Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Artykuł

26 sierpień 2013

Ubezpieczenie od powodzi a ubezpieczenie od zalania

Ubezpieczenie od powodzi a ubezpieczenie od zalania "Rzeka wezbrała i zalała kilka gospodarstw". Co jakiś czas w wiadomościach słyszymy podobne komunikaty. Tego rodzaju zjawisko nazywane jest powodzią. Jednak zaskakująca dla niejednego z nas może się okazać informacja, że z "zalaniem" - według definicji ubezpieczycieli - nie ma ona wiele wspólnego.

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Oblicz składkę ubezpieczenia

"Powódź" i "zalanie" według ogólnych warunków ubezpieczenia stanowią odrębne zdarzenia losowe, pomimo że w życiu codziennym bardzo często pojęć tych używa się zamiennie. To właśnie na polu niedoinformowania rodzą się późniejsze wątpliwości i rozczarowania. Większość towarzystw ryzyko zalania uwzględnia w podstawowym pakiecie chroniącym nasze mienie od ognia i innych zdarzeń losowych. Powódź natomiast funkcjonuje jako rozszerzenie, dołączane do polisy po uiszczeniu dodatkowej składki.

Zalanie i powódź według towarzystw ubezpieczeniowych 

Ubezpieczyciele zazwyczaj rozgraniczają sposoby oddziaływania żywiołu wody na ubezpieczone mienie definiując pojęcia: zalanie oraz powódź.

Zalanie

Najczęstsza definicja "zalania" obejmuje sytuację powstałą na skutek niezamierzonego i niekontrolowanego wydostania się wody, innych cieczy lub pary wodnej, na skutek:

 • uszkodzenia urządzeń sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
 • awarii urządzeń domowych takich jak  pralki, wirówki, zmywarki,
 • cofnięcia się wody lub ścieków z urządzeń publicznej sieci kanalizacyjnej,
 • pozostawienia nie zamkniętego kranu lub innego zaworu w urządzeniach sieci  wodociągowej, kanalizacyjnej oraz grzewczej,
 • działania  osób trzecich (czyli zalania wodą lub też innym płynem). 

Zalane mieszkanie

Dodatkowo, w niektórych produktach, ochroną ubezpieczeniową objęte są także sytuacjie:

 • zalanie w wyniku opadów atmosferycznych w postaci deszczu, topniejącego śniegu lub gradu,
 • zalanie w wyniku samoczynnego uruchomienia się automatycznych instalacji gaśniczych, (chyba że miał miejsce pożar), próby, naprawy, przebudowy lub modernizacji tychże
 • deszcz nawalny (jest nim deszcz, którego współczynnik wydajności wynosi co najmniej 4). Przy czym to ostatnie traktowane jest przez niektóre towarzystwa (np. Commercial Union, Signal Iduna), jako osobne zdarzenie losowe.
 • zalanie w wyniku stłuczenia i/lub uszkodzenia akwarium.

Powódź 

Powódź

Znaczna część towarzystw za powódź uznaje nieprzewidziane oraz nieregularne zalanie terenów, które nastąpiło na skutek podniesienia się poziomu wód płynących i stojących. Najczęstszą przyczyną owego podniesienia są:

 • nadmierne opady atmosferyczne,
 • spływ wód po zboczach lub stokach w obszarach górskich lub falistych,
 • topnienia kry lodowej oraz powstawanie zatorów lodowych,
 • sztormy oraz podniesienie poziomu morskich wód przybrzeżnych.

Musimy jednak pamiętać, że i w tym przypadku towarzystwa nie są ze sobą zgodne. Sytuacja klasyfikowana jako zjawisko powodziowe przez jednego ubezpieczyciela, przez innego może nie być w ogóle uwzględniana bądź może być interpretowana jako "zalanie" (np. spływ wód po zboczach według Ergo Hestii postrzegany jest jako przyczyna zalania).

Jak ubezpieczyć się w razie zalania lub powodzi?

Ryzyko zalania uwzględniane jest w standardowych pakietach ubezpieczeń domów, mieszkań oraz budynków mieszkalnych. 

Inaczej jednak rzecz ma się w przypadku zdarzenia losowego, jakim jest powódź. Oczywiście ochrona przed tego rodzaju niebezpieczeństwem jest jak najbardziej dostępna, jednakże niestety dość rzadko w wersji podstawowej ubezpieczenia. Odpowiedzialność od szkód wywołanych powodzią ubezpieczyciele zastrzegają sobie z reguły dopiero przy rozszerzonych pakietach.

Uwaga, zalane mieszkanie!

Niejeden z nas miał do czynienia z niefortunnym zdarzeniem, jakim jest zalanie. Najprostsze rozwiązanie występuje w przypadku, gdy nasze mieszkanie zostało ubezpieczone od tego typu zdarzeń. Niezależnie od tego, czy to sąsiad zalał nam mieszkanie, czy też pękła rura, ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszty. W przeciwnym wypadku, niestety o pokrycie strat będziemy musieli martwić się sami. 

Porównaj oferty ubezpieczeń

Logo
Redakcja 
Redaktor   |   Ubezpieczenia online.pl Sp.z o.o.

Formularz kontaktowy

Nie znalazłeś odpowiedniego ubezpieczenia lub masz dodatkowe pytania?
Wypełnij formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych oraz na kontakt ze strony Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. ( dawniej Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o. ), z siedzibą we Wrocławiu (51-319) przy ul. Sycowskiej 44, oraz na udostępnianie tych danych innym partnerom współpracującym z Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. ( dawniej Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o. ) w szczególności licencjonowanym agentom ubezpieczeniowych w celu przedstawienia oferty ubezpieczenia oraz celach marketingowych. Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o. informacji handlowej drogą elektroniczną. Informujemy, że udostępnienie danych osobowych jest dobrowolne. Osoba, której dane dotyczą, ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz do ich poprawiania, jak również prawo do wniesienia pisemnego, umotywowanego żądania zaprzestania przetwarzania jej danych ze względu na jej szczególną sytuację oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jej danych. Pokaż pełną treść zgody
Szybki kontakt