CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu Ile kosztuje ubezpieczenie domu? | www.ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Redakcja 23.04.2020
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Strona główna
/
Blog
/
Ile kosztuje ubezpieczenie domu?
Dom to mienie materialne, które w każdej chwili może ulec zniszczeniu np. w wyniku powodzi czy pożaru. Na wypadek nagłych zdarzeń losowych warto ubezpieczyć swoją nieruchomość. Polisa na dom nie jest dużym wydatkiem, trzeba ją tylko mądrze wybrać.

Na polskim rynku ubezpieczeń nieruchomości znajdziemy wiele różnych ofert polis na dom. W Internecie można szybko i łatwo porównywać te oferty i kupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.  W tym artykule wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i od czego zależy cena polisy.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia domu?

Dla każdej nieruchomości towarzystwa ubezpieczeniowe indywidualnie ustalają cenę ubezpieczenia. Pod uwagę biorą kilka podstawowych czynników.

 

 1. WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI

To ile nasz dom wart jest na rynku nieruchomości jest najważniejszym aspektem ubezpieczenia. Przy zakupie polisy sami musimy go wycenić. Ważne, by zrobić to precyzyjnie i zgodnie ze stanem faktycznym. Pod uwagę należy wziąć:

 • rok budowy nieruchomości,
 • metraż,
 • lokalizację,
 • rodzaj konstrukcji.

Od wartości na jaką oszacujemy dom zależeć będzie suma ubezpieczenia, czyli wysokość odszkodowania w razie całkowitej szkody (doszczętnego zniszczenia domu np. w wyniku pożaru).

 

 1. METRAŻ NIERUCHOMOŚĆI

Duże znaczenie przy wycenie polisy na dom ma dla ubezpieczycieli również metraż nieruchomości. Im większa jest powierzchnia domu, tym wyższa będzie cena ubezpieczenia. Liczy się nie tylko wielkość wnętrza, ale również posesji i obiektów, które się na niej znajdują, tj. warsztat, garaż, drewutnia itp.

 

 1. LOKALIZACJA

Na cenę ubezpieczenia ma wpływ również lokalizacja nieruchomości. Im jest bardziej prestiżowa, tym polisa będzie droższa. Lecz nie tylko miasto czy dzielnica mają tutaj znaczenie, ważne jest także bezpośrednie otoczenie domu. Jeśli nieruchomość stoi w pobliżu rzeki lub innego zbiornika wodnego, przy ubezpieczeniu na wypadek powodzi będziemy musieli zapłacić nieco więcej.

 

 1. LICZBA LOKATORÓW

Przy wycenie polisy na dom TU pytają także o liczbę osób mieszkających w nieruchomości. Im więcej lokatorów, tym wyższa może być składka. Duża liczba domowników to bowiem większa szansa na wystąpienie szkody.

 

 1. ZABEZPIECZENIA WŁASNE

Zabezpieczenia własne to wszelkie elementy zainstalowane w domu, które mają chronić go przed włamywaczami. Ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem nakłada na nas obowiązek instalacji kilku podstawowych zabezpieczeń, ale jeśli zabezpieczymy nasz dom dodatkowo (kamery, alarmy, kraty), w wielu TU otrzymamy zniżkę.

 

 1. DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Jeżeli dom to jednocześnie nasze miejsce pracy, prawdopodobieństwo wystąpienia szkód jest większe. Z tego powodu niektóre TU podwyższają składki polis na domy, w których wykonywana jest działalność gospodarcza.

 

 1.  RODZAJ OCHRONY 

Polisy na dom dostępne są w trzech wersjach: podstawowa, rozszerzona oraz All Risks. Sami możemy zdecydować, jaki rodzaj ochrony będzie dla nas najbardziej odpowiedni.

Polisa podstawowa na dom zabezpiecza mury oraz stałe elementy nieruchomości, tj. ściany, podłogi, armatura sanitarna itp. To ubezpieczenie chroni nas na wypadek wielu zdarzeń losowych: pożar, wichura, ulewny deszcz, śnieg, grad, uderzenie pioruna, zalanie itp.

Polisa rozszerzona zabezpiecza dodatkowo mienie ruchome – wyposażenie. Rozszerzenie gwarantuje wypłatę odszkodowania nie tylko jeśli dojdzie do pożaru czy wycieku wody, ale także, gdy nasz dom zostanie ograbiony przez złodziei. W tej wersji ubezpieczyciele proponują również ochronę na wypadek przepięć, stłuczenia szklanych przedmiotów czy domowe Assistance.

Ubezpieczenie na dom All Risks to polisa o kompleksowej ochronie. W jego zakres wchodzi nie tylko odszkodowanie na wypadek wielu nieszczęśliwych zdarzeń, ale również OC w życiu prywatnym, pomoc w likwidacji szkody, zapewnienie lokalu zastępczego na czas remontu, a nawet opieka nad dziećmi i zwierzętami.

 

Jak prawidłowo ubezpieczyć dom?

Wielu zdaje się, że ubezpieczenie domu to żadna szuka – wystarczy znaleźć najtańszą ofertę. Porównanie ofert to ważna rzecz, lecz sam zakup polisy na dom nie daje nam gwarancji odszkodowania.

Aby za szkodę otrzymać rekompensatę trzeba stosować się do zasad TU. W tej kwestii właściciele nieruchomości popełniają wiele błędów. Błędy te powodują problemy w uzyskaniu pieniędzy za zniszczenia  domu czy mieszkania. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Niedoubezpieczenie nieruchomości to zjawisko, z którym TU bardzo często mają do czynienia. Właściciele, chcąc zaoszczędzić na składkach na polisę, zaniżają wartość swoich nieruchomości. To duży błąd, bo choć składki rzeczywiście są mniejsze, odszkodowanie, które otrzymamy w razie całkowitego zniszczenia domu, również będzie mniejsze.

Nadubezpieczenie to zjawisko odwrotne – właściciele zawyżają wartość swoich nieruchomości w nadziei, że w razie szkody dostaną wyższe odszkodowanie. To również spory błąd. Taki zabieg sprawia, że niepotrzebnie opłacamy wyższą składkę na polisę. Jeśli dom ulegnie zniszczeniu, TU przyśle do nas rzeczoznawcę, który oszacuje rzeczywistą wartość poniesionych szkód.

Jednym z ważniejszych wytycznych przy zakupie polisy na dom na wypadek kradzieży z włamaniem jest instalacja odpowiednich zabezpieczeń. Najczęściej ubezpieczyciele wymagają montażu drzwi antywłamaniowych oraz zamków wielozastawkowych lub atestowanych. Konieczne jest także zabezpieczenie okien parterowych (kraty, rolety lub okna antywłamaniowe). Zdarza się, że przy ubezpieczeniu dużych kosztowności TU wymagają dodatkowych zabezpieczeń, tj. alarm, monitoring czy umowa z firmą ochroniarską.

Wszelkie wytyczne, co do obowiązków naszych oraz ubezpieczyciela znajdują się zawsze w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia dołączanych do umowy. Można je sprawdzić jeszcze przed zakupem – są dostępne w Internecie. Jeżeli złamiemy zapisane w OWU zasady, najprawdopodobniej nie uzyskamy odszkodowania.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Na polskim rynku ubezpieczeń jest bardzo dużo ofert polis na dom. Ceny ubezpieczeń są różne, zależnie od TU. Zdarzają się, że różnice w kosztach pomimo takiego samego lub bardzo podobnego zakresu ochrony. Warto skorzystać z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, który szybko porówna dla nas wiele propozycji.

Przeprowadziliśmy przykładową kalkulację. Sprawdziliśmy, ile kosztuje polisa na:

 • dom o wartości 300 000 zł i wielkości 50 m²
 • dom o wartości 600 000 zł i wielkości 90 m²
 • dom o wartości 1 000 000 zł. i wielkości 150 m²

Interesowała nas zarówno cena za podstawowe ubezpieczenie na dom, jak i za rozszerzone. Aby łatwo porównać oferty, dla każdego z domów zaznaczyliśmy te same kryteria:

 • dom zlokalizowany w Warszawie,
 • murowany,
 • zamieszkiwany przez 2 osoby,
 • w którym nie jest wykonywana działalność gospodarcza,
 • zabezpieczenia własne: drzwi antywłamaniowe, domofon, alarm, zabezpieczenie okien.

Wyniki pokazują, że ceny za podstawowe ubezpieczenie na dom w Warszawie rozpoczynają się od 170 zł za rok.

 

Ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie domu na rok?

TU Wartość domu:
300 000 zł


Powierzchnia:
50 mkw
Wartość domu:
600 000 zł

Powierzchnia:
90 mkw

Wartość domu:
1 000 000 zł

Powierzchnia:
150 mkw

Inter Polska
Inter Lokum

170 zł

292 zł

403 zł

Proama
Dom

209 zł

316 zł

510 zł

Generali
Z myślą o domu

300 zł

403 zł

555 zł

Tabela 1. Źródło: https://kalkulator.ubezpieczeniemieszkania.pl/. Ceny na dzień: 20.04.2020 r.

Rozszerzoną polisę na dom, która chroni nie tylko mury, ale i wyposażenie możemy kupić w cenie 319 zł za rok. Zestawienie wyraźnie pokazuje, że im większa jest wartość nieruchomości, tym ubezpieczenie jest droższe.

Najtańszą polisę zaproponowało Inter Polska. Najwyższa cena pojawiła się w Generali. Aby jednak móc w pełni orzec, która z ofert jest najbardziej korzystna, należałoby zapoznać się z zasadami w OWU.

Okazuje się, że różnica w cenie polisy podstawowej a rozszerzonej, to często tylko kilkadziesiąt złotych. Warto więc, rozważyć większy zakres ochrony.

 

Ile kosztuje rozszerzone ubezpieczenie domu na rok?

TU Wartość domu: 
300 000 zł


Powierzchnia: 
50 mkw
Wartość domu: 
600 000 zł

Powierzchnia: 
90 mkw

Wartość domu: 
1 000 000 zł

Powierzchnia: 
150 mkw

Inter Polska
Inter Lokum

319 zł

380 zł

500 zł

Proama
Dom

262 zł

539 zł

544 zł

Generali
Z myślą o domu

355 zł

448 zł

589 zł

Tabela 2. Źródło: https://kalkulator.ubezpieczeniemieszkania.pl/. Ceny na dzień: 20.04.2020 r.

 

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Niektóre ubezpieczenia, jak np. OC komunikacyjne, są obowiązkowe. Ubezpieczenie domu nie należy do tego rodzaju polis, są jednak dwa wyjątki.

Jeśli nasz dom jest częścią gospodarstwa rolnego i zajmuje więcej niż 1ha, mamy obowiązek jego ubezpieczenia.

Obowiązek zakupu ubezpieczenia nieruchomości mają też ci, którzy zaciągają kredyt na dom. Przy takiej pożyczce banki wymagają zabezpieczenia w postaci nieruchomości, która jest ubezpieczona. Wartość zabezpieczenia musi być adekwatna do wysokości kredytu. Banki narzucają także zakres ochrony ubezpieczenia. Zwykle jednak wymagają polisy podstawowej.

Wiele banków współpracuje z TU i wszystkim kredytobiorcom proponują ich oferty. To wygodne rozwiązanie, bo wszelkie formalności możemy załatwić w placówce bankowej za jednym razem. Lecz nie zawsze jest to korzystna opcja. Na szczęście nie mamy obowiązku przystawać na propozycję bankowców, możemy sami poszukać lepszej oferty ubezpieczeniowej.

 

Polisa mieszkaniowa powinna posiadać odpowiedni zakres ochrony oraz cenę. Kompleksowe ubezpieczenie wymaga dokupienia kilku rozszerzeń, takich jak ruchomości domowe, kradzież z włamaniem czy powódź. Jeśli już wiesz, jakiego typu ubezpieczenie Cię interesuje, poszukaj takiego produktu w najniższej cenie. W tym celu sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychDosłownie w 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę konkretnie dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Na cenę polisy na dom ma wpływ kilka czynników – przede wszystkim wartość nieruchomości

2. Przy ubezpieczeniu domu nie warto zaniżać jego wartości – składka na polisę będzie niższa, ale niższe będzie też odszkodowanie

3. Wartości domu nie należy również zawyżać – wyższa będzie składka na ubezpieczenie, ale odszkodowanie zostanie wypłacone według rzeczywistej wartości szkód

4. Ubezpieczenie domu jest obowiązkowe dla tych, którzy kupują nieruchomość na kredyt lub gdy dom wchodzi w skład gospodarstwa rolnego o wielkości ponad 1 ha

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.