CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu Ile kosztuje ubezpieczenie domu? | www.ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 2 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Przewodnik krok po kroku jak najtaniej kupić polisę na dom

Michał Ratajczak 11.12.2019
Korzystanie z zasobów internetu jest dziś na porządku dziennym. W trybie online wykonujemy dziennie setki tysięcy przelewów oraz porównujemy różne produkty przed ich zakupem. Ubezpieczenie domu również jest dostępne w sieci. Wystarczy kilka chwil, aby stać się właścicielem dobranej polisy.
Porównaj ceny

Najczęstszym marzeniem mieszkańców miast jest własny dom z ogródkiem, najlepiej na skraju lasu. Aby podobne plany przekuć w rzeczywistość, potrzebny jest spory zapas determinacji, a w większości przypadków także kredyt hipoteczny. Jednak postawienie domu to nie wszystko. O taką nieruchomość trzeba ciągle dbać, np. chroniąc ją z tytułu ubezpieczenia domu.

 

Ubezpieczenie domu – na czym polega?

Każdy dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia rozpoczyna się od przedstawienia definicji. W przypadku domu jest on bardziej sprecyzowany przez ubezpieczycieli jako DOM JEDNORODZINNY i jego właśnie ma dotyczyć zakres ochrony z tytułu polisy.

 

Tak pojęcie domu jednorodzinnego definiuje jedna z firm ubezpieczeniowych, TU Warta:

Dom jednorodzinny – budynek trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadający fundamenty i dach. Jest to budynek wolnostojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, przeznaczony na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych

 

Ale to jeszcze nie koniec definicji. Ubezpieczyciel precyzuje zakres domu jednorodzinnego o elementy konstrukcyjne i tarasy, w tym:

 • instalacje: cieplna, wodna, kanalizacyjna, elektryczna, gazowa, klimatyzacyjna, wentylacyjna, telekomunikacyjna, domofonowa, odgromowa, przeciwpożarowa, internetowa, alarmowa, centralnego ogrzewania, centralnego sterowania;
   
 • urządzenia techniczne: przyłącza mediów (grzejniki wszelkiego rodzaju, zakończenia instalacji np. gniazdka, wyłączniki), piece, kominki, klimatyzatory, wentylatory, indywidualne ujęcia wody (studnie wraz z instalacjami i przykryciem), indywidualne źródła ciepła i energii elektrycznej (np. zbiorniki na gaz lub paliwa płynne, kolektory słoneczne, pompy ciepła), czujki, sygnalizatory i inne elementy systemu alarmowego, sterowniki centralnego sterowania;
   
 • stałe elementy: meble w zabudowie, szafy wnękowe, sprzęt AGD do zabudowy, armatura sanitarna, kabina natryskowa, wanna, umywalka, okna łącznie ze szkleniem, zabezpieczenia przeciwwłamaniowe okien i drzwi, obudowy instalacji i grzejników, powłoki malarskie, tynki ścian i sufitów, elewacje, okładziny ścian, podłóg, schodów i sufitów, podłogi i podwieszane sufity;
   
 • zewnętrzne elementy: rynny, parapety zewnętrzne, zewnętrzne punkty oświetleniowe, anteny wszelkiego rodzaju, markizy lub rolety, elementy instalacji domofonowej.


Zapoznanie się z definicją to dla przyszłego ubezpieczonego źródło wiedzy o zakresie ubezpieczenia. Powyższe zestawienie elementów domu dostępne w OWU Warty jest tylko fragmentem większej całości, podobnie jak zawarte pozostałe definicje odnoszące się do umów dodatkowych.

Umowa ubezpieczenia składa się bowiem z części podstawowej i rozszerzeń, przy czym te ostatnie są możliwe do wykupienia przy wykupieniu podstawy – to najczęściej ochrona na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych.

Z najpopularniejszych rozszerzeń ubezpieczony może wybrać:

 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie od zalania i powodzi (nie zawsze oba przypadki mieszczą się w podstawie),
 • assistance medyczny,
 • assistance mieszkaniowy,
 • NNW,
 • ubezpieczenie nagrobka.


Ważne!
Rozszerzenie umowy powoduje nieznaczny wzrost wysokości składki, ale jest to rozwiązania bardziej opłacalne niż – teoretycznie – wykupienie kilku dodatkowych opcji oddzielnie.

 

 

Dom – cena polisy

Aby ustalić wysokość składki za ubezpieczenie domu, należy sprecyzować wytyczne, które znajdują się w intuicyjnym narzędziu, jakim jest kalkulator ubezpieczeń nieruchomości.

 

Wystarczy do formularza wpisać dane dotyczące tak ubezpieczonego, jak i domu, który ma zostać objęty ochroną ubezpieczeniową. Raz wpisane wytyczne pozwolą wskazać cenę ubezpieczenia dla każdego z 4 gotowych pakietów.

Profil klienta

Rodzaj nieruchomości: DOM

Rodzaj domu: WOLNOSTOJĄCY

Rodzaj konstrukcji: NIEPALNA

Czy budynek jest podpiwniczony: NIE

 

Data urodzenia: 10-01-1980

Liczba nieletnich zamieszkujących nieruchomość: 1

 

Powierzchnia użytkowa nieruchomości: 110 m²

Rok budowy: 2015

Liczba powodzi od 1997 roku: 0

 

Tytuł prawny: akt własności

Czy nieruchomość jest wynajmowana: NIE

Czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gosp.: NIE

 

Dane adresowe:

ŚLĄSKA 6

40-741 KATOWICE

 

Data rozpoczęcia ubezpieczenia: 01-12-2016

Ilość szkód w ostatnich 3 latach: 0

Czy potrzebna jest cesja do ubezpieczenia: NIE

Czy nieruchomość jest ubezpieczona: NIE

 

Wartość ubezpieczenia: 320 000 zł

Tabela 1. Stworzenie profilu klienta jest podstawą do precyzyjnego wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia

 

Po wypełnieniu na stronie formularza klient przechodzi do obliczenia rocznej składki za dom według wpisanych kryteriów. Dodatkowym ułatwieniem, które oszczędza czas potrzebny na nową kalkulację jest zapisanie ustawień na podanym wcześniej adresie e-mail.

 

Pakiet

S

 

Pakiet

M

 

 

Pakiet

L

 

 

Pakiet

XL

 

211 zł

Warta

DOM24 +

250 zł

Concordia

DOM

274 zł

Link4

DOM

314 zł

Link4

DOM

212 zł

Concordia

DOM

259 zł

Link4

DOM

326 zł

Concordia

DOM

427 zł

Generali

DOM I RODZINA

235 zł

Generali

DOM I RODZINA

305 zł

Warta

DOM24 +

374 zł

Generali

DOM I RODZINA

568 zł

Concordia

DOM

261 zł

Link4

 DOM

322 zł

Generali

DOM I RODZINA

471 zł

Warta

DOM24 +

624 zł

Warta

DOM24 +

Tabela 2. Zestawienie rocznych składek na ubezpieczenie domu według gotowych pakietów.
Symulacja z dnia 23.11.2016

 

Rozmiar S

POD KREDYT – pakiet ten jest dedykowany wszystkim tym, którzy rozważają zakup polisy z cesją na bank. Cesja, czyli rodzaj zabezpieczenia zwrotu pożyczki finansowej to rozwiązanie powszechnie stosowane w przypadku zaciągania kredytu  na zakup nieruchomości.

 

Rozmiar M

DLA PRZEZORNYCH – w tym pakiecie, a także w wersjach rozszerzonych klient dodatkowo może zaznaczyć rodzaj i liczbę posiadanych zabezpieczeń przed kradzieżą: alarm, monitoring i drzwi antywłamaniowe. Ich posiadanie także ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia. Pakiet wzbogacony o ochronę domowych ruchomości od zdarzeń losowych.

 

Rozmiar L

DLA ŚWIADOMYCH – oprócz tych samych składników, co w pakiecie o rozmiar mniejszym, klient otrzymuje ochronę także na elementy stałe na wypadek zdarzeń losowych oraz zabezpieczenie na okoliczność kradzieży.

 

Rozmiar XL

DLA WYMAGAJĄCYCH – ochrona obejmuje również ruchomości domowe i stałe elementy od zdarzeń losowych oraz od kradzieży. Wyróżnikiem są tu wysokie sumy ubezpieczenia. 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły