielu działek w różnych Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Odpowiedź Redakcji

2022-02-08 11:59:05

W rzeczy samej, to by było nawet nielogiczne, ponieważ z założenia działka na terenie ROD ma służyć do wypoczynku - w domyśle - blisko miejsca zamieszkania. Jednak nie doszukałem się ani w statucie, ani w ustawie jednoznacznego zapisu o zakazie posiadania 2 działek ROD w ogóle na terenie kraju. W artykule kładę nacisk przede wszystkim na kwestię ewentualnego ubezpieczenia.

Kasia

2022-04-20 16:34:06

dzwoniłam dziś do Generali i Link 4, żadna z tych firm nie oferuje ubezpieczenia domku na działce ROD

Purysta

2022-10-19 21:15:42

Tylko PZU ubezpiecza domki ROD, taka mam info od mojego agenta, no Warta na pewno nie.