Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania

Redakcja 09.02.2017
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania
Strona główna
/
Blog
/
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu lub mieszkania
Polisy mieszkaniowe wykupuje się na czas określony i najczęściej opłaca całą składkę z góry. Czy więc w takich okolicznościach możliwe jest wypowiedzenie umowy ubezpieczenia domu i mieszkania przed jej wygaśnięciem? Wyjaśniamy w szczegółach, w jakich okolicznościach jest to możliwe i co trzeba zrobić, żeby rozwiązać umowę i na tym nie stracić.

Darmowy wzór wypowiedzenia umowy domu i mieszkania

Sam wzór wypowiedzenia polisy mieszkaniowej jest bardzo prosty i zawiera wyłącznie kluczowe informacje. Są to dane ubezpieczonego, numer polisy, informacja, z jaką datą ma zakończyć się okres ubezpieczenia i na jakie konto towarzystwo ma przelać niewykorzystaną część składki. Oczywiście, takie pismo musi zawierać również miejsce i datę złożenia podpisu oraz sam podpis ubezpieczonego.

Wzór wniosku o wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nieruchomości powinien znajdować się na stronie towarzystwa, skąd można go sobie pobrać. Taki dokument możemy też sporządzić na własną rękę i będzie on prawomocny, o ile zawrzemy w nim wszystkie niezbędne informacje.

 

Pobierz wzór wypowiedzenia

 

wypowiedzenie polisy mieszkaniowej


Kiedy mogę z rezygnować z umowy ubezpieczenia mieszkania?

Szczegółowe informacje o procedurach rezygnacji z polisy mieszkaniowej najczęściej są opisane w powiązanym z nią dokumencie OWU, chociaż nie jest to żelazna reguła. Ogólnie rzecz biorąc, wypowiedzenie możemy złożyć w trzech konkretnych sytuacjach:

 1. W ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy polisowej. Jak wspomnieliśmy, nieruchomości ubezpiecza się na czas oznaczony i najczęściej jest to co najmniej rok, rzadko kilka miesięcy. Odgórne przepisy stanowią, że jeśli umowa ma obowiązywać dłużej niż 6 miesięcy, możemy z niej zrezygnować w pierwszym miesiącu jej obowiązywania i nie ponosimy wówczas żadnych konsekwencji, a także nie musimy składać żadnych wyjaśnień. Można to porównać do zwrócenia do sklepu produktu, bo po prostu się rozmyśliliśmy i ostatecznie rezygnujemy z kupna.

Dodajmy, że jeśli kupiliśmy polisę mieszkaniową jako przedsiębiorca (firma), na bezproblemową rezygnację mamy już nie 30, a tylko 7 dni od momentu podpisania umowy.

 1. Kiedy sprzedamy ubezpieczoną nieruchomość. W momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży mamy pełne prawo do wypowiedzenia polisy mieszkaniowej. Jeśli z jakiś przyczyn tego nie zrobimy, prawa i obowiązki związane z ubezpieczeniem przechodzą na nowego właściciela domu lub mieszkania.

W tym przypadku umowę może wypowiedzieć również nabywca nieruchomości oraz towarzystwo.

Należy dodać, że te zasady obowiązują tylko wtedy, kiedy w OWU polisy nie ma innych zapisów porządkujących omówioną sytuację.

 1. Po zniszczeniu ubezpieczonej nieruchomości. To logiczne, że jeśli przestanie istnieć przedmiot ubezpieczenia, możemy wypowiedzieć dotyczącą go polisę. W takiej sytuacji nie powinno więc być to problemem, o ile w OWU nie znajdują się zapisy komplikujące sytuację.

 

Jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Umowę ubezpieczenia nieruchomości można wypowiedzieć na dwa sposoby. Po pierwsze, samodzielnie, poprzez przedłożenie swojemu towarzystwo odpowiednio skonstruowanego wniosku. Po drugie – o czym nie wszyscy wiedzą – poprzez zawarcie drugiej umowy ubezpieczeniowej z innym towarzystwem. W takiej sytuacji to nasz nowy ubezpieczyciel rozwiąże za nas ten problem, w naszym imieniu wypowiadając niechcianą umowę. Później przedkłada nam potwierdzenie tego faktu i już możemy finalizować nabycie nowej polisy mieszkaniowej.

 

Czy TU może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia?

Co ważne, nie tylko ubezpieczony może wypowiedzieć polisę mieszkaniową, ale również ubezpieczający. Do takiej sytuacji może jednak dojść tylko w ściśle określonych okolicznościach. Wyróżniamy cztery takie sytuacje:

 1. Kiedy towarzystwo podjęło działania odszkodowawcze w chwili, w której nie opłaciliśmy jeszcze składki ubezpieczeniowej, czyli przekroczyliśmy zapisany w polisie termin.
 2. Gdy otrzymaliśmy maksymalne odszkodowanie po zaistniałej szkodzie, czyli, innymi słowy, gdy sumy ubezpieczenia zostały wykorzystane w całości.
 3. Kiedy towarzystwo w momencie podpisania umowy nie posiada wystarczającej wiedzy o skali ryzyka, które podejmuje, czyli kiedy np. zatailiśmy przed nim okoliczności znacznie podnoszące owo ryzyko.
 4. Kiedy ubezpieczona nieruchomość zmienia właściciela, czy to w skutek podpisania umowy kupna-sprzedaży, czy też np. przekazania jej w formie darowizny.

 

Koniec umowy ubezpieczenia domu – co zrobić?

Reasumując, okres ubezpieczeniowy może skończyć się w momencie, w którym:

 • polisa wygaśnie w sposób naturalny, zgodnie z datą wpisaną w umowie polisowej;
 • umowa nie zostanie automatycznie przedłużona – ubezpieczony wypowie ją we właściwym okresie;
 • ubezpieczony wypowie umowę w innych, opisanych wyżej, okolicznościach;
 • ubezpieczyciel wypowie umowę.

Na taką sytuację warto się przygotować, żeby zachować ciągłość ochrony, bo przecież szkoda może powstać w dowolnym momencie, czyli również w przerwie pomiędzy dwoma okresami ochronnymi. Dodajmy również, że w przypadku ryzyka powodzi standardowo stosowane są karencje, co oznacza, że ochrona przed tym kataklizmem może zacząć obowiązywać dopiero po 30 dniach od wykupienia ubezpieczenia (wyjątkiem jest przedłużenie polisy w tym samym towarzystwie).

- Najprostszym rozwiązaniem problemu wydaje się przedłużenie polisy w tym samym towarzystwie. Nie zawsze jest to jednak opłacalne. Warto więc przynajmniej sprawdzić, czy konkurencyjne przedsiębiorstwa nie oferują nam lepszego produktu, czy to pod względem cenowym czy zakresu ochrony. Współcześnie sondowanie rynku ubezpieczeń nieruchomości jest bardzo proste, ponieważ do dyspozycji mamy porównywarki, dzięki którym w dosłownie kilka minut zestawimy ze sobą kilkanaście lub kilkadziesiąt ofert. Dodam, że różnice w cenie za taki sam produkt mogą sięgać kilkuset złotych

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Wypowiedzenie polisy mieszkaniowej – przykłady

Umowę wypowiada ubezpieczony

Umowę wypowiada towarzystwo

 • do 30 dnia od odpisania umowy,
 • ubezpieczona nieruchomość zmienia właściciela,
 • ubezpieczona nieruchomość przestaje istnieć.
 • TU podejmuje działania odszkodowawcze, a składka nie została opłacona w terminie;
 • pełne wykorzystanie sum ubezpieczenia;
 • towarzystwo nie ma pełnej wiedzy o skali ryzyka w momencie podpisania umowy;
 • ubezpieczona nieruchomość zmienia właściciela.

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Gdzie kupię kolejne ubezpieczenie domu i mieszkania?

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych.

Sprawne i rzetelne porównanie większej liczby ofert jest możliwe dzięki porównywarce ubezpieczeń. Jak to zrobić? W bardzo prosty sposób, wystarczy wykonać następujące czynności:

 1. Uzupełnić w formularzu informacje o rodzaju nieruchomości, metrażu, roku budowy i adresie.
 2. Wskazać formę własności, podać wiek ubezpieczającego, a także liczbę szkód z ostatnich lat oraz planowany termin rozpoczęcia ubezpieczenia.
 3. Skomponować zakres ochrony, czyli dobrać mienie do ubezpieczenia oraz ryzyka.
 4. Zadeklarować sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia: murów, elementów stałych i ewentualnie ruchomości domowych.
 5. Podać, jakie zabezpieczenia antywłamaniowe posiadamy – jeśli chcemy wykupić też ochronę przed kradzieżą z włamaniem.
 6. Podać adres mailowy – jeśli chcemy zapisać kalkulację i wrócić do niej w dowolnym momencie.
 7. Wybrać tę ofertę, która nas interesuje, a do wyboru będziemy mieli m. in. ubezpieczenia od: Proamy, Generali, Link4, Wiener, Benefii, TU Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden czy Allianz.
 8. Podać dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybrać jedną z dostępnych form płatności: BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay.

To warto wiedzieć

1. Polisy mieszkaniowe zawsze wykupuje się na czas oznaczony, najczęściej jest to rok, czasem 2 lub 3 lata, rzadko kilka miesięcy

2. Ubezpieczenie nieruchomości, o ile jest zawarte na dłużej niż 6 miesięcy, możemy bez konsekwencji wypowiedzieć w pierwszych 30 dniach od podpisania umowy

3. Wypowiedzenie polisy jest też możliwe po sprzedaży ubezpieczonej nieruchomości lub jej zniszczeniu

4. W określonych okolicznościach również towarzystwo ubezpieczeniowe może wypowiedzieć polisę mieszkaniową

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypowiedzenie ubezpieczenia domu i mieszkania

 1. Jaki jest okres obowiązywania polisy mieszkaniowej?

  W teorii może być to dowolny termin, o ile obie strony wyraziły na niego zgodę. W praktyce polisy mieszkaniowe najczęściej wykupuje się na rok, czasami na 2 lub 3 lata, bardzo rzadko na kilka miesięcy (wyjątkiem są tutaj krótkoterminowe polisy grupowe przy czynszu).

 2. Czy polisa mieszkaniowa automatycznie się odnawia?

  W umowie polisowej może istnieć zapis mówiący, że jeśli ubezpieczony nie wypowie jej we wskazanym terminie (najczęściej na minimum 30 dni przed wygaśnięciem), zostanie automatycznie przedłużona. Takie rozwiązania nie są jednak stosowane powszechnie i nie trzeba się na nie godzić.

 3. Czy za wypowiedzenie umowy ubezpieczenia zapłacę jakąś karę?

  Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nieruchomości, owszem, może poskutkować stratą finansową, ale raczej nie w postaci kary, tylko utraty niewykorzystanej składki. Polisy mieszkaniowej najczęściej opłaca się na cały rok z góry.

 4. Czy mogę wypowiedzieć umowę ubezpieczenia za porozumieniem stron?

  Teoretycznie tak, jednak takie rozwiązanie zawsze wynika z dobrej woli towarzystwa. Ubezpieczyciel może więc zgodzić się na wypowiedzenie za porozumieniem stron, ale nie musi, ponieważ żadne przepisy mu tego nie nakazują.

 5. Jak przekazać ubezpieczycielowi wypowiedzenie umowy?

  Najczęściej mamy do wyboru kilka opcji – mailową, listowną, przez formularz na stronie czy też osobiście w siedzibie towarzystwa.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (11)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

tatarow

2018-04-15 08:30:41

TUZ zawarl ze mna umowe 3-y letnia.Nie zaplacilam ostatniej raty obowiazujacej lipiec 2017r.-2018r.,wczoraj otrzymalam list windykacyjny do zaplaty bez zadnych poprzednich ponaglen,informacji z ich str.o zaplacie,czy jest to wporzadku? i konczaca sie umowa jest ostatecznym rozwiazaniem umowy.tatarow

Ola

2019-07-17 18:34:37

Czy przesłanie emaila z rezygnacją nie wystarczy do anulowania umowy o zawarcie polisy na ubezpieczenie nieruchomości?

Odpowiedź Redakcji

2019-07-18 09:52:40

To zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, np. Generali prosi o zostawienie imienia i nazwiska z numerem telefonu, PZU dysponuje formularzem "Zgłoś zwrot składki", a Inter Polska zachęca do skorzystania z infolinii.

EloMakrello

2019-11-19 09:04:29

Temat niczym rasowy clickbait, brakuje odpowiedzi czy umowę trzeba wypowiedzieć podobnie jak przy OC samochodu. Czy umowa po prostu wygasa z dniem jej końca?

KAMILA

2020-01-22 16:42:30

Wynajmuje lokal , ubezpieczyłam na rok do 10,2020 a w lutym zamykam działalnośc , czy jest mozliwosc odzyskania cześci składki od ubezpieczyciela-PZU ???

Odpowiedź Redakcji

2020-01-23 09:10:27

Odzyskanie części niewykorzystanej składki jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem (w tym przypadku PZU) i wypowiedzieć umowę, pamiętając o 30-dniowym okresie wypowiedzenia.

Maciek

2021-04-27 08:25:11

Odstąpienie a wypowiedzenie umowy to dwa, absolutnie różne zdarzenia prawne. Powyższy artykuł to ignoruje i jest fundamentalnie merytorycznie błędny.

Stefan Burdzań

2021-07-13 19:42:19

Witam, czy jest to zgodne z prawem by ubezpieczyciel żądał dokumentu sprzedaży nieruchomości w sytuacji kiedy chcemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia. Ubezpieczanie było narzucone przez bank, podczas zawierania umowy kredytowej. Kredyt został spłacony. Dom jest sprzedany. Czy wystarczy tylko moje oświadczenie? Z poważaniem Stefan Burdzań, Lublin

Odpowiedź Redakcji

2021-07-14 11:00:43

W tym przypadku powinno wystarczyć oświadczenie i potwierdzenie o spłacie kredytu, co automatycznie oznacza, że polisa mieszkaniowa nie jest już obowiązkowa.

Aleksandra

2023-02-08 22:08:00

Mało przydatny artykuł co do wypowiedzenia umowy.

Odpowiedź Redakcji

2023-03-22 12:38:13

Zachęcamy do bardziej konstruktywnej krytyki, a przy okazji - jakich informacji nie udało się znaleźć w naszym poradniku?