Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Czy warto kupić mieszkanie na parterze?

Redakcja 09.07.2021
Czy warto kupić mieszkanie na parterze?
Strona główna
/
Blog
/
Czy warto kupić mieszkanie na parterze?
Jeszcze do niedawna mieszkania na parterze cieszyły się najmniejszym zainteresowaniem i zwykle były najtańsze. Trend ten jednak się zmienił. Obecność własnego tarasu czy ogródka przy mieszkaniu parterowym, to dla wielu duży plus. Sprawdziliśmy, ile kosztują takie mieszkania oraz jakie mają wady i zalety.

Obecnie coraz więcej Polaków uważa, że warto kupić mieszkanie na parterze – takie nieruchomości cieszą się coraz większą popularnością. Możliwość posiadania własnego ogrodu lub tarasu w mieście, a także nowe technologie stosowane do wygłuszania i ocieplania budynków zmieniły sposób postrzegania nieruchomości parterowych.

 

Wady mieszkań na parterze

Przez lata mieszkania na parterze owiane były złą sława. Najczęściej wymieniane wady takich lokali to hałas, większe ryzyko włamania oraz wyższe koszty ogrzewania. Dziś jednak, owe wady okazują się nie mieć już większego uzasadnienia.

Wielu uważa, że mieszkania na parterze są bardziej narażone na hałas niż mieszkania ulokowane na wyższych kondygnacjach. Takie lokale znajdują się co prawda najbliżej drzwi wejściowych i często w bezpośrednim sąsiedztwie chodnika, ale w dobie nowoczesnych technologii możemy łatwo uniknąć hałasu, wyposażając mieszkanie w dobrze wytłumiające drzwi i okna.

Powszechnie uważa się, że mieszkania na parterze są bardziej narażone na kradzież z włamaniem. Do takiej nieruchomości można łatwo dostać się z poziomu chodnika przez okno lub drzwi tarasowe.

Na nowych zamkniętych osiedlach, gdzie normą jest monitoring i obecność całodobowej ochrony, ryzyko włamania do nieruchomości jest już znikome. Możemy też zapobiec włamaniu do mieszkania na parterze poprzez montaż drzwi i okien antywłamaniowych. Niektórzy deweloperzy oferują takie zabezpieczenia mieszkań na parterze w cenie nieruchomości.

Wadą mieszkania na parterze mogą być także wyższe koszty ogrzewania. Mieszkanie ulokowane tuż nad piwnicą może wymagać większej dawki ciepła. To jednak dotyczy już tylko starszych budynków, w nowych ten problem nie występuje. Nowoczesne budynki powstają przy zastosowaniu innowacyjnych metod ocieplania. Deweloperzy analizują kwestię większego wychłodzenia mieszkań na parterze już na etapie projektu i stosują różne przeciwdziałania.

 

Zalety mieszkań na parterze

Największą zaletą mieszkania na parterze jest możliwość posiadania własnego ogródka lub tarasu. To niewątpliwa przewaga mieszkań parterowych nad lokalami ulokowanymi na wyższych kondygnacjach budynku.

W lecie na własnym tarasie lub w ogrodzie możemy zorganizować małe przyjęcie z rodziną lub przyjaciółmi. Przydomowy ogródek daje także możliwość postawienia huśtawki czy piaskownicy dla dziecka. To niejako przedłużenie mieszkania o kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt, metrów kwadratowych.

Mieszkanie na parterze może być też bardzo wygodne dla osób starszych i młodych rodziców – brak konieczności wnoszenia ciężkich zakupów czy wnoszenia wózka dziecięcego po schodach, to niewątpliwa zaleta.

W mieszkaniach na parterze panuje ponadto niższa temperatura w lecie. Takie lokale nie nagrzewają się tak bardzo od słońca, a jeśli dodatkowo mamy ogród przed oknami, w upalne dni zieleń zapewnia nam przyjemny chłód.

 

Ile kosztuje mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze w ofercie wielu deweloperów może być tańsze niż inne lokale. Zwykle mieszkania na parterze oferowane są w cenie o 2-3% niższej.

Jednocześnie zdarzają się nieruchomości ulokowane na parterze, których cena znacznie przewyższa mieszkania na innych piętrach. Więcej płaci się zwykle za mieszkania na parterze, do których przynależy duży taras lub spory prywatny ogród. Znaczenie ma także lokalizacja – mieszkanie ulokowane na parterze w budynku wybudowanym w cichej zielonej okolic może być droższe niż, np. mieszkanie na 1 piętrze.

Na jednym z portali ogłoszeniowych sprawdziliśmy, ile kosztują nowe mieszkania na parterze: w Warszawie, we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i w Łodzi o powierzchni 30 m2, 50 m2 i 90 m2.

Najdroższe mieszkania na parterze są w Warszawie oraz we Wrocławiu. Najtaniej jest w Łodzi. Oczywiście dużo zależy nie tylko o miasta, w jakim kupujemy mieszkanie, ale także od lokalizacji – z reguły im bliżej centrum, tym drożej. Szczegółowy wykaz cen mieszkań na parterze przedstawia poniższa tabela.

 

Ofertowe ceny mieszkania na parterze w dużym mieście

Miasto

30 m2

50m2

90 m2

Warszawa

314 407 zł

680 940 zł

958 551 zł

Wrocław

429 000 zł

685 970 zł

604 565 zł

Kraków

345 878 zł

582 780 zł

795 00 zł

Gdańsk

270 864 zł

682 896 zł

664 468 zł

Łódź

210 200 zł

413 364 zł

612 680 zł

Tabela 1. Oprac. na podstawie gethome.pl z 05.07.2021 r.

 

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie na parterze?

Mieszkanie na parterze warto ubezpieczyć. Istnieje kilka szczególnych ryzyk, które mogą zniszczyć taką nieruchomość. Polisa mieszkaniowa, w razie nagłej szkody, zapewni nam rekompensatę, która pozwoli na naprawę strat lub nawet na zakup nowej nieruchomości.

Ubezpieczenie mieszkania na parterze powinno uwzględniać przede wszystkim takie ryzyka jak: powódź (szczególnie jeśli nieruchomość jest ulokowana w pobliżu rzeki lub zbiornika wodnego), zalanie (np. przez sąsiada z góry) oraz kradzież z włamaniem.

Ubezpieczając mieszkanie na parterze na wypadek kradzieży z włamaniem, będziemy musieli zainstalować zabezpieczenia własne w nieruchomości, tj. rolety lub kraty w oknach i drzwi antywłamaniowe – są one wymagane przez ubezpieczycieli. Jeśli nie zainstalujemy ich w swojej nieruchomości, a dojdzie do włamania, ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Przy ubezpieczeniu mieszkania na parterze warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. To spis sytuacji, w których TU nie bierze odpowiedzialności za szkody, np.:

  • za mienie znajdujące się na niezabudowanych balkonach, tarasach, loggiach lub w ogrodach zimowych;
  • za zniszczone szklarnie, kioski, namioty, tunele foliowe, barakowozy, obiekty kontenerowe, budynki i budowle blaszane oraz budynki tymczasowe znajdujące się na terenie posesji;
  • za skradzione ruchomości domowe znajdujące się poza domem, mieszkaniem, pomieszczeniem przynależnym, budynkiem gospodarczym lub garażem wolnostojącym.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na parterze od zalania, powodzi i kradzieży z włamaniem?

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na parterze na wypadek zalania, zdarzeń losowych, powodzi oraz kradzieży z włamaniem. Polisa uwzględniająca powyższe zdarzenia to polisa rozszerzona. W analizie cen ubezpieczeń pomógł nam kalkulator polis mieszkaniowych – już po chwili pokazał oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Kalkulację przeprowadziliśmy dla 3 mieszkań ulokowanych w Łodzi:

  • kawalerki 30 m2 o wartości 210 200 zł
  • mieszkania 50 m2 o wartości 413 364 zł
  • mieszkania 90 m2 o wartości 612 680 zł

Najtańsze ubezpieczenie dla kawalerki na parterze, w tym przypadku, możemy mieć już za 174 zł za rok – taką ofertę przedstawiła Proama. W tej cenie ubezpieczyciel zapewnia dodatkowo ochronę na wypadek wandalizmu.

Najdroższą ofertę dla tej nieruchomości przedstawiło Inter Polska – 324 zł za rok. W tej cenie dodatkowo Home Assistance i Wandalizm.

Jak pokazuje poniższa tabela, ceny za podobną polisę są dość mocno zróżnicowane.

 

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania na parterze 30 m2

Towarzystwo

Cena

Dodatki

Proama

174 zł

Wandalizm

Link4

187 zł

Home Assistance
Wandalizm

Mtu24.pl

217 zł

Wandalizm

Generali

218 zł

Home Assistance
Wandalizm
Pakiet medyczny

Inter Polska

324 zł

Home Assistance
Wandalizm

Tabela 2. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniemieszkania.pl z 05.07.2021 r.

 

Dla mieszkania 50-metrowego najtańszą ofertę ubezpieczenia również przedstawiła Proama – 215 zł za rok. W te kwocie dodatkowo ochrona na wypadek wandalizmu.

Z kolei, najdroższe ubezpieczenie mieszkania na parterze zaproponowało InterUbezpieczenia – 429 zł. Dodatkowo w zakresie ochrony Home Assistance i wandalizm.

Najkorzystniejsza ze wszystkich wydaje się być tutaj oferta Generali – 248 zł, a w tym aż  3 dodatki: Home Assistance, Wandalizm i Pakiet medyczny.


Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania na parterze 50 m2

Towarzystwo

Cena za rok

Dodatki

Proama

215 zł

Wandalizm

Generali

248 zł

Home Assistance
Wandalizm
Pakiet medyczny

Link4

256 zł

Home Assistance
Wandalizm

Mtu24.pl

257 zł

Wandalizm

InterUbezpieczenia

429 zł

Home Assistance
Wandalizm

Tabela 3. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniemieszkania.pl z 05.07.2021 r.

 

Dla mieszkania 90-metrowego na parterze najtańsza polisa również jest w Proamie – 293 zł za rok. W tej cenie dodatkowo ochrona na wypadek wandalizmu.

Inter Ubezpieczenia znów wypada tu najdrożej – 677 zł – w tym dodatkowo Home Assistance i Wandalizm. Być może wyższe ceny u tego ubezpieczyciela spowodowane są wyjątkowo korzystnymi zapisami w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – warto to sprawdzić.

 

Roczny koszt ubezpieczenia mieszkania na parterze 90 m2

Towarzystwo

Cena

Dodatki

Proama

293 zł

Wandalizm

Generali

309 zł

Home Assistance
Wandalizm
Pakiet medyczny

Mtu24.pl

397 zł

Wandalizm

Link4

405 zł

Home Assistance
Wandalizm

InterUbezpieczenia

677zł

Home Assistance,
Wandalizm

Tabela 4. Oprac. na podstawie: ubezpieczeniemieszkania.pl z 05.07.2021 r.

 

Polisę mieszkaniowa bez trudu możemy dopasować do rodzaju swojej nieruchomości oraz własnych potrzeb. Na rynku ubezpieczeniowych dostępne są różne warianty ubezpieczeń nieruchomości. Podstawowa polisa zapewni nam zabezpieczenie na wypadek wielu zdarzeń losowych, lecz większą ochronę zyskamy, dokupując dodatki do ubezpieczenia, tj: kradzież z włamaniem czy Home Assistance. Niedrogą i dobrą polisę mieszkaniową możemy szybko znaleźć w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Dosłownie w 3 minuty porównamy w nim oferty nawet 18 towarzystw ubezpieczeniowych.

To warto wiedzieć

1. Mieszkanie na parterze może być wygodne dla osób starszych i młodych rodziców – brak konieczności wnoszenia ciężkich zakupów czy wózka po schodach
 
2. Mieszkania na parterze są bardziej narażone na kradzież z włamaniem, dlatego warto je ubezpieczyć od tego ryzyka
 
3. Ubezpieczenie mieszkania na parterze powinno uwzględniać przede wszystkim: powódź i zalanie z góry przez sąsiada
 
4. Przy ubezpieczeniu mieszkania na parterze warto sprawdzić w OWU spis szkód, za które TU nie bierze odpowiedzialności
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.