Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie wyposażenia - Jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?

Ewelina Ratajczak 24.01.2018
Ubezpieczenie wyposażenia - Jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie wyposażenia - Jak ubezpieczyć wyposażenie mieszkania?
Ruchomości to nierozłączna część każdego mieszkania, dlatego trudno sobie wyobrazić, aby polisa nie obejmowała mebli, rzeczy osobistych czy elementów dekoracyjnych. Wszystkie te przedmioty mogą być chronione na wypadek kradzieży, pożaru albo innego zdarzenia losowego. Pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie rozszerzenia.

Dla przypomnienia: ruchomości to przedmioty nietrwale związane z podłożem, umożliwiające ich przemieszczenie bez użycia narzędzi. Mienie ruchome, oprócz ścian i stałych elementów konstrukcji, jest podstawowym składnikiem polisy mieszkaniowej. Występuje jednak jako umowa dodatkowa z własnym zakresem ochrony i wyłączeniami odpowiedzialności.

Ruchomości możemy chronić na różne sumy ubezpieczenia, mając na uwadze, że towarzystwa stosują górne limity odpowiedzialności finansowej.

 

Co zrobić przed zakupem polisy mieszkaniowej?

W porównywarce polis mieszkaniowych ruchomości są obecne w większości wariantów ochrony. Ale zanim zdecydujemy się na wybór ubezpieczenia online, warto wiedzieć co zrobić, aby prawidłowo chronić wyposażenie oraz jak postępować w razie jego zniszczenia czy utraty.

1. SPIS INWENTARZA

Przygotowania do ubezpieczenia wyposażenia mieszkania należy rozpocząć od wykonania spisu inwentarza. Nie jest to wymóg stawiany przez ubezpieczyciela, ale dzięki liście zgromadzonych przedmiotów szybciej i skuteczniej odtworzymy stan posiadania w razie kradzieży. Sporządzenie takiej listy będzie wymagane przy ubezpieczaniu mienia ruchomości o dużej wartości.

2. DOWÓD ZAKUPU

Przy zniszczeniach na większą skalę z pewnością odwiedzi nas rzeczoznawca, który wyceni rozmiar szkód. Dlatego warto przechowywać paragony i faktury za zakupione wyposażenie, szczególnie jeśli było kosztowne czy wykonane na indywidualne zamówienie.

3. WYCENA SZKÓD

Powinniśmy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (dostępne na stronie towarzystwa), w jaki sposób naliczane będzie odszkodowanie za straty na mieniu ruchomym. Ubezpieczyciele stosują 3 metody:

 • według wartości odtworzeniowej - pieniądze z polisy pozwolą nam zakupić nowy przedmiot (ten sam lub zbliżony) łącznie z opłaceniem transportu i montażu

 • według wartości rynkowej - odszkodowanie będzie równe cenie zakupu albo aktualnej cenie rynkowej ruchomości z dnia zawarcia umowy

 • według wartości rzeczywistej - środki finansowe przywrócą mienie do stanu z dnia poprzedzającego szkodę, z uwzględniemiem faktycznego zużycia.

 

Jakie przedmioty obejmuje polisa?

Każde towarzystwo ustala osobną listę ruchomości i szczegółowo wymienia je w dokumencie OWU. Niektóre z nich na pewno pojawią się w umowie. Chodzi o:

 • meble,

 • sprzęt RTV i AGD,

 • sprzęt optyczny,

 • sprzęt sportowy,

 • dywany,

 • oświetlenie,

 • książki,

 • ubrania,

 • instrumenty muzyczne.

Ubezpieczenie mienia ruchomego może też obejmować materiały opałowe, rośliny oraz zwierzęta domowe (psy, koty, gryzonie, ryby akwariowe).

Wszystkie przedmioty wymienione jako ruchomości podlegają ochronie finansowej w różnym zakresie:

 • od zdarzeń losowych - ryzyka nazwane bądź uwzględniające ryzyka wszystkie (formuła All Risks)

 • od kradzieży,

 • od stłuczenia,

 • od przepięcia.

 

Uwaga na wyłączenia, ruchomości specjalne i franszyzę

Zniszczenie czy kradzież mienia ruchomego nie zawsze będzie oznaczać wypłatę odszkodowania. Warto spojrzeć do dokumentu Ogólnych Warunków Ubezpieczenia i sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności - za te przedmioty i sytuacje w ogóle nie dostaniemy świadczenia. W wyłączeniach odpowiedzialności towarzystwa wskazują wyraźnie choćby na kradzież, która musi mieć znamiona włamania (np. z widocznymi śladami sforsowania drzwi czy okna) albo wprost wymieniają ruchomości, których nie ubezpieczą, np:

 • dzieła sztuk (obrazy, grafiki, rzeźby),

 • antyki,

 • biżuteria,

 • kolekcje (znaczki pocztowe, banknoty, monety),

 • broń i trofea myśliwskie.

Wymienione przedmioty mogą być równie dobrze ubezpieczone, ale jako ruchomości specjalne (z wyższą składką). Tu ograniczeniem może być z kolei suma ubezpieczenia, np. gotówki, do określonej kwoty. Ubezpieczenie tych przedmiotów będzie wymagało dodatkowych ustaleń.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty nie tylko powyżej, ale i powyżej pewnej wartości. Tak dzieje się w przypadku franszyzy integralnej - np. za szkody na mieniu ruchomym o wartości poniżej 200 zł nie otrzymamy świadczenia.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Ewelina Ratajczak
Autor

Ewelina Ratajczak

Ekspert od ubezpieczeń na życie i nieruchomości. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze, trenuje jogę i czyta reportaże.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 5.00

Głosów: 2

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.