Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – co musi zawierać?

Redakcja 22.12.2021
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – co musi zawierać?
Strona główna
/
Blog
/
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – co musi zawierać?
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to absolutnie kluczowy załącznik do umowy najmu. Prawidłowe sporządzenie tego dokumentu to dodatkowe, obok samej umowy i kaucji, zabezpieczenie interesów najemcy i wynajmującego. Wyjaśniamy w szczegółach, jak wypełnić protokół-zdawczo odbiorczy oraz załączamy jego wzór do pobrania.

Procedura zakupu mieszkania jest żmudna, czasochłonna oraz stresująca. Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego jest jedną z ostatnich czynności, jakie musimy wykonać, żeby zwieńczyć dzieło. Mimo ogólnego zmęczenia i zbliżającej się wielkimi krokami finalizacji transakcji, trzeba znaleźć w sobie jeszcze trochę koncentracji, żeby rzetelnie i fachowo sporządzić omawiany dokument. Zaniedbania w tej materii mogą przysporzyć nam niepotrzebnych kłopotów prawnych bądź finansowych.

 

Czym jest protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania?

Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem potwierdzającym przekazanie nieruchomości po podpisaniu umowy. Znajdują się w nim ogólne i szczegółowe informacje na temat stanu technicznego mieszkania lub domu w konkretnym czasie. Umieszcza się w nim listę przedmiotów składających się na wyposażenie lokalu, aktualny stan liczników oraz ewentualne usterki.

Sporządzenie protokołu powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem lokalu, którego dotyczy dokument, ponieważ może być on podstawą prawną do ewentualnych roszczeń którejś ze stron. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której kupujemy mieszkanie lub dom bezpośrednio od dewelopera. Wówczas na rekonesans warto udać się ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić i ogólny stan techniczny lokalu, i jego zgodność z projektem budowlanym.

 

Pobierz darmowy wzór protokołu zdawczo-odbiorczego

Prawidłowy wzór protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania możesz pobrać tutaj.

POBIERZ DARMOWY WZÓR

Pamiętaj, żeby podczas wypełniania protokołu nie pominąć kluczowych informacji. W dokumencie powinny się znaleźć:

 • data oraz miejsce sporządzenia protokołu;
 • dokładny adres nieruchomości, której dokument dotyczy;
 • dane obu stron (w tym aktualne dane kontaktowe);
 • aktualny stan liczników: zimnej oraz ciepłej wody, prądu i gazu;
 • liczba i rodzaj przekazanych kluczy;
 • opcjonalnie: kody do bram i domofonów, przekazane piloty;
 • szczegółowy spis przedmiotów stanowiących wyposażenie lokalu;
 • informacje o stanie technicznym i ewentualnych uszkodzeniach;
 • dokumentacja fotograficzna stanu technicznego (opcjonalnie video);
 • inne istotne informacje dotyczące przekazywanego lokalu;
 • ręczne podpisy wszystkich stron.
Pamiętaj, że im bardziej szczegółowa i wyczerpująca będzie treść protokołu zdawczo-odbiorczego, tym lepiej zabezpieczysz się przed potencjonalnymi nieporozumieniami i problemami. Poświęć więc odpowiednią ilość czasu na spisanie tego dokumentu, nie rób tego w pośpiechu.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy — dla kogo?

Generalnie protokół zdawczo-odbiorczy sporządza się przy:

 • odbiorze technicznym mieszkania z rynku pierwotnego;
 • kupnie-sprzedaży lokalu z rynku wtórnego;
 • wydawaniu nieruchomości najemcom;
 • odbieraniu nieruchomości od najemców;
 • odbieraniu nieruchomości po remoncie.

Wydawać by się mogło, że rzetelne spisanie protokołu jest ważne głównie w dwóch pierwszych sytuacjach, jednak również w kontekście najmu jest to kluczowy dokument. Protokół jako załącznik do umowy zawartej między najemcą i wynajmującym stanowi bowiem podstawę dla rozstrzygnięcia licznych sporów pomiędzy nimi, bez konieczności przenoszenia ich na drogę sądową, co nigdy nie jest pożądane i najczęściej przeciąga się w czasie.

 

Kiedy sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy?

Jeśli chodzi o protokół zdawczo-odbiorczy przy zakupie mieszkania od dewelopera, to najlepiej połączyć podpisanie go z przekazaniem kluczy. Zyskamy wówczas gwarancję, że w lokalu nie zostaną wprowadzone już żadne zmiany i nie zostaną zużyte media, co mogłoby narazić nas na dodatkowe koszty. Protokół można spisać wcześniej, ale dla kupującego to dość ryzykowne.

Również w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym oraz przy najmie najlepiej sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy w chwili, w której ostatecznie przekazujemy lokal drugiej stronie. W ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji i bezpodstawnych roszczeń.

 

Co powinien zawierać protokół zdawczo-odbiorczy?

Protokół zdawczo-odbiorczy powinien mieć określoną formę oraz treść, chociaż nie ma sztywnych przepisów regulujących tę kwestię. Wśród elementów, jakie należy w nim zawrzeć, znajdują się:

 • data i miejsce spisania dokumentu;
 • dokładny adres nieruchomości, której dotyczy;
 • dane imienne obu stron;
 • aktualne dane kontaktowe;
 • aktualny stan oraz numery liczników wszystkich mediów (zimna i ciepła woda, energia elektryczna, gaz);
 • zapis potwierdzający, że nastąpiło przekazanie kluczy do lokalu i innych pomieszczeń przynależących do nieruchomości (garaż, piwnica, skrzynka na listy, brama wjazdowa do osiedla, itd.) wraz z liczbą przekazanych kompletów;
 • spis przedmiotów stanowiących wyposażenie lokalu;
 • stan techniczny lokalu i wyposażenia;
 • informacje o potencjalnych uszkodzeniach, itd.;
 • w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera – wszystkie wykryte wady, usterki i niedoróbki;
 • dodatkowe informacje, np. kod do domofonu;
 • dokumentacja fotograficzna;
 • podpisy wszystkich stron biorących udział w transakcji.

 

Jakie wyposażenie mieszkania uwzględnić w protokole zdawczo-odbiorczym?

W protokole warto uwzględnić praktycznie wszystkie przedmioty, które pozostają w lokalu, zarówno elementy stałe, czyli trwale przytwierdzone, jak i mienie ruchome. Z pewnością, powinny się tam znaleźć wszystkie meble (również będące w zabudowie) czy urządzenia RTV i AGD, a także mniejsze przedmioty, jak odkurzacz, lustra, żyrandole, naczynia czy suszarka do prania. Ważne jest, żeby precyzyjnie opisać stan techniczny mienia, zwłaszcza jeśli jest ono w jakiś sposób uszkodzone.

Szczególnie w przypadku nieruchomości przeznaczonej na wynajem lista znajdujących się tam przedmiotów będzie długa, ale warto poświęcić czas na jej sporządzenie, żeby uniknąć nieporozumień czy też żeby nie narazić się straty finansowe.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy — czy można dołączyć fotografie?

Dołączenie zdjęć do protokołu zdawczo-odbiorczego jest nie tyle możliwe, co nawet wskazane. Dotyczy to szczególnie lokali i sprzętów, które nie są w stanie idealnym. Opis w stylu „zarysowana szafa” czy „poplamiona ściana” może okazać się niewystarczający, żeby później udowodnić, że tego typu zniszczenia się nie powiększyły. Mało tego, właściciel, który wynajmuje mieszkania na rok albo kilka lat, zwyczajnie może zapomnieć, w jakim stanie znajdowały się poszczególne elementy wyposażenia czy nawet wnętrza.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy zużycia prądu i gazu

Protokoły zdawczo-odbiorcze zużycia prądu i gazu to osobne dokumenty, które sporządza się w sytuacji, w której zmienia się podmiot zobowiązany do płacenia za energię elektryczną i gaz w danym lokalu. Często stosuje się takie protokoły przy przekazaniu nieruchomości najemcy przez wynajmującego.

Protokół zdawczo-odbiorczy prądu i gazu najczęściej musi zawierać następujące dane:

 • miejscowość i data podpisania;
 • dane obu stron protokołu (wynajmującego i najemcy);
 • adres nieruchomości, której protokół dotyczy;
 • numer licznika;
 • aktualny stan licznika (najlepiej spisać go w obecności obu stron);
 • ręczne podpisy obu stron protokołu.

W naszym kraju każdy z dostawców prądu i gazu ma swój własny wzór protokołu zdawczo-odbiorczego, jak protokół zdawczo-odbiorczy TAURON, protokół zdawczo-odbiorczy PGNiG, protokół zdawczo-odbiorczy PGE, protokół zdawczo-odbiorczy ENEA i protokół zdawczo-odbiorczy ENERGA.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy a ubezpieczenie nieruchomości

Można powiedzieć, że w wielu przypadkach protokół zdawczo-odbiorczy spełnia podobną funkcję, co polisa mieszkania, ponieważ stanowi finansowe zabezpieczenie mienia. Przykładowo, kiedy wynajmujemy mieszkanie osobom trzecim, to przekazujemy im w użytkowanie nieruchomość o konkretnej wartości. Jeśli dojdzie do dewastacji albo po prostu drobnych uszkodzeń, protokół zdawczo-odbiorczy będzie podstawą prawną do naszych roszczeń finansowych, dzięki czemu powinniśmy odzyskać utracone pieniądze. Nie zapominajmy jednak, że protokół chroni nas tylko przez zniszczeniami spowodowanymi przez lokatorów, a polisa mieszkaniowa może zapewnić nam zdecydowanie szerszą ochronę.

Oczywiście, protokół stanowi zabezpieczenie dla obu stron umowy, zarówno w przypadku sprzedaży nieruchomości, jak i najmu.

 

Ile kosztuje ochrona mieszkania z polisy?

Obliczyliśmy, ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie mieszkania o powierzchni 60 mkw., którego wartość rynkową szacuje się na 450 000 zł. Kalkulację przeprowadziliśmy dla zakresu obejmującego tylko podstawowe zdarzenia losowe, czyli najprostszej i najtańszej opcji ubezpieczenia.

W wariancie od ryzyk nazwanych taka polisa kosztuje od 161 zł do 340 zł. W opcji All Risks trzeba za nią zapłacić od 236 zł do 546 zł. Wszystkie liczby odnoszą się do roku obowiązywania ubezpieczenia, a poszczególne oferty różnią się minimalnie, głównie wliczonymi w cenę dodatkami.

Najem to zyskowny i pewny sposób zarobiania dodatkowych pieniędzy. Zawsze jednak warto dodatkowo zabezpieczyć swój interes i poza kaucją, umową najmu oraz protokołem zdawczo-odbiorczym postarać się o polisę mieszkaniową. Co istotne, ubezpieczenie może również wykupić lokator, zabezpieczając finansowo posiadane ruchomości domowe oraz opcjonalnie nakłady inwestycyjne. Wśród rozszerzeń, które powinien wykupić i właściciel, i lokator, na pierwszym miejscu trzeba wymienić OC w życiu prywatnym. To dodatek gwarantujący ochronę finansową przed szkodami, jakie nieumyślnie wyrządza się osobom trzecim, czyli m. in. sąsiadom, administracji budynku lub drugiej stronie umowy najmu

- Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie mieszkania – porównanie ofert

TU

W cenie

 

Roczna składka

Ubezpieczenia od ryzyk nazwanych

Mtu24.pl

-

161 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

180 zł

Benefia

Home Assistance

197 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

206 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

212 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

226 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

237 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

293 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

340 zł

Ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks)

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane

236 zł

Europa Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja, powódź

240 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

315 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

331 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

341 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane

483 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, pakiet medyczny

546 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 23.05.2023 r.).

 

Gdzie kupię ubezpieczenie mieszkania?

Polisę mieszkaniową najprościej, najszybciej i najtaniej kupisz w Internecie, np. za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. W ten sposób ochronę mogą wykupić i wynajmują, i najemcy, do podstawowego zakresu dobierając wybrane rozszerzenia i samodzielnie ustalając sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia. Powyższa kalkulacja pokazuje wyraźnie, jak duże potrafią być różnice w cenach niemal identycznych produktów ubezpieczeniowych. Za pomocą porównywarki można zapoznać się z większą liczbą ofert w krótkim czasie i w konsekwencji zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Porównywarka ubezpieczeń jest, rzecz jasna, narzędziem darmowym, a jej obsługa jest prosta i intuicyjna. Jeśli znasz podstawowe parametry swojej nieruchomości i wiesz, od jakich zdarzeń chcesz ją ubezpieczyć, procedura wyszukiwania najatrakcyjniejszej oferty zajmie ci dosłownie kilka minuty. Kiedy już porównasz polisy i zdecydujesz się na jedną z nich, będziesz mógł od razu przejść do opłacenia składki. Bez zbędnych formalności i bez konieczności wizyty w placówce towarzystwa, w wybrany przez siebie sposób zrealizujesz transakcję i uzyskać ochronę ubezpieczeniową nawet od następnego dnia roboczego.

To warto wiedzieć

1. W protokole warto uwzględnić praktycznie wszystkie przedmioty, które pozostają w lokalu, zarówno elementy stałe, czyli trwale przytwierdzone, jak i mienie ruchome

2. Protokół zdawczo-odbiorczy powinien mieć określoną formę oraz treść, chociaż nie ma sztywnych przepisów regulujących tę kwestię

3. Osobny protokół dotyczy rozpoczęcia najmu, zakończenia najmu i przekazania lokalu mieszkalnego

4. Protokół i polisa mieszkaniowa chronią mienie należące do wynajmującego mieszkanie

FAQ - najczęściej zadawane pytania o protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania

 1. Czy każda wada musi być zapisana w protokole zdawczo-odbiorczym?

  W momencie sprzedaży lub przekazywania nieruchomości najemcom w protokole zdawczo-odbiorczy warto umieścić wszystkie wady, niedoskonałości i uszkodzenia na mieniu. Kiedy jednak odbieramy lokal od najemców, możemy spokojnie pominąć te mankamenty, za które lokatorzy nie odpowiadają, czyli wynikające np. ze zwykłego prawidłowego użytkowania czy naturalnego zużycia się urządzeń.

 2. W jakich sytuacjach nie muszę mieć protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania?

  Protokołu zdawczo-odbiorczego nie stosuje się chociażby przy najmie krótkoterminowym, czyli kiedy wynajmuje się lokal na kilka czy kilkanaście dni, ponieważ byłoby to uciążliwe zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego.

 3. Czy protokół zdawczo-odbiorczy jest wymagany do polisy mieszkaniowej?

  Współcześnie polisę mieszkaniową można kupić przy minimalnej liczbie formalności, a nawet bez okazywania jakiegokolwiek dokumentu. Zarówno właściciele, jak i najemcy lokali nie muszą okazywać protokołu zdawczo-odbiorczego towarzystwu – w ostateczności wystarczy akt własności lub umowa najmu.

 4. Co jeśli lokator nie chce podpisać protokołu zdawczo-odbiorczego?

  Stosowanie protokołu zdawczo-odbiorczego jest standardem przy zawieraniu umowy najmu – stanowi on załącznik do tej umowy. Jeśli więc nowy lokator odmawia podpisania dokumentu, mamy pełne prawo do rezygnacji z umowy i wydaje się to wówczas najsensowniejszym rozwiązaniem.

 5. W ilu egzemplarzach sporządza się protokół zdawczo-odbiorczy?

  Przy tego typu dokumentach standardem jest sporządzanie ich w dwóch identycznych kopiach, dla każdej ze stron. Jeśli istnieje taka potrzeba, protokół można sporządzić w większej liczbie kopii.

 6. Czy kupujący mieszkanie od dewelopera może odmówić podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego?

  Przy zakupie nieruchomości na rynku pierwotnym w protokole zdawczo-odbiorczym wpisuje się wszystkie usterki, które wykryto i jest to podstawa do wyegzekwowania ich naprawy przez dewelopera. Nawet jeśli stan techniczny lokalu pozostawia wiele to życzenia, lepiej jest podpisać protokół zawierający szczegółowy opis wszystkich niedociągnięć. Odmowa podpisania tego dokumentu ma sens tylko przy naprawdę poważnych zastrzeżeniach, czyli np. wtedy, kiedy nie zgadza się układ pomieszczeń w lokalu.

 7. Kto dostarcza protokół zdawczo odbiorczy?

  Nie jest to uregulowane przepisami, jednak w przypadku najmu najczęściej wzór protokołu zdawczo-odbiorczego dostarcza wynajmujący. Ważne jest, żeby ze wszystkimi zawartymi w nim informacjami w pełni zgadzały się obie strony. Każda ze stron powinna też otrzymać swój egzemplarz protokołu.

 8. Co gdy nie ma protokołu zdawczo-odbiorczego?

  Protokół zdawczo-odbiorczy nie jest obowiązkowym załącznikiem do umowy najmu, jednak jego brak może powodować nieporozumienia dotyczące m. in. stanu liczników, liczby i charakteru przekazanych kluczy czy też, przede wszystkim, stanu technicznego lokalu, konkretnie jego zgodności w dniu podpisania i wygaśnięcia umowy.

 9. Kto podpisuje protokół zdawczo odbiorczy?

  Protokół zdawczo-odbiorczy powinny podpisać obie strony umowy najmu, czyli wynajmujący (właściciel lub współwłaściciele) oraz najemca (lokator lub lokatorzy). Dokument ten, podobnie jak umowa najmu, do której jest załącznikiem, nie musi być natomiast potwierdzony i podpisany przez notariusza, no chyba, że mówimy o najmie okazjonalnym.

 10. Czy protokół zdawczo-odbiorczy jest obowiązkowy?

  Protokół zdawczo-odbiorczy jest tylko obligatoryjnym dodatkiem do polisy mieszkaniowej, ale stosuje się go powszechnie, ponieważ stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla obu stron umowy, a jego sporządzenie nie wymaga dużego nakładu pracy oraz nie musi odbyć się w obecności notariusza (brak dodatkowych kosztów).

 11. Czy do protokołu zdawczo-odbiorczego można dodać załączniki?

  Tak, a nawet jest to wskazane. Kluczowymi załącznikami do protokołu zdawczo-odbiorczego są zdjęcia lub filmy potwierdzające opisany w tym dokumencie stan techniczny lokalu i znajdującego się w nim wyposażenia.

 12. Kiedy podpisuje się protokół zdawczo odbiorczy?

  W przypadku najmu, najlepiej połączyć sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego z podpisaniem umowy najmu oraz przekazaniem lokalu. Wówczas wynajmujący nie będzie miał okazji na wprowadzenie żadnych zmian w mieszkaniu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.