Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Wartość rynkowa, odtworzeniowa i rzeczywista – co to takiego?

Data dodania: 21 maja 2015

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Podczas zawierania umowy ubezpieczenia nieruchomości nie tylko jej zakres, wyłączenia, suma ubezpieczenia, są ważne – jeszcze ważniejsza jest wartość ubezpieczanej nieruchomości. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ona stanowi podstawę wypłacanego w przyszłości odszkodowania.

Jeśli chcemy uniknąć zbędnych nieporozumień oraz strat powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy przed jej podpisaniem, a w szczególności z informacją dotyczącą warunków, na których ubezpieczyciel ustala nam ewentualną sumy odszkodowania bazując na wartości: rynkowej, odtworzeniowej lub rzeczywistej.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wartość rynkowa

Wartość rynkowa najczęściej jest podstawą ustalania sumy ubezpieczenia w przypadku mieszkań. Stanowi ona cenę, która jest prawdopodobna do uzyskania za daną nieruchomość na rynku. Z uwagi na to, że ceny na rynku nieruchomości ulegają zmianom w zawrotnym tempie, rynkowa wartość mieszkania zostaje ustalona na dzień zawarcia umowy. Ustalenie tego rodzaju wartości wiąże się z ryzykiem niedoubezpieczenia, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, aby samemu nie zaniżyć wartości ubezpieczanego mieszkania.

 

Wartość odtworzeniowa

Wartość odtworzeniowa jest podstawą do ustalania sumy ubezpieczenia domku jednorodzinnego, budynku gospodarczego, czy też budynku o małej architekturze (np. altanka) oraz stałych elementów (np. ogrodzenia). Suma ta odpowiada kosztom, które należy ponieść w celu przywrócenia ubezpieczonej nieruchomości do stanu sprzed szkody, np. koszty naprawy, remontu, czy odbudowy domy oraz elementów stałych w tym samym miejscu, z uwzględnieniem jego dotychczasowych wymiarów, konstrukcji i materiałów.

 

Wartość rzeczywista

Wartość rzeczywista stanowi podstawę do ustalenia sumy ubezpieczenia tego samego rodzaju mienia, jak w przypadku wartości odtworzeniowej. Wartość rzeczywista jest to wartość odtworzeniowa pomniejszona o fatyczne ucie ubezpieczonej nieruchomości.

 

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w małym mieszkanku, czy w wielkiej willi – najważniejsze jest to, żebyśmy czuli się bezpiecznie. Aby zagwarantować sobie najlepszą ochronę i bezpieczeństwo, należy świadomie i precyzyjnie wybrać produkt ubezpieczeniowy, który ochroni nas przed skutkami nagłego, nieszczęśliwego zdarzenia.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.