CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mieszkania-bez-aktu-notarialnego Ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego | www.ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego

Michał Ratajczak 11.12.2019
Ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego
Do zakupu mieszkania potrzebnych jest co najmniej kilka dokumentów. Wszystko zależy od sytuacji prawnej, a także kupującego i sprzedającego. W niektórych przypadkach można obyć się nawet bez aktu notarialnego. Sprawdzamy, co w takiej sytuacji z ubezpieczeniem i kto dostanie pieniądze za ewentualną szkodę.

Zgodnie z art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To znaczy, że zakup mieszkania jest możliwy tylko przez notariusza. W innej formie taki zakup będzie po prostu nieważny. Czy ubezpieczenie również?

 

Co to jest akt notarialny?

Jeśli chcemy stać się właścicielami mieszkania, wizyta u notariusza jest niezbędna, ale na szczęście to już ostatni etap całej procedury zakupu.

U notariusza należy mieć dokument tożsamości i numer NIP. Jeśli zakup mieszkania odbywa się za pośrednictwem kredytu hipotecznego potrzebne będą również dokumenty z banku.

Sporządzenie aktu notarialnego odbywa się w na podstawie dokumentów dostarczonych przez drugą stronę, czyli sprzedającego. Może to być m.in.:

 • zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym;
 • aktualny wypis z rejestru gruntów z wyrysem;
 • aktualny odpis księgi wieczystej nieruchomości;
 • zaświadczenie o samodzielności lokali;
 • aktualny odpis z Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego;
 • decyzja zatwierdzająca projekt i zawierającą zgodę na budowę budynku;
 • plan wszystkich kondygnacji budynku według inwentaryzacji powykonawczej budynku.

Nad całą procedurą czuwa notariusz, który jest w stanie opowiedzieć na wszelkie niejasności obu stron transakcji.

 

Zasiedzenie, czyli jak kupić mieszkanie bez aktu notarialnego?

Właścicielami mieszkania możemy stać się na różne sposoby – kupując je na rynku pierwotnym, wtórnym czy z licytacji komorniczej,  otrzymując jako darowiznę w spadku, a także poprzez zasiedzenie.

To właśnie ten ostatni sposób jest szczególny, bo nie wymaga sporządzenia aktu notarialnego. Jest jednak pewien warunek do spełnienia: mieszkanie (całe, nie pojedynczy pokój lub jego część) trzeba zajmować przez co najmniej 20 lat. Te 20 lat dotyczy zasiedzenia "w dobrej wierze", natomiast jeżeli było ono "w złej wierze", potrzeba 30 lat na przejęcie własności.

Zasiedzenie jest możliwe, jeśli osoba jest tzw. posiadaczem samoistnym, czyli włada rzeczą jak właściciel i traktuje ją jako swoją własność.

 

Ubezpieczenie mieszkania w 3 sytuacjach

Jeśli mieszkanie nie należy prawnie do nas, nie możemy go ubezpieczyć w takim samym zakresie jak właściciel lokalu. Teoretycznie kupimy polisę mieszkaniową, ale w razie zdarzenia pieniądze w ramach odszkodowania nie trafią do nas.

Jak ubezpieczenie mieszkania wygląda dokładnie w zależności od konkretnej sytuacji. Analizujemy 3  przykładowe.

 

ZAKUP MIESZKANIA

Kupując mieszkanie dla siebie czy na wynajem, jesteśmy jego właścicielami i z tytułu posiadanej polisy mieszkaniowej otrzymamy świadczenie za szkody, powstałe np. na murach, stałych elementach czy wyposażeniu.

Wynajmując mieszkanie osobom trzecim warto uzupełnić polisę o OC w życiu prywatnym. Wtedy za koszty zalanego mieszkania (nawet z winy najemcy) u sąsiada z dołu płaci towarzystwo. Niektórzy wynajmujący przerzucają koszt zakupu plisy OC na najemcę.

 

NAJEM MIESZKANIA

Najemca mieszkania powinien kupić ubezpieczenie, ale wystarczy mu ograniczony zakres. Towarzystwa ubezpieczeń mają w swojej ofercie gotowe rozwiązania, jak OC najemcy, czyli pakiet ochronny na wypadek szkód wyrządzonych w najmowanym mieszkaniu – należącym do osoby trzeciej, a więc właściciela.

OC w życiu prywatnym, bo tak brzmi pełna nazwa tego produktu, to gwarancja pokrycia zobowiązań finansowych przez towarzystwa w kilku typowych sytuacjach:

 • zalanie mieszkanie najmowanego,
 • zalanie mieszkania położonego poziom niżej,
 • stłuczenie kabiny prysznicowej,
 • uszkodzenie mebli wynajmującego przez dziecko najemcy.

 

ZASIEDZENIE MIESZKANIA

W mieszkaniu kupionym bez aktu notarialnego (przez zasiedzenie) możemy nie tylko mieć ubezpieczenie, ale także otrzymać odszkodowanie za konkretne zdarzenie, np. pożar, kradzież czy stłuczenie szyby – o ile te zdarzenia zostały wcześniej wykupione.

A zatem stajemy się właścicielami mieszkania bez aktu notarialnego i możemy w pełni korzystać z przywilejów polisy mieszkaniowej. Wcześniej, przed upływem 20 lat z tytułu zasiedzenia, mogliśmy korzystać z przywilejów polisy OC w życiu prywatnym lub innego ubezpieczenia nieruchomości przeznaczonego dla najemcy.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.