CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/podatek-od-kupna-mieszkania Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?

Redakcja 23.06.2021
Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?
Strona główna
/
Blog
/
Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?
Decydując się na zakup mieszkania, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również koszty dodatkowe. Jednym z nich jest podatek od kupna mieszkania. Z tego artykułu dowiesz, jaka jest jego wysokość, a także jakie są inne opłaty związane z zakupem nieruchomości na własność.

Podatek od kupna mieszkania to dopiero początek wydatków, oprócz samego przelewu na konto sprzedającego. Do ceny nieruchomości dochodzą również koszty związane z usługami notariusza i opłaty za wpis do księgi wieczystej. Wyjaśniamy, ile wynoszą poszczególne opłaty i od czego zależy ich wysokość. 

 

Czym różni się mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego?

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania mogą być zależne od pochodzenia takiej nieruchomości.

Mieszkania z rynku pierwotnego, czyli nowe, nabywany od deweloperów lub od spółdzielni. Możemy je kupić już na etapie planowania inwestycji, czyli w momencie, gdy lokal nie istnieje jeszcze fizycznie – w tym czasie deweloperzy oferują zwykle niższe ceny za nieruchomości. Albo też kupić już gotowe mieszkanie – w momencie uzyskania przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie mieszkań.

Mieszkania z rynku pierwotnego mogą być sprzedane w tzw. stanie deweloperskim, czyli do samodzielnego wykończenia lub „pod klucz” – z pomalowanymi ścianami, wykończeniem podłogi, drzwiami czy glazurą sanitarną. Ta druga opcja wiąże się z wyższą ceną nieruchomości.

W przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego mamy pełną dowolność w jego aranżacji. Możemy mieć też pewność, że w lokalu nie będzie usterek, że wszystkie instalacje są nowe, a i sam budynek jest w stanie idealnym – coraz częściej wybudowany w systemie nowoczesnej i energooszczędnej technologii.

Wadą mieszkań z rynku pierwotnego jest dość często lokalizacja – deweloperzy zwykle stawiają z dala od już i tak gęsto zabudowanego centrum. Może się zdarzyć, że proces budowy z różnych przyczyn wydłuży się, a my tym samym będziemy dłużej czekać na swoje wymarzone M. Mieszkania deweloperskie nierzadko oddawane są do użytku nawet z 2-letnim opóźnieniem.

Z kolei mieszkania z rynku wtórnego, to nieruchomości używane. W większości przypadków są wykończone i urządzone, lecz bardzo często wymagają remontu, który będzie się wiązał z dodatkowym kosztem. To też zwykle nieruchomości ulokowane w budynkach, które w mniejszym lub większym stopniu są już zużyte.

Plusem mieszkań z rynku wtórnego jest bardzo często lokalizacja – wiele nieruchomości tego typu znajduje się w centrum lub w jego bliskim sąsiedztwie. Z reguły nieruchomości używane są tańsze od tych całkowicie nowych. Lokale te są też najczęściej dostępne od ręki.

 

Podatek VAT od kupna mieszkania – ile trzeba zapłacić?

Jeżeli nieruchomość kupujemy z rynku pierwotnego – bezpośrednio do dewelopera, podatek VAT jest już zawarty w cenie mieszkania.

Wysokość podatku VAT od kupna mieszkania z ryku pierwotnego jest różna, zależnie do metrażu nieruchomości, którą nabywamy. Dla mieszkań większych niż 150m2, obowiązuje podatek w wysokości 23%. Jeśli powierzchnia mieszkania nie przekracza 150m2, zapłacimy mniejszy podatek – 8 %.

Jeżeli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego podatek nie jest doliczany do ceny nieruchomości i musimy opłacić go oddzielnie.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego mamy obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – podatek PCC. Wysokość takiego podatku od kupna mieszkania wynosi 2% wartości rynkowej danej nieruchomości, czyli 2% od ceny wpisanej w akcie notarialnym.

Jeśli mieszkanie kupiliśmy z rynku wtórnego, ale od przedsiębiorcy, który jest płatnikiem VAT i który sprzedał nam mieszkanie ze stawką podatku ZW, nie musimy już opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu kupna mieszkania – w tej sytuacji nie mamy takiego obowiązku prawnego.

 

Podatek od kupna mieszkania – do kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od kupna mieszkania z rynku wtórnego, od osoby fizycznej, odprowadzany jest przez notariusza. Nie musimy więc samodzielnie zajmować się tymi formalnościami. Notariusz zadba o to, by podatek został uiszczony w odpowiednim czasie i do odpowiedniego urzędu.

Szczególnym przypadkiem przy zakupie mieszkania jest sytuacja, w której cena nieruchomości jest bardzo niska. Wówczas sprzedający ma obowiązek uzasadnić niską cenę w akcie notarialnym, np. złym stanem technicznym budynku, w którym ulokowane jest mieszkanie. Urząd może uznać, że wartość nieruchomości została zaniżona i nałożyć na kupującego podatek od kupna mieszkania wraz z odsetkami.

 

Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi taksa notarialna?

Przy zakupie mieszkania trzeba także uwzględnić „dolę” dla notariusza. Całość kosztów to tzw. taksa notarialna, której wysokość zależy od wartości mieszkania.

Taksa notarialna podlega tym samym zasadom w przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego, co przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego.

W Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku ustalone zostały maksymalne wysokości taksy notarialnej. Przedstawia je poniższa tabela.

 

Taksa notarialna przy zakupie mieszkania

Wartość mieszkania

Wysokość taksy notarialnej

do 3000 zł

100 zł

powyżej 3000 zł do 10 000 zł

100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000

powyżej 10 000 zł do 30.000 zł

310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł

powyżej 30.000 zł do 60 000 zł

710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł

powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł

1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł

powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł

4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

powyżej 2 000 000 zł

6770 zł + 0,25% od nadwyżki

powyżej 2 000 000 zł, nie więcej niż 10 000 zł

nie więcej niż 7500 zł

Tabela 1. Oprac. na podstawie poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Pamiętajmy, że do wyliczonej kwoty taksy notarialnej trzeba doliczyć 23% podatku VAT.

Powyższe stawki to maksymalne wysokości taksy notarialnej, ceny u poszczególnych notariuszy mogą być nieco inne. Mamy także prawo je negocjować. Warto spróbować wynegocjować niższą stawkę za taksę notarialną szczególnie, jeśli sięga ona maksymalnego progu.

Do opłat związanych z usługami notariusza należy doliczyć także opłatę za sporządzenie aktu notarialnego – tu ceny również zależą od indywidualnych ofert notariuszy, ale maksymalna opłata wynosi połowę wartości powyższych stawek za taksę notarialną.

 

Zakup mieszkania na kredyt – jakie opłaty dodatkowe?

Osoby, które kupują mieszkanie na kredyt, mają obowiązek uiścić dodatkowy podatek od kupna mieszkania (podatek PCC – od czynności cywilnoprawnych). Podatek ten obowiązuje w momencie ustanowienia hipoteki. Wysokość takiego podatku wynosi 19 zł lub 0,01%. Przy hipotece zwykłej podatek PCC wynosi 0,01% i oblicza się go od kwoty hipoteki. Z kolei w przypadku hipoteki kaucyjnej, kwota podatku jest stała – wynosi zawsze 19 zł.

Podatek PCC od czynności cywilno-prawnych trzeba wpłacić do urzędu skarbowego w terminie 14 dni, licząc od dnia zakupu mieszkania. Wraz podatkiem mamy obowiązek także złożyć deklarację PCC-3.

Prócz podatku PCC, a także opłat związanych z notariuszem i opłaty za wpis prawa własności do księgi wieczystej, kupujący mieszkanie na kredyt muszą pokryć także z:

  • prowizję kredytową – zwykle ok. 2% kwoty kredytowej;
  • opłatę notarialną za wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą – zawsze 200 zł;
  • ubezpieczenie nieruchomości z cesją (bank zobowiązuje kredytobiorcę do wykupienia ubezpieczenia nieruchomości) – cena za ubezpieczenie zależy od rodzaju polisy, jakiej wymaga bank;
  • ubezpieczenie pomostowe (taka polisa obowiązuje tylko w czasie wypisywania hipoteki, zwykle kilka tygodni) – ceny za ubezpieczenia pomostowe są różne w poszczególnych TU.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt to zabezpieczenie dla banku – w razie zniszczenia, wciąż jeszcze spłacanej nieruchomości, np. w wyniku pożaru, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje straty.

 

Jakie są dodatkowe koszty kupna mieszkania?

Prócz wszystkich opłat wymienionych powyżej, związanych z zakupem mieszkania, jest jeszcze obowiązkowy koszt za wpis prawa własności w księgę wieczystą. W tym przypadku jest to opłata stała w wysokości 200 zł.

Może pojawić się również jeszcze jeden dodatkowy koszt. Mianowicie prowizja dla agencji nieruchomości – jeśli zdecydujemy się skorzystać z jej usług. Prowizja agencji nieruchomości przy zakupie mieszkania wynosi ok. 2,5% wartości nieruchomości.

 

Co z ubezpieczeniem mieszkania po zakupie?

Mieszkania, których kupujemy za własny kapitał, nie na kredyt, także warto ubezpieczyć. Polisę na mieszkanie możemy nabyć po właścicielu, od którego kupujemy nieruchomość – wystarczy skontaktować się z danym TU, wyrazić taką chęć i przepisać ubezpieczenie mieszkania na własne nazwisko. Jeżeli polisa jest dobrze dobrana pod ten konkretny lokal i ma atrakcyjną cenę, warto ją zachować.

Możemy też wykupić ubezpieczenie mieszkania na własną rękę – umowa na polisę z byłym właścicielem nieruchomości automatycznie ulega zakończeniu po sprzedaży, jeśli nie chcemy jej przedłużyć.

Zakres polisy mieszkaniowej możemy dobrać indywidualnie do własnych potrzeb – wykupując podstawowe lub rozszerzone ubezpieczenie. Do polisy możemy także dobrać różne dodatki, które dadzą nam większe poczucie bezpieczeństwa i ułatwią rozmaite sprawy w razie nagłej szkody, np. Home Assistance, czyli pakiet usług, w ramach których mamy m.in. zapewnioną bezpłatną naprawę sprzętu AGD i RTV, pomoc hydraulika, a nawet informatyka.

Dopiero co zakupione mieszkanie szczególnie warto ubezpieczyć, nierzadko wydajemy przecież na nie oszczędności całego życia, a pożar czy powóź może je przecież doszczętnie zniszczyć.

 

Ile wynosi składka za ubezpieczenie kupionego mieszkania?

Wysokość składki za ubezpieczenie kupionego mieszkania zależy do rodzaju nieruchomości. Ubezpieczyciele indywidualnie wyliczają koszty ubezpieczenia. Różne ceny za polisę dla tej samej nieruchomości możemy także napotkać w poszczególnych TU.

Na cenę ubezpieczenia mieszkania ma wpływ przede wszystkim wartość mieszkania i jego lokalizacja.

Jeśli zależy nam na znalezieniu taniej i dobrej polisy na mieszkanie, warto jej poszukać w kalkulatorze polis mieszkaniowych. Przeprowadziliśmy w nim przykładową kalkulację.

Założyliśmy, że ubezpieczamy:

  • kawalerkę we Wrocławiu,
  • o wartości 300 tys. zł.
  • wybudowaną w 2021 roku.

Koszt ubezpieczenia wyliczyliśmy dla polisy podstawowej, obejmującej ochronę murów i stałych elementów nieruchomości na wypadek kilkunastu zdarzeń losowych, tj. pożar, wybuch, dym i sadza, zalanie, huragan itp.

Okazuje się, że ubezpieczenie kupionego mieszkania można mieć już w cenie 133 zł za rok. Taką cenę zaproponowała Proama. Dodatkowo w tej kwocie ubezpieczyciel zapewnia również ochronę na wypadek aktów wandalizmu.

Niewiele droższe okazało się Mtu24.pl – 135 zł za rok. Tu jednak ubezpieczyciel zapewnia dodatkowo ochronę na wypadek powodzi – warto więc rozważyć co przyda nam się bardziej.

Z kolei Link4 proponuje polisę na mieszkanie za 150 zł za rok, zapewnia ochronę na wypadek Wandalizmu i oferuje dodatkowo pakiet Home Assistance.

Generali oraz InterPolska przedstawiły najwyższe ceny za polisy, jednak być może korzystne są tutaj warunki umowy.

 

Roczna składka za ubezpieczenie mieszkania

Towarzystwo

Cena za rok

Dodatki w cenie

Proama

133 zł

Wandalizm

Mtu24.pl

135 zł

Powódź

Link4

150 zł

Wandalizm, Home Assistance

Generali

186 zł

Wandalizm, Home Assistance, Pakiet Medyczny

InterPolska

196 zł

Wandalizm, Home Assistance

Tabela 2. Oprac. na podstawie kalkulacji na ubezpieczeniemieszkania.pl. w dniu 10.05.2021 r.

 

Polisa mieszkaniowa może mieć zakres podstawowy lub rozszerzony. Do rozszerzonego ubezpieczenia mieszkania możemy dobrać różne dodatki, np. ochronę na wypadek przepięć lub OC w życiu prywatnym. Ceny polis mieszkaniowych są dość mocno zróżnicowane – warto porównać co najmniej kilka dostępnych na rynku, nim zdecydujemy się podpisać umowę. Dobrą polisę w atrakcyjnej cenie można to łatwo znaleźć za pomocą kalkulatora polis mieszkaniowych. W kilka minut możemy w nim porównać oferty nawet 18 towarzystw i w 1 miejscu znaleźć najlepszą polisę dla swojego mieszkania.

To warto wiedzieć

1. Dodatkowe koszty zakupu mieszkania mogą być różne, zależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego

2. Wysokość podatku od kupna mieszkania z ryku pierwotnego zależy do metrażu nieruchomości

3. Gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, podatek nie jest doliczany do ceny nieruchomości – musimy opłacić go oddzielnie

4. Do podatku od kupna mieszkania dochodzą jeszcze inne koszty związane z nabyciem nieruchomości, tj. taksa notarialna , wpis do księgi wieczystej czy koszty ubezpieczenia lokalu

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.