Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Bezpieczne mieszkanie - szczęśliwe wakacje

Redakcja 23.07.2015
Bezpieczne mieszkanie - szczęśliwe wakacje
Strona główna
/
Blog
/
Bezpieczne mieszkanie - szczęśliwe wakacje
Wakacje powinny być okresem wolnym od trosk. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, żeby nasze mieszkanie w tym czasie było bezpieczne. Dozór przyjaciół, dodatkowe zabezpieczenia, a może polisa mieszkaniowa? Doradzamy, jak najlepiej zabezpieczyć swoje mienie podczas wyjazdu.

Oczywiście, wakacje to nie jedyny okres, podczas którego nasz dom stoi pusty i przez to jest bardziej narażony na wizytę złodziei czy wandali, a także na inne zdarzenia, takie jak chociażby pęknięcie rury, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Nasz majątek pozostawiamy bez opieki również podczas ferii, delegacji, długich i zwykłych weekendów, a nawet codziennych wyjść na zakupy. Na szczęście, są skuteczne sposoby na to, żeby w tym czasie nieruchomość i jej wyposażenie były bezpieczne.

 

Dozór mieszkania przez znajomych – czy wystarczy?

Wiele osób przed wyjazdem na dłuższy czas prosi znajomych lub rodzinę, żeby mieli oko na jego dom lub mieszkanie. Oczywiście, jeśli są to zaufane osoby, to takie rozwiązanie warto wcielić w życie. Zapalanie i gaszenie świateł czy opróżnianie skrzynki pocztowej są w stanie zminimalizować ryzyko włamania. Dobrze jest również sprawdzić wtedy instalacje, np. pod kątem ewentualnych nieszczelności, żeby nie doszło do zalania.

Złodzieje, którzy obserwują mieszkanie, w którym chwilowo nikt nie mieszka, mogą się spłoszyć krótkimi wizytami w lokalu, ale przecież nie muszą. Taka forma dozoru nie zapewni naszemu domowi pełnego bezpieczeństwa, chociaż oczywiście jest jak najbardziej wskazana.

 

Jakie zabezpieczenia ochronią nasze mieszkanie?

Solidne drzwi czy dodatkowo wzmacniane okna zawsze są dobrym rozwiązaniem, jednak w dzisiejszych czasach mamy dostęp do dużo szerszej gamy zabezpieczeń. Warto postawić również na monitoring, systemy antywłamaniowe czy dozór agencji ochrony. Przymierzając się do wyboru mieszkania powinniśmy zwrócić również uwagę na jego lokalizację – osiedle strzeżone albo chociaż spokojna dzielnica to zawsze jakiś plus w aspekcie bezpieczeństwa.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest np. inteligentny dom. Taki system obejmuje nie tylko sieć kamer, czujników i alarmów, ale również m. in. symulator obecności mieszkańców. Kiedy pozostawimy dom bez opieki na dłuższy czas i odpowiednio zaprogramujemy nasz system, to będzie on pod naszą nieobecność zapalał i gasił światła, opuszczał rolety, włączał muzykę czy nawet uchylał i zamykał okna.

Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie zagwarantować nam całkowitego bezpieczeństwa. Warto więc połączyć je z polisą mieszkaniową, czyli produktem, za który zapłacimy np. 200-300 zł w skali. Chociaż nie jest to regułą, to jednak wiele towarzystw uwzględnia zniżki dla klientów, którzy posiadają określone zabezpieczenia własne, czyli np. atestowane zamki, rolety antywłamaniowe czy monitoring.

 

Ubezpieczenie od kradzieży, ale po spełnieniu warunków

Żeby ubezpieczyć mieszkanie lub dom przed kradzieżą z włamaniem, trzeba spełnić określone warunki bezpieczeństwa. Każde towarzystwo nieco inaczej określa ich standardy, jednak przeważnie chodzi po prostu o solidne drzwi z dobrymi zamkami i podobnie zbudowane okna.

Problem może pojawić wtedy, kiedy zechcemy ubezpieczyć dom w budowie (inwestycję budowlaną) od kradzieży. Jest to możliwe dopiero w momencie, w którym wstawione będą wszystkie okna i drzwi zamykane zamkiem, a budynek będzie pokryty dachem. Taki standard określa się mianem stanu surowego zamkniętego.

Podobnie rzecz się ma z budynkami gospodarczymi i innymi zabudowaniami znajdującymi się na posesji – z pewnością nie włączymy w polisę szopy, która nie posiada drzwi albo te drzwi nie mają żadnego zamka.

Żeby uwzględnić takie ryzyko w polisie mieszkaniowej, trzeba najpierw włączyć w zakres ochrony ruchomości domowe, a potem jeszcze wykupić rozszerzenie odnoszące się bezpośrednio do kradzieży z włamaniem.

UWAGA!
Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła to dla większości ubezpieczycieli dwa różne zdarzenia. Jeśli włamywacz dostanie się do mieszkania siłą, niszcząc np. zamki lub wybijając szybę, to mówimy o kradzieży z włamaniem. Jeśli intruz wejdzie np. przez otwarte drzwi, to taka sytuacja najprawdopodobniej zostanie zinterpretowana jako kradzież zwykła.

 

Czy polisa jest ważna podczas długiej nieobecności w mieszkaniu?

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości nie obejmuje lokali, które nie są zamieszkane na stałe. W praktyce chodzi tutaj o liczbę dni pod rząd, w jakich dom lub mieszkanie stoi puste. Poszczególne towarzystwa różnie podchodzą do tej kwestii, ale oczywiście żaden ubezpieczyciel nie ustala limitu na poziomie tygodnia czy dwóch. Problem może się jednak pojawić w sytuacji, w której opuszczamy dom i wyjeżdżamy za granicę do pracy np. na pół roku. Sprawdziliśmy, jak przykładowi ubezpieczyciele zapatrują się na omawianą kwestię.

Jak długo ubezpieczona nieruchomość może być niezamieszkana?

Dopuszczalna nieobecność (bez przerw)

Polisa mieszkaniowa

do 60 dni

Allianz Bezpieczny Dom

Benefia Pakiet Mieszkanie

do 90 dni

Generali z myślą o domu

Proama Dom

Uniqa Twój Dom Plus

Bez limitu

Wiener Cztery kąty

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Opłaca się kupić polisę mieszkaniową tylko na wakacje?

Przeciętne wakacje trwają dwa lub trzy tygodnie, a dom, w którym mieszkamy, warto chronić przez cały rok, szczególnie, że polisy mieszkaniowe nie są drogie, jeśli porównamy je z innymi produktami ubezpieczeniowymi. Większość osób płaci za nie w granicach 200-300 zł w skali roku, uzyskując w ten sposób przyzwoity zakres ochrony.

Chociaż nie reguluje tego żaden odgórny przepis, to jednak standardem są polisy mieszkaniowe obowiązujące przez minimum rok. Owszem, zdarzają się też oferty, w których nieruchomość można objąć ochroną na 3 lub 6 miesięcy, ale jest ich niewiele i są relatywnie drogie. Również biura podróży oferują swoim klientom pakiety, w których uwzględnione jest ubezpieczenie nieruchomości na czas wyjazdu. Jeśli jednak przeliczymy sobie te kwoty i będziemy mieli na uwadze, że nasz dom lub mieszkanie może zostać zalane i okradzione nawet podczas godzinnego wyjścia na zakupy, to zdamy sobie sprawę, że optymalnym rozwiązaniem jest roczne albo nawet dłuższe ubezpieczenie.

 

Szukając polisy optymalnej dla swojej nieruchomości, musimy kierować się zarówno zakresem ochrony, jak i ceną. Podstawowe ubezpieczenia warto poszerzać o cenne dodatki, takie jak chociażby kradzież z włamaniem czy powódź. Im szersza ochrona, tym mniejsze ryzyko poniesienia strat. Chcąc zminimalizować koszty dla produktu, który Cię interesuje, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Zabezpieczenia własne mogą obniżyć składkę ubezpieczeniową, chociaż nie jest to standard

2. Przy ubezpieczeniu nieruchomości od kradzieży z włamaniem konieczne jest spełnienie pewnych standardów bezpieczeństwa

3. Jeśli dom jest niezamieszkany w długim okresie, to towarzystwo może nie wypłacić odszkodowania

4. Większość ubezpieczycieli podpisuje umowy polisowe na minimum jeden rok

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.