Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Przydomowa elektrownia wiatrowa

Redakcja 20.05.2024
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Strona główna
/
Blog
/
Przydomowa elektrownia wiatrowa
Przydomowa elektrownia wiatrowa dostarcza do domu czystej energii elektrycznej z wiatru. Dzięki temu możesz oszczędzać na rachunkach za prąd i dbać o środowisko. Zobacz, jak uzyskać dofinansowanie do takiej instalacji i jak ubezpieczyć ją z polisy.

Co to jest przydomowa elektrownia wiatrowa?

Przydomowa turbina wiatrowa to niewielka instalacja, która wykorzystuje energię wiatru do produkcji energii elektrycznej. Jej zadaniem jest wytwarzanie oraz magazynowanie energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Dzięki instalacji takiej elektrowni na dachu lub posesji możesz samodzielnie wytwarzać energię elektryczną do zasilenia domowych urządzeń i podgrzewania wody.
 
Sama instalacja nie jest zbyt złożona. Składają się na nią przede wszystkim elementy, takie jak turbina wiatrowa, licznik, okablowanie oraz opcjonalnie akumulator.
 
Turbina wiatrowa może być dobrym uzupełnieniem dla tradycyjnego źródła prądu lub instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia o większej mocy mogą osiągnąć efektywność i wydajnie wytwarzać prąd również samodzielnie. 
 

Jak działa takie rozwiązanie?

Przydomowa elektrownia wiatrowa działa na zasadzie przekształcania energii kinetycznej wiatru na energię mechaniczną, a następnie na energię elektryczną.
 
Turbina wiatrowa jest wyposażona w wirnik z łopatkami, które obracają się pod wpływem wiatru. Taki obrót wirnika napędza generator, który wytwarza prąd elektryczny. Wyprodukowana energia jest następnie przekazywana za pomocą falownika do bezpośredniego wykorzystania w gospodarstwie domowym lub magazynowana w akumulatorach. 
 
Część wytworzonego prądu jest zużywana na bieżąco przez urządzenia domowe, a nadwyżki trafiają do magazynów energii lub do sieci elektrycznej. 
 

Jakie rozróżniamy kategorie elektrowni wiatrowych?

Przydomowe elektrownie wiatrowe można podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji oraz mocy.
 
Ze względu na moc rozróżnia się:
 • mikroelektrownie wiatrowe: o mocy do 100 W, stosowane do zasilania małych urządzeń elektronicznych i oświetlenia,
 • małe elektrownie wiatrowe: o mocy od 100 W do 50 kW, przeznaczone do zasilania domów jednorodzinnych,
 • duże elektrownie wiatrowe: o mocy powyżej 100 kW aż do 1 MW, stosowane w farmach wiatrowych i komercyjnych instalacjach energetycznych.
Pod kątem konstrukcji rozróżnia się turbiny wiatrowe poziome (HAWT) oraz turbiny wiatrowe pionowe (VAWT).
 
Najpowszechniejszy jest pierwszy rodzaj z łopatami rozmieszczonymi poziomo (HAWT). Popularność turbiny o tej konstrukcji wynika przede wszystkim z wysokiej efektywności oraz uniwersalnego zastosowania. Turbina wiatrowa pozioma pozwala na montaż urządzenia nawet na terenie wiejskim czy przedmieściach.
 
Turbina wiatrowa pionowa (VAWT) jest nieco tańsza i prostsza w montażu, jednak w wytwarzaniu prądu osiąga mniejszą wydajność.

 

Przydomowa elektrownia domowa - różnice w konstrukcji

Rodzaj konstrukcji

Turbina wiatrowa pozioma (konstrukcja HAWT)

Turbina wiatrowa pionowa
(konstrukcja VAWT)

Wygląd instalacji

klasyczny wiatrak

z wyglądu nie przypomina wiatraka

Poziom hałasu

generuje duży hałas

pracuje dość cicho

Miejsce montażu

głównie na gruncie (ze względu na generowany hałas oraz drgania), wymaga dużej przestrzeni

na dachach i słupach, także w miejscach z ograniczoną przestrzenią

Złożoność konstrukcji i montażu

dość skomplikowana konstrukcja, wysokie koszty montażu

kompaktowa konstrukcja, niski koszt montażu

Efektywność pracy

wysoka moc wyjściowa i duża produkcja energii

często niższa moc wyjściowa i mniejsza produkcja energii

Źródło: smart-eco.net z dnia 17.05.2024 r.

 

Ile trzeba zapłacić za przydomową elektrownię wiatrową?

Wydatek na przydomową turbinę wiatrową będzie zależał od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię.
 
Średnia cena instalacji małej elektrowni o mocy 3 kW to 20 000 zł. Wraz z wydajnością instalacji będą rosnąć jej koszty. Każdy kolejny kilowat energii będzie kosztować dodatkowo ok. 10 000 zł.
 
Elektrownia o mocy 5 kW to wydatek rzędu ok. 40 000 zł. Idąc jeszcze dalej - za dużą elektrownię o mocy 10 kW trzeba zapłacić nawet 100 000 zł.
 

Moja Elektrownia Wiatrowa – dla kogo dofinansowanie?

Program Moja Elektrownia Wiatrowa skierowany jest do osób fizycznych. Możesz skorzystać z takiej formy dotacji, jeśli posiadasz na własność dom jednorodzinny i chcesz zainwestować w przydomową turbinę wiatrową. Twoja instalacja może zasilać gospodarstwo domowe lub też produkować energię elektryczną sprzedawaną do sieci energetycznej.
 
Program Moja Elektrownia Wiatrowa zakłada ponadto kilka warunków:
 • umiejscowienie elektrowni na budynku mieszkalnym lub na terenie posesji,
 • budynek zamieszkiwany całorocznie,
 • instalacja typu on-grid lub off-grid (posiadająca podłączenie lub bez podłączenia do sieci energetycznej),
 • wyłączenie z udziału właścicieli budynków letniskowych, rekreacyjnych, gospodarczych oraz wykorzystywanych sezonowo.
Jeśli chcesz starać się o dofinansowanie z programu, przy planowaniu budowy instalacji powinieneś zadbać o spełnienie dodatkowych wymagań:
 • maksymalna moc elektrowni 20kW, a wraz z magazynem energii 50 kW,
 • wysokość wiatraka do 30 m,
 • pojemność elektrowni wraz z magazynami energii min. 2 kWh.
 

Na czym polega program Moja Elektrownia Wiatrowa?

Celem programu Moja Elektrownia Wiatrowa jest wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii i promowanie ekologicznych rozwiązań energetycznych. W tym przypadku dotyczy to konkretnie rozwiązań z wykorzystaniem energii wiatrowej.
 
W ramach programu możesz liczyć na dofinansowanie do zakupu i instalacji małej przydomowej elektrowni wiatrowej. Taka dotacja może pokryć znaczną część kosztów całej inwestycji.
 
Jest o co zabiegać, bo pula środków w programie jest spora. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło na ten cel aż 400 mln zł. 
 

Ile można otrzymać dotacji na przydomową elektrownię wiatrową?

Z programu Moja Elektrownia Wiatrowa możesz otrzymać bezzwrotną dotację na zakup i montaż wszystkich elementów instalacji wiatrowej: turbiny, falownika, magazynu energii i innych urządzeń wspomagających.
 
Dofinansowanie może wynieść do 50% kosztów kwalifikowanych. Dokładna kwota dotacji będzie zależała od rodzaju inwestycji:
 • instalacja wiatrowa - dotacja do 30 000 zł (do 5 000 zł/1 kW),
 • magazyn energii elektrycznej - dotacja do 17 000 zł (do 6 000 zł/1 kWh).
 

Ułatwienie zasad na wiatraki przydomowe do 12 metrów?

Nowe przepisy budowlane wprowadziły uproszczenie i dodatkową zachętę do instalacji małych wiatraków przydomowych.
Instalacja o wysokości do 12 metrów nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy tu jedynie zgłoszenie inwestycji do odpowiedniego urzędu.
 
Przy wiatrakach o wysokości poniżej 3 metrów jest jeszcze prościej - ich montaż nie wymaga żadnego zgłoszenia. Oznacza to, że możesz po prostu zakupić instalację i bez przeszkód zamontować ją od razu na dachu domu lub na swojej działce.
 

Gdzie opłaca się stawiać przydomowe elektrownie wiatrowe?

Na opłacalność inwestycji w przydomowe turbiny wiatrowe wpływa kilka czynników.
Najważniejsze z nich są warunki pogodowe na danym terenie, a konkretnie dostępność odpowiednich warunków wiatrowych.
 
Przydomowe elektrownie wiatrowe mogą pracować najbardziej efektywnie w miejscach, gdzie średnia prędkość wiatru wynosi co najmniej 4-5 m/s. Takie najbardziej korzystne warunki występują w Polsce przede wszystkim nad morzem, pojezierzach i w górach na południu kraju.
 
Ważnym czynnikiem jest również samo otoczenie instalacji. Elektrownia wiatrowa będzie pracować najefektywniej na otwartych przestrzeniach, bez dużych przeszkód w postaci drzew czy budynków w pobliżu.
 

Czy można ubezpieczyć przydomową elektrownię wiatrową?

Po montażu przydomowej elektrowni wiatrowej dobrym krokiem będzie zadbanie o ubezpieczenie. W tym celu nie trzeba szukać oddzielnego produktu ubezpieczeniowego - wystarczy zakupić polisę mieszkaniową.
 
Ubezpieczenie może chronić finansowo przydomową turbinę wiatrową na wypadek wielu zdarzeń, np. uszkodzenia podczas burzy, awarii, a nawet dewastacji. Tak szeroką i kompleksową ochronę możesz zyskać w ramach polisy mieszkaniowej. Jedna, roczna składka wystarczy, by ubezpieczyć nie tylko mikroinstalację wiatrową, ale cały dom, nawet z jego wyposażeniem.
 
- Michał Ratajczak - ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl
 
Instalacja zamontowana na budynku będzie traktowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jako stały element nieruchomości. Wówczas wystarczy podstawowa polisa z ochroną murów i elementów stałych.
W przypadku elektrowni zamontowanej na posesji, konieczne będzie dokupienie do polisy mieszkaniowej odpowiedniego rozszerzenia.
 
Wszystkie warianty ubezpieczenia nieruchomości z ochroną przydomowej elektrowni wiatrowej możesz znaleźć bardzo łatwo, korzystając z porównywarki ubezpieczeń.
 
W takim narzędziu samodzielnie dopasujesz zakres ochrony oraz wskażesz sumę ubezpieczenia. Aby przejrzeć oferty ubezpieczycieli, wystarczy jedynie podać podstawowe parametry domu, takie jak powierzchnia i rok budowy.
Bezpośrednio w porównywarce możesz sprawdzić karty produktu oraz dokumenty OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) danej polisy. Jeśli masz już swój wybór, wystarczy opłacić polisę, by zaczęła działać już od następnego dnia roboczego.

 

 

To warto wiedzieć

1. Przydomowa elektrownia wiatrowa produkuje energię z wiatru i w ten sposób zasila gospodarstwo w prąd
 
2. Mała elektrownia wiatrowa o mocy 3 kW kosztuje średnio 20 000 zł, a każdy kolejny 1 kW energii to dodatkowo ok. 10 000 zł
 
3. W ramach programu Moja Elektrownia Wiatrowa można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej w wysokości nawet 30 000 zł
 
4. Mikroinstalację wiatrową można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o przydomową elektrownię wiatrową

 1. Czy można postawić prywatny wiatrak koło domu?

  Możesz zamontować wiatrak na terenie swojej posesji. W przypadku, gdy taka instalacja nie przekracza wysokości 12 m, nie musisz nawet pozyskiwać pozwolenia na budowę.

 2. Czy jest dotacja na przydomową elektrownię wiatrową?

  Program Moja Elektrownia Wiatrowa oferuje dofinansowanie na przydomową turbinę wiatrową do 50% kosztów kwalifikowanych. W praktyce możesz pozyskać nawet 30 000 zł.

 3. Co lepsze – elektrownia wiatrowa czy fotowoltaika?

  Wybór odnawialnego źródła energii zależy od wielu czynników, w tym warunków lokalnych, dostępnej przestrzeni i budżetu, jakim dysponujesz. Na terenach o słabych warunkach wiatrowych lepiej może sprawdzić się fotowoltaika. Z kolei, w wietrznych miejscach elektrownia wiatrowa może pracować znacznie efektywniej niż panele fotowoltaiczne, w dodatku przez całą dobę.

 4. Ile kosztuje przydomowa elektrownia wiatrowa?

  Koszt przydomowej elektrowni wiatrowej zależy w największej mierze od jej mocy. Za małą elektrownie o mocy 3 kW zapłacisz średnio 20 000 zł. Każdy dodatkowy 1 kW będzie kosztować kolejne 10 000 zł.

 5. Jak przydomowa elektrownia wiatrowa wpływa na cenę ubezpieczenia domu?

  Instalacja przydomowej elektrowni wiatrowej zwiększa wartość nieruchomości oraz wprowadza nowe ryzyka, jak np. uszkodzenia przez silne wiatry czy burze. To z kolei może wpłynąć na podwyższenie składki ubezpieczeniowej.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.