Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 20 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Jak zdobyć wysokie odszkodowanie z polisy?

Czynności, jakie zaraz po szkodzie powinien wykonać ubezpieczony

Data dodania: 29 września 2016

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Suma ubezpieczenia ustala górną granicę wysokości odszkodowania. Z drugiej strony ubezpieczyciel zawsze będzie próbował zaniżyć tę wartość, doszukując się zaniedbań ze strony właściciela posesji, któremu zalało piwnicę czy zerwało dach. Co zrobić, żeby jeszcze bardziej nie być poszkodowanym?

O dodatkowej pomocy dla poszkodowanych głośno jest w przypadku powodzi czy innych zdarzeń losowych występujących na masową skalę. Obietnice polityków przybyłych na miejsce klęski żywiołowej to w rzeczywistości kwoty rzędu kilku tysięcy złotych wypłacane jako jednorazowa zapomoga.

Nawet na kilkaset razy więcej może liczyć właściciel nieruchomości posiadający odpowiednie ubezpieczenie. Ale nawet mając dopasowaną polisę nie warto czekać z założonymi rękoma na przyjazd rzeczoznawcy.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Przydatne dla pomyślnego rezultatu (czyt. wysokiego odszkodowania) będą:

  • fotografie nieruchomości wykonane zaraz po zdarzeniu – warto również posiadać zdjęcia domu czy mieszkania w normalnym stanie, aby łatwiej ocenić i porównać skalę zniszczeń,
  • szacunkowa wartość zniszczonego mienia – wykonana własnoręcznie z uwzględnieniem wszystkich utraconych czy zniszczonych dóbr materialnych,
  • relacje świadków zdarzenia – sąsiedzi czy zaświadczenia od odpowiednich służb obecnych na miejscu dodatkowo uwierzytelnią wersję wydarzeń i skalę zniszczeń,
  • paragony i rachunki za czynności związane z usuwaniem szkody – będą niezbitym dowodem na poniesione koszty, które powinien zwrócić ubezpieczyciel.

 

Minimalizowanie strat

Dużo zależy od rodzaju zdarzenia, ale za każdym razem będzie chodziło o ograniczenie strat do minimum. Jeśli zatem doszło do zerwania dachu, należy zabezpieczyć mienie narażone na zawilgocenie czy kradzież. Z kolei zalanie pomieszczenia to w razie możliwości ochrona przed rozprzestrzenianiem się wody.

W skrajnych przypadkach ubezpieczyciel, za pośrednictwem wysłanego na miejsce zdarzenia rzeczoznawcy, może w ogóle nie przyznać odszkodowania sugerując taką odmowę celowym działaniem poszkodowanego, dopuszczeniem do świadomego zwiększenia rozmiaru szkody czy wreszcie próbą wyłudzenia środków z polisy.

 

Co w praktyce należy zrobić?

  • wynieść z nieruchomości kosztowny sprzęt (meble, RTV, AGD, ubrania), dotyczy również już uszkodzonych przedmiotów celem ich osuszenia czy naprawy,
  • zbudować tymczasowe zadaszenie (zerwanie dachu przez huragan) dla ograniczenia dostania się wody do środka,
  • zabezpieczyć inne pomieszczenia przed rozprzestrzenieniem się skutków zdarzenia losowego.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Oszacowanie strat

Stworzenie własnoręcznie napisanego kosztorysu to równie istotny krok w zdobyciu zadowalającego odszkodowania i dodatkowy argument dla ubezpieczyciela, który będzie w stanie oszacować skalę zniszczeń pod względem finansowym.

 

Kosztorys (najlepiej poparty dokumentacja fotograficzną) powinien uwzględniać:

  • przedmioty, które uległy uszkodzeniu,
  • spis zniszczonego inwentarza,
  • sumę kosztów potrzebnych do zakupu nowych zamienników czy naprawy.

 

Inny dokumentem potwierdzającym wielkość strat będzie zaświadczenie od przybyłych na miejsce służb mundurowych (policja i straż pożarna).

 

Kontakt z agentem

Jak najszybsze zawiadomienie ubezpieczyciela o szkodzie to podstawa skutecznego domagania się świadczenia z polisy. Przekroczenie terminu, który w zależności od Towarzystwa wynosi od 24 godzin do nawet 7 dni, może skutkować ograniczeniem wypłacanego świadczenia.

WARTA
Warta Dom Plus

Działanie: niezwłocznie zgłosić szkodę pod numerem telefonu wskazanym w dokumencie ubezpieczenia, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zaistnienia szkody lub uzyskania informacji o niej, jednak nie później niż w ciągu 7 dni po ustaniu okoliczności uniemożliwiających wcześniejsze zgłoszenie szkody. Następnie złożyć wypełniony i podpisany druk zgłoszenia szkody postępując zgodnie z podawanymi wskazówkami

LINK4
Dom

Działanie: należy podjąć działania zapobiegające powiększaniu się szkody; niezwłocznie, nie później niż w ciągu 24 godzin od powzięcia wiadomości o zaistnieniu zdarzenia powodującego szkodę; postępować zgodnie z telefonicznymi dyspozycjami do czasu przybycia na miejsce zdarzenia przedstawiciela

GENERALI
Generali z myślą o domu

Działanie: niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od daty powstania wypadku lub uzyskania o nim wiadomości, powiadomić o wypadku; nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych od daty powstania wypadku lub uzyskania o nim wiadomości, powiadomić miejscową jednostkę policji i uzyskać pisemne potwierdzenie zgłoszenia, jeżeli szkoda powstała w wyniku przestępstwa lub czynu niedozwolonego oraz w takim samym terminie powiadomić administrację budynku w razie zalania mieszkania

CONCORDIA
Concordia Plus

Działanie: w ciągu 7 dni od daty zgłoszenia szkody ubezpieczony obowiązany jest do dostarczenia dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o wypłatę odszkodowania, w tym w szczególności: oryginałów rachunków, dotyczących kosztów objętych ubezpieczeniem, wykazu utraconych lub zniszczonych przedmiotów, z podaniem ich ilości oraz wartości

Tabela 1. Procedury zgłaszania szkody u wybranych ubezpieczycieli
Źródło opracowanie własne na podstawie OWU

 

Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Zen

2018-08-10 13:04:20

naprawdę warto zadbać o swoją polisę, mieliśmy kilka lat temu sytuację że spółdzielnia miałą niby ubezpieczenie a my dostaliśmy jakieś śmieszne pieniądze za zalany cały sufit mieszkanai! (to ta sprawa: https://www.eporady24.pl/zalanie_mieszkania_we_wspolnocie_mieszkaniowej,pytania,18,125,9519.html ) w nowym domu mamy solidną polisę - jest troche kosztu na każdy miesiąc ale śpie spokojnie :-)