Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Redakcja 09.02.2024
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Strona główna
/
Blog
/
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?
Energia odnawialna to inwestycja w przyszłe oszczędności, ale i w środowisko. Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego wiąże z kilkoma kosztami, jak zakup paneli i falownika, a w końcu samego montażu. Sprawdzamy, ile zapłacisz za fotowoltaikę.
Dziś fotowoltaika jest główną siłą napędową dla wzrostu rynku OZE. Zakup takiej instalacji rozważa coraz więcej Polaków, zwłaszcza jeśli mowa o fotowoltaice dla domu jednorodzinnego. Powodów takiego trendu jest kilka - ciągły wzrost energii elektrycznej, aspekt proekologiczny, niższe ceny samych instalacji oraz korzystne możliwości dofinansowania.
 

Co ma wpływ na cenę fotowoltaiki?

Zdecydowana większość ceny fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego zależy od samej mocy instalacji - im większego zasilania w prąd potrzebujesz, tym więcej paneli będziesz musiał zakupić. Jednak to nie jedyny czynnik. 
 

Typ falownika

Bez urządzenia, które zamienia prąd stały w prąd przemienny, cała instalacja nie ma szansy zadziałać. Cena będzie się tu wahać zależnie od parametrów falownika - ilości obsługiwanych faz, typu obsługiwanej instalacji oraz mocy. 
 

Miejsce instalacji 

Rodzaj i kąt nachylenia dachu ma duży wpływ na koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. Cena będzie rosnąć, kiedy przez nieodpowiedni kąt nachylenia będzie wymagane użycie dodatkowych konstrukcji montażowych, co spowoduje bardziej skomplikowany proces instalacji.
 
Koszty znacząco przebiją także średnią, jeśli w grę będzie wchodzić montaż PV na gruncie. W tym wypadku koszt zamontowania instalacji naziemnej będzie zwykle o 15-20% wyższy.
 

Rodzaj i jakość ogniw fotowoltaicznych

Na rynku znajdziesz 3 główne rodzaje ogniw, które różnią się jakością, wydajnością, trwałością, a co za tym idzie również ceną. Panele monokrystaliczne będą najdroższe, natomiast panele polikrystaliczne zakupisz już w bardziej atrakcyjnej cenie. Jeśli chcesz zminimalizować swój wydatek, możesz rozważyć panele amorficzne, jednak nastaw się na ich mocno ograniczoną trwałość oraz wydajność.
 

Stopień trudności montażu 

Montaż to nie tylko robocizna pracowników ekipy, ale także opracowanie projektu czy wykonanie okablowania i podłączenie instalacji do sieci. Im trudniejszy montaż, tym koszt będzie rósł. Raczej nie warto oszczędzać tutaj na wyborze tańszej, ale mniej doświadczonej firmy fotowoltaicznej - w końcu od prawidłowego montażu będzie zależeć dalsza efektywna praca całej instalacji.
 
Kupując fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego nie warto zawsze kierować się tylko oszczędnościami. Tańsze panele najczęściej będą wiązać się ze stratą na wydajności, efektywności oraz trwałości naszej instalacji. A to przełoży się na mniejszy zwrot z inwestycji. Pamiętajmy również, żeby nie wystraszyć się początkowo wysoką ceną. Dzięki korzystnym programom dofinansowania, cena stanie się znacznie bardziej przyjazna dla oka.
- Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl
 

Ile wynoszą koszty użytkowania fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?

Kalkulując koszty instalacji fotowoltaicznej, powinieneś wziąć pod uwagę także wydatki związane z utrzymaniem jej w pełnej sprawności. Mowa tutaj głównie o czyszczeniu i okresowych przeglądach. 
 
Czyszczenie paneli jest zalecane raz lub dwa razy w ciągu roku. Koszt takiej usługi jest uzależniony przede wszystkim od powierzchni oraz rozmieszczenia instalacji PV. Zazwyczaj nie zapłacisz więcej niż 20 zł za 1m2 lub w rozliczeniu na sztukę - nie więcej niż 25 zł za jeden panel. Sumując wszystko, zwykle za usługę czyszczenia fotowoltaiki zapłacisz od 300 zł do nawet 1000 zł. 
 
Przegląd instalacji powinien odbyć się raz na 2 lata. Do tego dochodzi kontrola układu elektrycznego w nieruchomości, o którą należy zadbać minimum raz na 5 lat. 
 

Ile zapłacisz za instalację fotowoltaiki?

Fotowoltaika dla domu rodzinnego wiąże się z kilkoma kosztami: zakupu paneli, zakupu falownika, zbudowania konstrukcji i poprowadzenia kabli, a także samego montażu. Procentowo wygląda to następująco:
 • moduły fotowoltaiczne - 45% kosztu całej instalacji,
 • falownik - 20% kosztu całej instalacji,
 • budowa konstrukcji mocującej z okablowaniem - 20% kosztu całej instalacji,
 • montaż paneli w wybranym miejscu - 15% kosztu całej instalacji. 
Jak widzisz, największą część kosztów stanowią same panele. Falownik kosztuje w granicach 3 000 - 6 000 zł, a wykonanie okablowania oraz konstrukcji ok. 3 000 - 4000 zł. Do tego projekt instalacji oraz montaż to kolejne 2 000 - 3 000 zł. 
 
Oszacujmy, jakiego budżetu potrzebujesz na danym przykładzie. Najchętniej wybierana i standardowa moc instalacji to 6 kWp. Pozwala ona pokryć zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2, przy rocznym zużyciu prądu rzędu 5 000 kWh. 
 
W 2023 r. średni koszt 1 kWh kształtował się w granicach 5 000 zł. W związku z tym, w przeliczeniu na moc instalacji 6 kWh, daje to łączny koszt rzędu 30 000 zł. 
 
Nie będzie to jednak nigdy jedna, stała cena - będzie się ona wahać zależnie od kilku czynników, takich jak rodzaj i jakość modułów, falownika, ceny usług montażowych czy też kwestii dodatkowego zakupu magazynu energii. 
 
Przy analizowaniu budżetu na zakup paneli powinieneś uwzględnić także podatek VAT. Przy instalacji w prywatnym budynku mieszkalnym wynosi on 8%, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej 23%.
 

Od czego zależy, czy będzie Ci się to opłacać?

Inwestycja z fotowoltaiki może zacząć się zwracać już po 6 latach. Aby tak było warto zadbać o kilka czynników. 
 
1. Koszt instalacji fotowoltaicznej 
Znacząco zwiększysz opłacalność zakupu instalacji, jeśli postarasz się o odpowiednie dofinansowanie. W tym punkcie dobrze rozważyć tańsze i droższe warianty paneli - być może takie w niższej cenie również spełnią potrzeby gospodarstwa i pozwolą na znaczną oszczędność. 
 
2. Ekspozycja i nachylenie dachu 
Im dach ma większą ekspozycję na promienie słoneczne, tym więcej energii pozyskasz ze swojej instalacji. Co za tym idzie, wydajność PV będzie większa, co zauważysz na swoich rachunkach za prąd. 
Z drugiej strony im bardziej stromy posiadasz dach, tym zapłacisz więcej za sam montaż. 
 
3. Wydajność instalacji 
Jeśli zadbasz o wybór wydajniejszych ogniw, tym samym zapewnisz sobie efektywniejszą produkcję prądu. Z jednej strony poniesiesz przy takim wyborze większą inwestycję, ale z drugiej twój wydatek zwróci się jeszcze szybciej. 
 
4. Poziom zużycia prądu
Na opłacalność fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego wpływa bez wątpienia kwestia realnego zużycia prądu. Im więcej energii potrzebujesz, tym mocniej zauważysz swoje oszczędności. 
 
5. Wzrost cen prądu 
Ceny prądu rosną nieubłaganie, co przekłada się na coraz większą opłacalność fotowoltaiki. Przy tym taka instalacja zapewnia niezależność od dostaw prądu.
 
6. Termomodernizacja
Jeszcze więcej zostanie w twoim portfelu, jeśli zdecydujesz się na połączenie instalacji PV z termomodernizacją domu, np. połączenia fotowoltaiki z pompą ciepła. Takie rozwiązanie zapewni minimum wydatków na ogrzewanie całego domu. 
 
Fotowoltaika w domu jednorodzinnym nie zawsze jednak będzie pewnym zwrotem z inwestycji. Dotyczy to np. sytuacji, kiedy dotąd płaciłeś niewielkie rachunki za prąd bądź, kiedy sama instalacja nie zostanie właściwie zamontowana (np. na dachu z dużym zacienieniem). 
 

Kto skorzysta z ulgi na fotowoltaikę?

Dofinansowanie do zakupu fotowoltaiki to z pewnością duża ulga dla twojego portfela. Takie wsparcie finansowe zapewnia dzisiaj kilka programów adresowanych do osób fizycznych, przedsiębiorców, a nawet rolników. 
 
Przykładowo, w ramach Ulgi termomodernizacyjnej, jako właściciel domu jednorodzinnego z zainstalowaną instalacją PV, będziesz mógł odliczyć od podatku nawet do 53 000 zł. 
 
Innym, bardzo popularnym programem wsparcia jest Mój Prąd i obecnie trwająca jego 6. edycja. Skorzystają z niego osoby z domem jednorodzinnym, a także wspólnoty mieszkaniowe, które rozliczają się w systemie net-billingu. Dofinansowanie w tym przypadku dotyczy nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 10 kW. 
 
Warto sprawdzić wszystkie programy, do których należy także m.in. Czyste powietrze, Ciepłe mieszkanie, Agroenergia i Energia Plus.
 

Gdzie możesz porównać ceny fotowoltaiki?

Przed zakupem fotowoltaiki dla domu rodzinnego warto dokładnie przebadać rynek. Wśród dostępnych marek paneli znajdziesz m.in. JA Solar, LONGi czy Trina Solar. 
 
Jednym z dostawców jest Otovo, w którym oszacujesz koszty instalacji nawet zdalnie. Innym jest Sunday Polska, który może być dobrym wyborem ze względu na duże doświadczenie w samej branży oraz w montażu instalacji.
 
W Internecie znajdziesz także wygodne porównywarki, takie jak Enerad. Na takiej stronie znajdziesz ranking paneli i firm montażowych, a także skorzystasz z kalkulatora do oszacowania kosztów fotowoltaiki.

To warto wiedzieć

1. Na koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego wpływa głównie moc instalacji, a także rodzaj falownika, typ i jakość modułów, a na końcu sam montaż 
 
2. Średni koszt 1 kWh zaczyna się od 5 000 zł, co w przeliczeniu na potrzeby energetyczne domu o pow. 100 m2, przekłada się na łączny koszt instalacji rzędu 30 000 zł
 
3. Wydatek na fotowoltaikę można znacząco zmniejszyć, dzięki kilku programom dofinansowania dla osób fizycznych, przedsiębiorców i rolników
 
4. Aby zapewnić sobie opłacalność fotowoltaiki, warto przeanalizować kilka szczegółowych kwestii, jak kąt nachylenia dachu czy wybór paneli o wysokiej wydajności

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o cenę fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego

 1. Ile kosztuje założenie fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?

  Dla domu jednorodzinnego standardowa instalacja PV będzie miała moc do 6 kWh. Średnia cena 1 kWh to obecnie 5 000 zł, więc za całą instalację zapłacisz ok. 30 000 zł. Finalny wydatek zależy m.in. od powierzchni domu, umiejscowienia paneli i poziomu skomplikowania montażu.

 2. Ile wynosi rachunek za prąd przy fotowoltaice?

  Przy fotowoltaice rachunek za prąd będzie miał kilka składowych. Opłaty stałe to opłata sieciowa oraz abonamentowa. Opłaty zmienne to suma opłaty zmiennej sieciowej, jakościowej, opłaty OZE oraz opłaty mocowej. Po dłuższym czasie panele fotowoltaiczne mogą zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 90% w skali roku.

 3. Ile paneli potrzeba do ogrzania domu?

  Do określenia wielkości instalacji potrzebna będzie ocena zapotrzebowania energetycznego na bazie dotychczasowych rachunków za prąd. Można założyć, że przeciętna rodzina w domu o pow. 100 m2 zużywa średnio 5 000 kWh energii rocznie. Jeśli moc standardowego panelu to 300 kWp, oznacza to konieczność zakupu ok. 16 paneli.

 4. Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

  Zwrot z instalacji przeważnie zaczyna się po upływie 6-8 lat. Na długość tego okresu wpływają m.in. moc i inne parametry fotowoltaiki oraz jakość użytych materiałów.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.