CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/dlaczego-ubezpieczenie-mieszkaniowe-nie-obejmuje-wilgoci-i-grzybow Dlaczego ubezpieczenie mieszkaniowe nie obejmuje wilgoci i grzybów?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Dlaczego ubezpieczenie mieszkaniowe nie obejmuje wilgoci i grzybów?

Zasady działania polisy w przypadku zjawisk nagłych i długotrwałych

Michał Ratajczak 11.12.2019
  • STRONA GŁÓWNA
  • /
  • BLOG
  • /
  • DLACZEGO UBEZPIECZENIE MIESZKANIOWE NIE OBEJMUJE WILGOCI I GRZYBÓW?
Roszczenia klientów firm ubezpieczeniowych sprowadzają się zazwyczaj do kilku powtarzających się kwestii. Główną z nich jest odszkodowanie, a w zasadzie jego brak. Przykrego rozczarowania łatwo uniknąć zapoznając się z fragmentami OWU zarówno przed podpisaniem umowy, jak i w trakcie jej obowiązywania.
Porównaj ceny

Przykładowe pytanie jednego z przyszłych ubezpieczonych dotyczy możliwości ubezpieczenia starego domu, który, mimo gruntownego remontu, może być zagrożony pojawieniem się wilgoci na ścianach.

Niestety, firmy ubezpieczeniowe z reguły unikają odpowiedzialności za ochronę elementów stałych przed zawilgoceniem czy pleśnią. Co innego ubezpieczenie mieszkania a wilgoć czy skala ryzyka. Powód jest prosty – umowa polisy dotyczy tych zdarzeń, które wystąpiły nagle, np. wybuch pożaru, zalanie czy uderzenie pojazdu.

 

Ochrona nieruchomości przed wilgocią

Powodów zawilgocenia i zagrzybienia ścian czy innych elementów stałych domu lub mieszkania, a przede wszystkim obiektów narażonych na obecność wody (garaże, piwnice) jest kilka. Wina leży albo po stronie wadliwej konstrukcji, albo użytkownika obiektu.

Firmy ubezpieczeniowe (np. Generali) stosują powszechnie zapis, który zrzuca odpowiedzialność na ubezpieczonego, jeśli ten nie dopełnił obowiązków jak zabezpieczenie otworów, przez co doszło do zalania i zawilgocenia budynku.

Ponadto wilgoć i grzyb mogą pojawić się z różnych innych przyczyn spowodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wadliwie wykonaną izolacją czy nieprawidłowym obiegiem powietrza w pomieszczeniu.

 

Ubezpieczenie mieszkania a grzyb

Aby uniknąć nieporozumień, ubezpieczyciele stosują zapisy, które nie wchodzą w zakres polisy mieszkaniowej. Można je znaleźć w dokumencie OWU jako wyłączenia odpowiedzialności.

Allianz nie ubezpiecza przenikania wody z gruntu, chyba że przenikanie jest bezpośrednim skutkiem wystąpienia powodzi, a zdarzenie to znajduje się w zakresie polisy. Przenikanie wody z gruntu w żadnym przypadku nie jest ubezpieczone w budynkach i lokalach, które nie zostały zabezpieczone izolacją przeciwwilgociową.

Aviva nie wypłaci odszkodowania, jeśli do szkody dojdzie z dwóch powodów:

  • wskutek zawilgocenia lub zalania wywołanego niewłaściwym stanem dachu lub rynien, otworów dachowych lub okiennych albo innych elementów obiektu (np. inne otwory zewnętrzne),
  • nienależytym ich zabezpieczeniem lub niewłaściwym zamknięciem.
  • wskutek systematycznego nawilgacania ścian, a także gwałtownych zmian wilgotności powietrza, gnicia, utraty wagi, skurczenia, wyparowania, zmian w kolorze, fakturze, wykończeniu lub zapachu, działania insektów, zagrzybienia, zapleśnienia.

PZU dopuszcza wypłatę odszkodowania w przypadku zawilgocenia lub zagrzybienia pomieszczeń, o ile to zawilgocenie lub zagrzybienie nastąpiło wskutek: zalania, opadu lub powodzi.

Concordia nie uznaje szkód spowodowanych zawilgoceniem, jeśli winnym okazała się nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna czy inne urządzenia rozprowadzające wodę, także z dachów (rury spustowe i rynny). Zły stan dachu i brak zabezpieczenia otworów dachowych to również czynniki działające na niekorzyść ubezpieczonego – tym bardziej, jeśli o tych uchybieniach wiedział i nie występował pisemnie do właściciela lub administratora budynku z żądaniem ich usunięcia.

W Link4 wyłączenia odpowiedzialności jak wyżej powtarzają się w stosunku do domu letniskowego. Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek przesiąkania wód gruntowych, chyba że do szkody doszło w wyniku deszczu nawalnego.

 

Odszkodowanie ze spółdzielni

Żądanie od ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania następuje też wtedy, gdy lokator mieszkający w jednym pomieszczeniu z grzybem jest zdania, że wina leży po stronie niewłaściwie wykonanej izolacji na zewnątrz czy wewnątrz budynku.

Z takim przypadkiem lepiej w pierwszej kolejności zwrócić się do spółdzielni, administracji budynku czy wspólnoty mieszkaniowej zarządzającej obiektem. Wówczas sytuację ocenia inspektor budowlany.

Jeśli polisa mieszkaniowa w sposób szczególny nie uwzględnia ryzyka zawilgocenia, odpowiedź ubezpieczyciela na przyznanie odszkodowania będzie odmowna. Ochroną ubezpieczeniową nie są objęte szkody powstałe w lokalu mieszkalnym spowodowane powolnym oddziaływaniem m.in. wilgoci.

 

Michał Ratajczak

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły