Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Rachunki za prąd w domu i mieszkaniu - jak wysokie w 2024?

Redakcja 15.04.2024
Rachunki za prąd w domu i mieszkaniu - jak wysokie w 2024?
Strona główna
/
Blog
/
Rachunki za prąd w domu i mieszkaniu - jak wysokie w 2024?
Światło, TV, laptop - bez prądu ciężko wyobrazić sobie codzienność. Zużycie energii rośnie, a wraz z nim nasze rachunki. Z pomocą przychodzą rozwiązania, jak zamrożenie cen prądu czy taryfa dynamiczna. Sprawdzamy, jak dzięki nim możesz zaoszczędzić.

Najważniejsze fakty o cenach prądu w 2024

W każdym miesiącu nadchodzi ten dzień, kiedy musisz uregulować rachunki w gospodarstwie domowym, w tym rachunek za prąd. W tym przypadku składa się na niego koszt zakupu samej energii elektrycznej oraz koszt dystrybucji. I tu pojawia się kilka zależności, czyli regulacje dotyczące cen energii.
 
Aktualnie najważniejszą z nich jest ustawa przedłużająca zamrożenie cen prądu, która weszła w życie na koniec 2023 r.  Według niektórych ekspertów, umożliwia ona oszczędności na rachunkach na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Wszystko ma jednak swój czas - zamrożenie cen prądu obowiązuje tylko do 30 czerwca 2024 r.
 
Zgodnie z ustawą, aktualna stawka za 1000 kWh, dla odbiorców uprawnionych, wyniesie 412 zł (0,412 zł za 1 kWh) w ramach przyznanych limitów.
 
Limity na zużycie energii elektrycznej w 2024 r. wynoszą:
 • 1500 kWh dla gospodarstw domowych, a do tego akademików, hospicjów, domów dziecka czy plebanii,
 • 1500 kWh dla odbiorców energii na potrzeby budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego,
 • 1800 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
 • 2000 kWh dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny i rolników,
 • 125 kWh dla działek w ogrodzie działkowym (ROD).
Podstawowy limit zużycia energii do 1500 kWh jest przyznawany automatycznie u dostawcy prądu. Aby z niego korzystać, nie musisz składać dodatkowych wniosków.
 
Po przekroczeniu określonych progów zużycia energii stawka wzrasta do 693 zł za 1000 kWh (0,693 zł za 1 kWh). Jest to tzw. cena maksymalna.
 
Takie stawki za energię elektryczną obowiązują cały rynek, czyli każdego dostawcę prądu bez wyjątku.
 
Pozostaje kwestia tego, co będzie działo się na rynku w drugiej połowie 2024 r. Niestety, ceny prądu zostaną „odmrożone” i wzrosną. Przyszła stawka została już określona przez Przesa Urzędu Regulacji Energetyki na poziomie 739,30 zł za 1000 kWh. 
 
Po prostym przeliczeniu wychodzi na to, że w praktyce rachunki za prąd od połowy 2024 r. będą prawie o 80% wyższe, w porównaniu do tych z czasów zamrożenia.
 
Jednak dla tych, którzy chcą zatrzymać rosnące ceny prądu, pojawi się nowa alternatywa. Od sierpnia 2024 r. planowane jest wprowadzenie tzw. taryfy dynamicznej. Według niej stawka za prąd nie będzie stała, ale będzie zmieniać się co 15 minut, do tego zależnie od pory dnia.
 
Zużycie energii elektrycznej będzie najtańsze w standardowych godzinach pracy, kiedy większość osób przebywa poza domem, a co za tym idzie korzystanie z urządzeń elektrycznych jest znacznie mniejsze. Najdrożej natomiast będzie rano i wieczorami, a później cena znowu będzie spadać w nocy.
 
Dzięki tej zapowiadanej nowości możesz zyskać realny wpływ na miesięczne zużycie prądu, o ile dostosujesz się do narzuconego rytmu - np. zaplanujesz nastawienie zmywarki czy prania w porach najtańszego prądu.
 
Z taryfy dynamicznej będziesz mógł korzystać po ustaleniu z dostawcą energii nowego sposobu rozliczania. Nie obejdzie się jednak bez posiadania tzw. inteligentnego licznika prądu.
 

Jak obliczyć koszt zużycia prądu?

Ile będzie kosztować oglądanie telewizji, ładowanie telefonu, a ile odgrzanie jedzenia w mikrofalówce? Aby zapanować nad rachunkami za prąd, możesz nauczyć się prognozować koszty zużycia prądu przez każde urządzenie. W tym celu potrzebna będzie odrobina matematyki i podstawowe informacje:
 • czas pracy urządzenia,
 • moc urządzenia w watach (W) - znajdziesz ją na etykiecie, w instrukcji lub u producenta,
 • cena prądu u dostawcy za kilowatogodzinę (kWh) - sprawdzisz ją na fakturze.
Mając takie dane możesz obliczyć zużycie prądu korzystając z jednego wzoru.
 
Koszt zużycia prądu = moc urządzenia (kW) * czas użycia sprzętu (h) * stawka za energię
 
W Internecie znajdziesz także pomocne narzędzia, jak przykładowo kalkulator zużycia prądu Tauron. Sprawdziliśmy, ile zapłacisz u tego operatora za energię elektryczną pobraną przez żelazko o mocy 2400 W, kiedy używasz go 30 min. dziennie.  
 
W tym przypadku zużycie energii wyniesie 1,20 kWh, a koszty 0,96 zł w ramach limitu lub 1,51 zł po przekroczeniu limitu. Przy założeniu, że korzystasz z żelazka codziennie, w skali miesiąca zapłacisz za wyprasowane ubrania ok. 30 zł (przy stawce w ramach limitu). 
 

Ile energii pobierają sprzęty użytku domowego?

 
Każde urządzenie elektryczne pobiera inną ilość energii, w zależności głównie od swojej klasy energetycznej. Według danych od PGNiG, wśród tych najbardziej „prądożernych” króluje trójka - płyta indukcyjna, piekarnik elektryczny i lodówka.  Korzystanie tylko z tych urządzeń już przynosi wysokie rachunki rzędu 1000 zł rocznie.
 
Z kolei najtańsze okazuje się podgrzewanie jedzenia w mikrofali, prasowanie ubrań i - na szczęście to, co robimy regularnie - ładowanie telefonu.
 
Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie jest zużycie prądu dla najpopularniejszych sprzętów domowych, jak kuchenka czy telewizor.
 

Kuchenka elektryczna

Zużycie prądu w przypadku kuchenki będzie zależeć m.in. od ilości wykorzystywanych pól grzewczych. Standardowy model ma moc 3000 W, co daje zużycie 3 kWh w ciągu godziny. Zakładając, że gotujesz obiad przed godzinę dziennie na jednym polu grzewczym, roczne zużycie energii wyniesie 1095 kWh.
 

Piekarnik elektryczny

Pobór prądu przez piekarnik będzie zależny od ustawionej temperatury i trybu, np. włączonego termoobiegu. Zużycie będzie największe w czasie pracy grzałki, czyli nagrzewania wnętrza piekarnika, najczęściej do temperatury 200 °C.
 
Standardowy piekarnik o mocy 2500 W w ciągu godziny zużyje 2,5 kWh. Jeśli korzystasz z niego codziennie, urządzenie pobierze energię elektryczną na poziomie 450 kWh w ciągu roku.
 

Zamrażarka

W przypadku zamrażarki pobór prądu będzie różny w zależności od rodzaju i modelu urządzenia. Zazwyczaj najwięcej energii będzie pobierać zamrażarka szufladowa i skrzyniowa - ponad 300 kWh rocznie, a najmniej podblatowa - do 200 kWh rocznie.
 

Czajnik

Czajnik elektryczny to niepozorne, małe urządzenie, z którego jednak korzystamy kilka razy dziennie, podgrzewając wodę na kawę czy herbatę. Moc czajnika to średnio 2200 W. Przy korzystaniu z niego 5 razy dziennie, roczny pobór energii wyniesie ok. 200 kWh.
 

Pralka

Na zużycie prądu przez pralkę wpływać będzie wybrany cykl prania i ustawiona temperatura. Nowoczesne sprzęty o wysokiej klasie energetycznej i z opcją trybu ekologicznego potrafią mocno ograniczyć pobieraną energię i wodę. Zupełnie przeciwnie będzie w przypadku pralko-suszarek. Suszenie ubrań w ten sposób jest bardzo wygodne, ale niestety bardzo energochłonne.
Nowszy model pralki będzie pobierał na jedno pranie średnio 0,55 kWh. Przy 5 praniach w tygodniu, zużycie prądu wyniesie ok. 140 kWh rocznie.
 

Telewizor

W mało którym domu brakuje dziś telewizora. To, ile prądu zużywa, zależy najbardziej od wielkości ekranu. Im więcej posiada cali, tym niestety będzie droższy w użytkowaniu. Polacy przeciętnie oglądają telewizję 5 godzin dziennie. Przy takim czasie korzystania z TV o wielkości 40 cali i mocy 70 W, jego zużycie prądu wyniesie ok. 130 kWh w roku.
 

Laptop

Bez laptopa także ciężko wyobrazić sobie codzienność, zwłaszcza jeśli mowa o pracy zdalnej. W takim przypadku średnio jest włączony i używany przez 8 godzin dziennie. Jeśli jego moc to ok. 50 W, po przeliczeniu daje to średnie zużycie w skali roku na poziomie ok. 140 kWh.
 

Jak obniżyć zużycie prądu?

 
Przy rachunkach za prąd znaczenie będą miały klasy energetyczne sprzętów RTV/AGD, a przy tym także nawyki domowników. Jeśli korzystasz ze starszych urządzeń, a do tego w sposób nieefektywny - np. zostawiasz laptop podłączony na stałe do kontaktu - niestety możesz odczuć rosnące rachunki.
 
Na wszystko jednak można znaleźć sposób, więc aby zmniejszyć zużycie prądu i rachunki za prąd:
 • wybieraj sprzęty z najwyższą klasą energetyczną, oznaczane symbolem A+++,
 • wykorzystuj tryb oszczędzania energii lub tryb eko, który znajdziesz w nowoczesnych modelach lodówek, pralek czy nawet zmywarek,
 • rozważnie używaj najbardziej prądożerne urządzenia, np. płyty indukcyjnej,
 • zamontuj inteligentne gniazdka, które umożliwią lepszą kontrolę nad pracą urządzeń elektrycznych,
 • zamień halogeny na energooszczędne żarówki LED, a nawet takie z czujnikiem ruchu,
 • nie zapalaj sztucznego światła w trakcie dnia, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest słonecznie,
 • naucz się gasić światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia,
 • nie wstawiaj do lodówki ciepłego jedzenia,
 • obniż temperaturę prania,
 • nie zostawiaj sprzętów w trybie uśpienia,
 • odłącz od kontaktu laptop i telefon, gdy jest już w pełni naładowany,
 • oszczędzaj prąd w czasie gotowania - nie rozmrażaj jedzenia w mikrofalówce i staraj się nie otwierać piekarnika podczas jego pracy.

 

Ceny prądu a polisa mieszkaniowa

Niezależnie od cen prądu, nie warto rezygnować z polisy mieszkaniowej. Z drugiej strony, tak jak na rachunkach, w tym przypadku także możesz zaoszczędzić. Nie jest to takie trudne, bo na rynku znajdziesz konkurencyjne oferty ubezpieczeń nieruchomości.
 
Jeśli jesteśmy w temacie prądu - przyda się tu ubezpieczenie od przepięcia. Z pewnością będzie to cenne koło ratunkowe, w przypadku gdy burza lub awaria sieci u dostawcy spowoduje uszkodzenie laptopa czy lodówki. Na takie niebezpieczeństwo są narażone wszystkie sprzęty podłączone do prądu, które przecież mogą mieć wartość łącznie kilku tysięcy złotych.
 
Polisa mieszkaniowa nie ochroni tylko od przepięcia - to kompleksowe zabezpieczenie na wypadek wielu różnych zdarzeń losowych, a nawet kradzieży. Kiedy rachunki za prąd rosną, ubezpieczenie nieruchomości wcale nie musi być dużym wydatkiem w twoim domowym budżecie. Już stosunkowo niewielka kwota wystarczy, by pozbyć się zmartwień o swoją własność w czasie burzy, czy kiedy wyjeżdżasz i zostawiasz dom bez opieki.
- Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu ubezpieczeniemieszkania.pl
 

Ile zapłacisz za dobre ubezpieczenie mieszkania i gdzie je znajdziesz?

Polisę mieszkaniową możesz znaleźć w porównywarce ubezpieczeń. To wygodne i proste urządzenie, w którym na spokojnie przejrzysz oferty nawet kilkunastu ubezpieczycieli.
 
Nie są tu potrzebne specjalnie instrukcje - w intuicyjnym formularzu wystarczy wskazać kilka parametrów mieszkania, takie jak powierzchnia, lokalizacja czy rok budowy. By ograniczyć swoje poszukiwania, możesz także bezpośrednio w porównaniu ofert wskazać zakres ubezpieczenia.
 
Sprawdźmy konkretny przykład - ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania uwzględniając następujące dane:
 • powierzchnia: 40 m2,
 • rok budowy: 2015 r.
 • kondygnacja: trzecie piętro,
 • wartość mieszkania: 380 000 zł,
 • wartość wyposażenia: 35 000 zł.
Zakres polisy w kalkulacji obejmuje ubezpieczenie mieszkania i stałych elementów wraz z wyposażeniem, w tym sprzętów elektronicznych, na wypadek zdarzeń losowych.
 
Jak pokazuje proste wyliczenie, ceny u ubezpieczycieli są bardzo podobne i oscylują w granicach 200 zł. Najtańszą polisę znajdziesz w Wiener, który dorzuca do niej dodatkowo Home Assistance i ochronę na wypadek dewastacji nieruchomości. Jeśli chcesz zyskać także pakiet medyczny, wystarczy dopłacić zaledwie 30 zł do ubezpieczenia Uniqa.
 

Ubezpieczenie nieruchomości - porównanie ofert

TU

Dodatkowo w cenie

Roczna składka

Wiener

Assistance
Dewastacja

195 zł

Europa Ubezpieczenia

Assistance
Dewastacja

203 zł

mtu24.pl

-

204 zł

Link4

Assistance
Dewastacja

220 zł

Benefia

Assistance

232 zł

Inter Ubezpieczenia

Assistance
Dewastacja

232 zł

Uniqa

Assistance
Pakiet medyczny Dewastacja

232 zł

Proama

Assistance
Dewastacja

243 zł

Generali

Assistance
Pakiet medyczny Dewastacja

253 zł

Tab. 1. Opracowanie własne, kalkulacja z dnia 4.04.2024 r.

Przed zakupem ubezpieczenia nieruchomości kluczowe jest porównanie dostępnych możliwości. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

 

To warto wiedzieć

1. Do połowy 2024 r. cena energii elektrycznej jest zamrożona do stawek 412 zł za 1000 kWh i 693 zł za 1000 kWh po przekroczeniu limitu
 
2. Na koszt zużycia prądu wpływa czas pracy urządzenia, moc urządzenia i cena prądu u wybranego dostawcy
 
3. Możesz obniżyć miesięczny rachunek za prąd wybierając sprzęty o wysokiej klasie energetycznej czy racjonalne korzystanie z urządzeń np. w trybie oszczędzania energi
 
4. Każde mieszkanie warto ubezpieczyć w polisie mieszkaniowej na wypadek przepięcia i różnych zdarzeń losowych 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o rachunki za prąd w domu i mieszkaniu

 1. Ile średnio płaci się za prąd miesięcznie w mieszkaniu?

  Przeciętne gospodarstwo domowe wykorzystuje prąd na poziomie 2200-2600 kWh rocznie. Daje to średnie miesięczne rachunki za prąd w zakresie 150-220 zł. Dokładna kwota będzie zależeć m.in. od wielkości gospodarstwa i liczby urządzeń oraz ceny energii elektrycznej, ustalonej przez danego dostawcę.

 2. Jak liczy się rachunki za prąd?

  Rachunek za prąd możesz oszacować, obliczając średnie koszty zużycia prądu przez dane urządzenie. W tym celu wystarczy pomnożyć moc urządzenia, czas użycia sprzętu i stawkę za energię.

 3. Gdzie znajdę dobre ubezpieczenie mieszkania?

  Ubezpieczenie mieszkania możesz znaleźć w porównywarce ubezpieczeń. Takie urządzenie pozwala szybko i wygodnie dobrać ofertę polisy o potrzebnym zakresie i na korzystnych warunkach.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.