CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-ze-spoldzielni-czy-indywidualnie Ubezpieczenie ze spółdzielni czy indywidualnie?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie ze spółdzielni czy indywidualnie?

Michał Ratajczak 19.02.2020
Ubezpieczenie ze spółdzielni czy indywidualnie?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie ze spółdzielni czy indywidualnie?
Rośnie zainteresowanie Polaków polisami mieszkaniowymi. Chociaż większość osób decyduje się na samodzielne wykupienie ubezpieczenia, niektórzy mieszkańcy korzystają z ubezpieczenia grupowego zaproponowanego przez spółdzielnię. Która opcja jest korzystniejsza i dlaczego?
Spis treści

Chociaż ubezpieczenie mieszkania nadal wiele osób kojarzy z luksusem, coraz więcej Polaków przekonuje się, że to konieczność. Na wykupienie polisy decydują się przede wszystkim mieszkańcy, którzy – na skutek przykrych zdarzeń z przeszłości – chcą się ubezpieczyć przed kolejnymi nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi. Nie ma obowiązku wykupywania polisy samodzielnie, ponieważ można skorzystać z propozycji przygotowanej przez spółdzielnie / wspólnoty mieszkaniowe.

 

Ubezpieczenie ze spółdzielni – tanie, ale o wąskim zakresie

Ubezpieczenie mieszkania proponowane przez spółdzielnię najczęściej ma charakter polisy grupowej. Niewątpliwie jest to rozwiązanie atrakcyjne cenowo, ale... najczęściej ma dość wąski zakres ochrony. Często także suma ubezpieczenia takiej polisy nie jest dostosowana do oczekiwań wszystkich lokatorów – kwoty odszkodowania są dużo niższe, a co za tym idzie – nie pozwolą na pełną rekompensatę w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Taka polisa może mieć też sporo wyłączeń.

 

Ubezpieczenie indywidualne – droższe, ale bardziej dopasowane

Ubezpieczenie mieszkania wykupywane indywidualnie będzie na pewno droższe. Jednak zapewnia znacznie lepsze dopasowanie do konkretnego lokalu mieszkalnego. Dzięki temu szerszy może być zakres ochrony ubezpieczeniowej, jak i wyższa suma ubezpieczenia.

 

Jak wybrać dobrą polisę mieszkaniową?

Dobre ubezpieczenie mieszkania powinno być przede wszystkim dopasowane do potrzeb oraz oczekiwań konkretnych mieszkańców. Dlatego nie można decydować się na przypadkową ofertę – warto porównać dostępne możliwości i przeanalizować je pod kątem wielu parametrów.

 

Zastanawiając się, jak wybrać ubezpieczenie mieszkania na Rankomat.pl, dobrze jest uwzględnić takie aspekty jak:

  • suma ubezpieczenia – im wyższa, tym wyższe odszkodowanie można otrzymać,
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej – im szerszy, tym lepiej zabezpieczona jest lokal,
  • dodatkowe pakiety, np. odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym,
  • wartość franszyzy integralnej / redukcyjnej,
  • kwoty pod limitów,
  • wartość odtworzeniowa lub wartość rzeczywista majątku.

Jeżeli polisa mieszkaniowa proponowana przez spółdzielnię będzie uwzględniała wszystkie interesujące Cię kryteria, a jednocześnie będzie tańsza – zdecyduj się na taką opcję. Jeśli nie, wówczas nie pozostaje nic innego, jak ubezpieczyć się we własnym zakresie.  

 

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (2)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Aga

2021-06-23 15:18:43

Czy jak mam szkodę wyrządzona przez spółdzielnie to mogę za straty brać ze spółdzielni i z prywatnego

Odpowiedź Redakcji

2021-06-23 16:46:16

W pierwszej kolejności należy domagać się pokrycia zobowiązań od spółdzielni.