Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jak rozsądnie ubezpieczyć mieszkanie?

Redakcja 11.12.2019
Jak rozsądnie ubezpieczyć mieszkanie?
Strona główna
/
Blog
/
Jak rozsądnie ubezpieczyć mieszkanie?
Od kilku lat w branży ubezpieczeń zauważalny jest pewien wskaźnik wzrostowy – coraz więcej Polaków ubezpiecza swój dom lub mieszkanie. Trend ten wynika głównie z wymogów banków, które pod kredyt hipoteczny wymagają również ubezpieczenia na wartość nabywanej nieruchomości. Kiedy już sami zdecydujemy się na zakup polisy chroniącej nasze mieszkanie, musimy wiedzieć, jak zrobić to mądrze.
Spis treści

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ubezpieczeń nieruchomości. Przy wyborze polisy, która ma zapewnić ochronę mieszkaniu, trzeba się jednak trochę zastanowić. Najtańsze oferty mają przeważnie bardzo wąski zakres ubezpieczenia, a to sprawia, że są tylko pozorną ochroną dla nieruchomości. Poza tym, na cenę polisy ma wpływ suma ubezpieczenia, jaką chcemy objąć dom. Jeśli będzie ona niska, przykładowo 50 tys. zł, roczna składka również taka będzie. Wówczas możemy mieć pewność, że w razie szkody, odszkodowanie nie będzie współmierne do strat jakie ponieśliśmy.

 

Czy wiesz, co dokładnie chcesz ubezpieczyć?


Zazwyczaj, gdy mówimy „mieszkanie” albo „dom”, mamy na myśli wszystko to, co się w nim znajduje oraz sam lokal. Dlatego chcąc ubezpieczyć nieruchomość, rzadko zastanawiamy się, co dokładnie ma być objęte ochroną.
Ubezpieczyciele rozdzielają to, co jest zgromadzone w mieszkaniu (ruchomości), od samego budynku (elementy stałe). Powoduje to, że za każdy z nich, trzeba opłacić osobną składkę. Do polisy można dołączyć również ochronę dodatkowych pomieszczeń należących do domu, takich jak balkon, altanka i garaż.
 

Aby być chronionym w pełni

 

Zakres ochrony ubezpieczeniowej to aspekt, który najbardziej powinien interesować osobę decydującą się na ubezpieczenie nieruchomości. Mieszkanie można bowiem ubezpieczyć od wielu zdarzeń. Najczęstsze ryzyka wchodzące w skład ubezpieczenia nieruchomości to: zdarzenia losowe (np. pożar, powódź, zalanie, uderzenie pioruna, huragan, grad, lawina, osunięcie ziemi, uderzenie pojazdu), rabunek mienia, dewastacja.

W sytuacji zawierania umowy ubezpieczenia warto też zwrócić uwagę na karencję czyli czas, po którym zacznie obowiązywać ochrona z tytułu zakupionej polisy. Dotyczy to głównie wykupienia ochrony od ryzyka powodzi i okres ten zazwyczaj wynosi 30 dni. Należy również pamiętać, że ubezpieczenie nie zawsze odnawia się po roku. Wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie.

Aby uniknąć sytuacji, w której odszkodowanie z polisy mieszkaniowej będzie niższe, niż zakładaliśmy, przed zawarciem umowy należy oszacować wartość nieruchomości i na taką kwotę ubezpieczyć mieszkanie. Niedoubezpieczenie to niestety powszechny problem, który powoduje, że po szkodzie otrzymujemy mniej, niż jest nam potrzebne na naprawę szkód.
I na koniec: warto jest pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania wcześniej, a nie dopiero wówczas, gdy coś się stanie.

 

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.