CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/czy-mozna-miec-dwa-ubezpieczenia-mieszkania Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?

Michał Ratajczak 11.12.2019
Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?
Strona główna
/
Blog
/
Czy można mieć dwa ubezpieczenia mieszkania?
Cena polisy mieszkaniowej jest stosunkowo niska w zestawieniu z innymi rodzajami ubezpieczeń. Wydatek ok. 200 zł w skali roku nie jest granicą zaporową dla przeciętnego lokatora, dlatego wiele osób zastanawia się nad powiększeniem sumy ubezpieczenia dokupując inny produkt polisy mieszkaniowej. Czy to się opłaca?
Spis treści

Posiadając dwa ubezpieczenia mieszkania na to samo zdarzenie, np. zalanie w wyniku powodzi można by było uzyskać podwójne świadczenie. Jeśli każdy z zakupionych produktów posiada maksymalną sumę ubezpieczenia na kwotę 250 tys. zł, to ubezpieczony mógłby liczyć na kwotę pół miliona. Dzięki temu starczyłoby środków na naprawę czy nawet postawienie nowej nieruchomości.

To jednak tylko teoria, bo w praktyce – a dokładniej w prawie – sytuacja wygląda zgoła odmienne od tej, jaka może wystąpić w ubezpieczeniach na życie. Tam, przy posiadaniu dwóch lub trzech produktów polisowych, można liczyć na świadczenie u każdego z Towarzystw Ubezpieczeniowych z osobna.

 

Niska suma ubezpieczenia to ryzyko

Kodeks cywilny jasno precyzuje prawa osoby ubezpieczającej mienie. Zgodnie z art. 824 zakład ubezpieczeń jest odpowiedzialny za wynikłą szkodę do kwoty sumy ubezpieczenia zawartej w polisie.

Wielu ubezpieczonych może sobie nie zdawać sprawy z posiadania tzw. niedubezpieczenia. Chcąc kupić polisę w jak najniższej kwocie kosztem umów dodatkowych wybrali niską sumę ubezpieczenia, czyli faktyczną wysokość świadczenia wypłacanego podczas szkody. To sprawia, że zadośćuczynienie nie pokryje wartości szkód.

W tej sytuacji na nic nie zda się posiadanie innej polisy z tym samym zdarzeniem w zakresie, ponieważ zgodnie ze wspomnianym kodeksem cywilnym odszkodowanie ma pozwolić jedynie na przywrócenie mienia do stanu sprzed szkody i nie może służyć wzbogaceniu się ubezpieczonego. Zatem podwójne ubezpieczenie mieszkania mija się z celem.

 

Jak kupować polisę mieszkaniową?

Zgodnie z powyższymi wskazówkami warto precyzyjnie określać sumę ubezpieczenia. Ma to niebagatelny wpływ na doprowadzenie zniszczonej nieruchomości do stanu sprzed szkody pod względem możliwości finansowych, ale i wysokości uzyskanego świadczenia, które nie zawsze musi odpowiadać skali uszkodzeń:

  • jeśli nieruchomość została ubezpieczona w dwóch Towarzystwach, a sumy ubezpieczeń łącznie odpowiadają wartości budynku, ubezpieczony otrzyma tylko jedną sumę ubezpieczenia (niedoubezpieczenie),
  • jeśli suma ubezpieczenia będzie przekraczać rzeczywistą wartość budynku, ubezpieczyciel w razie szkody wypłaci kwotę nie większą niż wartość szkody (nadubezpieczenie).

Tym samym najbardziej korzystne jest ubezpieczenie w jednej firmie na pełną wartość budynku odpowiadającą sumie ubezpieczenia.

 

Co wpływa na wysokość składki?

Suma ubezpieczenia to nie jedyny element polisy, który ma wpływ na wysokość składki. Tej nie trzeba opłacać podwójnie u dwóch różnych ubezpieczycieli. O wiele korzystniejszym rozwiązaniem będzie rozszerzenie zakresu ochrony w już posiadanym pakiecie, np. o odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym czy te zdarzenia losowe, które są dostępne w wersji rozszerzonej (np. w formule All Risks).

Warto mieć świadomość, co ma wpływ na wysokość składki. Oprócz sumy i zakresu ubezpieczenia są to:

1) okres odpowiedzialności,

2) przedmiot ubezpieczenia,

3) liczbę rat, w których zostanie opłacona składka,

4) miejsce ubezpieczenia,

5) przebieg ubezpieczenia.

Nawet nieco droższa składka w skali roku będzie rozwiązaniem o wiele bardziej korzystnym niż dwie tańsze, które będą podwójnym wydatkiem nie chroniącym na dodatek w pełni domu, mieszkania czy innego rodzaju nieruchomości.

 

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Właściciel

2019-01-22 11:38:12

Czy wybierając dwie polisy i ustanawiając na "podstawowej" ( tj.: minimum akceptowany przez Bank) cesję na rzecz banku nie zyskujemy? Przykład z życia: Szkoda zalaniowa, cesja na bank. Ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania właścicielowi mieszkania bez zgody cesjonariusza. W praktyce oznacza, że jeśli Bank nie wyrazi zgody na wypłatę odszkodowania, ubezpieczający nic nie otrzyma. Dysponując dwiema polisami: Jedna z cesją na bank - na potrzeby np.: kredytu a druga na potrzeby samego właściciela (maks korzyści z OC itd.), wówczas w przypadku szkody - właściciel ma możliwość otrzymania odszkodowania. Bank natomiast, na potrzeby kredyty, ma zabezpieczenie... Proszę o informację - czy powyższa logika w praktyce jest możliwa do zastosowania?

Kolejny właściciel

2019-09-30 15:06:14

Podbijam pytanie przedmówcy, ta sama sytuacja - 2 polisy - jedna z cesją na bank na same mury druga moja własna na mury i full OC.

Odpowiedź Redakcji

2019-10-03 11:43:43

Wszystko zależy od rodzaju i skali zalania. Jeśli nasze mieszkanie zostanie zniszczone w wyniku zalania i nie będzie nadawać się do dalszego użytkowania, to bank kieruje żądanie spłaty pozostałych rat do ubezpieczyciela. Ale są jeszcze inne powody zalania - powódź, nawalny deszcz, akcja ratunkowa straży pożarnej (pożar), w końcu zalanie sąsiada z naszej winy. Dlatego przy mieszkaniu na kredyt warto mieć dokupione do podstawy kilka rozszerzeń i nie płacić dwóch składek u dwóch różnych towarzystw.

Irek

2021-02-21 15:20:19

Czy jeżeli nowy dom jest ubezpieczony przez właściciela i przez wykonawcę ( w ramach odpowiedzialności gwarancyjnej) i został zalany w wyniku rozszczelnienia się inst. wodnej - można uzyskać pokrycie szkody z ubezp. właściciela i dodatkowo wykonawca naprawia szkody na koszt własnego ubezpueczyciela?

Odpowiedź Redakcji

2021-02-22 11:13:42

To zależy od wskazania przyczyny zalania - wadliwa konstrukcja czy błąd wykonawcy. W polisie mieszkaniowej nie można uzyskać odszkodowania za to samo zdarzenie z kilku ubezpieczeń.