Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Polisa od zalania opłaca się

O ryzyku niekontrolowanego wycieku wody w mieszkaniach

Data dodania: 08 kwietnia 2016

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Z prawidłowo dobranym ubezpieczeniem kwestia zalania i innych zdarzeń wygląda zupełnie inaczej. Towarzystwo ubezpieczeniowe rekompensuje poniesione straty – także te związane z podtopieniem mieszkania sąsiada z dołu pod warunkiem, że polisa zawiera rozszerzenie OC. Natomiast posiadanie wariantu podstawowego chroni lokatora przez ryzykiem zalania tylko jego własnego mieszkania.
 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ryzyko niekontrolowanego wycieku wody w mieszkaniach jest duże i nie zawsze wina leży po stronie człowieka. Wystarczy, że pęknie przestrzały wężyk w pralce albo inna instalacja sanitarna umiejscowiona w ścianie, by doszło do poważnego sporu. Kto wówczas odpowiada za skutki awarii? Najczęściej jest nim właściciel mieszkania z góry, który, jeśli doszło do takiego zaniedbania, będzie zmuszony pokryć straty we własnym lokum i sąsiadów, w których doszło do zlania ścian i sufitu. Właściciel mieszkania ponosi odpowiedzialność za stan techniczny urządzeń sanitarno-grzewczych i ich awarie. Z tym że nie w każdym przypadku jest w stanie zapobiec wyciekowi wody.

 

Pętla roszczeń

Właściciel mieszkania, który posiada odpowiednią polisę może spać spokojnie, a w razie konieczności ustalenia winowajcy wzywa rzeczoznawcę od oceny szkody. Ubezpieczyciel pokrywa finansowe konsekwencje zalania bez względu na to czy sprawcą zalania był ubezpieczony, czy też sąsiad.

W ustalaniu winnego ważnym rozróżnieniem jest podział na rodzaje instalacji wodnych w lokalu. Za te poziome, czyli znajdujące się przeważnie w podłodze, odpowiada właściciel lokalu, z kolei odpowiedzialność za awarię pionowych spoczywa na spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej bądź zarządcy nieruchomości.  

Roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej ulegają przedawnieniu dopiero po wielu latach. Oznacza to, że nawet jeśli sąsiad, który dostał świadczenie z racji posiadanej polisy i nie będzie upominał się o zaległe wierzytelności, ubezpieczyciel może domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

 

Porównuj i sprawdzaj

Zawartość polisy mieszkaniowej to nie wszystko. W trakcie dokonywaniu jej zakupu warto skorzystać z gotowej porównywarki ubezpieczeniowej, która pomoże nie tylko w wyborze właściwego rozwiązania, ale pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze choćby przez brak pośrednika w postaci agenta ubezpieczeniowego.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwe wyłączenia, które za każdym razem znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pisząc o wyłączeniach, ubezpieczyciel podaje równocześnie zakres szkód, w wyniku których przyzna świadczenie. Warto też zwrócić uwagę na samą definicję „zalania”. To najczęściej niezamierzone i niekontrolowane wydostanie się wody, innych cieczy lub pary wskutek:

 • awarii przewodów,
 • awarii urządzeń wodno-kanalizacyjnych,
 • awarii układu grzewczego i klimatyzacji,
 • cofnięcia się ścieków kanalizacyjnych,
 • opadów atmosferycznych itp.

 

Wyłączenia odpowiedzialności dot. zalania w wybranych towarzystwach

GENERALI 

Dom i Rodzina

 • odpowiedzialność z tytułu deszczu nawalnego ograniczona jest, niezależnie od wariantu, do 50% sumy ubezpieczenia mienia

LINK4

Dom

 • szkody powstałe wskutek zawilgocenia lub zalania wywołanego niewłaściwym stanem dachu lub rynien, nienależytym zabezpieczeniem lub niewłaściwym zamknięciem otworów dachowych lub okiennych albo innych elementów w miejscu ubezpieczenia

WARTA

Dom24+

 • poprzez niezamknięte okna, drzwi lub inne otwory
 • dach, obróbki blacharskie, zanieczyszczone lub zamarznięte rynny/rury spustowe
 • niewłaściwie zabezpieczone lub niezabezpieczone ściany, balkony, tarasy, drzwi, okna i inne otwory, jeżeli obowiązek konserwacji urządzeń, instalacji lub elementów należał do Ubezpieczonego 

CONCORDIA

Dom

 • szkody powstałe wskutek zawilgocenia z powodu nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej, systematycznego zawilgocenia lub zalania wodą z powodu nieszczelności innych urządzeń rozprowadzających wodę 

AVIVA

W domu

 • zalanie przedmiotów o charakterze unikatowym, rękopisów
 • wyrządzone umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa przez Ubezpieczonego lub osoby bliskie

 

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisa idealna

Pełną ochronę będzie gwarantowało ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych z dodatkowym ubezpieczeniem OC. Zakres tzw. zdarzeń losowych jest niezwykle istotny, ponieważ z reguły polisa mieszkaniowa obejmuje ochronę od pożaru i zalania. Całość brzmi jednak mało precyzyjnie ze względu na sytuacje i okoliczności, w jakich może dojść do zalania. np.:

 • z akwarium,
 • z instalacji przeciwpożarowej,
 • z łóżka wodnego.

 

Wszystkie z wymienionych zdarzeń wiążą się z koniecznością posiadania odpowiedniego rozszerzenia – najczęściej w formie gotowych pakietów przygotowanych przez ubezpieczyciela. Rozszerzenie ochrony pozwoli uniknąć wydatków związanych również z poszukiwaniem przyczyny szkody, co nieraz wiąże się kosztownymi pracami murarskimi.

Koszt dokupienia OC do polisy podstawowej jest relatywnie niewielki. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone we własnym mieszkaniu, jak i sąsiada z uwzględnieniem wcześniej wybranej sumy ubezpieczenia.

Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.