CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-garazu-i-dodatkowych-budowli-poza-domem Ubezpieczenie garażu - koszt, zakres ochrony, wyłączenia| UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie garażu i jakie garaże można objąć ochroną?

Redakcja 26.02.2021
Ile kosztuje ubezpieczenie garażu i jakie garaże można objąć ochroną?
Strona główna
/
Artykuły
/
Ile kosztuje ubezpieczenie garażu i jakie garaże można objąć ochroną?
Narzędzia, części zamienne, rower czy sprzęt sportowy to przedmioty, które często trzymamy w garażu. Okazuje się, że garaż z wyposażeniem czy inne nieruchomości na posesji i poza nią także można chronić z polisy. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać i na co uważać.

W praktyce ubezpieczenie samego garażu nie jest możliwe. Można go jednak bez problemu włączyć w ochronę z polisy mieszkaniowej, podobnie zresztą jak wiele innych zabudowań znajdujących się przy domu, a nawet w pewnej odległości od niego. Chodzi tu głównie o:

 • altany,
 • budynki gospodarcze,
 • budynki tzw. małej architektury,
 • ogrodzenie wraz z jego stałymi elementami,
 • baseny, a nawet podjazdy i chodniki.
 • domy letniskowe,
 • nagrobki,
 • garaże.

Ochrona tego typu obiektów dostępna jest w ramach rozszerzenia. Jeśli zdecydujemy się na taki wariant, to wszystkie wymienione zabudowania będą zabezpieczone od takich samych ryzyk, jak sam dom.

 

Czy można ubezpieczyć każdy garaż?

Garaż według definicji ubezpieczeniowej to budynek niemieszkalny trwale związany z gruntem, który jest przeznaczony do parkowania pojazdów mechanicznych.

Polisa chroni garaż w tym samym zakresie co dom czy mieszkanie, pod warunkiem, że:

 • garaż znajduje się w bryle domu, zarówno jednorodzinnego, jak i szeregowego;
 • garaż jest osobną konstrukcją i znajduje się na posesji,
 • garaż jest budynkiem szeregowym zlokalizowanym poza posesją;
 • garaż przynależy do budynku, w którym znajduje się mieszkanie, czyli np. znajduje się w dolnej jego części (garaż podziemny).

Każde towarzystwo nieco inaczej definiuje i przyporządkowuje garaże oraz różne ich formy. Czasami są one traktowane jako pomieszczenia przynależne, innym razem jako budynki gospodarcze, a nierzadko tworzona jest dla nich oddzielna kategoria pojęciowa.

Ubezpieczenie garażu i definicje

Towarzystwo

Czym jest garaż?

Link4

 • przynależy do budynku,
 • wolnostojący budynek gospodarczy,
 • metalowy – wyłączony z ochrony.

Proama

 • w bryle domu jako jego integralna część,
 • jako pomieszczenie przynależne,
 • wolnostojący jako oddzielna kategoria.

Inter Polska

 • jako pomieszczenie przynależne.

Generali

 • w bryle domu jako jego integralna część,
 • wolnostojący jako odrębna kategoria.

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Garaż i inne budynki – w jakich sytuacjach chroni polisa?

Oprócz pożaru, zalania i innych zdarzeń losowych garaż oraz inne budynki możemy chronić przez wykupienie odpowiednich rozszerzeń. Najczęstszym jest kradzież z włamaniem.

Warunkiem koniecznym jest jednak spełnienie określonych wymogów bezpieczeństwa. Przykładowo budynki gospodarcze czy garaże muszą posiadać szczelne okna czy zamykane na klucz drzwi albo bramy. Wymogi te są indywidualnie określane przez towarzystwa, które szczegółowo opisują je w OWU swoich polis.

UWAGA!
Nie wszystkie przedmioty znajdujące się w budynkach niemieszkalnych mogą być chronione od kradzieży. Towarzystwa często zastrzegają sobie, że np. gotówka, telefony komórkowe czy kosztowności pozostawione w tych miejscach są wyłączone z ochrony. Z polisy mieszkaniowej nie ubezpieczymy też znajdujących się w garażu pojazdów mechanicznych.

 

Czy można ubezpieczyć garaż blaszany?

Garaż zbudowany z blachy jest dość problematyczną budowlą, jeśli chodzi o ubezpieczenie go z polisy. Trudno jest np. udowodnić, że taka konstrukcja jest na trwale związana z gruntem, bo nie posiada ona fundamentów.

Tego typu garaże są również podatne na uszkodzenia wywołane przez czynniki naturalne, bo przecież nawet porywisty wiatr jest w stanie je zniszczyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe raczej nie będą więc zainteresowane włączaniem tego typu budowli do polisy.

 

Zasady wypłaty odszkodowania za szkody w garażu

Za szkody, które powstały na obszarze garażu możemy uzyskać odszkodowanie albo dla wartości odtworzeniowej, albo wartości rzeczywistej. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel musi pokryć koszty przywrócenia garażu do stanu nowego, ale nie ulepszonego.

Może się to odbyć poprzez naprawę lub odkupienie. Wartość rzeczywista ma natomiast zastosowanie przy budynkach starszych, które przed zdarzeniem ubezpieczeniowym nie znajdowały się w idealnym stanie. Wówczas odszkodowanie zostanie pomniejszone ze względu na zużycie techniczne.

 

Chcąc ubezpieczyć garaż musimy również ubezpieczyć całą nieruchomość, więc warto byłoby dobrze przemyśleć, jaki zakres ochrony będzie dla nas najlepszy i jakie rozszerzenia są wartościowe. Pamiętaj, że identyczna albo bardzo zbliżona polisa w jednym towarzystwie może być nawet kilkaset złotych tańsza, niż w innym. Żeby niepotrzebnie nie przepłacać, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie garażu nie jest możliwe bez równoczesnego ubezpieczenia domu lub mieszkania

2. Z polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć nie tylko zabudowania znajdujące się na posesji, ale również np. dom letniskowy czy nagrobek

3. Ubezpieczenie garażu nie oznacza, że ubezpieczone są również znajdujące się w nim pojazdy mechaniczne

4. Przedmioty znajdujące się w garażu i budynkach gospodarczych mogą być objęte ochroną przed kradzieżą, ale z pewnymi ograniczeniami

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Arek

2018-09-20 16:16:40

Piszecie o ubezpieczeniu garażu a w kalkulatorze nie ma nawet opcji "garaż".