CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/wypowiedzenie-umowy-najmu-w-trybie-natychmiastowym Wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym – kiedy i na jakich zasadach?

Redakcja 22.09.2021
Wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym – kiedy i na jakich zasadach?
Strona główna
/
Blog
/
Wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym – kiedy i na jakich zasadach?
Zdarzają się sytuacje, w których najemca chce wypowiedzieć umowę najmu z dnia na dzień. Warto wiedzieć, na jakich zasadach można to zrobić, by było to zgodne z prawem. W przeciwnym razie możemy narazić się na finansowe konsekwencje. Podpowiadamy, jak i kiedy wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym.

To, na jakich zasadach można wypowiedzieć umowę najmu trybie natychmiastowym, zależy przede wszystkim od umowy podpisanej przez obie strony. Wypowiedzenie będzie też dotyczyło polisy mieszkaniowej, którą ewentualnie posiada lokator w wynajmowanej nieruchomości.

 

Wypowiedzenie najmu w umowie na czas określony

Jeśli podpisaliśmy umowę najmu na czas określony, istnieje możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem terminu wypowiedzenia zawartego w treści umowy, np. miesiąca.

W przeciwnym razie jesteśmy zmuszeni czekać aż umowa zakończyć się wraz z upływem okresu, na jaki została zawarta.

 

Wypowiedzenie umowy najmu na czas nieokreślony

Jeśli podpisaliśmy umowę najmu na czas nieokreślony, wypowiedzenie również mamy prawo złożyć z zachowaniem okresu wypowiedzenia zawartego w umowie.

Gdy taki zapis nie znajduje się w dokumencie, zasady wypowiedzenia określa kodeks cywilny – zgodnie z nim możemy wypowiedzieć umowę najmu na czas nieokreślony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.

A co z kaucją w przypadku prawidłowego rozwiązania obu umów wynajmu? Właściciel nieruchomości jest zobowiązany zwrócić nam kaucję za mieszkanie w całości (ewentualnie pomniejszoną o straty wyrządzone w nieruchomości, jeśli takowe się pojawiły).

 

Kiedy wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym?

Istnieją sytuacje przewidziane prawie, w których najemca ma możliwość wypowiedzenia umowy najmu w trybie natychmiastowym – przy obu rodzajach umowy.

Wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym oznacza jej zakończenie z dnia na dzień – bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Takie wypowiedzenie umowy najmu możemy złożyć tylko w szczególnych sytuacjach:

  • jeżeli w chwili wydania nieruchomości, lokal posiadał wady, które uniemożliwiają użytkowanie go w sposób przewidziany w umowie najmu, np. niedziałające ogrzewanie, wadliwa instalacja wodna;
  • jeżeli wady uniemożlwiające użytkowanie lokalu pojawiły się później, ale właściciel nie usunął ich pomimo otrzymania zawiadomienia od najemcy;
  • jeżeli nie można usunąć wad, które uniemożliwiają korzystanie z lokalu.

W trzech powyższych sytuacjach najemca ma prawo wypowiedzieć umowę najmu ze skutkiem natychmiastowym – zgodnie z art. 664 kodeksu cywilnego. Wyjątkiem jest tutaj przypadek, gdy najemca w chwili podpisania umowy najmu wiedział o wadach lokalu – wówczas nie może wypowiedzieć umowy najmu w trybie natychmiastowym.

WAŻNE!
Gdy wady w lokalu zagrażają zdrowiu i życiu lokatora może on wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym bez zachowania terminu wypowiedzenia. Także gdy w chwili podpisania umowy najmu wiedział o tych wadach – zgodnie z art. 682 kodeksu cywilnego.

 

Wada lokalu – co z wypowiedzeniem umowy najmu w trybie natychmiastowym?

Nie wszystkie wady w lokalu pozwalają na wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym. W najmowanym lokalu mogą się też zdarzyć wady, które jedynie ograniczają możliwość użytkowania nieruchomości w sposób określony w umowie najmu.

W sytuacji, gdy w najmowanym lokalu pojawiły się wady ograniczające możliwość korzystania z niego, lokator może jedynie żądać od właściciela nieruchomości stosowanego obniżenia czynszu. Przykładem takiej sytuacji jest, np. niesprawny kran kuchenny.

Jeśli jednak w najmowanej nieruchomości pojawił się grzyb – jest to już sytuacja, która zagraża zdrowiu najemcy i ma on prawo wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym.

Takie prawo przysługuje najemcy nawet wówczas, gdy właściciel podczas podpisywania umowy uprzedził go o owej wadzie.

 

Konflikt z właścicielem – co z wypowiedzeniem umowy najmu w trybie natychmiastowym?

W razie konfliktowej sytuacji z właścicielem najemca ma obowiązek udowodnienia powodu wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym, np. wady lokalu, która uniemożliwiała jego użytkowanie.

W tym celu konieczne mogą być takie dowody, jak:

  • zeznania świadków,
  • opinia specjalisty, który potwierdzi zaistnienie wady w lokalu, np. pleśni na ścianie zagrażającej zdrowiu,
  • korespondencja z właścicielem.

W przypadku, gdy nie uda nam się udowodnić powodu wypowiedzenia umowy najmu w trybie natychmiastowym, sąd może nałożyć na nas obowiązek uiszczenia wszystkich zaległych czynszów z tytułu najmu lokalu.

 

Czy polisę mieszkaniową można wypowiedzieć w trybie natychmiastowym?

Przy wypowiedzeniu umowy najmu w trybie natychmiastowym, może pojawić się pytanie: czy ubezpieczenie mieszkania też można wypowiedzieć w trybie natychmiastowym? Zdarza się bowiem, że najemca, który wypowiedział umowę najmu w trybie natychmiastowym, miał wykupioną polisę mieszkaniową na wynajmowaną nieruchomość, np. ochronę mienia ruchomego. Takie polisy zawierane są zwykle na rok, rzadziej na 6 miesięcy lub mniej.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia wypowiedzenie polisy mieszkaniowej w trybie natychmiastowym tylko w 4 przypadkach:

  • jeśli polisa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy przez osobę fizyczną – w ciągu 30 dni od podpisania umowy;
  • jeśli polisa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy przez firmę – w ciągu 7 dni od podpisania umowy;
  • przy sprzedaży nieruchomości;
  • przy całkowitym zniszczeniu ubezpieczanej nieruchomości, np. w wyniku pożaru.

Jeśli więc żadna z tych sytuacji nie miała miejsca, zmuszeni jesteśmy opłacać składki na polisę aż do końca okresu jej trwania.  

O tym, czy przy wypowiedzeniu umowy na polisę mieszkaniową (zgodnie z zasadami zawartymi w OWU), otrzymamy zwrot za niewykorzystane składki, decyduje ubezpieczyciel.

Dokładne zasady wypowiedzenia umowy na polisę mieszkaniową mogą być różne w poszczególnych TU – termin, sposób wypowiedzenia umowy oraz zasady, na podstawie których powinniśmy to zrobić, są zawsze zawarte w OWU.

Sposób, w jaki należy złożyć wypowiedzenie na polisę mieszkaniowa również jest zwykle zapisany w OWU – zazwyczaj dokumenty wypowiedzenia wysyłamy listem poleconym lub pocztą e-mail.

W wyjątkowych sytuacjach, warto skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem, być może uda się wypowiedzieć umowę na polisę mieszkaniową wcześniej – za porozumieniem stron. Albo przepisać umowę na inny adres wynajmu, jeśli dotyczy tylko najemcy.

Polisę mieszkaniową może wykupić nie tylko właściciel nieruchomości, ale także najemca, który w ten sposób może chronić swoje mienie przechowywane w najmowanym mieszkaniu. Zakres polisy można bez trudu dopasować do indywidualnych potrzeb. Podstawowe ubezpieczenie mieszkania uwzględnia wiele zdarzeń losowych, lecz pełną ochronę zapewnią nam dodatki do polisy, np. kradzież z włamaniem czy OC w życiu prywatnym. Dobre i tanie ubezpieczenie mieszkania można szybko znaleźć w kalkulatorze polis mieszkaniowych – w kilka minut porównamy w nim oferty nawet 18 towarzystw!

To warto wiedzieć

1. Wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym oznacza jej zakończenie bez zachowania okresu wypowiedzenia

2. Najemca ma prawo wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym, gdy lokal posiada wady, które zagrażają zdrowiu

3. Jeśli właściciel nieruchomości nie uzna wypowiedzenia najmu w trybie natychmiastowym, sprawa może trafić na drogę sądową

4. Polisę mieszkaniową również można wypowiedzieć – najlepiej jednak w ciągu 30 dni od jej zakup

 

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.