Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Podatek od wynajmu mieszkania w 2024 roku - jak rozliczyć?

Redakcja 23.02.2024
Podatek od wynajmu mieszkania w 2024 roku - jak rozliczyć?
Strona główna
/
Blog
/
Podatek od wynajmu mieszkania w 2024 roku - jak rozliczyć?
Wynajem mieszkania to nie tylko pewne zabezpieczenie finansowe, ale także konieczność opłacania podatku. Sprawdzamy, jak to zrobić i ile wynosi podatek od wynajmu mieszkania w 2024. Podpowiadamy też, jak możesz ubezpieczyć swoją nieruchomość.

Jaki podatek od wynajmu mieszkania musisz zapłacić?

Polski Ład wprowadził małe zamieszanie na rynku wynajmu - zniesienie rozliczania w ramach podatku na zasadach ogólnych. Taka forma obejmowała wcześniej kwotę wolną od podatku i możliwość odliczenia kosztów związanych z wynajmem.
 
Od 2023 r. jedyną formą opodatkowania za najem mieszkania stał się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To najprościej
mówiąc podatek odprowadzany od przychodu.
 
Zaletami takiego rozwiązania jest niska stawka podatku i proste rozliczanie. Wadą jednak jest fakt, że przy ryczałcie nie obowiązuje już kwota wolna od podatku. To oznacza to, że obowiązek zapłaty nie ominie cię, nawet jeśli twoje przychody za najem prywatny są niższe. Do tego przy tej formie opodatkowania nie odliczysz już żadnych kosztów, np. poniesionych na zakup wyposażenia czy remonty.
 
Sytuacja natomiast właściwie nie zmieniła się dla przedsiębiorców, którzy decydują się na wynajem nieruchomości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takie osoby nie mają narzuconej metody opodatkowania przychodów z tytułu najmu - mogą wybrać między podatkiem na zasadach ogólnych a podatkiem liniowym. To drugie rozwiązanie będzie dobre, jeśli przedsiębiorca osiąga duże zyski z wynajmu - w ten sposób uniknie wejścia w drugi próg podatkowy. 
 

Ile wynosi podatek od wynajęcia mieszkania w 2024 roku?

Wysokość podatku za najem prywatny jest nierozerwalnie związana z wysokością przychodów uzyskanych rocznie z wynajmu mieszkania:
 • 8,5% przy przychodach z najmu do kwoty 100 000 zł rocznie, 
 • 12,5%, jeżeli przychody z najmu przekroczą kwotę 100 000 zł rocznie.
Warto pamiętać o obowiązującej zasadzie, według której ryczałt od najmu prywatnego przy stawce 12,5% płaci się od nadwyżki środków. Jeśli twój roczny uzyskany przychód z wynajmu wyniesie 150 000 zł, przy swoim rozliczeniu odprowadzisz stawkę 8,5% od kwoty 100 000 zł, a stawkę 12,5% od pozostałych 50 000 zł.
 
Pamiętaj, że przy ryczałcie nie mają już znaczenia koszty uzyskania przychodu, zatem istotna jest pełna kwota przychodów z wynajmu mieszkania. Jednak warto nie przeszacować swoich obliczeń - nie każda wpłata z tytułu najmu jest traktowana jako przychód.
 
Powinieneś rozróżnić w umowie najmu kwotę czynszu, jaka rzeczywiście wpada miesięcznie do twojego portfela od niezbędnych opłat eksploatacyjnych. Dzięki temu przy rozliczeniu podatku nie zawyżysz swoich przychodów uzyskiwanych z najmu prywatnego.
 
W innym przypadku zapłacisz ryczałt od całej kwoty, którą przeleje na twoje konto najemca - niezależnie od tego, czy część z tego stanowi czynsz najmu, a pozostała część opłaty za media.
 

Kto powinien zapłacić opodatkowanie za wynajem mieszkania?

Podatek od wynajmu mieszkania w 2024 r. płaci każdy właściciel, który udostępnia swoją nieruchomość najemcy - zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
 
W przypadku, kiedy wynajmowane mieszkanie jest wspólną własnością małżonków - obie strony powinny opłacić podatek od wynajmu po połowie. Jeśli chcesz tego uniknąć i przenieść rozliczenie podatku tylko na jedną osobę, możesz złożyć odpowiednie oświadczenie do urzędu skarbowego. Masz na to czas do 20. dnia kolejnego miesiąca, po którym uzyskałeś pierwszy przychód ze swojego wynajmu.
 

Podatek od wynajmu mieszkania w 2024 – do kiedy należy zapłacić?

Jak przy wszystkich płatnościach, tu również powinieneś pamiętać o terminach. Pierwszą zaliczkę z tytułu wynajmu mieszkania należy wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po pierwszym miesiącu rozpoczęcia najmu.
 
Przykładowo, jeśli wynajmujesz mieszkanie od 1 stycznia 2024 r., powinieneś wpłacić do urzędu zaliczkę na ryczałt do 20 lutego 2024 r.
 
Później możesz płacić podatek w wybranej formie rozliczenia - miesięcznej lub kwartalnej. Przy rozliczeniu miesięcznym będą obowiązywać cię terminy do 20. dnia każdego miesiąca. Kwartalny sposób opłacania ryczałtu to płatności do 20. dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału. O takim wyborze nie musisz w żaden sposób informować urzędu skarbowego, ale w rocznym rozliczeniu zaznacz, w jakim trybie opłacałeś zaliczki na podatek.
 

Jak możesz rozliczyć podatek od wynajmu?

Rozliczenie podatku od wynajmu wcale nie jest takie trudne. Dziś możesz wybrać dwie drogi - złożyć zeznanie podatkowe osobiście w urzędzie w formie papierowej lub wygodnie w formie elektronicznej.
 
Zeznanie elektroniczne możesz wykonać przez e-Deklaracje lub w usłudze Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy. 
W każdym przypadku musisz samodzielnie obliczyć swoje przychody i wielkość podatku. Taką obliczoną kwotę musisz rozliczyć z urzędem skarbowym, czyli wpłacić na mikrorachunek podatkowy w wyznaczonym na to terminie.
 
Mikrorachunek to nic innego jak indywidualny rachunek podatkowy generowany na podstawie numeru NIP lub PESEL. Otrzymasz go automatycznie na stronie podatki.gov.pl.
 
Podatek ryczałtowy w ramach najmu prywatnego musisz wykazać także w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28. Należy je złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku.
 

Ryczałt od wynajmu mieszkania w 2024 r.

Kto płaci

osoba fizyczna i przedsiębiorca wynajmujący mieszkanie

Wysokość podatku

8,5% - przy rocznym dochodzie do 1000 000 zł

12,5% - przy rocznym dochodzie powyżej 100 000 zł

Sposób płatności

co miesiąc lub co kwartał na indywidualny mikrorachunek podatnika

Termin opłat

do 20. dnia miesiąca albo do 20. dnia miesiąca po upływie kwartału licząc od pierwszego miesiąca uzyskania przychodów z tytułu najmu

 

Kwota zwolniona od podatku

nie obowiązuje

Odliczenie od podatku kosztów uzyskania przychodu

nie obowiązuje

Rodzaj PIT

PIT-28

Termin rozliczenia PIT

od 15 lutego do 30 kwietnia 2024 roku

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie e-pity.pl

 

Pamiętaj o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania!

Wynajem mieszkania to oddanie w inne ręce naszej właśności, na którą często długo oszczędzaliśmy lub którą nadal spłacamy w kredycie hipotecznym. Dla bezpieczeństwa obu stron - właściciela i nowych lokatorów, warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania.

Taka polisa ochroni finansowo mieszkanie na wypadek wielu sytuacji, których nie sposób przewidzieć. Nie wiemy przecież, czy pewnego dnia mieszkanie nie będzie narażone na powódź, pożar czy kradzież wyposażenia.

Przy wynajmie mieszkania możliwe jest wykupienie dwóch rodzajów OC w życiu prywatnym - OC właściciela oraz OC lokatora. Oba z nich będą częścią polisy mieszkaniowej, ale różnią się w swoim zakresie.

Jako właściciel mieszkania możesz zadbać o ubezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkód lokatorowi i należącym do niego mieniu. Zakres takiej polisy może obejmować elementy stałe mieszkania, ale również wyposażenie.

Nie warto zawężać zakresu ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania i patrzeć szeroko na ten aspekt. Przykładowo, gdy wynajmujemy mieszkanie na parterze, ważnym dodatkiem może być zabezpieczenie go na wypadek powodzi. Mury i stałe elementy to też nie wszystko, co wchodzi w skład naszej nieruchomości. W przypadku braku ubezpieczenia od kradzieży, będziemy zmuszeni samodzielnie odkupić skradzione meble czy sprzęty RTV/AGD. Dopełnieniem polisy powinno być OC najemcy i właściciela, które zapewni obu stronom wynajem ze spokojną głową.

- Ewelina Ratajczak, ekspertka ubezpieczeniemieszkania.pl.

Gdzie znajdziesz dobrą polisę dla mieszkania?

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania możesz znaleźć prościej niż myślisz. Posłuży do tego wygodna porównywarka ubezpieczeń, dzięki której dobierzesz polisę mieszkaniową do swoich potrzeb. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu na przeszukiwaniu osobnych stron z ofertami od każdego ubezpieczyciela - w porównywarce wszystko znajdziesz w jednym miejscu.

Aby zobaczyć całą listę proponowanych polis, wystarczy podać w narzędziu podstawowe parametry dotyczące wynajmowanego mieszkania, wskazać zakres ochrony i preferowane dodatki jak np. pakiet Home Assistance czy OC w życiu prywatnym.
Tyle wystarczy, by następnie wygodnie przeglądać propozycje od Wiener, Europa Ubezpieczenia, Proama, Generali i wielu innych ubezpieczycieli.

To warto wiedzieć

1. Aktualnie jedyną formą rozliczania podatku z tytułu najmu jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

2. Wysokość podatku od najmu mieszkania zależy od rocznych dochodów i wynosi odpowiednio 8,5% albo 12,5%

3. Podatek możesz rozliczać w systemie miesięcznym do 20. dnia każdego miesiąca lub do 20. dnia miesiąca następującego po upływie kwartału w przypadku rozliczeń kwartalnych

4. Warto zapewnić sobie ubezpieczenie nieruchomości na wynajem, rozszerzone o OC najemcy i OC wynajmującego

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania o podatek od wynajmu mieszkania

 1. Ile wynosi podatek od wynajmu w 2024 roku?

  Stawka podatku ryczałtowego jest wyliczana na podstawie rocznych dochodów. Wynosi on 8,5% przy przychodzie do 100 000 zł rocznie albo 12,5% przy przychodzie powyżej 100 000 zł rocznie.

 2. Jak zgłosić wynajem mieszkania do urzędu skarbowego w 2024 roku?

  Do urzędu skarbowego powinieneś zgłosić fakt wynajmu mieszkania tylko na warunkach umowy najmu okazjonalnego. W pozostałych przypadkach fiskusowi taka informacja wystarczy w formie wpłaty pierwszej zaliczki podatku. Wyjątkiem jest dodatkowe zgłoszenie w urzędzie skarbowym chęci rozliczania ryczałtu kwartalnie.

 3. Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

  Podatek za najem mieszkania obowiązuje cię niezależnie od przychodów, jakie uzyskujesz od swojego najemcy. Ryczałtowa forma nie posiada określonej kwoty wolnej od podatku. Od wielkości przychodów będzie zależeć natomiast wysokość podatku - tutaj progiem jest dochód w kwocie 100 000 zł.

 4. Jak urząd skarbowy sprawdza wynajem?

  Urząd skarbowy może kontrolować, czy prawidłowo zgłaszasz dochody z tytułu najmu prywatnego i prawidłowo opłacasz za niego podatki. Urząd może sprawdzać dokumenty związane z wynajmem, np. umowę najmu, rachunki za media i potwierdzenia wpływu czynszu od najemcy. Urząd może także dokładnie analizować poprawność złożonych deklaracji podatkowych.

 5. Czy jest kwota wolna od podatku przy wynajmie?

  Niestety wraz ze zniesieniem rozliczania w ramach podatku na zasadach ogólnych, przestała obowiązywać kwota wolna od podatku przy wynajmie. Oznacza to, że niezależnie za jaką kwotę wynajmujesz swoje mieszkanie, w każdym przypadku musisz opłacić podatek ryczałtowy.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.