Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Stan surowy zamknięty

Redakcja 06.06.2024
Stan surowy zamknięty
Strona główna
/
Blog
/
Stan surowy zamknięty
Wybudowanie własnego domu to projekt długoterminowy, złożony z wielu etapów. Półmetkiem jest stan surowy zamknięty. Wyjaśniamy, na czym w praktyce polega ten etap i jak go osiągnąć. Sprawdzamy także, jak ubezpieczyć dom w czasie budowy.

Poszczególne etapy budowy domu

Budowa domu wymaga przejścia przez różne kroki. Każdy z nich jest niezbędny do osiągnięcia kolejnego, a ich dokładna realizacja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa, stabilności oraz trwałości całej budowli.
 
0. Przygotowanie formalne
 
Na tym etapie budowy domu potrzebne będzie zebranie pełnej dokumentacji oraz rozważny wybór podwykonawcy, który przygotuje projekt budowlany. Przed startem prac konieczne będzie także uzyskanie zgód i ekspertyzy.
 
1. Stan zerowy
 
Prace na budowie rozpoczynają się od wytyczenia działki budowlanej, oczyszczenia oraz ewentualnego wyrównania terenu. Czasem konieczne jest również wykonanie wykopów. 
Właściwym przystąpieniem do pracy jest przygotowanie fundamentów pod budowę oraz instalacji kanalizacyjnych i wodociągowych.
 
2. Stan surowy otwarty
 
Przejściem do kolejnego etapu prac jest wznoszenie wszystkich ścian zewnętrznych, stropów oraz wszelkich elementów konstrukcyjnych, które stworzą dokładny zarys domu. W tej fazie należy wybudować schody betonowe oraz wykonać więźbę dachową, komin i pokrycie dachu.
 
3. Stan surowy zamknięty
 
Trzeci etap budowy domu to „zamknięcie” budynku, czyli montaż drzwi zewnętrznych oraz okien. Dzięki temu budynek zostaje zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, co umożliwia dalsze prace wewnątrz domu. W tej fazie budowy wykonuje się także instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe.
 
4. Prace wykończeniowe i montażowe
 
Po etapie stanu surowego zamkniętego budynek może zostać przygotowany do zamieszkania. 
Lista prac wykończeniowych może uwzględniać np. montaż urządzeń grzewczych, wykończenie łazienki i kuchni, malowanie ścian i sufitów, montaż podłóg, instalację oświetlenia i gniazdek elektrycznych, a także ocieplenie budynku.
 
5. Zakończenie budowy domu
 
Po finalizacji wszystkich prac należy zgłosić nowo wybudowany budynek do nadzoru budowlanego wraz z wymaganą dokumentacją. Jeśli nie otrzymasz żadnego pisma zwrotnego w ciągu 21 dni, masz już prawo wprowadzić się do nowego domu. 
 

Co oznacza stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty to etap, w którym dom jest zbudowany w całości - posiada dach, wszystkie wstawione okna oraz drzwi zewnętrzne, ale nie jest jeszcze wykończony wewnątrz.
Po realizacji prac do stanu surowego, budynek zawiera już pełną, zamkniętą konstrukcję oraz jest zabezpieczony przed opadami, wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Ponadto jest w nim już rozprowadzona instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i grzewcza.
 
Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego oznacza, że budowa domu jest już na półmetku. Dzięki temu możliwe staje się rozpoczęcie prac wykończeniowych wewnątrz, takich jak tynkowanie, kładzenie podłóg, montaż armatury.
 
Stan surowy zamknięty nie ma właściwie konkretnej definicji w prawie budowlanym. Mimo tego, warto dokładnie opracować z podwykonawcą plan pracy, niezbędny do zakończenia tego etapu budowy.
 
Ważne będzie także ustalenie terminu realizacji, ponieważ stan surowy zamknięty najlepiej osiągnąć w jednym sezonie. W ten sposób ograniczysz koszty zabezpieczenia inwestycji, które mogą być wysokie szczególnie w czasie zimy. 
 

Ile kosztuje budowa domu do etapu stanu surowego zamkniętego?

 
Doprowadzenie domu do etapu stanu surowego zamkniętego można wycenić na ok. 40% sumy całej inwestycji. Po przeliczeniu, przykładowo dla domu o wartości 700 000 zł, należy pokryć tutaj koszty w wysokości rzędu 280 000 zł. Jest to jednak wartość mocno przybliżona.
 
Dokładne oszacowanie kosztów budowy domu nie jest takie proste. W grę wchodzi tutaj wiele czynników, które determinują wydatki na etapie stanu surowego otwartego, etapie stanu surowego zamkniętego i w pozostałych fazach budowy domu. 
 
 • Wielkość domu i stopień skomplikowania projektu - koszty rosną, kiedy budowa domu wymaga większej ilości materiałów i pracy. Tak może być w przypadku domów parterowych, które będą często droższe w budowie do etapu stanu surowego zamkniętego.
 • Wybór materiałów budowlanych i standard wykończenia: na materiały o wyższej jakości i lepszych parametrach izolacyjnych trzeba wydać więcej, ale finalnie taki wybór może w dłuższej perspektywie zapewnić realne oszczędności.
 • Koszty robocizny: wycena ekipy budowlanej może znacząco wpłynąć na całkowity budżet. Często stanowi nawet 20% wszystkich wydatków. 
 

Co można ubezpieczyć w trakcie budowy?

Masz możliwość ubezpieczenia swojego domu, nawet kiedy jest jeszcze w stanie surowym zamkniętym. W tym przypadku polisa zapewni ochronę murów oraz elementów stałych na wypadek kradzieży materiałów budowalnych, dewastacji, wandalizmu czy zniszczeń spowodowanych przez niesprzyjające warunki atmosferyczne.
 
Dla domu w trakcie budowy, katalog ryzyk będzie nieco węższy w porównaniu do standardowego zakresu polisy. Mimo tego, ochrona może objąć najczęstsze zagrożenia, takie jak pożar, powódź, uderzenie pioruna, wybuch, a nawet kradzież z włamaniem.
 
Ponadto, po finalizacji stanu surowego zamkniętego, można dodatkowo zabezpieczyć mienie ruchome. Przede wszystkim wszelkie narzędzia i materiały budowlane przed kradzieżą.
 

Ile zapłacisz za ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym?

Cena ubezpieczenia domu w stanie surowym zamkniętym będzie zależeć od wielu czynników, w tym wartości całej inwestycji i wybranego zakresu ochrony. Polisa dla domu w budowie będzie zazwyczaj tańsza niż standardowa polisa mieszkaniowa, ponieważ jest nieco uproszczona.
 
Sprawdźmy, ile zapłacisz za ubezpieczenie inwestycji, kiedy planujesz budowę domu o powierzchni 100 m2, o szacunkowej wartości 640 000 zł. Ochrona ma obejmować mury i elementy stałe na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem. Wartość elementów stałych została oszacowana na 60 000 zł.
 
W sprawdzownym przypadku, najtańsze ubezpieczenie domu w stanie surowym zamkniętym będzie kosztować 403 zł rocznie. W takiej cenie Uniqa dorzuca ochronę wyposażenia na wypadek zdarzeń losowych. 
 
Natomiast maksymalny koszt ubezpieczenia może wynieść 1100 zł. To wysoka cena, jednak uwzględnia także zabezpieczenie wyposażenia przed kradzieżą oraz wariant All Risk. 
 
 
Oferty dla ubezpieczenia domu w stanie surowym zamkniętym
Ubezpieczyciel Dodatki w cenie Roczna składka
Uniqa Pakiet medyczny 403 zł
Generali Assistance, Dewastacja, Pakiet medyczny 521 zł
Wiener Dewastacja 727 zł
Benefia Dewastacja 857 zł

Opracowanie własne na podstawie ubezpieczeniaonline.pl, kalkulacja z dnia 29.05.2024 r.

 
Ubezpieczenie domu w trakcie budowy może uchronić nas przed poważnymi stratami finansowymi, kiedy dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń. Właściwa polisa zapewni spokój i bezpieczeństwo inwestycji oraz uchroni nasz budżet na dalsze prace wykończeniowe. Za taką ochronę wystarczy zapłacić już od 400 zł. Ta niewielka kwota zapewni zabezpieczenie budowy na cały rok, niezależnie od tego, na jakim etapie prac budowlanych jesteś.
 
- Ewelina Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl
 

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

 
Nie wszystkie sytuacje będą objęte w ubezpieczeniu domu w trakcie budowy. Każde towarzystwo określa tzw. wyłączenia odpowiedzialności. 
 
Wśród ograniczeń w ochronie ubezpieczeniowej można znaleźć przede wszystkim szkody na mieniu spowodowane przez:
 
 • korzystanie z nieodpowiednich lub wadliwych materiałów budowlanych,
 • celowe działania lub rażące zaniedbania, np. prowadzenie prac budowlanych pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
 • brak zabezpieczenia placu budowy, np. odpowiedniego ogrodzenia i oświetlenia,
 • niektóre zdarzenia siły wyższej, jak trzęsienie ziemi,
 • kradzież materiałów budowlanych bez śladów włamania.
Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania także, wtedy gdy przeoczysz wyznaczony termin na zgłoszenie szkody albo nie dostarczysz pełnej dokumentacji, potwierdzającej przebieg i rozmiar powstałych strat.
 
By uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, przed zawarciem umowy ubezpieczenia, zapoznaj się z wyłączeniami i wszystkimi warunkami w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
 

Gdzie możesz ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy możesz znaleźć i zakupić online, korzystając z porównywarki ubezpieczeń. Takie narzędzie umożliwi porównanie ofert nawet kilkunastu towarzystw, a dzięki temu wybranie najkorzystniejszej opcji.
 
Ważne, aby przy zakupie polisy mieszkaniowej dokładnie określić parametry budowanego domu, jak rok rozpoczęcia budowy oraz niezbędne ryzyka w zakresie ochrony. Potrzebne będzie także zaznaczenie w formularzu, że ubezpieczenie ma dotyczyć nieruchomości w budowie.
 
Dzięki temu porównywarka precyzyjnie dopasuje oferty do Twoich potrzeb. Kiedy już przeanalizujesz propozycje i wybierzesz polisę - jeszcze w tym samym miejscu, w kilka chwil, możesz ją zakupić i opłacić.
 

To warto wiedzieć

1. Budowa domu składa się z kilku etapów - zaczyna się od formalności, a kończy na pracach wykończeniowych i montażowych
2. Stan surowy zamknięty domu to kluczowy etap budowy, który oznacza kompletną konstrukcję oraz gotowość do prac wykończeniowych wewnątrz budynku 
3. Stan surowy zamknięty wymaga pokrycia kosztów w wysokości nawet 40% sumy całej inwestycji
4. Podczas budowy domu można ubezpieczyć się przed różnymi ryzykami, np. od pożaru, wybuchu, dewastacji i kradzieży materiałów budowlanych

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

 1. Jaka jest różnica między stanem surowym zamkniętym a stanem deweloperskim?

  Stan surowy zamknięty oznacza ukończoną konstrukcję budynku, ale bez wykończenia wewnątrz. Z kolei stan deweloperski to bardziej zaawansowana faza, w której dom jest już w pełni wykończony i wyposażony.

 2. Co należy zrobić w domu po stanie surowym zamkniętym?

  Tak, dom w stanie surowym zamkniętym można sprzedać. Przy takiej decyzji warto pamiętać, że wpłynie to na jego wartość rynkową.

 3. Jak długo może stać dom w stanie surowym zamkniętym?

  Dom w stanie surowym zamkniętym może stać przez długi czas, nawet przez kilka lat. Warunkiem przy tym jest odpowiednie zabezpieczenie budynku oraz regularna konserwacja. Ważne, by mieć przy tym na uwadze ryzyko wystąpienia różnych uszkodzeń czy dewastacji.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.