CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ochrona-nieruchomosci-w-formule-all-risks Ochrona nieruchomości w formule All Risks
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania all risk

Michał Ratajczak 12.03.2020
Ubezpieczenie mieszkania all risk
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie mieszkania all risk
Zaletą jak największego zakresu ochrony w polisie mieszkaniowej jest niewątpliwie poczucie komfortu i pewność, że za każde zdarzenie losowe będzie zrekompensowane kwotą odszkodowania. Czy takie ubezpieczenie jest kosztowne i rzeczywiście chroni przed skutkami wszystkich zdarzeń?
Spis treści

Chcąc kupić ubezpieczenie domu czy mieszkania, należy liczyć się z prostą zależnością – im więcej ryzyk obejmuje polisa, tym jest ona droższa. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują jeszcze jedno rozróżnienie:

  • ochronę od ryzyk nazwanych,
  • ochronę od wszystkich ryzyk (formuła All Risks).

W pierwszym przypadku chodzi o zdarzenia losowe, które obejmuje umowa podstawowa. Zdarzenia te są precyzyjnie wymienione w dokumencie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Z kolei formuła All Risks nie precyzuje konkretnych zdarzeń, co nie znaczy, że można ubezpieczyć się od wszystkiego.

 

Uwaga na wyłączenia odpowiedzialności

Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody w niektórych okolicznościach, które również muszą się znaleźć w dokumencie OWU. Każdy z nich zawiera osobny dział o nazwie WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI. Dzięki temu przyszły ubezpieczony wie, za co nie dostanie odszkodowania, a towarzystwo daje przejrzyste warunki umowy.

 

W przykładowym OWU ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody:

1) wyrządzone umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osoby bliskie,

2) wyrządzone w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków,

3) wywołane błędem w sztuce budowlanej, wadami konstrukcyjnymi, nieprawidłowym montażem,

4) w domach, mieszkaniach lub inwestycjach przeznaczonych na cele gospodarcze w stopniu większym niż 50%,

5) powstałe wskutek działań wojennych, strajków, zamieszek, rozruchów społecznych,

6) powstałe w trakcie rozbiórki, przy rozbudowie, przebudowie, jeżeli ubezpieczony nie dysponuje wymaganą decyzją właściwego organu nadzoru budowlanego.

 

Jest jeszcze jeden rodzaj wyłączeń odpowiedzialności. Odnosi się on nie do okoliczności powstania szkody, a konkretnych czynników. Jeżeli dane zdarzenie losowe oddziałuje na nieruchomość w sposób długotrwały, wtedy z uzyskaniem odszkodowania mogą być problemy. Przykładowymi zdarzeniami dotyczącymi ryzyk nazwanych i formuły All Risks są:

  • zawilgocenie z powodu nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • przenikanie wód gruntowych lub przemarzanie ścian, fundamentów, dachu lub stałych elementów budynku,
  • wydostanie się wody w wyniku uszkodzenia rur spowodowanego zamarznięciem wody i rozsadzeniem rur, zawinionym przez ubezpieczonego,
  • działanie prądu elektrycznego, w tym z powodu przerw w dostawie lub zasilania prądem elektrycznym urządzeń gospodarstwa domowego,
  • oddziaływanie dymu.

A zatem, jeśli dane zdarzenie nie znajduje się w wyłączeniach odpowiedzialności, wtedy można przyjąć, że polisa mieszkaniowa w formule All Risks obejmuje je w całości.

 

Ryzyka wszystkie czy warianty?

Niewątpliwą zaletą All Risks jest łatwość otrzymania świadczenia za szkodę, ale z drugiej strony taka forma ochrony oznacza wyższą składkę płatną za rok z góry. Może więc najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń, który opiera się na oferowaniu tego samego produktu w 4 różnych wariantach pod względem zakresu ochrony i wysokości sum ubezpieczenia.

Warianty opierają się na kilku wytycznych i stanowią część krótkiego formularza potrzebnego do wyliczenia rocznej składki:

S – pod kredyt – to podstawowa forma ochrony nieruchomości od ryzyk nazwanych. W zależności od towarzystwa tych zdarzeń jest kilka lub nawet kilkadziesiąt. Ochrona obejmuje tylko mury.

M – dla przezornych – chronione są nie tylko mury, ale także ruchomości domowe. W obu przypadkach przed skutkami zdarzeń losowych.

L – dla świadomych – zdarzenia losowe dotyczą murów, stałych elementów i ruchomości. Te ostatnie także na wypadek kradzieży.

XL – dla wymagających – ten sam zakres co w wariancie L, ale na wysokie sumy ubezpieczenia.

 

Michał Ratajczak
Autor

Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.