CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/na-co-zwrocic-uwage-ubezpieczajac-drewniany-dom Na co zwrócić uwagę ubezpieczając drewniany dom?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Na co zwrócić uwagę ubezpieczając drewniany dom?

Redakcja 11.12.2019
Na co zwrócić uwagę ubezpieczając drewniany dom?
Strona główna
/
Blog
/
Na co zwrócić uwagę ubezpieczając drewniany dom?
Drewniany dom jest przede wszystkim tańszy i szybszy w budowie, niż tradycyjny. Z jego ubezpieczeniem wiążą się jednak pewne wyjątki. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy dla takiej nieruchomości.

Domy drewniane nie cieszą się w Polsce wielką popularnością – zaledwie 12% osób, z tych które planują budowę, decyduje się na dom drewniany. Z danych GUS wynika, że w 2017 roku powstało ich zaledwie 450, podczas gdy domy budowane tradycyjną technologią osiągnęły liczbę 69246.

W latach 2018-2022 ma się to jednak zmienić. W ramach projektu „Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”, wybudowanych zostanie 11 tys. mieszkań w drewnianej zabudowie wielorodzinnej oraz 9 tys. domów jednorodzinnych. To wspólny projekt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Banku Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Domy będzie można wynajmować lub wykupić na własność.

 

Jakie są różnice między domem murowanym a drewnianym?

Konstrukcja domu ma znaczenie, nie tylko na etapie budowy, ale także pod względem komfortu i kosztów jego zamieszkiwania. W porównaniu do domów wybudowanych tradycyjną technologią, domy drewniane mają wiele zalet, jak:

 • krótszy czas budowy (zwykle w ciągu 3. miesięcy),
 • możliwość wybudowania nawet w zimie,
 • łatwe wykończenie wewnątrz,
 • łatwość przebudowy i modernizacji,
 • niższy koszt materiałów,
 • tańsze w utrzymaniu,
 • zdolność do samoregulacji wilgotności,
 • dodatkowa powierzchnia użytkowa za sprawą cienkich ścian,
 • ekologiczność,
 • wyjątkowy klimat.

Powodem, dla którego większość Polaków nie decyduje się na inwestycję w dom drewniany, jest zwykle obawa o jego trwałość i wysoki stopień palności. Część lub nawet całość takiego domu – ściany, podłoga, sufit, stworzone są z materiału łatwopalnego. To sprawia, że ryzyko pożaru jest tu większe.

Obecnie jednak nowoczesne technologie budownictwa sprawiają, że domy drewniane nie są aż tak łatwopalne, jak się powszechnie wydaje. Na przykład domy z drewna czterostronnie struganego, ze ściętymi krawędziami, są bardziej odporne na ogień, który niejako „ślizga” się po gładkiej powierzchni. Dom drewniany można także przed ogniem odpowiednio zabezpieczyć. Istnieją m.in. środki przeciwogniowe, którym warto pokryć drewno.

Bardzo ważne jest również odpowiednie ubezpieczenie na wypadek pożaru. Jeśli do niego dojdzie, otrzymamy odszkodowanie, które pozwoli na pokrycie strat.

 

Wyższa składka za ubezpieczenie drewnianego domu - kiedy?

Domy o konstrukcji drewnianej przez wielu ubezpieczycieli traktowane są w specjalny sposób. Niektórzy, ze względu na palność konstrukcji, stosują wyższe składki. Wysokość zwyżki może być różna u różnych ubezpieczycieli. Przed zakupem polisy, warto więc porównać różne oferty.

Korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny polis na drewniany dom u różnych ubezpieczycieli. Dla porównania, przeprowadziliśmy też analizę ceny za ubezpieczenie domu murowanego. Przyjęliśmy, że nieruchomość ma być ubezpieczona od zdarzeń losowych. Ubezpieczamy dom wolnostojący, 130 m², wybudowany w 2016 r w Świebodzicach. Wartość domu: 400 000 zł, wartość wyposażenia: 60 tys. zł

 

Ile kosztuje polisa mieszkaniowa dla domu drewnianego i murowanego?

Ubezpieczyciel

Składka roczna – dom drewniany

Składka roczna – dom murowany

Link4

623 zł

520 zł

Inter Polska

726 zł

425 zł

Dane z dnia 03.09.2019 r.

 

W tym przypadku obaj ubezpieczyciele stosują zwyżki przy ubezpieczeniu domu o konstrukcji palnej. Lepszą ofertę dla domu drewnianego proponuje Link4. W porównaniu do Inter Polska, oszczędzilibyśmy ponad 100 zł. W przypadku domu murowanego jednak, Inter Polska okazały się tańsze od Link4.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

 1. Dom drewniany, w porównaniu do murowanego, ma wiele zalet (m.in. można postawić go już w trzy miesiące)
 2. Dom drewniany, to dom o palnej konstrukcji – konieczne jest ubezpieczenie go na wypadek pożaru
 3. Niektórzy ubezpieczyciele stosują zwyżki przy ubezpieczeniu domu drewnianego
 4. Ubezpieczenie domu drewnianego może być nawet o kilkaset złotych droższe od murowanego, dlatego tak ważne jest, by przed wyborem porównać wiele ofert
Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.