CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/program-mieszkanie-dla-mlodych Program Mieszkanie dla Młodych
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Program Mieszkanie dla Młodych

Michał Ratajczak 11.12.2019
Program Mieszkanie dla Młodych
Strona główna
/
Blog
/
Program Mieszkanie dla Młodych
Zainteresowanie rządowymi dotacjami w ramach programu pomocowego dla młodych kredytobiorców nie słabnie. Na sam tylko rok 2018 przewidziano 762 mln zł dopłat do wkładu własnego przewidzianego na zakup nieruchomości. Popyt automatycznie zwiększy sprzedaż ubezpieczeń – jak to możliwe?
Spis treści

Z roku na rok popularność programu Mieszkanie dla Młodych utrzymuje się na wysokim poziomie. Zapowiedzi wejścia w życie nowe projektu, czyli Mieszkanie Plus tylko zwiększyły liczbę wniosków o dofinansowanie własnego lokum. Zazwyczaj już wiosną pula dopłat na dany rok zostaje wyczerpana. Tak tez powinno być w latach 2017-2018. 

 

Wniosek o dopłatę MdM można składać w banku, w którym bierze się kredyt hipoteczny. Ten sam bank będzie żądał od pożyczkobiorcy zabezpieczenia sumy kredytu na wypadek niezdolności spłacania kolejnych rat. Dlatego, biorąc ubezpieczenie na kredyt, to zakład ubezpieczeń będzie zobowiązany do uiszczenia brakującej kwoty, jeśli ubezpieczony:

 • poniesie śmierć,
 • dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • w wyniku wypadku straci zdolność do wykonywania pracy i kontynuowania pracy zarobkowej umożliwiającej spłatę kredytu. 

 

Jak działa program MdM?

Zasady przyznawania dotacji rządowych są dość proste, ale trzeba spełniać kilka kryteriów:

 • mieszkanie lub dom jednorodzinny musi być kupiony od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej, przy czym bez znaczenia jest rynek pierwotny lub wtórny,
 • wnioskodawca musi wziąć kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania,
 • wnioskodawca ma mniej niż 36 lat – w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego z małżonków,
 • wnioskodawca (ani nikt z małżeństwa) nigdy nie posiadał statusu właściciela nieruchomości – domu, mieszkania czy kamienicy,

Potrzebne formalności są załatwiane za pośrednictwem dowolnego banku, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.
 

Warto pamiętać!
Ten sam bank, który przyznaje kredyt będzie wymagał zabezpieczenia w formie polisy. Pożyczkobiorca i przyszły ubezpieczony nie ma obowiązku korzystania z oferty banku. Może samemu wybrać ofertę innego ubezpieczyciela, jeśli jego zdaniem jest ona korzystniejsza niż proponowana przez dany bank.

Podobnie sytuacja wygląda z kredytem. Wniosek o dofinansowanie MdM można złożyć jednocześnie w kilku bankach, ale podpisanie kredytu z tym bankiem, które zaproponuje najlepsze warunki spłaty pożyczki.

Wniosek o dofinansowanie wkładu własnego można składać do
30 września 2018 roku

 

Ile wynosi dofinansowanie MdM?

Sumy te są różne i zależą w dużej mierze od faktu posiadania dzieci (w przypadku małżeństw):

 • równowartość 10 proc. przeciętnych kosztów budowy w danej lokalizacji – dla singli i bezdzietnych małżeństw,
 • 15 proc. dla wychowujących 1 dziecko,
 • 20 proc. w przypadku rodzin z 2 dzieci,
 • 30 proc. dla tych, którzy posiadają przynajmniej 3 dzieci.


Ważne!
Wysokość dofinansowania jest naliczana dla mieszkań lub domów jednorodzinnych do powierzchni użytkowej maks. 50 mkw. Jeśli nieruchomość jest większa, pozostała część jest wyłączona z dopłat.

Także powierzchnia domu czy mieszkania jest ograniczona dla możliwości skorzystania z dopłat, przy czym limity te ponownie są uwarunkowane liczbą posiadanych dzieci:

 • 1-2 dzieci, mieszkanie maks. 75 mkw. i dom 100 mkw.,
 • 3 i więcej dzieci, mieszkanie maks. 85 mkw. i dom 110 mkw.

Inne ważne warunki, jakie należy spełnić to okres zaciągania kredytu – na przynajmniej 15 lat, waluta kredytu – polski złoty oraz wartość kredytu – na minimum 50 proc. ceny mieszkania albo domu jednorodzinnego.

 

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.