CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/wylaczenia-czyli-czego-nie-obejmuje-polisa-mieszkaniowa Dowiedz się, jakie są najczęstsze wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej!
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wyłączenia, czyli czego nie obejmuje polisa mieszkaniowa?

Redakcja 08.07.2022
Wyłączenia, czyli czego nie obejmuje polisa mieszkaniowa?
Strona główna
/
Blog
/
Wyłączenia, czyli czego nie obejmuje polisa mieszkaniowa?
Podpisując umowę polisy mieszkaniowej, warto zapoznać się z jej treścią oraz z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których wymienione są między innymi wyłączenia. Do wyłączeń należą sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania z rozmaitych przyczyn.

Zapoznanie się z OWU jest koniecznością. To stamtąd dowiemy się o tym, jakie mamy obowiązki i jakie są wyłączenia, przez które otrzymanie odszkodowania może okazać się niemożliwe. Ponadto, obowiązują nas także karencje (np. przy ubezpieczeniu nieruchomości od powodzi) i limity odpowiedzialności. Te ostatnie to nic innego, jak maksymalna wysokość wypłaconego odszkodowania. Z kolei karencja oznacza czasowy brak odpowiedzialności przez TU, np. 30 dni od momentu zawarcia umowy pollisowej.

 

Pożar mieszkania – wyłączenia odpowiedzialności

Ogień to żywioł, który błyskawicznie niszczy wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. W przypadku pożaru bardzo często dochodzi do utraty całego majątku. Ogień stanowi także zagrożenie dla życia i zdrowia. Z wyłączeniami mamy do czynienia niemal przy każdym rodzaju zagrożenia. Takie normy należy spełnić w przypadku pożaru:

 • projekt, konstrukcja i wykonanie budynku nie mogą być wadliwe, a użyte materiały budowlane – łatwopalne,
 • nieruchomość, musi zostać postawiona lub przebudowana na podstawie wymaganych zezwoleń, oraz w zgodzie z przepisami prawa budowlanego i przepisami przeciwpożarowymi,
 • regularne przeglądy instalacji grzewczej i gazowej są koniecznością,
 • eksploatacja palenisk i kominków, musi się odbywać w zgodzie z ich przeznaczeniem,
 • wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze, muszą być używane w zgodzie z zaleceniami producenta,
 • pożar nie może powstać w wyniku przepięć elektrycznych w zniszczonej instalacji,
 • pożar nie może powstać w miejscach nieużytkowanych i niezamieszkałych przez okres przynajmniej 90 dni.

 

Zalanie mieszkania – wyłączenia odpowiedzialności

W przypadku zalania należy zapoznać się z OWU w celu wykluczenia ewentualnych nieścisłości umownych. Wielu ubezpieczycieli, uważa zalanie za dodatkowe ryzyko, które należy wykupić do polisy podstawowej. Brak poniesienia dodatkowej opłaty, często wiąże się z brakiem odszkodowania w przypadku zalania z takich przyczyn, jak:

 • nieumyślne pozostawienie otwartych okien i zły stan techniczny rynien lub dachów,
 • powodzi i nawalnego deszczu,
 • nagromadzenia śniegu,
 • awarii instalacji wodnej,
 • przebudowy, remontów na własną rękę.

Skutki wycieków mogą być różne, ale często nawet szybko wykryte nie dają się łatwo zatamować. Czasem konieczne jest poniesienie kosztów remontowych, a nawet malowania czy wymiany całej podłogi. Ponadto w przypadku zalania, zniszczeniu ulega sprzęt i wyposażenie mieszkania.

 

Kradzież z włamaniem – wyłączenia odpowiedzialności

Są różne rodzaje kradzieży. Zwykła oznacza powstanie szkody bez włamania do domu czy mieszkania. Zuchwała występuje wtedy, gdy sprawca na naszych oczach, zabiera nam majątek i ucieka. W obu tych przypadkach, najczęściej nie otrzymamy odszkodowania. Zdarzają się także sytuacje w których sprawca wchodzi w posiadanie kluczy do naszego domu. W takich przypadkach, gdy nie pozostawił wyraźnych śladów włamania oraz nie zgłosiliśmy kradzieży klucza lub rabunku, także zostajemy z niczym.

Zdarza się, że polisą nie jest objęte mienie wysokiej wartości. To częste wykluczenia w przypadku kradzieży z włamaniem. Wymienione w OWU to najczęściej:

 • przedmioty zabytkowe i dzieła sztuki,
 • papiery wartościowe,
 • karty płatnicze, kredytowe, debetowe,
 • srebro, złoto i platyna,
 • biżuteria,
 • pieniądze i inne środki płatnicze,
 • dokumenty, rękopisy,
 • dane zawarte na nośnikach,
 • mienie ruchome pozostawione na balkonach i tarasach.

Ponadto, aby szkoda została uznana, jesteśmy zobowiązani do zabezpieczenia własnego mieszkania przed podobną okolicznością. To znaczy, że powinniśmy zaopatrzyć się w wyposażenie, które wyraźnie zostało określone w OWU. Wśród popularnych zabezpieczeń występują atestowane drzwi lub zamki, a czasem nawet alarmy i rolety antywłamaniowe w oknach. Brak zastosowania się do tych wymogów może oznaczać wyższą składkę lub brak możliwości uzyskania odszkodowania.

To, co jest najważniejsze, to ślady włamania - zniszczone zamki w drzwiach, wybite okna i inne znamiona obecości osób trzecich. Bez tego ubieganie się o odszkodowanie za kradzież, może być bezzasadne. Chyba że wykupimy ryzyko kradzieży zwykłej (bez śladó włamania) dostępne jako rozszerzenie w niektóych TU.

 

Dewastacja i wandalizm – wyłączenia odpowiedzialności

Nie zawsze będziemy w stanie uzyskać od ubezpieczyciela odszkodowanie za wyrządzoną szkodę. Czasem wandalizm, dewastacja, czy nawet graffiti nie podlegają wypłacie. Najczęstszymi przyczynami takich sytuacji są:

 • poplamienie, zadrapanie powierzchni lub zmiana barwy,
 • zniszczenie szyb o wartości artystycznej.

Wpuszczenie obcej osoby do własnego mieszkania czy uszkodzenie mienia w przypadku dewastacji, mogą nas dużo kosztować. Niestety, towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie uznają naszą rację. Często mała szkoda, może prowadzić do zniszczenia przedmiotów wielkiej wartości.

 

Stłuczenie przedmiotów szklanych – wyłączenia odpowiedzialności

Na szybach z czasem pojawiają się zarysowania czy odbarwienia. Zdarza się, że przy próbie wymiany dostaniemy produkt z wadą lub zostanie on uszkodzony podczas transportu. W takich przypadkach musimy polegać na postępowaniach reklamacyjnych, a nie na odszkodowaniu ze strony ubezpieczyciela. Wyłączone z ubezpieczenia są szkody:

 • powstałe w związku z wymianą szyby,
 • powstałe wskutek poplamienia, porysowania lub odpryśnięcia kawałków powierzchni szyby,
 • wynikłe z wad produkcyjnych,
 • powstałe w ramie lub oprawie szyby,
 • powstałe na skutek zużycia szyby.

 

OC w życiu prywatnym – wyłączenia odpowiedzialności

Wyłączenia odpowiedzialności z OC w życiu prywatnym często polegają na umyślnych i bezprawnych działaniach. Nie uzyskamy odszkodowania także w przypadku działania sił wyższych lub z powodu oszczerstw i nadużyć.

Nie zdobędziemy prawa do odszkodowania od szkód wyrządzonych ubezpieczonemu, domownikom lub osobom bliskim w przypadkach takich, jak:

 • szkody wyrządzone przy użyciu pojazdów lub broni,
 • zniszczenia przedmiotów o dużej wartości,
 • w przypadku oszustw i nadużyć,
 • przeniesienia chorób - także od zwierząt,
 • za dodatkowe koszty, wynikające z braku zgody ubezpieczonego na zawarcie ugody.

 

Assistance domowe – wyłączenia odpowiedzialności

Assistance domowy to bardzo przydatna usługa świadczona, ale obarczona różnymi limitami - najczęściej kwotowymi i ilościowymi. Istotnym jest też fakt, że ta usługa świadczona jest najczęściej wyłącznie we wskazanym w umowie miejscu.

Jakość usługi pakietu Home Assistance zależna jest od wysokości wykupionej przez nas polisy.

Limity odpowiedzialności w pakiecie Assistance domowe

Zdarzenie/Przedmiot

Limit

Jakość sprzętu RTV i AGD

Przedmioty zakupione fabrycznie nowe, nie starsze niż 5 lat

Gdy miejsce ubezpieczenia nie nadaje się do zamieszkania.

Wykup biletu na odległość do 100 kilometrów od miejsca ubezpieczenia

Miejsca w hotelu do 200 zł na dobę za osobę, maksymalnie przez 4 doby

Transport ocalałego mienia

1000 zł na koszt transportu

Wizyta specjalisty (ślusarza, technika itp.)

500 zł na wizytę do 3 wizyt w ciągu roku

Wizyta specjalisty od RTV i AGD

Do 2 wizyt w ciągu roku, koszt naprawy we własnym zakresie

W wypadku uszczerbku na zdrowiu

1000 zł na rok, na ubezpieczoną osobę

Tabela 1. Na podstawie OWU Link4 Dom.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Każda polisa mieszkaniowa to szereg wyłączeń i limitów odpowiedzialności

2. Wyłączenia obejmują zarówno zakres podstawowy, jak i rozszerzenia

3. Limity odszkodowań dotyczą głównie pakietu Assistance domowe

4. Wszystkie niezbędne informacje, znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Paweł

2022-07-06 07:31:45

Dramat jeśli chodzi o interpunkcję, aż oczy bolą od czytania. Czy ktoś to sprawdza? Ktoś po więcej niż podstawówce?