CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ogrodki-dzialkowe-rod Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?

Michał Ratajczak 08.02.2022
Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?
Strona główna
/
Blog
/
Ogródki działkowe ROD - jak kupić i ubezpieczyć działkę?
Położone często w środku miasta ogródki działkowe ROD to dla wielu osób alternatywna forma wypoczynku i najszybszy sposób na kontakt z przyrodą. Z punktu widzenia polisy mieszkaniowej działkę ROD z zabudowaniami można chronić przez cały rok. Sprawdzamy ceny działek i ubezpieczeń.

Ogródki działkowe ROD zajmują powierzchnię ponad 43 km2 na terenie całego kraju – podaje Polski Związek Działkowców. To w przybliżeniu tyle, co łączna powierzchnia Wrocławia i Opola. Związek prowadzi ok. 5 tys. regionalnych oddziałów ROD zrzeszających 963 351 działek (stan na koniec 2013 r.). Tym samym kwestia ewentualnego zabezpieczenia działki i zabudowań polisą na wypadek zniszczenia czy kradzieży dotyczy ok. miliona mieszkańców na terenie całej Polski.

 

Czym jest ogródek działkowy ROD?

ROD to wydzielony obszar gruntu, składający się z działek i terenu ogólnego. Służy do wspólnego korzystania przez działkowców i jest wyposażony w infrastrukturę ogrodową.

Zgodnie z zasadą, ale i nazwą, działka jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby.

Celem rodzinnych ogrodów działkowych jest zapotrzebowanie potrzeb rekreacyjnych, wypoczynkowych i socjalnych z możliwością prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby i podniesienie walorów ekologicznych otoczenia.

 

Ile kosztuje ogródek działkowy ROD w mieście?

Ceny działek ROD nie są odgórnie regulowane, a stawki zależą od lokalizacji, popytu czy infrastruktury. Dlatego zazwyczaj droższe będą ogródki działkowe w dużych miastach niż na prowincji. Aby się o tym przekonać, prześledziliśmy ceny w jednym z serwisów ogłoszeniowych.

Jeśli chcemy kupić działkę ROD w jak najniższej cenie, wtedy standardem będzie domek letniskowy zamiast ogrzewanego domu całorocznego. Wciąż jednak można liczyć na sporą powierzchnię terenu do wykorzystania na cele rekreacyjne czy pod uprawę warzyw i owoców.

TOP 5 najtańszych działek ROD

Cena

Powierzchnia

Lokalizacja

Standard

2900 zł

250 m2

Kędzierzyn-Koźle

domek z 1 pokojem

3250 zł

500 m2

Nowa Ruda

domek 6 m2, wiata 9 m2

4000 zł

300 m2

Oława

altana murowana do remontu, brak przyłącza do sieci elektrycznej

4500 zł

250 m2

Jawor

przyczepa kempingowa

5000 zł

300 m2

Kielce

ogrodzenie, bez zabudowań

Źródło: OLX, stan na 24.11.2021 r.

 

Kto może kupić rodzinny ogródek działkowy ROD?

Ogródki działkowe ROD są dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich z zastrzeżeniem, że na terenie jednego ROD-u nie można być właścicielem więcej niż jednej działki. Dzierżawcą ogródka działkowego ROD może zostać jedna osoba pełnoletnia, która mieszka na terenie Polski lub małżeństwo.

WAŻNE!
Teren ogródków działkowych ROD nie jest własnością prywatną, więc można taką działkę jedynie wydzierżawić, a dokładnie kupić prawo do dzierżawy.

Przez umowę dzierżawy działkowej stowarzyszenie ogrodowe zobowiązuje się oddać działkowcowi działkę na czas nieoznaczony do używania i pobierania z niej pożytków, a działkowiec zobowiązuje się używać działkę zgodnie z jej przeznaczeniem, przestrzegać regulaminu oraz uiszczać opłaty ogrodowe – mówi art. 28 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

 

Czy trzeba ubezpieczyć ogródek działkowy?

Ogródek działkowy podobnie jak każda inna nieruchomość nie muszą być ubezpieczone. Wyjątkiem są dwie sytuacja – zakup nieruchomości z kredytu hipotecznego i posiadanie gospodarstwa rolnego z zabudowaniami o łącznej powierzchni ponad 1 ha.

Z drugiej strony na ogródki działkowe o wyższym standardzie, tj. z postawionym domkiem letniskowym, są narażone nie tylko na włamanie, ale wysokie straty finansowe z powodu wichury, zalania czy innych zdarzeń losowych.

W dalszej części artykułu podpowiadamy, dlaczego warto ubezpieczyć domek letniskowy i działkę ROD i ile to kosztuje.

 

Jak kupić działkę na terenie ROD?

Działkę ROD kupujemy, czy raczej nabywamy do niej prawo, na dwa sposoby:

 • przez podpisanie umowy dzierżawy nieużytkowanej działki z zarządem ROD,
 • przez przeniesienie praw do działki, czyli jej odkupienie od aktualnego dzierżawcy.

Umowa w formie pisemnej między dzierżawcą (działkowcem) a stowarzyszeniem ogrodowym (ROD) zawiera wysokość czynszu, termin oraz sposób jego płatności. Na wniosek działkowca, dzierżawa działkowa podlega ujawnieniu w księdze wieczystej.

 

Co zapewnia ubezpieczenie ogródka działkowego?

Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie ogródka działkowego, TU gwarantuje pokrycie strat finansowych za zdarzenia takie jak pożar, powódź, grad, huragan, zalanie, osuwanie się ziemi czy uderzenie pioruna. Dokładny zakres ochrony zależy od OWU.

Dodatkowo chroniony może być też domek letniskowy w podobnym zakresie, co główna nieruchomość, w której mieszkamy. A więc na wypadek kradzieży, dewastacji, rozboju, uderzenia pojazdu i innych zdarzeń.

Odszkodowanie z polisy otrzymamy za uszkodzone w domku letniskowym:

 • fundamenty,
 • dach,
 • ściany działowe,
 • parapety,
 • izolacje, np. cieplną, odgromową, gazową, wodociągową, grzewczą, kanalizacyjną,
 • podłogi,
 • armaturę sanitarną,
 • urządzenia techniczne zamontowane na stałe wewnątrz domku, czyli takie, których nie można odłączyć bez użycia narzędzi,
 • kotły, kominki, piece,
 • zakończenia instalacji (np. kontakty, włączniki).

 

Jak ubezpieczyć domek letniskowy na działce?

Domek letniskowy dość często występuje w ofercie towarzystw ubezpieczeniowych. Sprawdziliśmy warunki ubezpieczenie w trzech z nich -  Uniqa, Link4 i Generali. W każdej polisie ubezpieczenie domu letniskowego jest rozszerzeniem ochrony. To znaczy, że nie ma możliwości ubezpieczenia samego domu letniskowego.

W Uniqa ochrona dotyczy ruchomości w domku letniskowym, jak urządzenia domowe, meble, sprzęt elektroniczny, komputerowy, fotograficzny, ogrodniczy, turystyczny czy sportowy. Zakres obejmuje też zdarzenia losowych (pożar, zalanie), jak i kradzież z włamaniem czy dewastację. Z polisy Uniqa można otrzymać odszkodowanie za uszkodzone zabezpieczenia (zamek w drzwiach, wybite okno itp.).

W Link4 domek letniskowy jest chroniony na wypadek zdarzeń losowych, jak pożar, uderzenie lub upadek statku powietrznego, silny wiatr, zalanie, deszcz nawalny, dym i sadza, upadek drzew i masztów. Polisa pokrywa też koszty akcji ratowniczej i uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.

Generali chroni finansowo dom letniskowy w razie wystąpienia pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, implozji czy upadku statku powietrznego. TU nie wymaga przeglądów technicznych dla domku letniskowego, ale stawia warunek – taka konstrukcja nie może mieć więcej niż 50 lat.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie ogródka działkowego?

Ubezpieczenie domku letniskowego można kupić na dwa sposoby:

 • w ramach rozszerzenia podstawowej polisy. 
 • jako osobny produkt.

Jeśli domek letniskowy ma być dodatkiem do nieruchomości głównej, zapłacimy za taką ochronę od ok. 100 zł rocznie. Ostateczna kwota zależy od wartości budynków i wykupionych ryzyk. Oferty można łatwo sprawdzić w porównywarce.

Jeśli domek letniskowy chcemy ubezpieczyć osobno, taką możliwość daje m.in. Generali. Cena różni się w zależności od rodzaju konstrukcji i sumy ubezpieczenia (maksymalnego odszkodowania). Za najtańszy domek letniskowy murowany (20 000 zł) zapłacimy dodatkowo 76 zł rocznie. Taki sam, ale drewniany, to już koszt 110 zł za 12 miesięcy ochrony. Maksymalne ceny sięgają 570 zł za konstrukcję murowaną i aż 824 zł za konstrukcję drewnianą rocznie - przy wartości domku na poziomie 150 000 zł.

Roczny koszt dodatkowego ubezpieczenia za domek letniskowy

Wartość domku letniskowego

Składka dla domku murowanego

Składka dla domku drewnianego

20 000 zł

76 zł

110 zł

30 000 zł

114 zł

165 zł

50 000 zł

190 zł

275 zł

70 000 zł

266 zł

384 zł

100 000 zł

380 zł

549 zł

150 000 zł

570 zł

824 zł

Tabela. 2. Na podstawie Generali w dniu 24.11.2021 r.

 

Jak nabyć prawo do użytkowania ogródka działkowego?

Prawo do działki nabędziemy przez zawarcie z dotychczasowym działkowcem umowy przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej.

Umowę należy zawrzeć:

 • w formie pisemnej,
 • z podpisami obu stron,
 • w obecności notariusza,
 • z zatwierdzeniem przez zarząd ROD,
 • w 3 egzemplarzach (dla kupującego, sprzedającego i ROD),

ROD odpowiada pozytywnie lub negatywnie do 2 miesięcy.

 

Zakup ogródka na działce ROD – o czym pamiętać?

Najważniejszą rzeczą przy zakupie ogródka na działce ROD jest upewnienie się co do lokalizacji i charakteru takiej działki. Często bowiem zdarza się, że skrót „ROD” zawierają ogłoszenia działek rekreacyjnych z cenami zbliżonymi do cen domów i mieszkań. W efekcie takie ogłoszenie zawiera najczęściej całoroczny dom nawet ponad 100 m2 z dużym terenem zielonym. Ceny najdroższych działek mieszczą się w przedziale (250 000 – 350 000 zł).

Kupując ogródek na działce ROD należy też upewnić się, czy nie zawiera ona żadnej samowoli budowlanej – tak, aby nie ściągnąć na siebie problemu z jej usunięciem. Jeśli zabudowa na działce jest niezgodna z prawem, nowemu właścicielowi grozi nawet wypowiedzenie umowy dzierżawy i konieczność opuszczenia działki.

Przed zakupem warto sprawdzić działkę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego i zorientować się, jaka jest możliwość jej zagospodarowania.

 

Wady i zalety rodzinnego ogródka działkowego

Ogródek działkowy jak każda nieruchomość do pewne przywileje, jak i obowiązki czy konieczność dokonywania regularnych opłat. ROD będzie więc rozwiązaniem dla tych, którzy widzą więcej zalet niż wad.

Do zalet z posiadania rodzinnego ogródka działkowego należą:

 • posiadanie kawałka zieleni na wyłączność,
 • możliwość uprawiania własnych warzyw i owoców,
 • tani sposób na odpoczynek blisko miejsca zamieszkania
 • okazja do zadbania o kondycję fizyczną i psychiczną
 • pogłębianie relacji sąsiedzkich (funkcja społeczna),

Wadami mogą być nie tyle opłaty, które są symboliczne, co pewne ograniczenia warunkowane przez regulamin ROD. Zgodnie z nim:

 • bez pozwolenia na budowę nie można postawić domku większego niż 35 m2,
 • w altanie nie można mieszkać
 • zabronione jest stawianie murowanego grilla
 • ogrodzenie (w tym żywopłot) może mieć maks. 1 metr wysokości,
 • nie można palić ogniska.

 

Prawa i obowiązki właściciela ROD

Podstawą jest regulamin, który obowiązuje na terenie rodzinnego ogrodu działkowego.

Działkowicz ma prawo do postawienia na działce może znajdować się altany, szklarni, tunelu foliowego, okna inspektowego, studni lub sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, sieci elektrycznej, oczka wodnego, basenu, brodzika, kompostownika, pergoli, murków kwiatowych, ogródków skalnych, piaskownicy, huśtawki i inne urządzeń rekreacyjnych.

Działkowicz jest także właścicielem postawionych nieruchomości i nasadzeń. I te właśnie poniesione koszty może odsprzedać innemu dzierżawcy.

 

Gdzie i jak szukać ogródka działkowego?

Ogródek działkowy można znaleźć w kilku miejscach. Najszybszym będzie sprawdzenie portali z ogłoszeniami nieruchomości. Ogródki działkowe zwykle znajdują się pod hasłem ROD.

Możemy też szukać ofert na miejscu, tj. w siedzibie lokalnego ROD i nabyć prawo do użytkowania działki od innego działkowca.

 

Polisę dla nieruchomości na ogródku działkowym czy dla samej działki warto dobrać pod kątem prawidłowej wyceny, dzięki czemu unikniemy przepłacania za składkę. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele, co sprawdzisz w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1.Ogródek działkowy ROD to szansa na własny kawałek zieleni w centrum miasta

2.Ceny ogródków działkowych ROD zaczynają się od ok. 3000 zł

3. Ogródka działkowego ROD nie można kupić na własność, ale dzierżawić

4.Polisa mieszkaniowa obejmuje też domek letniskowy na terenie ogródka działkowego RO

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie ogródka działkowego

 1. W jaki sposób kupię ogródek działkowy ROD?

  Przez ogłoszenie na portalu z nieruchomościami albo na terenie ROD od innego działkowicza.

 2. Ile kosztuje rodzinny ogródek działkowy?

  Od kilku do kilkuset tysięcy złotych w zależności od nakładów dotychczasowego dzierżawcy (nieruchomość i nasadzenia), który odsprzedaje je kupującemu.

 3. Jak długo trwa ochrona ogródka działkowego?

  Tyle co głównej nieruchomości (domu, mieszkania), czyli z reguły 12 miesięcy, ale są też oferty na 2 lub 3 lata.

 4. Altana czy domek na działce ROD?

  Bardziej funkcjonalny jest domek (do 35 m2 bez pozwolenia na budowę). W altanie zgodnie z prawem ROD nie można mieszkać, w domku tylko tymczasowo.

 5. Czy można ubezpieczyć ROD z polisy mieszkaniowej?

  Tak, takie oferty mają niektóre firmy ubezpieczeniowe. Informacji na ten temat należy szukać w dokumencie OWU. Jeśli terenu ROD nie ma wśród wyłączeń odpowiedzialności, wtedy ubezpieczyciel dopuszcza taką nieruchomość.

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (4)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Jarek S.

2022-02-04 17:50:38

Przeczytałem - "Ogródki działkowe ROD są dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich z zastrzeżeniem, że na terenie jednego ROD-u nie można być właścicielem więcej niż jednej działki." Otóż nie jest to prawda, bo wg ustawy i statutu PZD, jedna osoba lub małżeństwo może mieć tylko jedną działkę w zasobach PZD w całym kraju, czyli jedna osoba nie może mieć wielu działek w różnych Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Odpowiedź Redakcji

2022-02-08 11:59:05

W rzeczy samej, to by było nawet nielogiczne, ponieważ z założenia działka na terenie ROD ma służyć do wypoczynku - w domyśle - blisko miejsca zamieszkania. Jednak nie doszukałem się ani w statucie, ani w ustawie jednoznacznego zapisu o zakazie posiadania 2 działek ROD w ogóle na terenie kraju. W artykule kładę nacisk przede wszystkim na kwestię ewentualnego ubezpieczenia.

Kasia

2022-04-20 16:34:06

dzwoniłam dziś do Generali i Link 4, żadna z tych firm nie oferuje ubezpieczenia domku na działce ROD

Purysta

2022-10-19 21:15:42

Tylko PZU ubezpiecza domki ROD, taka mam info od mojego agenta, no Warta na pewno nie.