CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-dobiega-konca-odnowimy-twoja-polise Ubezpieczenie dobiega końca? Odnowimy Twoją polisę!
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie dobiega końca? Odnowimy Twoją polisę!

Redakcja 18.9.2020
Termin, w którym ubezpieczenie mieszkania dobiega końca, warto sobie zanotować, bo nie wszystkie polisy odnawiają się automatycznie. A jeśli w naszej nieruchomości dojdzie do szkody, np. w wyniku zalania, przeterminowane ubezpieczenie nie zadziała i wszelkie straty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Porównaj ceny

Odnowienie polisy mieszkaniowej, gdy ubezpieczenie dobiega końca jest bardzo proste – możemy to zrobić online, bez wychodzenia z domu. Sprawa komplikuje się nieco, jeśli odnowiona polisa ma objąć ochroną nie dotychczasową, a nową nieruchomość.

 

Ile trwa umowa w polisie mieszkaniowej?

To, ile trwa umowa w polisie mieszkaniowej, zależy od opcji, którą wybraliśmy przy zakupie. Ubezpieczenie mieszkania dostępne jest zwykle jako roczna, dwuletnia lub trzyletnia ochrona. Dokładny czas, w którym ubezpieczenie dobiega końca, powinien być określony bezpośrednio w umowie.

PAMIĘTAJ!
Zasadą jest, że polisy na dom lub mieszkanie przedłużają się automatycznie, jeśli nie wypowiemy ich w określonym terminie. Taka polisa będzie działać, jeśli w wyznaczonym terminie opłacimy nową składkę.

Brak ubezpieczenia może nas narazić na duże koszty. W nieruchomości w każdej chwili może przecież dojść do nieprzewidzianych zdarzeń, takich  jak zalanie czy włamanie. Jeśli np. w wyniku włamania, utracimy kosztowne urządzenia, komputer czy sprzęt audiowizualny, straty będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Dobrze jest więc sprawdzić, kiedy mija termin ochrony w polisie i w razie czego przedłużyć umowę.

 

Jak odnowić polisę mieszkaniową?

Najprościej jest odnowić polisę mieszkaniową u tego samego ubezpieczyciela. Dość często towarzystwa ubezpieczeniowe same informują nas, że umowa na polisę mieszkaniową dobiega końca. Zwykle dzieje się to za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Ubezpieczyciel przesyła wtedy warunki nowej polisy oraz numer konta do opłacenia składki. Wystarczy uiścić opłatę i nasza polisa mieszkaniowa znów działa.

 

Czy warto odnawiać polisę mieszkaniową w tej samej firmie?

Odnawianie polisy ubezpieczeniowej w tej samej firmie jest nie tylko najprostsze, ale i korzystne. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują lepsze warunki po przedłużeniu umowy.

W wielu TU po przedłużeniu umowy na polisę mieszkaniową znika okres karencji, np. na powódź. Oznacza to, że ochrona nieruchomości na wypadek zalania w wyniku powodzi działa od razu po opłaceniu następnej składki, nie zaś (tak jak to bywa zwykle) 2 lub 4 tygodnie od zawarcia umowy.

Może się zdarzyć także, że TU zaproponuje nam nieco niższą ceną za ubezpieczenie.

 

Czy można odnowić polisę bez wychodzenia z domu?

Nie musimy odwiedzać placówek ubezpieczeniowych, aby odnowić polisę na mieszkanie czy dom. Polisę możemy kupić w sieci za pomocą porównywarki internetowej.

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, w kwestionariusz pojawi się pytanie m.in. o to, czy nieruchomość była już ubezpieczana i jeśli tak, to w jakiej firmie. Kalkulator zapyta nas także o ilość szkód, jakie przez ten czas wystąpiły w nieruchomości. Na podstawie tych informacji przedstawi nam szereg różnych ofert.

Kalkulator ubezpieczeniowy to narzędzie, z którego warto skorzystać jeśli umowa na polisę mieszkaniową dobiega końca. Z jego pomocą możemy łatwo ocenić, czy warto przedłużyć umowę u dotychczasowego ubezpieczyciela czy może lepiej wykupić nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie. W kalkulatorze znajdziemy również dokładne wskazówki, co należy zrobić, aby wykupić daną polisę.

 

Od kiedy działa odnowiona polisa mieszkaniowa?

Termin rozpoczęcia polisy na dom czy mieszkanie podany jest zawsze w umowie. Nigdy jednak ubezpieczenie nie zaczyna działać wcześniej niż dzień po zapłaceniu składki.

Na opłacenie polisy mieszkaniowej mamy zwykle 14 dni od zakupu. Jeśli w określonym czasie nie uiścimy należności, TU potraktuje to jako rezygnację z ochrony i najprawdopodobniej wypowie nam umowę ze skutkiem natychmiastowym.

 

Co z odnowieniem polisy w razie zmiany miejsca zamieszkania?

Jeśli zmieniliśmy miejsce zamieszkania i teraz chcemy objąć ochroną inną nieruchomość, koniecznie trzeba zgłosić ten fakt do ubezpieczyciela. Jeśli dotychczasowa polisa wciąż działa, u większości TU, będzie trzeba ją zamknąć i zawrzeć nową umowę. Zwykle nie ma możliwości zmiany miejsca ubezpieczenia w aktualnej polisie. Z pewnością będzie potrzebne pismo z dokładnym adresem ubezpieczanej nieruchomości i naszym odręcznym podpisem. W piśmie dobrze jest zawrzeć także numer polisy, której dotyczy sprawa, aby agenci ubezpieczeniowi mogli nas łatwo i szybko zidentyfikować.

Jeśli zmieniamy przedmiot ubezpieczenia i polisą obejmujemy zupełnie inną nieruchomość, zapewne będzie trzeba zmienić również sumę ubezpieczenia. Jeżeli SU będzie wyższa, będzie się to wiązało z wyższą składką na polisę. To samo dotyczy zwiększonego zakresu ochrony. W takiej sytuacji najlepszym wyjście jest bezpośredni kontakt z agentem danego TU.

 

Co warto ubezpieczyć w mieszkaniu w stanie deweloperskim, a czego nie?

Jeżeli sprzedaliśmy swoją nieruchomości i zakupiliśmy nowe mieszkanie, w tzw. stanie deweloperskim, przy kontynuacji ubezpieczenia warto rozważyć zmianę zakresu ochrony. Mieszkanie w stanie deweloperskim z reguły potrzebuje bowiem nieco innych zabezpieczeń niż mieszkanie urządzone pod klucz.

Bardzo możliwe, że przy ubezpieczaniu nieruchomości w stanie deweloperskim z początku wystarczy nam podstawowa polisa. Podstawowe ubezpieczenie chroni mury i stałe elementy nieruchomości. Jeśli mieszkanie nie jest jeszcze wyposażone w kosztowne sprzęty, nie ma potrzeby ubezpieczać ruchomości domowych.

A jeśli w mieszkaniu prowadzimy wciąż drobne prace wykończeniowe i nie mieszkamy w nim, raczej nie przyda nam się również OC w życiu prywatnym, na wypadek np. szkód wyrządzonych w lokalu sąsiada.

Niezależnie od tego, jaki okres ochrony wybierzemy dla swojej nieruchomości, możemy w każdej chwili rozszerzyć polisę. Jeżeli mieszkanie będzie już wyposażone, z pewnością warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek kradzieży z włamaniem. Przydać się może także wspomniane wyżej OC w życiu prywatnym, a dla wymagających – Homme Assistance. Jeśli w naszym domu znajdują się szklane drzwi trasowe, szklane stoły czy akwarium, TU proponują również tzw. ubezpieczenie na wypadek stłuczenia przedmiotów szklanych. W ramach ubezpieczenia mieszkania możemy nawet ubezpieczyć zwierzęta domowe. Opcji jest dużo i warto rozważyć każdą z osobna. Możemy dzięki nim zaoszczędzić pieniądze i szybko uporać się ze szkodami w nieruchomości.

 

Polisa mieszkaniowa powinna mieć właściwie dobrany zakres ochrony, przy założeniu jak najkorzystniejszej ceny. Aby uzyskać kompleksowe ubezpieczenie, musimy dokupić kilka rozszerzeń, np. na wypadek kradzieży z włamaniem lub powodzi. Jeśli wiemy już, jakiego typu ubezpieczenie będzie odpowiednie dla naszej nieruchomości, poszukajmy produktu w najlepszej cenie. Wysokość składki dla nieruchomości można sprawdzić w kalkulatorze polis mieszkaniowychTo proste narzędzie, dzięki któremu w kilka minut porównasz ceny 18 towarzystw i w jednym miejscu znajdziesz najbardziej atrakcyjną ofertę dla swojego mieszkania lub domu.

To warto wiedzieć

1. Gdy ubezpieczenie dobiega końca, możemy odnowić je online – bez wychodzenia z domu

2. Przed zbliżającym się końcem ochrony większość ubezpieczycieli wysyła informacje do ubezpieczonego – za pośrednictwem e-mail lub poczty tradycyjnej

3. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych polisy na dom lub mieszkanie przedłużają się automatycznie, jeśli nie wypowiemy ich w określonym czasie

4. Przedłużone ubezpieczenie nieruchomości nigdy nie zaczyna działać wcześniej niż dzień po opłaceniu składki

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły