Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Jak zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem i kradzieżą?

Redakcja 06.10.2015
Jak zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem i kradzieżą?
Strona główna
/
Blog
/
Jak zabezpieczyć nasz dom przed włamaniem i kradzieżą?
W Polsce bardzo często dochodzi do włamań i kradzieży. Większości z nich nigdy nie udaje się wykryć i lokatorzy bezpowrotnie tracą wiele wartościowych przedmiotów. Dlatego warto zabezpieczyć dom przed włamywaczami. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przestępczość w Polsce spada, nie znaczy to jednak, że włamań do nieruchomości jest mało. Tylko w okresie od stycznia do września 2018 r.pPolicja stwierdziła 4556 kradzieży z włamaniem. Z czego wykryto jedynie 28,2%. Wzmożony okres włamań do domów to sezon letni oraz święta i ferie zimowe. To właśnie wtedy pozostawiamy swoje domy bez opieki. Tak naprawdę jednak, złodziejowi wystarczy dosłownie kilka minut, by wynieść z lokalu cenne rzeczy.

 

Kradzież z włamaniem i kradzież zwykła – jaka jest różnica?

W prawie karnym, jak i w ubezpieczeniach, rozróżnia się dwa pojęcia: kradzież z włamaniem oraz kradzież zwykłą – to dwie różne szkody.

Kradzież z włamaniem następuje wtedy, gdy do przywłaszczenia mienia dochodzi w wyniku usunięcia zabezpieczeń w konstrukcji pomieszczenia zamkniętego, np. wyłamania zamka w drzwiach, użycia siły fizycznej, złamania zabezpieczeń elektronicznych. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wiele towarzystw zaznacza, że, aby zaistniała kradzież z włamaniem, konieczne jest użycie narzędzi lub siły oraz pozostawienie śladów włamania.

Jeśli z lokalu zginęły cenne przedmioty, ale nie ma śladów włamania jest to tzw. kradzież zwykła i większość ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Generali oferuje ubezpieczenia od kradzieży zwykłej w pakiecie All Risk. Kradzież zwykła uwzględniona jest również, gdy dochodzi do kradzieży budowli i zewnętrznych stałych elementów budynku lub ogrodzenia (o ile zostały one objęte ubezpieczeniem). Polisa „Generali z myślą o domu” chroni nawet w przypadku rażącego niedbalstwa lokatorów. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za kradzież włamaniem, także jeżeli zapomnieliśmy zamknąć drzwi lub okno. Generali zaznacza jednak, że suma poniesionych szkód w takim wypadku nie może być większa niż 20 000 zł.

TU Inter Polska wprowadziło podobną ofertę – ochronę nieruchomości od zalania w sytuacji, gdy woda wlała się do domu przez otwarte okna lub drzwi balkonowe. Możliwe więc, że tego typu oferty już niebawem staną się normą.

 

Kradzież z włamaniem w podstawie czy jako rozszerzenie?

Kradzież z włamaniem to ryzyko, od którego możemy ubezpieczyć nieruchomość najczęściej w wersji rozszerzonej. W wersji podstawowej ubezpieczenie obejmuje wyłącznie mury i elementy konstrukcyjne budynku – ochronę finansową od ognia i innych zdarzeń losowych.

W rozszerzeniu chronione są za to elementy ruchome, czyli wyposażenie: meble, sprzęt AGD, narzędzia, sprzęt turystyczny i sportowy, biżuteria, obrazy i inne dzieła sztuki, sprzęt audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, instrumenty muzyczne, przedmioty do prowadzenia działalności zarobkowej (sprzęt specjalistyczny).

W zakres ubezpieczenia może wejść nie tylko to, co znajduje się w mieszkaniu lub domu, ale także mienie, które przechowujemy w garażu, w piwnicy lub w budynku gospodarczym.

 

Co najczęściej pada łupem złodziei?

Według policyjnych statystyk, złodzieje najczęściej zabierają pieniądze oraz biżuterię. Niestety, wielu z nas trzyma pieniądze w domu. Na dodatek, zwykle w bardzo oczywistych dla złodziei miejscach: pod materacami, w torbach na zakupy i koszach na bieliznę czy też w zamykanych na klucz szafkach i kredensach (łatwych do otwarcia w kilka sekund). Chowanie oszczędności za obrazem lub zdjęciem również nie jest dobrym pomysłem – włamywacze przeszukują i takie miejsca, by sprawdzić, czy nie kryją się tam kamery.

Jeżeli zdecydujemy się na trzymanie pieniędzy w domu, najlepiej schować je w sejfie, ale tylko w takim, który jest przytwierdzony do ściany lub podłogi.

Pieniądze oraz biżuteria to dla złodziei świetny łup, bo można się ich szybko i bez przeszkód pozbyć. Niestety są to jednocześnie przedmioty, które policja bardzo rzadko odzyskuje.

Co ciekawe, na trzecim miejscu pod względem rzeczy najczęściej kradzionych z domów, znajdują się zegarki oraz zegary stojące i wiszące. Urządzenia elektroniczne, takie jak: telewizory, głośniki, wieże i konsole do gier, plasują się dopiero na miejscu trzecim. Złodzieje nierzadko zabierają także większe sprzęty: kuchenki, pralki, zmywarki czy odkurzacze.

Tak naprawdę jednak, potrafią ukraść wszystko – na policyjnej liście kradzionych przedmiotów znajduje się nawet odzież, pościel i bielizna, ważne tylko, by była markowa.

Chowanie rzeczy po kątach, nie jest więc dobrym rozwiązaniem. Najlepszym wyjściem dla ochrony wartościowych przedmiotów, które przechowujemy w domu jest zakup polisy ubezpieczeniowej na wypadek włamania.

 

Kradzież a rabunek – co na to polisa mieszkaniowa?

Sprawdzając oferty ubezpieczeń nieruchomości, koniecznie trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Natrafimy tam na dwa pojęcia kradzież z włamaniem oraz rabunek. Ubezpieczyciele rozróżniają te dwa zdarzenia i traktują jako odrębne szkody.

O kradzieży z włamaniem mówimy wtedy, gdy ktoś przy użyciu siły lub narzędzi włamie się do naszego domu i ukradnie z niego cenne przedmioty.

Rabunek to z kolei sytuacja, w której złodziej nie tylko ukradnie nasze mienie poza nieruchomością, ale także zastosuje wobec nas przemoc, np. podczas spaceru  chodnikiem.

 

Jakiej kradzieży ubezpieczyciel nie uzna?

W umowie ubezpieczenia znaleźć możemy wyszczególnione sytuacje, w których ubezpieczyciel nie uzna naszej szkody i nie wypłaci odszkodowania.

Jedną z nich jest nienależyte zabezpieczenie mienia. Ubezpieczyciele dokładnie podają, jakie zabezpieczenia obowiązkowo musimy zainstalować w nieruchomości. Liczą się przede wszystkim odpowiednie drzwi, wielozastawkowe zamki oraz należyte zabezpieczenie okien. Jeżeli nie dopełnimy tych wymagań, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczyciele załączają także listę rzeczy, których nie obejmuje polisa. Przykładowo Link4 z ochrony wyłącza m.in. następujące przedmioty:

 • akta, dokumenty, plany i rysunki techniczne;
 • przedmioty o charakterze unikatowym, rękopisy;
 • dane komputerowe przechowywane w komputerach i na wszelkiego rodzaju nośnikach;
 • rzeczy należące do osób trzecich, a przechowywane przez ubezpieczonego lub domowników;
 • papiery wartościowe, biżuteria, kamienie szlachetne;
 • zbiory filatelistyczne, numizmatyczne, dzieła sztuki;
 • przedmioty zgromadzone w ilościach wskazujących na przeznaczenie na handel;
 • przedmioty znajdujące się na balkonach, tarasach lub loggiach.

Jak widać,  nie wszystko można ubezpieczyć, ale oferty u poszczególnych ubezpieczycieli różnią się od siebie. Przed ostatecznym wyborem warto porównać polisy i wybrać taką, która w przypadku kradzieży z włamaniem zabezpieczy finansowo to, na czym nam najbardziej zależy.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

 1. Kradzież zwykła i kradzież z włamaniem to dla ubezpieczycieli dwie różne szkody
 2. Za kradzież zwykłą u większości ubezpieczycieli nie otrzymamy odszkodowania
 3. Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem dostępne jest w pakietach rozszerzonych
 4. Przed ostatecznym wyborem polisy, sprawdźmy listę rzeczy i sytuacji, których nie obejmuje ochrona
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 1

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.