CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-mieszkania-po-raz-pierwszy-w-zyciu Ubezpieczenie mieszkania po raz pierwszy w życiu
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 12 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie mieszkania po raz pierwszy w życiu

Redakcja 18.9.2020
Ubezpieczenie mieszkania nie jest rzeczą trudną, choć z początku możemy czuć się nieco zagubieni w gąszczu ofert, rozszerzeń czy terminów. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę ubezpieczając mieszkanie po raz pierwszy i jak znaleźć najlepszą polisę.
Porównaj ceny

Ofert jest bardzo dużo i często różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także zakresem ochrony oraz warunkami ubezpieczenia. Szybkim i prostym sposobem na znalezienie dobrej polisy na mieszkanie, dopasowanej do indywidualnych potrzeb i konkretnej nieruchomości, jest kalkulator polis mieszkaniowych.

 

Na co uważać w ubezpieczeniu mieszkania po raz pierwszy?

Jeśli ubezpieczamy mieszkanie po raz pierwszy, najważniejszą krokiem jest dokładne przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). To tam zawarte są wszelkie zasady, zgodnie z którymi będzie działać nasza polisa. W dokumencie tym znajdują się również dokładnie wyszczególnione obowiązki ubezpieczyciela oraz nasze zobowiązania. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowych OWU może wyglądać nieco inaczej.

PAMIĘTAJ!
W dokumencie OWU warto sprawdzić
zakres ubezpieczenia, czyli na wypadek jakich zdarzeń polisa chroni naszą nieruchomość. Bardzo ważnym punktem są także wyłączenia odpowiedzialności oraz limity ubezpieczeniowe.

Wyłączenia odpowiedzialności to wszelkie sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty świadczeń za szkodę. Zwykle są to przypadki, w których do szkody doszło z naszej własnej wyraźnej winy – zaniedbania lub też działania pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Np. w większości TU nie otrzymamy odszkodowania, jeśli doszło do zalania mieszkania podczas burzy w wyniku niezamkniętych okien.

Limity odpowiedzialności to górna granica odszkodowania, czyli maksymalna suma, jaką możemy otrzymać od ubezpieczyciela za szkody. Limity ubezpieczeniowe, podobnie jak wyłączenia odpowiedzialności, są różne w poszczególnych TU.

Ważnym punktem jest również karencja. Karencja to czas, po którym ubezpieczenie zaczyna obowiązywać. Zazwyczaj polisa działa od razu po podpisaniu umowy i opłaceniu składki, lecz zdarza się, że niektóre TU ustalają np. dwutygodniową karencję na wystąpienie powodzi.  

 

Zabezpieczenia własne w ubezpieczeniu mieszkania

Zabezpieczenia własne to wszelkie elementy w mieszkaniu, które mają chronić nieruchomość przed włamywaczami. Im ich więcej, tym lepiej, bo możemy liczyć na zniżkę na polisie.

Dla ubezpieczycieli znaczenie ma przede wszystkim rodzaj zamków oraz drzwi zewnętrznych – powinny być antywłamaniowe. Liczy się również domofon, kamery, alarmy, zabezpieczenia okien (kraty, rolety zewnętrzne, okiennice) oraz stały dozór fizyczny (portier). Zniżki za zabezpieczenia własne są różne u poszczególnych ubezpieczycieli.

Niektóre zabezpieczenia są przy ubezpieczeniu nieruchomości obowiązkowe. Ubezpieczyciele dokładnie podają, co powinniśmy zainstalować na wypadek włamania w swojej nieruchomości – parametry poszczególnych zabezpieczeń, a nawet sposób instalacji.

Najczęściej obowiązkowe przy ubezpieczeniu mieszkania są:

 • drzwi z atestem;
 • co najmniej dwa zamki wielozastawkowe lub 1 zamek atestowany;
 • zabezpieczenie okien za pomocą szyb antywłamaniowych (min. klasa P3), żaluzji przeciwwłamaniowych lub krat;
 • zabezpieczenie drzwi przeszklonych żaluzjami antywłamaniowymi, kratami lub okiennicami.

Jeśli w naszej nieruchomości zabraknie któregoś z obowiązkowych zabezpieczeń własnych, zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, za szkodę możemy nie dostać odszkodowania.

 

Jak ustalić wysokość odszkodowania w ubezpieczeniu mieszkania?      

Niezwykle ważnym krokiem jest właściwe ustalenie sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to wartość całego ubezpieczanego mienia. Właściwe oszacowanie SU jest szczególnie ważne dla sytuacji, w której w wyniku szkody, np. pożaru, tracimy cały majątek. Błędne ustalenie sumy ubezpieczenia może skutkować wypłatą zbyt niskiego odszkodowania, które może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich szkód.

Często popełnianym błędem przy ubezpieczeniu mieszkania po raz pierwszy jest nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie.

Nadubezpieczenie pojawia się, gdy ustalamy sumę ubezpieczenia wyższą niż rzeczywista wartość naszego mienia. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy zależy nam na uzyskaniu wysokiego odszkodowania. Nadubezpieczenie skutkuje niepotrzebnym opłacaniem wyższej składki, bo w razie całkowitej szkody w nieruchomości, ubezpieczyciel przed ustaleniem kwoty ubezpieczenia samodzielnie ocenia straty.

Niedoubezpieczenie to z kolei sytuacja odwrotna – zaniżamy wartość swojego mienia, aby zaoszczędzić na składkach. To również złe rozwiązanie. Choć składki na polisę rzeczywiście będą niższe, w razie szkody całkowitej otrzymamy zbyt niskie odszkodowanie za straty.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładna analiza wartości wszystkiego, co ma zostać objęte ubezpieczeniem. Oceńmy realnie wartość naszej nieruchomości na rynku oraz wartość całego wyposażenia. Sprawę ułatwią wszelkie rachunki i faktury za urządzenia, sprzęty, biżuterię czy ubrania.

 

Co z ubezpieczeniem nieletnich lokatorów w mieszkaniu?

W ramach polisy na mieszkanie możemy także wykupić ubezpieczenie z myślą o lokatorach, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oraz OC w życiu prywatnym. Obie opcje mogą być dużym ratunkiem w wielu nagłych nieprzewidzianych sytuacjach.

Dlaczego warto wykupić NNW w ramach ubezpieczenia mieszkania? Powodów jest co najmniej kilka:

 • ochrona w ramach NNW może dotyczyć zarówno właściciela mieszkania, jak i wszystkich członków rodziny, w tym także dzieci;
 • zakres ochrony jest szeroki: odszkodowanie otrzymamy nie tylko za trwały uszczerbek na zdrowiu i śmierć, ale także na pokrycie kosztów leczenia, protezy czy operacje plastyczne konieczne po wypadku;
 • polisa NNW może dotyczyć wypadków zaistniałych nie tylko na terytorium Polski, ale i w większości państw europejskich.

OC w życiu prywatnym to również opcja warta rozważenia. Zasady działanie tego rodzaju ochrony są bardzo proste – to ubezpieczenie na wypadek zdarzeń, w których przez naszą nieuwagę ucierpiały osoby trzecie. OC w życiu prywatnym to ochrona na wypadek konsekwencji działań głównego ubezpieczonego, nieletnich domowników – współubezpieczonych oraz zwierząt domowych.

W ramach OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel pokryje np. straty w mieszkaniu sąsiada, gdy dojdzie do zalanie wodą pochodzącą z naszej pralki, gdy dziecko porysuje rowerem samochód nieznajomego lub wybije szybę podczas zabawy.

 

Na jak długo podpisać umowę ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczyciele proponują różne umowy na polisy na mieszkanie. Najkrócej trwające ubezpieczenie to najczęściej polisa roczna. Możemy także wykupić ubezpieczenie od razu na dwa lub trzy lata.

Ubezpieczenie mieszkania. jeśli polisa nie spełni naszych oczekiwań, po roku możemy zmienić bez żadnych konsekwencji. Inaczej jest przy dłuższych umowach, gdzie ubezpieczyciele często proponują zniżki na składkach – to więc sposób na zaoszczędzenie.

Zniżki możemy otrzymać również płacąc za całe ubezpieczenie z góry. W ten sposób u wielu ubezpieczycieli możemy uzyskać 5-10 % niższą cenę.  Mamy też oczywiście możliwość płatności za polisę w ratach, musimy jednak liczyć się z tym, że w ten sposób zapłacimy więcej.

Pamiętajmy, że w większości TU umowa na ubezpieczenie mieszkania, która dobiega końca (jeśli jej nie wypowiemy) automatycznie się przedłuży.


Dlaczego warto porównywać ofert przez zakupem ubezpieczenia mieszkania?

Jak już wspomnieliśmy na wstępie artykułu, ofert na polisy mieszkaniowe jest na rynku ubezpieczeniowym bardzo dużo. Czasem trudno odnaleźć się w ich natłoku. Warto wiedzieć, że wiele z tych polis różni się od siebie ceną, choć ma bardzo podobny zakres ochrony. W niektórych przypadkach różnice te są duże. Warto więc, przed ostatecznym zakupem ubezpieczenia na mieszkanie, porównać ze sobą co najmniej kilka propozycji z różnych TU i w ten sposób wybrać najlepszą.

Za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych, przeprowadziliśmy przykładową kalkulację:

 • 35m2 ,
 • wartość: 250 tys. zł,
 • liczba osób zamieszkujących nieruchomość: 1,
 • nieruchomość nigdy wcześniej nie była ubezpieczana,
 • rodzaj ubezpieczenia: podstawowe (mury i stałe elementy).

W tym przypadku najtańsza polisę na mieszkanie o podstawowym zakresie możemy mieć już za niewiele ponad 100 zł za rok. W tej cenie ubezpieczyciel proponuje nam także dodatkową ochronę: bardzo przydatne Home Assistance oraz ochronę na wypadek przepięć (np. podczas burzy). Najdroższą polisę zaproponowało Generali – 222 zł za rok. W tej cenie jednak, jest bardzo dużo dodatków – mamy tu nie tylko Home Assistance i przepięcia, ale także OC w życiu prywatnym i ochronę nieruchomości na wypadek powodzi. Z kolei w PZU, TU Europa i Uniqa ceny dostępne są po bezpośrednim kontakcie.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania po raz pierwszy?

TU

Cena za rok

Dodatkowo w polisie

Link4

104 zł

Home Assistance, przepięcia

Proama

125 zł

powódź, przepięcia

Mtu24

167 zł

Home Assistance, przepięcia

Inter Ubezpieczenia

177 zł

Home Assistance, przepięcia

Generali

222 zł

Home Assistace, OC w życiu prywatnym, powódź, przepięcia

PZU
TU Europa
Uniqa

Cena i warunki dostępne po kontakcie

Tabela 1. Opracowanie na podstawie kalkulatora ubezpieczeniemieszkania.pl. Dane na dzień: 10.09.2020 r.

 

Kalkulator polis mieszkaniowych – jaki zakres ubezpieczenia wybrać?

Kalkulator polis mieszkaniowych to narzędzie bardzo intuicyjne. Z jego pomocą możemy znaleźć ubezpieczenie zarówno dla domu, jak i mieszkania. A nawet dla domu w budowie i gospodarstwa rolnego. Wystarczy tylko wskazać kilka informacji, jak :

 • lokalizacja,
 • metraż,
 • rok budowy budynku,
 • piętro,
 • status własności,
 • liczba lokatorów,
 • liczba dotychczasowych szkód.

Pojawia się również pytanie o to, co powinno zostać objęte ubezpieczeniem. Do wyboru mamy „Mury i elementy stałe” oraz „Wyposażenie”. Zależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, kalkulator pokaże nam polisy o podstawowym bądź rozszerzonym zakresie ochrony.

Ubezpieczenie podstawowe chroni mury i elementy stałe nieruchomości, tj. parkiet, armatura sanitarna, zabudowane AGD czy też system wbudowanych szaf. Ten rodzaj polisy na mieszkanie ubezpiecza naszą nieruchomość na wypadek około 20 nagłych zdarzeń. Wśród nich znajdują się sytuacje, tj. pożar, wybuch, ulewne deszcze, wichury, uderzenie pioruna, silne opady gradu, zalanie, upadek drzew i masztów, pękanie mrozowe itp. U niektórych ubezpieczycieli (lecz nie u wszystkich) w podstawie zawiera się także ochrona nieruchomości na wypadek powodzi.

Z kolei, jeśli zaznaczymy nie tylko opcję „Mury i elementy stałe”, ale i „Wyposażenie” uzyskamy listę ofert rozszerzonej wersji ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie będzie chroniło nie tylko mury i stale przymocowane elementy nieruchomości, ale także wszystko to, co się w niej znajduje.

Wyposażenie może być chronione na dwa sposoby: tylko na wypadek zdarzeń losowych wymienionych w podstawie lub także na wypadek kradzieży z włamaniem, powodzi, wandalizmu i dewastacji oraz stłuczenia przedmiotów szklanych. Od nas zależy, które dodatki wybierzemy. Możemy również zdecydować się na ubezpieczenie samego wyposażenia mieszkania.

Oprócz tego, możemy wybrać oferty zawierające również opcje dodatkowej ochrony, tj OC w życiu prywatnym, NNW i Home Assistance. A jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie i bezpieczeństwie, TU proponują również ubezpieczenie All Risk – od wszystkich ryzyk.

 

Polisa mieszkaniowa powinna być dobrana nie tylko pod względem atrakcyjnej ceny, ale i odpowiedniego zakresu ochrony. Jeśli zależy nam na kompleksowym ubezpieczeniu, konieczne będzie dokupienie rozszerzeń, tj. ubezpieczenie wyposażenia na wypadek kradzieży z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Dobrej polisy na mieszkanie lub dom warto poszukać za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. To proste i szybkie narzędzie. W kalkulatorze w kilka minut porównasz ceny 18 towarzystw i znajdziesz najlepszą ofertę dla swojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. W ubezpieczeniu mieszkania po raz pierwszy może pojawić się karencja, której już nie ma w umowie kontynuowanej u tego samego towarzystwa

2. Lepiej nie zawyżać ani nie zaniżać wartości mienia, co może skutkować zbyt niskim odszkodowaniem lub niepotrzebnie wyższą składką

3. Przy zakupie ubezpieczenia na mieszkanie możemy otrzymać zniżki, m.in. za opłatę składek za cały okres ochrony z góry

4. Ubezpieczenie mieszkania może chronić nie tylko nieruchomość, ale i lokatorów dzięki polisie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków oraz OC w życiu prywatnym

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły