Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?

Redakcja 15.04.2019
Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?
Strona główna
/
Blog
/
Jak chronić multimedia z polisy mieszkaniowej?
Multimedia obecne są praktycznie w każdym domu i mogą zostać uwzględnione w polisie mieszkaniowej jako ruchomości. Sprawdziliśmy, jak można zabezpieczyć tego typu urządzenia i na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy z ubezpieczycielem.

Określenie „multimedia” odnosi się do mediów będących połączeniem kilku form przekazu informacji – tekstu, dźwięku, video, animacji, grafiki. Chodzi tu więc o takie urządzenia, jak:

 • telewizor,
 • smartfon,
 • tablet,
 • konsola komputerowa,
 • czytnik e-booków
 • odtwarzacz DVD.

Sprzęt ten nie należy do tanich, a jego wartość dodatkowo zwiększają zapisane na nim dane. Dlatego też warto pomyśleć nad zapewnieniem mu właściwej ochrony, np. za pośrednictwem polisy mieszkaniowej.

Infografika o ochronie sprzętu z polisy mieszkaniowej

Gwarancja od producenta i ze sklepu – która lepsza?

Każde zakupione w salonie urządzenie elektroniczne posiada gwarancję. Jej długość oraz zakres ochrony jest wypadkową obowiązujących przepisów prawnych i polityki producenta. Gwarancja producenta (najczęściej 2-letnia) obejmuje wady fabryczne produktu, których nie byliśmy w stanie zauważyć w trakcie zakupu, a które mogą spowodować niewłaściwe działanie sprzętu.

Oprócz gwarancji producenta, mamy też zabezpieczenie w postaci polisy pogwarancyjnej, która jest ważna przez 3 do 5 lat. Może ona dotyczyć kradzieży czy innych zdarzeń, ale dotyczy tylko sprzętu kupionego jako nowy. Polisa pogwarancyjna może obejmować naprawę lub otrzymanie karty podarunkowej, jeśli sprzętu nie można naprawić, a także serwis „door to door” – naprawę u klienta. Polisa pogwarancyjna pozwala pokryć koszty, jakie wynikły przez:

 • pożar, zalanie i inne zdarzenie losowe, a doprowadziły do uszkodzenia mechanicznego;
 • kradzież z włamaniem;
 • rozbój – poza miejscem zamieszkania;
 • przepięcie.

Gwarancja na sprzęt dotyczy produktu, bez względu na to, kto jest jego właścicielem. Jeśli więc zakupimy urządzenie na rynku wtórnym, to polisa będzie nadal aktualna. W sklepie (stacjonarnym czy internetowym) nie ubezpieczymy natomiast używanego sprzętu, którego gwarancja wygasła.

 

Polisa mieszkaniowa do multimediów – jak to działa?

Każda polisa mieszkaniowa jest skonstruowana w nieco inny sposób, ale wszystkie obejmują ochroną tzw. ruchomości, do których najczęściej zalicza się multimedia. Tego typu sprzęt jest dość delikatny, a przez to narażony na wiele zagrożeń, m. in. takich, jak:

 • uszkodzenie na skutek działania wilgoci bądź zalania;
 • pożar;
 • uszkodzenie przez zwierzę domowe lub dziecko;
 • działalność osób trzecich (np. kradzież z włamaniem, wandalizm, rozbój uliczny);
 • nieumyślne stłuczenie lub inne uszkodzenie mechaniczne.

Żeby móc być w pełni spokojnym o posiadany sprzęt, trzeba uwzględnić w polisie mieszkaniowej następujące dodatki i rozszerzenia:

 • OC w życiu prywatnym,
 • domowy assistance,
 • przepięcie,
 • kradzież z włamaniem,
 • wandalizm,
 • powódź,
 • wariant All Risk (zabezpieczenie przed wszystkimi zagrożenia naturalnymi).

Nawet jeśli posiadamy ważną gwarancję, to i tak warto zabezpieczyć posiadany sprzęt z polisy mieszkaniowej, bo ubezpieczenie ze sklepu praktycznie nigdy nie zapewnia kompleksowej ochrony.

 

W tych sytuacjach polisa mieszkaniowa nie zadziała

W każdej polisie mieszkaniowej znajdziemy wyłączenia i limity odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których nie mamy prawa ubiegać się o odszkodowanie. Ubezpieczyciel może na tej liście umieścić np.:

 • zniszczenia będące efektem pozostawienia sprzętu w piwnicy, garażu, budynku gospodarczym czy domku letniskowym;
 • działanie wirusów komputerowych i ataki hakerskie;
 • zalanie sprzętu na skutek niedomkniętych okien dachowych;
 • zniszczenia wynikające z braku wymaganych prawem przeglądów lub złamania przepisów budowlanych;
 • powódź w okresie karencji (karencja obowiązuje najczęściej w pierwszym miesiącu od daty wykupienia polisy).

Część z tych zagrożeń można wyeliminować wykupując stosowne rozszerzenia, ale nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo, nieruchomości (i sprzęt znajdujący się w nich) położone w obszarach szczególnie zagrożonych powodzią w ogóle nie mogą być od niej ubezpieczone.  

 

Masz szkodę do 100 zł? Świadczenia nie dostaniesz

Ubezpieczyciele ustalają również limity odpowiedzialności, czyli kwoty, powyżej których nie wypłacają odszkodowania. Przykładowo, dane towarzystwo ustala limit na poziomie 100 tysięcy złotych dla ruchomości domowych, co oznacza, że w przypadku poniesienia większych szkód, ubezpieczony będzie stratny, ponieważ pieniądze z polisy pozwolą pokryć tylko część zniszczeń.

Często z odpowiedzialności wyłączone są również szkody minimalne, np. do 100 zł. Limity pojawiają się także w pakiecie assistance, co oznacza, że ubezpieczyciel zapewnia nam w skali roku pokrycie kosztów np. trzech interwencji danego specjalisty, a przy kolejnych koszty ponosimy sami.

 

Ubezpieczenie multimediów w praktyce – porównujemy ceny sprzętu i polisy

Zestawiliśmy ze sobą aktualne ceny wybranych multimediów (rynek pierwotny) oraz kosztów najtańszej polisy z porównywarki. Przy kalkulacji ubezpieczenia wzięliśmy pod uwagę mieszkanie:

 • własnościowe;
 • położone na piętrze pośrednim;
 • o powierzchni 80 m2;
 • we Wrocławiu;
 • z 2016 roku;
 • nigdy wcześniej nieubezpieczane.

Polisa uwzględnia ochronę murów, stałych elementów i ruchomości (w tym sprzętu elektronicznego) na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży. Sumę ubezpieczenia w podnieśliśmy do 20 000, czyli niemal dwa razy więcej niż wartość multimediów w chwili zakupu. Zakładamy, że w ubezpieczanym mieszkaniu znajduje się także inne mienie ruchome, jak meble, biżuteria, dywany itp.

 

1 polisa mieszkaniowa dla 6 multimediów

Multimedia

Model

Cena w salonie

Najtańsza polisa

Telewizor

LG
OLED55B8PLA

4 999 zł

Ubezpieczenie:
Proama
Dom

Wartość
nieruchomości:
420 000 zł

SU wyposażenia
za zdarzenia losowe:
20 000 zł

SU wyposażenia
za kradzież:
20 000 zł

Dodatkowo w polisie:
powódź
przepięcia

Konsola gier

Sony
Playstation 4

1 549 zł

Smartfon

Apple
iPhone 7

1 949 zł

Tablet

Samsung
Galaxy Tab A 10.1 LTE

999 zł

Czytnik
e-book

Inkbook
Explore

999 zł

Odtwarzacz
Blu-ray

Panasonic
DMP-UB300EGK

1 298 zł

Wartość multimediów i rocznej ochrony:

11 793 zł

180 zł

Tabela 1. Ceny sprzętów w mediamarkt.pl w dniu 10.04.2019 r.
Kalkulacje polisy mieszkaniowej  w porównywarce rankomat.pl w dniu 10.04.2019 r.

 

KOMENTARZ: Przy tak drogich przedmiotach cena najtańszej dostępnej polisy wydaje się być przystępna, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że chroni ona nasze mienie w dużo szerszych zakresie – elementy stałe mieszkania i pozostałe ruchomości, czyli np. meble, biżuteria, gotówka. W kontekście samych multimediów, z pewnością, jest to ciekawa alternatywa dla przedłużonej gwarancji, jaką możemy uzyskać w salonie.

 

Wybierając polisę mieszkaniową warto kierować się nie tylko chęcią zabezpieczenia ruchomości, w tym multimediów. Nie stanowią one przecież całego naszego majątku, a są jedynie pewną jego częścią. Porównując ze sobą oferty ubezpieczycieli warto pomyśleć również o innych rozszerzeniach i dodatkach, takich jak OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie NNW.   

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.