Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?

Redakcja 14.10.2019
Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania - co warto wiedzieć?
Decydując się na ubezpieczenia mieszkania, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie. Bardzo ważnym jest, aby jeszcze przed zawarciem polisy, dokładnie wiedzieć, jakie są jej warunki ochrony oraz ewentualne wykluczenia.

Wyjaśniamy poniżej wątpliwości, które najczęściej nurtują osoby chcące ubezpieczyć swoją nieruchomość.

 

Czy dostanę odszkodowanie za kradzież?

Tak, ale w większości przypadków włamywacz musi pozostawić po sobie ślady, np. zniszczone drzwi lub okna, przez które dostał się do środka. Jeśli śladów włamania nie ma, gdyż sprawca wykorzystał naszą nieuwagę i dostał się do środka bez użycia siły, należy liczyć się z tym, że ubezpieczyciel nie uzna tego typu zdarzenia i nie wypłaci odszkodowania.

Aby uzyskać odszkodowanie, trzeba nie tylko dokupić do podstawy polisy odpowiednie rozszerzenie (ruchomości domowe, elementy stałe, kradzież z włamaniem), ale również posiadać w domu czy mieszkaniu odpowiednie zabezpieczenia, jak:

  • drzwi antywłamaniowe z zamkiem atestowanym lub wielozastawkowym,
  • okna z podwójną szybą,
  • brak niezabezpieczonych otworów, przez które można dostać się do pomieszczenia,

Za dodatkowe zabezpieczenia, jak rolety antywłamaniowe, monitoring, alarm czy dozór firmy ochroniarskiej niektórzy ubezpieczyciele przyznają zniżki – nawet do 15% wartości składki.

Aby ubezpieczyć się od większej ilości zdarzeń (w tym kradzieży z włamaniem) konieczne będzie wykupienie dodatkowej polisy. Co ważne, z każdym rozszerzeniem polisy, zwiększa się także wysokość składki.

 

Czy polisa chroni też piwnicę, garaż i inne budynki?

Jeśli piwnica przynależy do mieszkania, to wykupując polisę ubezpieczeniową mieszkania, automatycznie jest w niej uwzględnione ubezpieczenie piwnicy. Podobnie jak w ubezpieczeniu mieszkania, należy dołożyć wszelkich starań, aby w przypadku zdarzenia w piwnicy, uniknąć zarzutu zaniedbania.

Inna kwestia dotyczy ubezpieczenia garażu, domku letniskowego lub altany. W tym przypadku, konieczne jest uprzednie wykupienie polisy na ubezpieczenie domu lub mieszkania w wariancie co najmniej podstawowym, a następnie można dodatkowo dokupić pakiet, związany z ochroną tych obiektów.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe jasno określają także definicję garażu lub domku letniskowego. Najczęstszym wymogiem jest, aby wskazany budynek posiadał fundamenty. W przypadku domków letniskowych, niektóre OWU określają, iż powinien to być budynek zlokalizowany np. wyłącznie na prywatnej działce. Ochrona ruchomości w tych obiektach, najczęściej związana jest z przedmiotami, które znajdują się wewnątrz budynku, pod odpowiednim zabezpieczeniem.

Szkoda nie będzie uznana przez ubezpieczyciela, jeśli np.

  • w wyniku włamania do piwnicy zostanie skradziona biżuteria lub inna ruchomość,
  • garaż ma konstrukcję blaszaną,
  • altana znajduje się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 

Czy ubezpieczenie można wykupić tylko na czas urlopu?

Standardowa polisa ubezpieczeniowa jest zawierana na okres 12 miesięcy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe rzadko stosują krótsze okresy, ale najkrótsze umowy ubezpieczenia, które można znaleźć na rynku, to 3 miesiące.

Pomimo tego, że istnieją także umowy ubezpieczeniowe na krótszy okres, to jednak umowy roczne są bardziej opłacalne. Średnia wysokość składki to ok. 150zł, zatem w zaokrągleniu, koszt dzienny ubezpieczenia rocznego to ok. 40 gr. Dlatego warto zastanowić się nad wybraniem polisy na dłuższy okres, gdyż do zdarzeń losowych, może dojść niezależnie od pory roku.

 

Czy mogę mieć 2 polisy mieszkaniowe, żeby dostać większe odszkodowanie?

Zgodnie z prawem nie ma możliwości, aby ubiegać się o odszkodowanie za powstałą szkodę majątkową z dwóch lub więcej polis ubezpieczeniowych. Powodem tego jest określona przez prawo definicja mienia i ewentualnego oszacowania jego wartości.

Jeśli mimo wszystko, doszło do podwójnego ubezpieczenia tego samego mienia, to w wyniku powstałej szkody i wypłaty podwójnego odszkodowania, należy liczyć się z koniecznością zwrotu kwoty na poczet jednego z ubezpieczycieli.

Zadaniem wypłaty odszkodowania jest wyrównanie straty po zdarzeniu, nie zaś wzbogacenie się. Można korzystać z dwóch polis ubezpieczeniowych np. w przypadku wynajmu lokalu, ale muszą one obejmować inne okresy ochronne.

Dublowanie polisy występuje również w przypadku, gdy jest to związane z ochroną życia i zdrowia, do których dołączona jest umowa na ubezpieczenie nieruchomości. Zapisy prawne nie wykluczają ochrony zdrowia i życia w postaci posiadania kilku polis. Zarówno życie, jak i zdrowie, nie są wartościami, które można wycenić.

 

Czy ubezpieczę w mieszkaniu wszystko?

Zawierając umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, warto zwrócić uwagę na wykluczenia, czyli zapisy mówiące o tym, za jakie zdarzenia lub przedmioty ubezpieczyciel nie przewiduje wypłaty odszkodowania.

Bardzo często polisy nie obejmują niektórych ruchomości, jak kolekcje, broń czy trofea myśliwskie. Jeśli ich wartość jest znacząca, warto jest dodatkowo je ubezpieczyć. W takich przypadkach, ubezpieczyciel może poprosić o wykonanie specjalistycznej ekspertyzy i zebraniu odpowiednich certyfikatów, dokumentujących ich autentyczność oraz wartość.

Rozwiązaniem, które pozwala nieco rozszerzyć standardowy zakres ubezpieczenia, jest wybór opcji tzw. All Risk. Opcja ta, daje możliwość uzyskania odszkodowania w większej ilości przypadków, niż przy standardowej polisie.

All Risk obejmuje wszystkie ryzyka nienazwane, więc może to być graffiiti, kradzież rynny, kamer lub baterii słonecznych zamontowanych na murach, meble ogrodowe czy elementy dekoracyjne. Ale umowa All Risk również posiada wyłączenia odpowiedzialności opisane Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Aby uzyskać odszkodowanie, trzeba oprócz rozszerzenia polisy posiadać odpowiednie zabezpieczenia

2. Ubezpieczając mieszkanie, możemy chronić także piwnicę, altanę, a nawet nagrobek

3. Polisę mieszkaniową najlepiej zawierać na 12 miesięcy 

4. Polisa mieszkaniowa z reguły nie obejmuje niektórych ruchomości, jak kolekcje, broń czy trofea myśliwskie

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.