Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie okularów - ile kosztuje?

Redakcja 21.02.2022
Ubezpieczenie okularów - ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie okularów - ile kosztuje?
Okulary, które nierzadko kosztują ponad 1000 zł, można łatwo uszkodzić lub zgubić. Do tego dochodzi ryzyko kradzieży. Warto więc zabezpieczyć się finansowo na wypadek tych zdarzeń. Zestawiamy ze sobą ubezpieczenie okularów w sklepie i w ramach polisy mieszkaniowej.

Dla wielu osób okulary korekcyjne są niezbędne do codziennego funkcjonowania, trudno bez nich normalnie pracować, jeździć samochodem czy czytać. Wariant przeciwsłoneczny daje nam z kolei komfort w letnie dni oraz chroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Okulary nie są tanie, a szkło, z którego są zbudowane, to bardzo kruchy materiał. Warto więc przynajmniej rozważyć zakup ubezpieczenia, zwłaszcza że takie polisy są powszechnie dostępne.

 

Ile wydajemy na zakup okularów?

Na pytanie, czy okulary są drogie, zaledwie 15% Polaków odpowiedziało, że nie. Blisko połowa ankietowanych, konkretnie 48%, uznała, że jest to duże obciążenie dla ich budżetu. Te opinie warto podeprzeć konkretnymi kwotami pieniężnymi. Za swoje ostatnie okulary 46% respondentów zapłaciło minimum 500 zł, a 36% zmieściło się w przedziale 300-500 zł. Niewielka liczba, bo zaledwie 2% ankietowanych zadeklarowało, że na okulary wydało 100 zł lub mniej – wynika z danych zebranych przez portal wokularach.pl.

Wszystkie te liczby odnoszą się wyłącznie do okularów korekcyjnych, a więc w sondażu pominięto wydatki na okulary przeciwsłoneczne, które są w naszym kraju dość popularne, a wiele osób wręcz nie wyobraża sobie funkcjonowania bez z nich podczas letnich miesięcy. Trzeba też pamiętać, że część osób posiada co najmniej dwie pary okularów korekcyjnych, np. jedną do czytania, a drugą do prowadzenia samochodu.

 

Jak ubezpieczyć okulary?

Okulary, zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne, możemy ubezpieczyć w salonie optycznym, w którym je nabyliśmy lub poprzez polisę mieszkaniową.

W sklepie okulary można ubezpieczyć tylko w dniu zakupu. Objęcie ochroną produktu nabytego u innego sprzedawcy lub używanego jest niemożliwe. Zdarza się, że wyłączenia odnoszą się również do okularów kupionych online.

W ramach ubezpieczenia nieruchomości można objąć ochroną właściwie każdy rodzaj okularów – ich marka, wiek, stopień zużycia, przeznaczenie i miejsce zakupu nie mają znaczenia.

 

Jak chronić okulary z polisy mieszkaniowej?

W polisach mieszkaniowych okulary (korekcyjne i przeciwsłoneczne) zaliczane są do grona rzeczy osobistych, a te mieszczą się w szerszej kategorii mienia ruchomego (ruchomości domowe).

Podstawowa polisa mieszkaniowa zabezpiecza finansowo mury i opcjonalnie elementy stałe domu lub mieszkania. Jeśli chcemy, żeby chroniła ona również okulary, musimy wykupić rozszerzenie w postaci ruchomości domowych. Wówczas zabezpieczymy mienie przed szkodami powstałymi w miejscu ubezpieczenia i będącymi skutkiem zdarzeń losowych.

Żeby zapewnić okularom szerszą ochronę, m. in. wykraczającą poza miejsce ubezpieczenia, powinniśmy dokupić jeszcze inne dodatki:

 • kradzież z włamaniem – dotyczy sytuacji, w których złodziej pozostawił na miejscu zdarzenia wyraźne ślady swojej obecności, czyli np. wyważone drzwi czy zbitą szybę okienną;
 • kradzież zwykła – odnosi się do zdarzeń, po których nie pozostają wyraźne ślady, czyli np. takich, w których złodziej dostał się do pomieszczenia przez otwarte drzwi tarasowe;
 • rabunek – rozszerzenie istotne z tego względu, że dotyczy kradzieży mającej miejsce poza nieruchomością (również poza granicami Polski), czyli np. w środkach komunikacji miejskiej czy na ulicy; z definicji jest to sytuacja, w której złodziej użył siły lub przynajmniej groził jej użyciem;
 • powódź – ten żywioł jest w stanie zniszczyć praktycznie całe mienie zgromadzone na obszarze nieruchomości, towarzystwa standardowo stosują karencje dla powodzi, co oznacza, że ochrona przed nią zaczyna działać dopiero po 14 lub 30 dniach od wykupienia polisy.

W polisach mieszkaniowych powszechne dostępne jest również stłuczenie przedmiotów szklanych, ale akurat ten dodatek nie odnosi się do okularów – dotyczy głównie elementów stałych, takich jak kabina prysznicowa, szyby drzwiowe i okienne, panele fotowoltaiczne czy płyty indukcyjne.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie okularów z polisy mieszkaniowej?

Wysokość składki za ubezpieczenie mieszkania zależy głównie od wartości mienia oraz wybranego zakresu ochrony, czyli liczby ryzyk podstawowych i dodatków. Koszty polisy mieszkaniowej trzeba więc zawsze liczyć dla konkretnej nieruchomości i takich ryzyk, które faktycznie nas interesują.

Sprawdziliśmy, jaki jest koszt ubezpieczenia 50-metrowego mieszkania w Krakowie, którego wartość rynkowa to 500 000 zł. Założyliśmy, że na obszarze nieruchomości znajduje się mienie ruchome o wartości 50 000 zł, na które składają się m. in. okulary. Jeśli chodzi o zakres, to zdecydowaliśmy się na ochronę przed zdarzeniami losowymi oraz kradzieżą z włamaniem.

Za polisę o wyżej wymienionych parametrach zapłacimy od 267 zł do 803 zł, w zależności od towarzystwa. Poszczególne oferty różnią się wliczonymi w cenę dodatkami, takimi jak dewastacja, Home Assistance czy powódź.

Okulary stanowią drobny element mienia, które ubezpieczamy z polisy mieszkaniowej, a więc minimalnie przekładają się na jej koszt. Przykładowo, szkła warte 5000 zł, czyli dość drogie, stanowią około 1% wartości wyposażonego lokalu, dla którego obliczaliśmy składkę. Kalkulacja pokazuje natomiast wyraźnie, jaki wpływ na cenę ma polityka danego towarzystwa i że warto porównywać ze sobą poszczególne oferty, żeby nie przepłacić.

Koszt ubezpieczenia okularów z polisy mieszkaniowej

Towarzystwo

W cenie

Roczna składka

Generali

Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

267 zł

Proama

Assistance, dewastacja

281 zł

Europa Ubezpieczenia

Assistance, dewastacja

344 zł

Link4

Assistance, dewastacja

428 zł

Mtu24.pl

dewastacja, powódź

517 zł

Benefia

Assistance, dewastacja

712 zł

Inter Polska

Assistance, dewastacja

803 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 4.02.2022 r.). W tabeli uwzględniliśmy tylko najtańsze oferty od każdego z towarzystw.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie okularów w sklepie?

Chociaż zróżnicowanie cenowe polis mieszkaniowych jest całkiem spore, to składki nalicza się tam w podobny sposób. W przypadku ubezpieczenia okularów w sklepie stosuje się bardziej zróżnicowane metody ustalania ceny.

Przykładowo, Vision Express oferuje roczne ubezpieczenie produktu za 10% jego wartości. Oferta ta odnosi się zarówno do okularów korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych. Tak więc przy wydatku rzędu 500 zł ubezpieczenie kosztuje 50 zł, a przy 1000 zł koszt polisy to 100 zł.

Firma Fielmann preferuje zgoła odmienną politykę cenową. W tym salonie za ubezpieczenie każdej pary okularów, bez względu na ich rodzaj i wartość, zapłacimy 10 zł. Kwota ta jest już wliczona w cenę katalogową, a jeśli zdecydujemy się zrezygnować z polisy, zostanie od niej odjęta. Tutaj również mówimy o rocznym ubezpieczeniu.

 

Co zawiera ubezpieczenie okularów sklepie?

Salony optyczne standardowo ubezpieczają okulary korekcyjne, ale nie brakuje też polis dla wariantu przeciwsłonecznego.

Przy zakupie nowej pary okularów w sklepie możemy je od razu ubezpieczyć na wypadek:

 • zniszczenia w skutek nieszczęśliwego wypadku,
 • kradzieży,
 • rozboju,
 • zgubienia.

Do uzyskania odszkodowania za zniszczenia konieczne jest zwrócenie okularów sprzedawcy. W przypadku kradzieży bądź rabunku ubezpieczyciel wymaga zaświadczenia z policji, że sprawa została oficjalnie zgłoszona.

W polisach mieszkaniowych – poza drobnymi wyjątkami, jak np. ubezpieczenie na pierwsze ryzyko czy zaniżona suma ubezpieczania – odszkodowanie stanowi pełną rekompensatę za szkodzę, czyli jeśli skradziono nam okulary za 800 zł, towarzystwo wpłaci nam dokładnie taką kwotę na konto. Przy zakupie polisy w sklepie jest już jednak inaczej. Salony optyczne w ramach odszkodowania nie oferują gotówki, tylko dopłatę do oprawek lub szkieł, ewentualnie pokrycie kosztów reperacji lub montażu.

Klienci Vision Express po szkodzie mogą liczyć na następujące rabaty:

 • przy zgubieniu lub kradzieży zniżka na nowe okulary o wartości 50% utraconej pary;
 • przy uszkodzeniu okularów korekcyjnych zniżka na nowe okulary w postaci 80% wartości zniszczonej pary;
 • przy uszkodzeniu okularów przeciwsłonecznych zniżka na nowe okulary w postaci 70% wartości zniszczonej pary.

Jak widać, Vision Express ma nieco lepsze warunki ubezpieczenia okularów korekcyjnych w stosunku do przeciwsłonecznych.

Fielmann obejmuje ochroną ubezpieczeniową okulary do kwoty 200 zł w przypadku oprawy i 100 zł w przypadku pojedynczego szkła. Przy szkodzie całkowitej, czyli w momencie, w którym okulary zaginęły lub zostały całkowicie zniszczone, udział własny to 40 zł.

Oba salony mają więc relatywnie niskie koszty ubezpieczenia oraz mocno ograniczoną odpowiedzialność. Szkody pokrywane są tutaj tylko częściowo, nigdy w całości, a klient nie może liczyć na przelew czy wypłatę gotówki, tylko na rabat. W obu przypadkach przy zakupie polisy nie ma możliwości ustalenia indywidualnych warunków, czyli np. nie można dokupić dodatkowych ryzyk czy zwiększyć sumy ubezpieczenia.

 

Kiedy ubezpieczenie okularów nie działa?

W polisach mieszkaniowych mamy do czynienia z tzw. wyłączeniami odpowiedzialności, czyli konkretnymi sytuacjami, w których ubezpieczenie nie działa. Dla okularów towarzystwa raczej nie stosują szczególnych wyłączeń. Wśród standardowych ograniczeń dotyczących wszystkich rodzajów mienia można wymienić chociażby:

 • świadome spowodowanie szkody przez ubezpieczonego lub innych domowników;
 • tzw. rażące niedbalstwo;
 • zniszczenia powstałe na obszarze ubezpieczonej nieruchomości, jeśli ich przyczyną były zaniedbania typu brak wymaganych prawem przeglądów technicznych;
 • zniszczenia podczas większych prac remontowych;
 • szkody powstałe w skutek samowoli budowlanej;
 • użytkowanie i posiadanie materiałów wybuchowych i środków pirotechnicznych;
 • wojna, stan wojenny, zamieszki, itd.

Jeśli chodzi o rzeczy osobiste, czyli m. in. okulary, to poza miejscem ubezpieczenia nie obowiązuje ochrona przed zdarzeniami losowymi – działa tutaj tylko ubezpieczenie od rabunku. Zdarzają się jednak dodatki, dzięki którym za nieszczęśliwy wypadek podczas przebywania poza domem można uzyskać odszkodowanie, np. ubezpieczenia bagażu podczas wakacji.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie okularów w sklepie, powszechnie stosowane są następujące wyłączenia odpowiedzialności:

 • dla okularów zamówionych w Internecie polisa nie działa;
 • naturalne zużycie produktu;
 • uszkodzenia ciała spowodowane zniszczeniem okularów;
 • wady fabryczne (za nie odpowiada producent);
 • drobne uszkodzenia estetyczne, które nie mają wpływu na korzystanie z produktu;
 • celowe zniszczenie okularów przez ubezpieczonego;
 • uszkodzenia wywołane podczas naprawy przez osobę nie posiadającą do tego kompetencji;
 • rażące niedbalstwo.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie okularów?

W sklepie okulary można ubezpieczyć wyłącznie przy zakupie – w późniejszym terminie jest to niemożliwe. Zdarza się również, że z ochrony wyłączone są produkty zamawiane za pośrednictwem Internetu.

Poza nielicznymi wyjątkami polisy mieszkaniowe, również uwzględniające mienie ruchome, można kupić w stu procentach online. Liczba formalności jest w tym przypadku minimalna, ponieważ towarzystwa nie wymagają od swoich klientów przedkładania jakichkolwiek dokumentów, a wartość mienia weryfikują dopiero po wystąpieniu szkody. Zakup polisy przez Internet warto poprzedzić porównaniem ofert większej liczby ubezpieczycieli, co najlepiej zrobić za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń. Z poziomu tego narzędzia można bezpośrednio przejść do transakcji i objąć ochroną swoje mienie praktycznie od zaraz.

To warto wiedzieć

1. Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne można ubezpieczyć w salonie optycznym albo w ramach rozszerzonej polisy mieszkaniowej

2. W ubezpieczeniu nieruchomości okulary przynależą do rzeczy osobistych w ramach ochrony ruchomości domowych

3. Ubezpieczenie wykupione w sklepie dotyczy tylko nowych okularów

4. Ochrona okularów z polisy mieszkaniowej może obejmować ryzyka kradzieżowe oraz zdarzenia losowe

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie okularów

 1. Czy mogę ubezpieczyć każdy rodzaj okularów?

  W polisach mieszkaniowych właściwie nie ma ograniczeń dotyczących ubezpieczenia okularów. Ochronie może podlegać każda para, bez względu na wiek, stopień zużycia czy przeznaczenie. W sklepie nie ubezpieczymy natomiast używanych okularów oraz zamówionych online, a oferta dla wariantu przeciwsłonecznego jest ograniczona.

 2. Czy polisa chroni szkła kontaktowe?

  Z polisy mieszkaniowej szkła kontaktowe można ubezpieczyć w taki sam sposób, jak okulary, ponieważ również zaliczane są one do kategorii przedmiotów osobistych. Żeby włączyć takie mienie w polisę, trzeba wykupić rozszerzenie w postaci ruchomości domowych, ponieważ podstawowy wariant polisy chroni tylko mury i elementy stałe.

 3. Czy ubezpieczę też okulary dla dziecka?

  W ramach polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć okulary należące do wszystkich domowników, również do dzieci i to bez względu na ich liczbę czy wartość jednostkową. Polisę można również poszerzyć o takie dodatki, jak OC w życiu prywatnym, dzięki czemu będziemy chronieni finansowo np. przed sytuacją, w której nasze dziecko zniszczy okulary koledze w przedszkolu.

 4. Czy polisa obejmuje zbicie okularów podczas bójki?

  Kluczowa jest tutaj kwestia okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia. Jeśli ubezpieczenie obejmuje rabunek, a bójka odbyła się podczas tego typu sytuacji (samoobrona ubezpieczonego), towarzystwo powinno wypłacić odszkodowanie. Trudno jednak będzie uzyskać rekompensatę, jeśli do rękoczynów doszło w sytuacji w ogóle nie związanej z kradzieżą.

 5. Czy polisa obejmuje zbicie okularów podczas uprawiania sportu?

  Ubezpieczenie nieruchomości z reguły wyłączają szkody powstałe podczas uprawiania sportu, zwłaszcza kiedy doszło do nich poza domem. Ubezpieczenie okularów nabyte w salonie optycznym może uwzględniać tego typu sytuacje, ale nie musi – warto to sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dla danej polisy.

 6. Jak dostać odszkodowanie za okulary z polisy mieszkaniowej?

  W przypadku polisy mieszkaniowej konieczne jest przekazanie towarzystwu paragonu bądź faktury za zakup okularów, który to potwierdzi ich wartość. W przypadku kradzieży bądź rabunku wymagany jest oficjalny dokument od policji, który potwierdzi okoliczności zajścia. Ważne jest również zgłoszenie szkody w terminie – najczęściej to 3 do 7 dni.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.