Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Polisa od zalania opłaca się

O ryzyku niekontrolowanego wycieku wody w mieszkaniach

Michał Ratajczak 08.4.2016 | 11.12.2019
Z prawidłowo dobranym ubezpieczeniem kwestia zalania i innych zdarzeń wygląda zupełnie inaczej. Towarzystwo ubezpieczeniowe rekompensuje poniesione straty – także te związane z podtopieniem mieszkania sąsiada z dołu pod warunkiem, że polisa zawiera rozszerzenie OC. Natomiast posiadanie wariantu podstawowego chroni lokatora przez ryzykiem zalania tylko jego własnego mieszkania.
Porównaj ceny
Ryzyko niekontrolowanego wycieku wody w mieszkaniach jest duże i nie zawsze wina leży po stronie człowieka. Wystarczy, że pęknie przestrzały wężyk w pralce albo inna instalacja sanitarna umiejscowiona w ścianie, by doszło do poważnego sporu. Kto wówczas odpowiada za skutki awarii? Najczęściej jest nim właściciel mieszkania z góry, który, jeśli doszło do takiego zaniedbania, będzie zmuszony pokryć straty we własnym lokum i sąsiadów, w których doszło do zlania ścian i sufitu. Właściciel mieszkania ponosi odpowiedzialność za stan techniczny urządzeń sanitarno-grzewczych i ich awarie. Z tym że nie w każdym przypadku jest w stanie zapobiec wyciekowi wody.

 

Pętla roszczeń

Właściciel mieszkania, który posiada odpowiednią polisę może spać spokojnie, a w razie konieczności ustalenia winowajcy wzywa rzeczoznawcę od oceny szkody. Ubezpieczyciel pokrywa finansowe konsekwencje zalania bez względu na to czy sprawcą zalania był ubezpieczony, czy też sąsiad.

W ustalaniu winnego ważnym rozróżnieniem jest podział na rodzaje instalacji wodnych w lokalu. Za te poziome, czyli znajdujące się przeważnie w podłodze, odpowiada właściciel lokalu, z kolei odpowiedzialność za awarię pionowych spoczywa na spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej bądź zarządcy nieruchomości.  

Roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej ulegają przedawnieniu dopiero po wielu latach. Oznacza to, że nawet jeśli sąsiad, który dostał świadczenie z racji posiadanej polisy i nie będzie upominał się o zaległe wierzytelności, ubezpieczyciel może domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

 

Porównuj i sprawdzaj

Zawartość polisy mieszkaniowej to nie wszystko. W trakcie dokonywaniu jej zakupu warto skorzystać z gotowej porównywarki ubezpieczeniowej, która pomoże nie tylko w wyborze właściwego rozwiązania, ale pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze choćby przez brak pośrednika w postaci agenta ubezpieczeniowego.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwe wyłączenia, które za każdym razem znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Pisząc o wyłączeniach, ubezpieczyciel podaje równocześnie zakres szkód, w wyniku których przyzna świadczenie. Warto też zwrócić uwagę na samą definicję „zalania”. To najczęściej niezamierzone i niekontrolowane wydostanie się wody, innych cieczy lub pary wskutek:

 • awarii przewodów,
 • awarii urządzeń wodno-kanalizacyjnych,
 • awarii układu grzewczego i klimatyzacji,
 • cofnięcia się ścieków kanalizacyjnych,
 • opadów atmosferycznych itp.

 

Wyłączenia odpowiedzialności dot. zalania w wybranych towarzystwach

GENERALI 

Dom i Rodzina

 • odpowiedzialność z tytułu deszczu nawalnego ograniczona jest, niezależnie od wariantu, do 50% sumy ubezpieczenia mienia

LINK4

Dom

 • szkody powstałe wskutek zawilgocenia lub zalania wywołanego niewłaściwym stanem dachu lub rynien, nienależytym zabezpieczeniem lub niewłaściwym zamknięciem otworów dachowych lub okiennych albo innych elementów w miejscu ubezpieczenia

WARTA

Dom24+

 • poprzez niezamknięte okna, drzwi lub inne otwory
 • dach, obróbki blacharskie, zanieczyszczone lub zamarznięte rynny/rury spustowe
 • niewłaściwie zabezpieczone lub niezabezpieczone ściany, balkony, tarasy, drzwi, okna i inne otwory, jeżeli obowiązek konserwacji urządzeń, instalacji lub elementów należał do Ubezpieczonego 

CONCORDIA

Dom

 • szkody powstałe wskutek zawilgocenia z powodu nieszczelności instalacji wodno-kanalizacyjnej, systematycznego zawilgocenia lub zalania wodą z powodu nieszczelności innych urządzeń rozprowadzających wodę 

AVIVA

W domu

 • zalanie przedmiotów o charakterze unikatowym, rękopisów
 • wyrządzone umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa przez Ubezpieczonego lub osoby bliskie


 

 

Polisa idealna

Pełną ochronę będzie gwarantowało ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych z dodatkowym ubezpieczeniem OC. Zakres tzw. zdarzeń losowych jest niezwykle istotny, ponieważ z reguły polisa mieszkaniowa obejmuje ochronę od pożaru i zalania. Całość brzmi jednak mało precyzyjnie ze względu na sytuacje i okoliczności, w jakich może dojść do zalania. np.:

 • z akwarium,
 • z instalacji przeciwpożarowej,
 • z łóżka wodnego.

 

Wszystkie z wymienionych zdarzeń wiążą się z koniecznością posiadania odpowiedniego rozszerzenia – najczęściej w formie gotowych pakietów przygotowanych przez ubezpieczyciela. Rozszerzenie ochrony pozwoli uniknąć wydatków związanych również z poszukiwaniem przyczyny szkody, co nieraz wiąże się kosztownymi pracami murarskimi.

Koszt dokupienia OC do polisy podstawowej jest relatywnie niewielki. Dzięki temu ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone we własnym mieszkaniu, jak i sąsiada z uwzględnieniem wcześniej wybranej sumy ubezpieczenia.

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły