Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jak zdobyć wysokie odszkodowanie z polisy?

Redakcja 29.09.2016
Jak zdobyć wysokie odszkodowanie z polisy?
Strona główna
/
Blog
/
Jak zdobyć wysokie odszkodowanie z polisy?
Aby dostać jak najwyższe odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, trzeba przestrzegać zasad ustalonych przez ubezpieczyciela. Jeśli je złamiemy, możemy wcale nie otrzymać świadczeń.

Ubezpieczenie nieruchomości to zabezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych, takich jak powódź, zalanie, włamanie czy pożar. Dobrze dobrana polisa na dom czy mieszkanie może pokryć wszelkie naprawy i zniszczenia. Ważne jednak, by odpowiednio przeprowadzić tzw. procedurę likwidacji szkody. Wiele zasad jest tutaj ogólnych, ale są i takie, które różnią się u poszczególnych ubezpieczycieli.

 

Procedura zgłoszenia szkody w domu i mieszkaniu

Ci, którzy mają ubezpieczenie nieruchomości, w razie zniszczeń mogą liczyć na pomoc finansową i szybką naprawę szkód. Każda polisa ubezpieczeniowa zawiera jednak w sobie określone obowiązki – leżą one nie tylko po stronie ubezpieczyciela, ale są także w naszej gestii.

 

  1. Zatrzymaj szkodę

Najważniejszą zasadą jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się szkody, np. zatamowanie wody czy ognia. Oczywiście, o ile to możliwe. Jeżeli zagrożenie jest duże i nie jesteśmy w stanie samodzielnie powstrzymać żywiołu, jak najszybciej należy wezwać odpowiednie służby.

 

  1. Zgłoś szkodę

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zgłoszenie szkody w odpowiednim czasie. Czas ten jest dokładnie wyznaczony w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (dołączanych do umowy na polisę). Warto czytać je dokładnie, bo towarzystwa ustalają je indywidualnie. Większość ubezpieczycieli daje nam od 3 do 7 dni na zgłoszenie szkody. Najszybciej i najwygodniej możemy to zrobić telefonicznie.

 

  1. Zbieraj dowody

Gromadźmy wszelkie dokumenty, które wiążą się ze szkodą. Jeżeli konieczna była interwencja straży pożarnej czy policji, uzyskajmy protokół zniszczeń. Będzie on istotnym dowodem podczas uzyskiwania odszkodowania. Stwórzmy także listę uszkodzonych oraz zniszczonych przedmiotów. Określmy ich liczbę, wartość, nazwę producenta i rok nabycia. Razem z paragonami i fakturami za zniszczone mienie prześlijmy listę strat do TU.

Przydatne dla uzyskania wysokiego odszkodowania będą też zdjęcia nieruchomości wykonane zaraz po zdarzeniu. Dla kontrastu dobrze jest załączyć zdjęcia zrobione przed szkodą – dzięki  nim TU będzie mogło szybko i łatwo ocenić skalę zniszczeń. Pomocne mogą być również zeznania świadków, np. sąsiadów – uwiarygodnią one zdarzenie.

 

  1. Zaczekaj na rzeczoznawcę

W celu ustalenia rozmiarów szkód ubezpieczyciel przyśle do nas rzeczoznawcę. Do czasu jego przybycia najlepiej nie dokonywać zmian w uszkodzonym domu czy mieszkaniu (chyba, że jesteśmy zmuszeni zabezpieczyć mienie). A gdy rzeczoznawca się pojawi, mamy obowiązek udostępnić mu nieruchomość.

Jeśli o zaistniałej szkodzie poinformujemy ubezpieczyciela w należytym czasie oraz złożymy wszystkie wymagane dokumenty, TU w ciągu 30 dni wypłaci nam bezsporną część świadczenia. Część sporna, czyli wymagająca wyjaśnienia dodatkowych okoliczności, to zwykle dodatkowe 15 dni.

 

Czy wysoka składka oznacza wysokie odszkodowanie?

Wielu z nas, już na etapie zakupu polisy na mieszkanie czy dom zastanawia się, co zrobić, by odszkodowanie było wysokie. A to najprostsza droga do nadubezpieczenie, czyli przepłacenia na polisę.

Podczas ustalania samy ubezpieczenia, czyli wartości nieruchomości, wielu właścicieli podwyższa ją – to duży błąd. Zawyżając sumę ubezpieczenia, w razie szkody całkowitej nie otrzymamy zawyżonego odszkodowania. Jeśli mieszkanie warte jest 200 tys. zł, właśnie tyle powinna wynosić suma ubezpieczenia. Nadubezpieczenie skutkować będzie jedynie wyższą składką na polisę, a jeśli dojdzie do szkody, ubezpieczyciel i tak przyśle rzeczoznawcę, który ustali rzeczywistą wartość mienia.

Ubezpieczycielom znane są także odwrotne triki stosowane przez właścicieli nieruchomości, tzw. niedoubezpieczenie. Niedoubezpieczenie, czyli zaniżenie wartości mieszkania lub domu, to również spory błąd. W ten sposób opłacamy niższą składkę, lecz w razie szkody całkowitej otrzymamy niewystarczające odszkodowanie, które nie pokryje wszystkich strat.
 

Czy jest możliwe odszkodowanie z dwóch polis mieszkaniowych?

Zdarza się, że niektórzy wykupują dwa ubezpieczenia nieruchomości u dwóch różnych ubezpieczycieli. Właściciele liczą, że w razie zniszczeń, otrzymają podwójne odszkodowanie.

Niestety prawo zabrania takiej procedury. Za uszkodzenie domu czy mieszkania możemy otrzymać tylko jedno świadczenie.

Art. 8241

§ 2. Jeżeli ten sam przedmiot ubezpieczenia w tym samym czasie jest ubezpieczony od tego samego ryzyka u dwóch lub więcej ubezpieczycieli na sumy, które łącznie przewyższają jego wartość ubezpieczeniową, ubezpieczający nie może żądać świadczenia przenoszącego wysokość szkody. Między ubezpieczycielami każdy z nich odpowiada w takim stosunku, w jakim przyjęta przez niego suma ubezpieczenia pozostaje do łącznych sum wynikających z podwójnego lub wielokrotnego ubezpieczenia.

Czyli możemy otrzymać maksymalnie takie odszkodowanie, jaką wartość miało nasze uszkodzone mienie. Nawet jeśli posiadamy dwa lub więcej ubezpieczeń nieruchomości.

Zdarza się, że towarzystwa wypłacają podwójne świadczenia, wkrótce jednak dostrzegają błąd procedury i domagają się zwrotu pieniędzy.

Podwójne odszkodowanie jest możliwe w przypadku polis niemajątkowych, czyli tych, w których przedmiotem ubezpieczenia jest nasze zdrowie lub życie (NNW). Tu bowiem dokładna wycena nie jest możliwa.

 

Polisę mieszkaniową wybierajmy analizując nie tylko cenę, ale i zakres ochrony. Jeżeli dokupimy dodatki, zyskamy kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości. Dodatki takie jak pakiet Assistance to większy komfort. Nie warto przepłacać za ten sam lub bardzo podobny produkt – sprawdź ceny na polisę dla swojej nieruchomości w kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz tu oferty 18 ubezpieczycieli i w jednym miejscu znajdziesz najlepszą dla siebie ofertę.

To warto wiedzieć

1. Aby uzyskać odszkodowanie z polisy na dom czy mieszkanie należy odpowiednio przeprowadzić procedurę likwidacji szkody

2. Niedopełnienie obowiązków nałożonych na nas przez ubezpieczyciela może skutkować odmową wypłaty świadczeń

3. Nie warto zawyżać ani zaniżać wartości nieruchomości – w ten sposób będziemy albo niepotrzebnie opłacać wysoką składkę, albo otrzymamy za niskie odszkodowanie

4. Odszkodowanie z dwóch lub więcej firm ubezpieczeniowych za uszkodzenie nieruchomości nie jest możliwe, wyjątkiem są ubezpieczenia NNW

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 3

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.