CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-jednorodzinnego Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Przegląd ofert z kalkulatora ubezpieczeń

Michał Ratajczak 11.12.2019
Posiadanie domu jednorodzinnego to wciąż dla wielu rodzin prestiż i komfort wynikający z większej powierzchni użytkowej niż w przypadku mieszkania w bloku. Jak pokazują statystyki, domy cieszą się wśród Polaków sporym powodzeniem, a w związku z tym dobrze jest pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu tego typu nieruchomości.
Porównaj ceny

33 145 – tyle nowych budynków mieszkalnych powstało łącznie w I i II kwartale 2017 roku na terenie kraju. Nieco więcej według Głównego Urzędu Statystycznego odnotowano nowych mieszkań. To pokazuje, że rodzimy rynek deweloperski rozwija się dynamicznie, ale czy idzie za tym wzrost zapotrzebowania na produkty ubezpieczeniowe, które pozwolą odtworzyć stan posiadania sprzed wystąpienia szkody?

 

Tania polisa do kredytu hipotecznego

Niewątpliwie inną statystykę, uwzględniającą sprzedane polisy mieszkaniowe, „nabijają” właściciele kredytów na budowę domów jednorodzinnych. Jest to spowodowane wymogami stawianymi przez bank, a ma na celu zabezpieczenie przekazywanej pożyczki. Tyle że w większości przypadków, tacy zadłużeni lokatorzy, aby nie powiększać znacząco raty kredytu, decydują się na najtańszą opcję.

Tą opcją jest ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Polisa kosztuje co prawda niewiele (nawet poniżej 100 zł rocznie), ale chroni także w niewielkim stopniu. Częściej niż do pożaru, dochodzi do kradzieży lub przepięcia, a tych zdarzeń podstawowa wersja ubezpieczenia już nie zawiera.

Dlatego wprowadzając się do domu jednorodzinnego warto od razu uwzględnić te zagrożenia, które będą szczególnie dotkliwe. Dotyczy to zwłaszcza kosztownych ruchomości domowych jak sprzęt RTV, AGD i PC. Różnica w cenie wcale nie będzie wysoka, co pokazuje poniższe porównanie cen ubezpieczenia dla domu jednorodzinnego z kalkulatora.

 

Ubezpieczenia domu - co obejmuje składka?

Do wykonania kalkulacji potrzebne będzie uzupełnienie krótkiego formularza, który polega m.in. na określeniu przedmiotu ubezpieczenia: domu wolnostojącego, domu szeregowego i domu w zabudowie bliźniaczej. Wszystkie z wymienionych nie są podpiwniczone i posiadają konstrukcję niepalną.

Określić też należy dane nieruchomości i podstawowe informacje o ubezpieczającym. Poniższe są tylko przykładowe dla wskazania składki za 12 miesięcy:

  • rok budowy: 2016,
  • powierzchnia użytkowa 120 m2,
  • wartość nieruchomości: 330 000 zł,
  • lokalizacja: Gostynin, województwo mazowieckie,
  • data urodzenia właściciela: 18.01.1980,
  • liczba dzieci zamieszkujących nieruchomość: 2

Z określonymi danymi można przystąpić do wyboru wariantu ubezpieczenia. Do wyboru są 4 typy ochrony. Użytkownik nie musi dobierać poszczególnych składników polisy osobny, tylko korzysta z przygotowanych ofert ułożonych według rozmiarów:

Pakiet pod kredyt – oznaczony literą S, przeznaczony dla osób, którym nie zależy na liczbie rozszerzeń, tylko cenie ubezpieczenia, polisy w tym wariancie to wydatek około 100 zł rocznie,

Pakiet dla przezornych – w wariancie M chronione są nie tylko mury domu, ale także ruchomości, zakres obejmuje zdarzenia losowe,

Pakiet dla świadomych – rozmiar L dedykowany jest klientom, którzy chcą rozszerzyć ochronę o stałe elementy, w dodatku nie tylko przez zdarzeniami losowymi, ale i kradzieżą,

Pakiet dla wymagających – najwyższa wartość w rozmiarze XL to wysokie sumy ubezpieczenia i zakres ochrony taki sam jak w pakiecie L.

 

Porównanie ubezpeiczeń - do 450 zł różnicy w składce

Po wpisaniu do formularza wszystkich danych okazuje się, że ta sama nieruchomość (rodzaj zabudowy domu nie wpływa na wysokość składki) to koszt od 125 zł w pakiecie S do nawet 548 zł w pakiecie XL.

Najtańsze opcje w każdym wariancie to wydatek średnio o 60 zł więcej. Kwota prawie 300 zł za najtańszy pakiet XL to w przeliczeniu mniej niż 25 zł miesięcznie.  

Widoczna u góry symulacja nie uwzględnia zabezpieczeń własnych w postaci alarmu, monitoringu i drzwi antywłamaniowych. Zabezpieczenia te pozwalają dodatkowo zaoszczędzić na polisie z opcją kradzieży, a zatem dotyczą wszystkich pakietów oprócz wariantu pod kredyt. Najwięcej można zaoszczędzić wybierając wariant XL – nawet 15% w stosunku do ceny podstawowej.

 

Pakiet

S

 

Pakiet

M

 

 

Pakiet

L

 

 

Pakiet

XL

 

125 zł

Link4

DOM

175 zł

Link4

DOM

243 zł

Link4

DOM

297 zł

Link4

DOM

185 zł

Warta

DOM24 +

249 zł

Inter Polska

INTER LOKUM

332 zł

Concordia

DOM

463 zł

Inter Polska

INTER LOKUM

201 zł

Inter Polska

INTER LOKUM

256 zł

Concordia

DOM

371 zł

Inter Polska

INTER LOKUM

548 zł

Warta

DOM24 +

218 zł

Concordia

DOM

267 zł

Warta

DOM24 +

413 zł

Warta

DOM24 +

574 zł

Concordia

DOM

Tabela 1. Zestawienie rocznych składek na ubezpieczenie domu według gotowych pakietów
Symulacja z dnia 12.09.2017

 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły