CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-paneli-fotowoltaicznych-gdzie-kupic-i-ile-kosztuje-polisa Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić i ile kosztuje polisa?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić i ile kosztuje polisa?

Redakcja 19.05.2022
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić i ile kosztuje polisa?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych - gdzie kupić i ile kosztuje polisa?
Polisa mieszkaniowa chroniąca dom i zamontowaną na nim instalację fotowoltaiczną kosztuje ok. 400 zł rocznie. To niewiele, zwłaszcza że tylko za jedno ogniwo takiej instalacji zapłacimy 500 zł. Podpowiadamy, które towarzystwa oferują ochronę fotowoltaiki i w jakim zakresie.

Korzystanie z zielonej energii jest nie tylko przyjazne środowisku, ale i opłacalne, czego dobrym przykładem jest wykorzystanie promieni słonecznych. Na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych można dostać dofinansowanie, co tylko zwiększa ich atrakcyjność.   

Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego to inwestycja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc pomyśleć o jej zabezpieczeniu, szczególnie że panele umiejscowione na dachu budynku lub na posesji nie są jakoś szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najłatwiej jest ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną lub solarną wraz z nieruchomością, czyli w ramach zwykłej polisy mieszkaniowej.

 

Oblicz koszt instalacji fotowoltaiki

 

Panele fotowoltaiczne a panele słoneczne – jaka różnica?

Instalacja fotowoltaiczna pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale może również przynieść wymierne zyski. Pobiera ona energię z promieni słonecznych i przetwarza ją na energię elektryczną. Ta z kolei może zasilać sprzęty domowe. Wypracowaną nadwyżkę można natomiast sprzedać przedsiębiorstwom specjalizującym się w dystrybucji energii. Co ciekawe, panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne zimą, niż latem. 

Instalacja solarna służy do produkcji energii cieplnej, którą można wykorzystywać do ogrzewania wody oraz dodatkowego wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. W tym przypadku nadwyżki energii nie można spieniężyć – taka możliwość istnieje tylko w przypadku energii elektrycznej. Panele słoneczne najlepiej sprawdzają się w ciepłych miesiącach.

Mimo iż panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne reprezentują inne technologie i mają nieco inne zastosowania, przez towarzystwa ubezpieczeniowe traktowane są bardzo podobnie. Ubezpiecza się je z polisy mieszkaniowej praktycznie na takich samych zasadach.

 

Ubezpieczenie domu/mieszkania z instalacją fotowoltaiczną

Elementy instalacji solarnej i fotowoltaicznej mogą być dostępne albo w podstawowej wersji polisy albo jako dodatkowo płatne rozszerzenie. W pierwszym przypadku fragmenty instalacji są traktowane jak elementy stałe nieruchomości. Chodzi tutaj konkretnie o panele zamontowane na dachu oraz elementy umiejscowione wewnątrz budynku mieszkalnego. Jako że obecność instalacji fotowoltaicznej lub solarnej ma wpływ ma wzrost wartości domu, to automatycznie przekłada się to również na wzrost sumy ubezpieczenia, a to z kolei generuje podniesienie składki.

Nierzadko panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne montuje się na posesji. Wówczas, jako budowle na trwałe związane z gruntem, mogą zostać włączone do polisy mieszkaniowej w charakterze rozszerzenia. W taki sam sposób można również ubezpieczyć garaż wolnostojący, altanę czy budynki gospodarcze. Oczywiście, jak przy każdym innym rozszerzeniu polisy, ubezpieczony ponosi dodatkowy koszt.

Towarzystwa wprowadzają pewne ograniczenia przy sumach ubezpieczenia dla solarów i fotowoltaiki. Dla przykładu, Generali za tego typu zniszczenia wypłaca rekompensatę, której suma nie może przekroczyć 30 000 zł. Nie ma tutaj sztywnej reguły, każde towarzystwo ma prawo ustalić inne stawki. Szczegóły dotyczące tych kwot zawsze zapisane są w OWU polisy i warto na nie spojrzeć jeszcze przed podpisaniem umowy.   

Ochrona instalacji solarnych i fotowoltaicznych z polisy mieszkaniowej może odnosić się do dwóch aspektów:

 • zabezpieczenie finansowe przed szkodami bezpośrednimi spowodowanymi przez zdarzenia losowe (m. in. powódź, upadek drzewa, huragan, trąba powietrzna, itd.) i osoby trzecie (wandalizm, dewastacja, kradzież z włamaniem);
 • zabezpieczenie finansowe na wypadek strat wywołanych przez przestój uszkodzonej instalacji.

Panele fotowoltaiczne i słoneczne są chronione z polisy mieszkaniowej tak długo, jak długo jest ona ważna. Nieruchomości ubezpiecza się najczęściej na 12 miesięcy, a później można umowę przedłużyć lub skorzystać z atrakcyjniejszej oferty, jaką przedstawi nam inne towarzystwo.   

 

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Jak podaje portal instalacjebudowlane.pl, średni koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW dla przeciętnego domu wolnostojącego to mniej więcej 30 000 zł. Przy użyciu kalkulatora ubezpieczeń sprawdziliśmy, ile zapłacilibyśmy za polisę uwzględniającą taką instalację.

Pod uwagę wzięliśmy dom wolnostojący o powierzchni 120 m2. Kalkulacji dokonaliśmy dla polisy chroniącej mury i elementy stałe (SU: 45 000 zł) przed:

 • zdarzeniami losowymi,
 • powodzią,
 • kradzieżą z włamaniem,
 • stłuczeniem elementów szklanych,
 • wandalizmem i dewastacją.

Najtańszą polisę o takim zakresie ochrony kupimy w Link4 za 275 zł, a najdroższą w Inter Polska za 508 zł. Średni koszt takiego ubezpieczenia to 391,50 zł. Za niecałe 400 zł w skali roku możemy więc zabezpieczyć finansowo nieruchomość wraz z instalacją fotowoltaiczną przed licznymi zdarzeniami losowymi oraz działaniem osób trzecich.

Koszt ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej – przykładowe składki

Towarzystwo

Dodatkowo

Roczna składka

Link4

Home Assistance, przepięcie

275 zł

Proama

przepięcie

333 zł

Generali

Home Assistance, przepięcie

450 zł

Inter Polska

Home Assistance, przepięcie

508 zł

Średnio:

391 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 19.05.2020). Widoczne oferty są najtańszymi dla danego towarzystwa.

 

Gdzie ubezpieczyć panele fotowoltaiczne i solarne?

Zielona energia jest energią przyszłości, co dostrzegają również towarzystwa ubezpieczeniowe, które coraz częściej uwzględniają instalacje fotowoltaiczne i solarne w polisach mieszkaniowych. Przyjrzeliśmy się kilku takim ubezpieczeniom nieco bliżej i wyłuszczyliśmy ich cechy specyficzne.

PZU pokrywa m. in. koszty demontażu zużytych elementów instalacji do 15% SU. Warta do takiego samego procenta SU rekompensuje koszty stłuczenia paneli fotowoltaicznych i słonecznych. Wiener umożliwia ubezpieczenie fotowoltaiki i solarów osobno, czyli nie w ramach polisy mieszkaniowej. Concordia z kolei oferuje szeroką ochronę przed złodziejami i wandalami (kradzież z włamaniem, kradzież zwykła, rabunek, wandalizm). Link4 rozszerza ochronę również o panele zamontowane na obszarze domu letniskowego, a Generali za zniszczenia instalacji solarnej lub fotowoltaicznej wypłaca maksymalnie 30 000 zł.   

Polisa mieszkaniowa powinna mieć dopasowany zakres ochrony i rozsądną cenę. Szerokie ubezpieczenie powinno uwzględniać przynajmniej kilka dodatków, takich, jak kradzież z włamaniem czy stłuczenie elementów szklanych. Jeśli już podjąłeś decyzję co do zakresu ochrony, poszukaj takiego produktu w jak najlepszej cenie. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator polis mieszkaniowych.  Dzięki niemu dosłownie w 3 minuty porównasz ze sobą ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę konkretnie dla Twojej nieruchomości.

Poza ubezpieczeniem instalacji fotowoltaicznej można też w łatwy sposób porównać koszt zakupu fotowoltaiki. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz, w któym określamy wysokość rachunków za prąd w miesiącu czy rodzaj dachu. Porównywarka instalacji fotowoltaiki pozwoli w kilka chwil sprawdzić dostępne oferty.

 

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznych w PZU

Polisa Dom w PZU zapewnia ochronę za zainstalowanych paneli fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 20 kW. Warunkiem wypłaty odszkodowania jest zamontowanie paneli na stałe.

Ubezpieczenie zapewnia pomoc finansową w przypadku zdarzeń losowych (pożar, upadek drzew i masztów, silny wiatr) oraz przerw w działaniu. Rekompensata finansowa obejmuje do 180 dni awarii.

Odszkodowanie nie przysługuje, jeśli panele uległy stłuczeniu lub pęknięciu w wyniku wadliwego montażu.

 

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Warta

Warta chroni panele słoneczne, ale stawia jeden warunek – muszą być one zamontowane na stałe na nieruchomości lub w dowolnym miejscu posesji.

Ochrona dotyczy stłuczenia paneli. Za takie zdarzenie Warta wypłaci do 15% sumy ubezpieczenia. Czyli przykładowo maksymalnie 150 tys. zł, jeśli dom był ubezpieczony na kwotę 1 mln zł.

 

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Wiener

W TU Wiener istnieje dedykowana polisa dla paneli fotowoltaicznych. Takie ubezpieczenie kosztuje od 40 zł za 12 miesięcy ochrony.

Ochrona dotyczy 18 zdarzeń losowych oraz kradzieży fotowoltaiki.

 

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Concordia

Concordia chroni panele słoneczne od zdarzeń losowych, kradzieży z włamaniem, kradzieży zwykłej, a także aktami wandalizmu.

Odszkodowanie za zniszczone lub skradzione panele będzie wypłacone na podstawie wartości odtworzeniowej. To koszty naprawy lub kupienia nowej instalacji w zależności od stopnia szkody.

 

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Link4

W Link4 instalacje fotowoltaiczne i solarne na trwale zamontowane na posesji są rozumiane jako budowle. A to oznacza, że można je chronić w tym samym zakresie, czyli zdarzeń losowych i innych ryzyk dodatkowych, jak wandalizm.

Ubezpieczyciel daje możliwość ochrony paneli słonecznych i fotowoltaicznych zamontowanych także na obszarze domu letniskowego.

 

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w Generali

W polisie Generali, z myślą o domu możemy chronić panele słoneczne i fotowoltaiczne na posesji, o ile są na trwałe związane z gruntem.

Maksymalne odszkodowanie za fotowoltaikę w Generali to 30 000 zł.

Ubezpieczenie fotowoltaiki i solarów – przykładowe oferty

Towarzystwo

Szczegóły ubezpieczenia

PZU

 • panele fotowoltaiczne o maksymalnej mocy 20 kW
 • panele słoneczne zamontowane na stałe
 • ubezpieczenie od zdarzeń losowych oraz przerw w działaniu (do 180 dni)
 • pokrycie kosztów demontażu zużytych paneli – do 15% SU
 • nie dotyczy stłuczeń i pęknięć paneli

Warta

 • elementy instalacji zamontowane na stałe na domu lub na obszarze posesji
 • straty wynikłe ze stłuczenia paneli – do 15% SU

Wiener

 • ubezpieczenie jako samodzielny produkt
 • ochrona przed 18 zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą
 • cena polisy od 40 zł za rok

Concordia

 • odszkodowanie wyliczane na podstawie wartości odtworzeniowej
 • ochrona przed zdarzeniami losowymi, kradzieżą z włamaniem, kradzieżą zwykłą, wandalizmem

Link4

 • instalacje fotowoltaiczne i solarne na trwale zamontowane na posesji rozumiane jako budowle
 • panele słoneczne i fotowoltaiczne zamontowane na obszarze domu letniskowego

Generali

 • elementy instalacji na budynku i w jego wnętrzu w ramach ochrony stałych elementów domu
 • dodatkowe rozszerzenie ochrony dla paneli słonecznych i fotowoltaicznych na posesji, o ile są na trwałe związane z gruntem
 • ochrona do 30 000 zł

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Kiedy przyda się ochrona paneli fotowoltaicznych w domu?

Panele słoneczne i fotowoltaiczne mogą ulec zniszczeniu na skutek licznych zdarzeń losowych, wśród których można wymienić:

 • wyładowania atmosferyczne,
 • upadek drzewa lub masztu,
 • przepięcie,
 • grad,
 • huragan,
 • trąba powietrzna,
 • ogień,
 • eksplozja i implozja,
 • powódź.

Poszczególne elementy instalacji fotowoltaicznej lub solarnej mogą zostać również zniszczone lub skradzione. Jeśli chcemy się zabezpieczyć na wypadek takich okoliczności, włączmy w polisę również kradzież z włamaniem, kradzież zwykłą, dewastację i wandalizm. Istotnym dodatkiem dla kompleksowej ochrony paneli słonecznych i fotowoltaicznych – z racji materiałów, z jakich są wykonane – jest także stłuczenie elementów szklanych.

To warto wiedzieć

1. Panele fotowoltaiczne i słoneczne są traktowane przez ubezpieczycieli w taki sam sposób

2. Elementy instalacji fotowoltaicznej i solarnej, które są zamontowane na budynku mieszkalnym i w jego wnętrzu, w polisie traktowane są jako elementy stałe

3. Fragmenty instalacji umiejscowione na posesji mogą być chronione z polisy jako budowle na trwałe związane z gruntem

4. Ubezpieczenie fotowoltaiki i solarów może być dostępne jako odrębny produkt, niezwiązany z polisą mieszkaniową

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Mirek

2022-01-11 12:54:48

Witam serdecznie, bardzo proszę o doprecyzowanie, co jest rozumiane przez TU za "montaż paneli na stałe", co przy panelach zamontowanych na dachu płaskim w technologii balastowej ?

Odpowiedź Redakcji

2022-01-12 15:06:54

Chodzi o taki sposób przytwierdzenia paneli, aby w razie ich demontażu konieczne było użycie narzędzi. To ogólna definicja stałych elementów w ubezpieczeniu nieruchomości - w przeciwieństwie do wyposażenia, czyli ruchomości domowych.

Łukasz

2022-01-29 08:36:15

Czy te wszystkie polisy ubezpieczeniowe również dedykowane są do instalacji fotowoltaicznych montowanych na stelażu, który jest wbity w grunt na posesji.

Odpowiedź Redakcji

2022-02-08 12:07:47

Tak, ale zawsze warto sprawdzić definicję w OWU. Przykładowo, Generali ubezpiecza instalacje fotowoltaiczne, które zalicza to stałych elementów, a te z kolei definiuje jako "elementy budynku lub mieszkania zamontowane lub wbudowane w sposób trwały, uniemożliwiający ich odłączenie bez pozostawienia śladów użycia siły fizycznej lub narzędzi". A zatem nie ma tu znaczenia umiejscowienie fotowoltaiki - na dachu czy na stelażu wbitym w ziemię. Ważne, aby był to teren ubezpieczonej posesji.

Smakosz199

2022-05-11 12:55:39

Hej na YT wrzuciłem filmik jak PZU oszukał mojego sąsiada gdy zgłosił uszkodzenie panelu jako zdarzenia losowe. Po prostu się wypieli na niego i nie chcieli wypłacić środków. Filmik dostępny pod tytułem "Fotowoltaika. Ubezpieczenie instalacji. Kiedy środki nie zostaną wypłacone. Gdzie szukać pomocy"